Po co diabłu ludzka dusza?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Anka-K » 2023-10-31, 15:50

Na serio wkładasz tyle starania i znosisz różne męki jak przy egzorcyzmach, żeby podręczyć to, czego nie lubisz, czy też może wolisz to omijać?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1939
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Andy72 » 2023-10-31, 15:57

A po co twoim zdaniem diabeł kolekcjonuje dusze?
Na serio wkładasz tyle starania i znosisz różne męki jak przy egzorcyzmach, żeby podręczyć to, czego nie lubisz, czy też może wolisz to omijać?
Widać lenistwem brzydzi się nawet sam szatan, nie jest to jego ulubiony grzech.
A po co psychopata idzie mordować? Traci energię, nic z tego nie ma i jeszcze ryzykuje więzienie.
Ostatnio zmieniony 2023-10-31, 16:21 przez Andy72, łącznie zmieniany 2 razy.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-11-01, 11:49

Jemu jest się więc jak każdy rasowy psychopata żąda dla innych tego samego. Jest totalnym odrzuceniem Boga czyli nie może dla innych chcieć dobra bo zaprzeczyć musiałby swojej istocie. I tyle.b

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Andej » 2023-11-01, 17:34

Gzresznik Upadający pisze: 2023-11-01, 11:49 Jemu jest się więc jak każdy rasowy psychopata żąda dla innych tego samego.
Wprost przeciwnie. Realizuje tylko własne cele nie licząc sie z kosztami. Zwłaszcza kosztami ponoszonymi przez innych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: sądzony » 2023-11-01, 20:15

Anka-K pisze: 2023-10-30, 23:01 Dostępna literatura opisuje, że w człowieku jest tyko cząstka duszy. Jest to cząstka samego Boga.
Jaka literatura opisuje, że w człowieku jest "tylko cząstka duszy"? A gdzie reszta?
Jaka literatura opisuje, że cząstka duszy jest cząstką Boga?
Anka-K pisze: 2023-10-31, 09:47 Czy Bóg kogokolwiek kocha? Z tego co mi wiadomo to wytwarza miłość, (...)
Bóg nie tyle Miłuje, a jest Miłością, która jest istotą Prawdy.
Skąd masz "wiadomości" jakoby Bóg wytwarzał Miłość ... i że niby jak, na stole do kraftingu?
Ostatnio zmieniony 2023-11-01, 20:18 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-11-01, 20:17

Andej pisze: 2023-11-01, 17:34
Gzresznik Upadający pisze: 2023-11-01, 11:49 Jemu jest się więc jak każdy rasowy psychopata żąda dla innych tego samego.
Wprost przeciwnie. Realizuje tylko własne cele nie licząc sie z kosztami. Zwłaszcza kosztami ponoszonymi przez innych.
Jemu jest źle więc jak każdy psychopata dla innych chce tego samego. Zabrakło slowo źle w moim wpisie poprzednim

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: sądzony » 2023-11-01, 20:46

Anka-K pisze: 2023-10-30, 11:21 Dzień dobry, chciałabym zapytać, po co diabłu ludzka dusza? Co on z niej ma lub do czego mu jest potrzebna. Miło byłoby, gdyby odpowiedzi nawiązywały do jakiejś literatury lub pisma. Pozdrawiam, Anka
Moim zdaniem dusza ludzka nie jest diabłu potrzebna do niczego. Chodzi mu jedynie o to, by trwało:
"KKK 400 (...) zerwane panowanie duchowych władz duszy nad ciałem; (...)", a zatem, by dusza pozostawała pod przemożnym wpływem ciała czyli metaforycznie "była martwa". Z mojego punktu widzenia zadanie złego to zadbać, by człowiek się nie przebudził do życia ku Ojcu przez Chrystusa w Duchu.

Wydaje mi się, że chce oddzielenia człowieka od Boga. Zły chyba ma świadomość przegranej chodzi mu o "skrzywdzenie" Boga, dla którego każdy z nas jest dzieckiem.
Ostatnio zmieniony 2023-11-01, 21:16 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Anka-K » 2023-11-25, 17:28

Im więcej tłumaczeń, tym bardziej znaczenie duszy zaciera się w kolejnych przekładach :-s
https://mateusz.pl/pow/pow_990413.htm

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Andej » 2023-11-25, 18:49

Gzresznik Upadający pisze: 2023-11-01, 20:17 Jemu jest źle więc jak każdy psychopata dla innych chce tego samego. Zabrakło slowo źle w moim wpisie poprzednim
Brak empatii, zdolności do rozumienia i odczuwania emocji innych, jest uważany za najbardziej charakterystyczną cechę psychopatów.

Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
sądzony pisze: 2023-11-01, 20:46 Moim zdaniem dusza ludzka nie jest diabłu potrzebna do niczego.
A zdaniem szatana, jest potrzebna po to, aby nie była ukierunkowana na Boga. Aby nie kochała ani Boga, ani ludzi. Moce piekielne cały czas walczą, aby przechylić zwycięstwo na swoją stronę zdobywając jak najwięcej dusz.
Ale i tak przegrają.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Anka-K » 2023-11-25, 19:51

Andej pisze: 2023-11-25, 18:51 A zdaniem szatana, jest potrzebna po to, aby nie była ukierunkowana na Boga. Aby nie kochała ani Boga, ani ludzi. Moce piekielne cały czas walczą, aby przechylić zwycięstwo na swoją stronę zdobywając jak najwięcej dusz.
Czyli uważasz, że dusza jest ukierunkowana na Boga i kocha niezależnie od człowieka?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: sądzony » 2023-11-26, 11:33

Andej pisze: 2023-11-25, 18:51 A zdaniem szatana, jest potrzebna po to, aby nie była ukierunkowana na Boga. Aby nie kochała ani Boga, ani ludzi. Moce piekielne cały czas walczą, aby przechylić zwycięstwo na swoją stronę zdobywając jak najwięcej dusz.
Ale i tak przegrają.
Wydaje mi się, że dusza po grzechu pierworodnym nie jest ukierunkowana na Boga.
Ja nie zakładam, że jest OK, a szatan walczy by przeciągnąć mnie na swoją stronę, by odciągnąć mnie od Boga.
Wydaje mi się, że szatan mnie w zasadzie już ma, a ja, współpracując z Bożą Łaską, muszę się wyrwać z jego "opętania".

