Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

UFO, obce cywilizacje, niewyjaśnione zjawiska na Ziemi. Ciężkie dyskusje na ciężkie tematy.
ODPOWIEDZ
Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Anka-K » 2023-10-31, 12:54

Dzień dobry, niby bardzo proste słowa i prosty zapis Rdz 1,7;
6 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!» 7 Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, 8 Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
powtarzalny chyba we wszystkich przekładach, a jednak raczej nie tak łatwo to sobie wyobrazić,
Chciałabym zapytać, jak to rozumiecie?
Pozdrawiam, Anka

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6016
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Albertus » 2023-10-31, 17:05

Anka-K pisze: 2023-10-31, 12:54 Dzień dobry, niby bardzo proste słowa i prosty zapis Rdz 1,7;
6 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!» 7 Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, 8 Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
powtarzalny chyba we wszystkich przekładach, a jednak raczej nie tak łatwo to sobie wyobrazić,
Chciałabym zapytać, jak to rozumiecie?
Pozdrawiam, Anka
Czy możesz jakoś lepiej wyjaśnić o co ci konkretnie chodzi?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Andej » 2023-10-31, 17:19

Anka-K pisze: 2023-10-31, 12:54 Chciałabym zapytać, jak to rozumiecie?
Czy możesz od razu napisać, co zostało naukowo udowodnione i opisane w wielu książkach?
Dla mnie cytat jest oczywisty i zrozumiały. Ale, jak poprzednio chcesz nas zaskoczyć swoją nauką. Czekam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Anka-K » 2023-10-31, 18:22

Jeśli oczywiste i zrozumiałe, to może wyjaśnisz jak to rozumiesz i jak to jest z tym sklepieniem po dziś wg Ciebie? Jestem ciekawa opinii innych osób, ponieważ moja jest mi już znana.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Andej » 2023-10-31, 18:41

Anka-K pisze: 2023-10-31, 18:22 Jeśli oczywiste i zrozumiałe, to może wyjaśnisz jak to rozumiesz i jak to jest z tym sklepieniem po dziś wg Ciebie? Jestem ciekawa opinii innych osób, ponieważ moja jest mi już znana.
A moja jest mi znana.
Przekomarzasz się?
Zadałem pytanie. Nie potrafisz odpowiedzieć?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Anka-K » 2023-10-31, 18:46

W moim wątku to ja proszę o odpowiedź. Oczywiście nie jest ona obowiązkowa.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Andy72 » 2023-10-31, 18:57

"Bzdury starożytnych pastuchów narajanych zielskiem" - czy takiej odpowiedzi oczekujesz? =))
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Anka-K » 2023-10-31, 19:03

Prawdę mówiąc spodziewałam się też i takiej.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Andy72 » 2023-10-31, 19:21

Hint: Biblia nie jest podręcznikiem astrofizyki
Starożytny autor rozejrzał się po świecie i z zachwytem i nabożną czcią zauważył że musi istnieć Stwórca tego wszystkiego, który utwierdził ziemię, pilnuje wszystkiego, rozdzielił światło od ciemności, Biblia to księga NATCHNIONA a nie podyktowana w celu pokazania przyszłym pokoleniom że zawarte treści zgadzają się z ich naukowym podejściem.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Anka-K » 2023-10-31, 19:31

Pytałam o konkretny werset i jego zrozumienie przez innych ludzi, może nawet pokrewne, ale pewnie zamordujesz mi ten wątek.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Arek » 2023-10-31, 20:15

Anka-K pisze: 2023-10-31, 12:54 Dzień dobry, niby bardzo proste słowa i prosty zapis Rdz 1,7;
6 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!» 7 Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, 8 Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
powtarzalny chyba we wszystkich przekładach, a jednak raczej nie tak łatwo to sobie wyobrazić,
Chciałabym zapytać, jak to rozumiecie?
Pozdrawiam, Anka
Bardzo proszę :)
https://ojciecjakub.pl/archeologia/jak- ... ozytnosci/
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Anka-K » 2023-10-31, 21:12

