Czy dzieło odpustowe poprzez półgodzinne czytanie Biblii powinno być bardziej duchowe, czy szczegółowe?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 339
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 142 times
Been thanked: 23 times

Czy dzieło odpustowe poprzez półgodzinne czytanie Biblii powinno być bardziej duchowe, czy szczegółowe?

Post autor: Gojandek » 2023-11-01, 22:05

Jednym z dzieł odpustowych(tzw. codziennych) jest półgodzinne czytanie Pisma Świętego. Stąd nasuwa się pytanie, czy ta lektura powinna być bardziej duchowa, czy można skupiać się na szczegółach, kilka razy czytać to samo zdanie, słowo, używać komentarzy? Pytałem się raz pewnego księdza i mówił, że sam nie wie, ale bardziej był ku temu poglądowi, że to czytanie powinno odbywać się w sposób duchowy(czyli bez komentarzy, czy tam historycznych, czy przypisów).

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy dzieło odpustowe poprzez półgodzinne czytanie Biblii powinno być bardziej duchowe, czy szczegółowe?

Post autor: AdamS. » 2023-11-03, 09:26

Gojandek pisze: 2023-11-01, 22:05 Stąd nasuwa się pytanie, czy ta lektura powinna być bardziej duchowa, czy można skupiać się na szczegółach
Myślę, że nie ma potrzeby tego rozróżniać, bo każda forma jest dobra. Pytanie zasadnicze: co na dana chwilę przyniesie Ci większe zbudowanie? Przyznam, że nie do końca pojmuję praktykowanie odpustów (choć się przeciwko temu nie buntuję - po porostu nie rozumiem) - jednak na tyle, na ile intuicyjnie to czuję, powinny one służyć pomnażaniu DOBRA w zakresie zanoszonych intencji, czynienia dobrych uczynków i odmawiania sobie czegoś - wszystko jednak powinno być przepełnione MIŁOŚCIĄ. Pan Bóg nie jest buchalterem.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 339
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 142 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy dzieło odpustowe poprzez półgodzinne czytanie Biblii powinno być bardziej duchowe, czy szczegółowe?

Post autor: Gojandek » 2023-11-03, 19:19

AdamS. pisze: 2023-11-03, 09:26
Gojandek pisze: 2023-11-01, 22:05 Stąd nasuwa się pytanie, czy ta lektura powinna być bardziej duchowa, czy można skupiać się na szczegółach
Myślę, że nie ma potrzeby tego rozróżniać, bo każda forma jest dobra. Pytanie zasadnicze: co na dana chwilę przyniesie Ci większe zbudowanie? Przyznam, że nie do końca pojmuję praktykowanie odpustów (choć się przeciwko temu nie buntuję - po porostu nie rozumiem) - jednak na tyle, na ile intuicyjnie to czuję, powinny one służyć pomnażaniu DOBRA w zakresie zanoszonych intencji, czynienia dobrych uczynków i odmawiania sobie czegoś - wszystko jednak powinno być przepełnione MIŁOŚCIĄ. Pan Bóg nie jest buchalterem.
Nie rozumiem, czego nie rozumiesz w praktyce odpustów ;)

Wydaje mi się, że odpust, dzieła odpustowe jest formą poświęcenia i Bóg, mając wzgląd na to, daje zmarłym różne łaski. Wydaje mi się też, że odpustu się nie ,,wykonuje", tylko się o niego prosi ;).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”