Wierzymy, iż bliskość z Bogiem została znacznie zniszczona, a zatem nie jesteśmy duchowi, a cieleśni.
Naszym zadaniem nie jest obrona obecnego stanu, a co najmniej odbudowanie pierwotnego, a nawet jego przekroczenie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Andej » 2023-11-26, 11:44

sądzony pisze: 2023-11-26, 11:33 Wydaje mi się, że dusza po grzechu pierworodnym nie jest ukierunkowana na Boga.
Sądzę, patrząc na ten świat, że masz dużo racji.
Ale ja jestem ukierunkowany na Boga. Moi najbliżsi też. I wciąż na drodze mojego życia trafiam na osoby, których dusze są ukierunkowane na Boga. Każdy członek wspólnoty Kościoła jest ukierunkowany na Boga, choć każdy obciążony był grzechem pierworodnym.

Życzę większego optymizmu. Dusze ludzkie nie są ukierunkowane na szatana. Wszyscy jesteśmy powołani do nieba. Czyli ukierunkowani na Boga. Co nie znaczy, że nie ma wśród nas ludzi świadomie (lub niezbyt świadomie) odrzucających ten kierunek.
Dusze ludzkie zostały stworzone przez Boga do miłości. A grzech, choć jest przeszkodą, nie zmienia tego nastawienia. Aby je zmienić konieczny jest akt wolnej złej woli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: sądzony » 2023-11-26, 12:39

Andej pisze: 2023-11-26, 11:44 Sądzę, patrząc na ten świat, że masz dużo racji.
Ale ja jestem ukierunkowany na Boga. Moi najbliżsi też. I wciąż na drodze mojego życia trafiam na osoby, których dusze są ukierunkowane na Boga. Każdy członek wspólnoty Kościoła jest ukierunkowany na Boga, choć każdy obciążony był grzechem pierworodnym.

Życzę większego optymizmu. Dusze ludzkie nie są ukierunkowane na szatana. Wszyscy jesteśmy powołani do nieba. Czyli ukierunkowani na Boga. Co nie znaczy, że nie ma wśród nas ludzi świadomie (lub niezbyt świadomie) odrzucających ten kierunek.
Dusze ludzkie zostały stworzone przez Boga do miłości. A grzech, choć jest przeszkodą, nie zmienia tego nastawienia. Aby je zmienić konieczny jest akt wolnej złej woli.
Z mojego subiektywnego punktu widzenia, moja postawa jest optymistyczna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: Anka-K » 2023-11-26, 13:18

sądzony pisze: 2023-11-26, 11:33 Wydaje mi się, że dusza po grzechu pierworodnym nie jest ukierunkowana na Boga.
Ja nie zakładam, że jest OK, a szatan walczy by przeciągnąć mnie na swoją stronę, by odciągnąć mnie od Boga.
Wydaje mi się, że szatan mnie w zasadzie już ma, a ja, współpracując z Bożą Łaską, muszę się wyrwać z jego "opętania".
Wierzymy, iż bliskość z Bogiem została znacznie zniszczona, a zatem nie jesteśmy duchowi, a cieleśni.
Naszym zadaniem nie jest obrona obecnego stanu, a co najmniej odbudowanie pierwotnego, a nawet jego przekroczenie.
Lubię takie dyskusje, pomagają mi myśleć.
Tak też mi się wydaje, że zakazany owoc uszkodził duszę, którą częściowo staramy się w życiu naprawić.
Z tego co mi wiadomo z Pisma, człowiek fizycznie został stworzony do uprawy.
Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.
Niewiele wiadomo o przeznaczeniu duszy, ani planach Boga wobec niej. Może zakazany owoc nie tylko ją uszkodził, ale w ogóle wykształcił ją w człowieku w wadliwej formie.
Wiadomo mi także, że szatan nie miał oficjalnie wstępu do Edenu, ponieważ musiał tam się zakraść pod postacią węża.
Po sukcesie jego skuszenia człowiek został wypędzony na ziemie, gdzie szatan ma już do niego oficjalny dostęp, nie zabroniony przez Boga lub nawet za jego wolą, tak jak zostało to napisane u Hioba.
Być może założenie, że to o duszę diabłu chodzi jest nie do końca pewne, ale wszystko wskazuje na to, że czepił się nas już w Edenie i już się nie odczepił przez wieki.
Ogrodu szatan raczej nie ma, żeby mu człowiek uprawiał go i doglądał zgodnie ze swoim przeznaczeniem, więc co on może tak naprawdę chcieć od człowieka.
Nie wydaje mi się, żeby nas kusił, niszczył nam życie, opętywał i uśmiercał wyłącznie z nudów lub pradawnej zazdrości czy zemsty za odebraną mu przez nas atencję Boga.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Po co diabłu ludzka dusza?

Post autor: konserwa » 2023-11-26, 13:34

No nie - przeciez Bog byl elektrykiem i garncarzem ... a ogrodnikiem mial byc czlowiek?

ODPOWIEDZ