Jako ciekawostkę podam może informację, którą znalazłam dawno temu w Encyclopedia Americana 1958, volume 2 (p. 14).
Antarctica region
Four United States planes flew from New Zealand to McMurdo Sound on Dec 20, 1955, and made exploratory flights over unknown parts of the continent until Jan 18, 1956, when they returned to New Zealand. These flights proved the inland areas to be featureless in character, with a dome 13,000 feet high at about latitude 80 S., longitule 90 E. New mountain ranges were located at about latitude 85 S, longitude 50 W.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6016
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Albertus » 2023-10-31, 21:38

Anka-K pisze: 2023-10-31, 12:54 Dzień dobry, niby bardzo proste słowa i prosty zapis Rdz 1,7;
6 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!» 7 Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, 8 Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
powtarzalny chyba we wszystkich przekładach, a jednak raczej nie tak łatwo to sobie wyobrazić,
Chciałabym zapytać, jak to rozumiecie?
Pozdrawiam, Anka

Najpierw wypadałoby zacząć od siebie. A jak ty to rozumiesz?

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Anka-K » 2023-10-31, 22:19

Najwyraźniej wiemy o świecie tyle, ile nam powiedziano bez możliwości weryfikacji. Z czasem ten zasłyszany obraz świata wrasta w nas tak głęboko, że bronimy go jak własnego, atakując inne. Z tego samego powodu boimy się mieć lub ujawnić inny niż powszechnie zasłyszany, z obawy przed atakiem lub ośmieszeniem. Najprościej byłoby to wyjaśnić stanem skupienia wody nieboskłonu podtrzymywanego przez niewidzialną i niemierzalną niczym siłę grawitacji. Aczkolwiek gęstość powietrza maleje wraz z wysokością i może wydawać się dziwne, że para wodna opada deszczem z chmur dopiero po skropleniu. Nie wszystko to, co mi wpojono, jest spójne. Jestem tu nowa, więc informacja, o którą tu prosiłam być może mogłaby być jakimś brakującymi puzlem w moim obrazie świata, a także obrazem otwartości i dyskusji na tym forum.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6016
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Rdz 1, 7 jak to rozumiecie?

Post autor: Albertus » 2023-10-31, 22:34

Anka-K pisze: 2023-10-31, 22:19 Najwyraźniej wiemy o świecie tyle, ile nam powiedziano bez możliwości weryfikacji. Z czasem ten zasłyszany obraz świata wrasta w nas tak głęboko, że bronimy go jak własnego, atakując inne. Z tego samego powodu boimy się mieć lub ujawnić inny niż powszechnie zasłyszany, z obawy przed atakiem lub ośmieszeniem. Najprościej byłoby to wyjaśnić stanem skupienia wody nieboskłonu podtrzymywanego przez niewidzialną i niemierzalną niczym siłę grawitacji. Aczkolwiek gęstość powietrza maleje wraz z wysokością i może wydawać się dziwne, że para wodna opada deszczem z chmur dopiero po skropleniu. Nie wszystko to, co mi wpojono, jest spójne. Jestem tu nowa, więc informacja, o którą tu prosiłam być może mogłaby być jakimś brakującymi puzlem w moim obrazie świata, a także obrazem otwartości i dyskusji na tym forum.
A twoja wypowiedź i określenie jak to rozumiesz i jakie masz poglądy w tej kwestii skoro zakładasz taki temat tym bardziej mogłyby być dla nas takim brakującym puzzlem w obrazie tego o co ci tak właściwie chodzi.

Na przykład w tym o co i kogo chcesz ośmieszać albo pouczać albo jedno i drugie.

A może jednak nie i chodzi ci o poważną dyskusję?

Tym bardziej ważne jest, szczególnie u osoby początkującej na forum, prezentowanie własnych poglądów i szczególnie jeśli taka osoba zakłada jakiś temat.
Ostatnio zmieniony 2023-10-31, 22:35 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