Wiek na inicjację seksualną

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 938 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Susanna » 2023-11-03, 10:28

Ja też nie mam potrzeby współżycia, ale nikomu się z tego nie zwierzam w sensie koleżankom w pracy, i chyba tak jest lepiej.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-03, 10:50

@AdamS. czy nie zbyt szybko napisałeś, że nie każdy jest powołany do małżeństwa, sugerując to koledze?
Skąd wiesz ze nie jest? Może można być w małżeństwie i być aseksualnym? Może znaleźć druga osobę z takim libido i spłodzić dzieci, bo impotentem nie jest.
Ostatnio zmieniony 2023-11-03, 10:51 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: AdamS. » 2023-11-04, 20:25

CiekawaXO pisze: 2023-11-03, 10:50 @AdamS. czy nie zbyt szybko napisałeś, że nie każdy jest powołany do małżeństwa, sugerując to koledze?
Skąd wiesz ze nie jest? Może można być w małżeństwie i być aseksualnym? Może znaleźć druga osobę z takim libido i spłodzić dzieci, bo impotentem nie jest.
Po pierwsze nie wiedziałem, że to Kolega - awatar sugerował płeć piękną, a pseudonim nijaką. ;) Przepraszam za te słowa, ale tym bardziej apeluję, by używać awatarów własnych (nie musi to być zdjęcie, ale niech przynajmniej nie sugeruje, że się jest Murzynem lub kobietą, jeśli tak nie jest, bo to dezorientuje).

Po drugie niczego personalnie nie sugerowałem. Po prostu stwierdziłem ogólny fakt, że nie każdy jest powołany do małżeństwa. :)

Po trzecie nie wiem, czy bez pociągu seksualnego można tworzyć małżeństwo? Czy to będzie wobec drugiej osoby uczciwe?

wXlfX

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: wXlfX » 2023-11-04, 22:49

No najlepiej, żeby samemu być +16 i partnerka oczywiście też żeby miała! (patrz Stuart "Stuu" Burton)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-11-05, 13:32

Sam tytuł wątku pokazuje dalekie odejście od myślenia kategoriami wiary. Powinien brzmieć "wiek na związek małżeński".
Bo wiek na inicjację seksualną łatwo wówczas obliczyć - to następna noc po ślubie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-05, 19:56

No ale tak nie brzmi. Nie jest to temat o seksie katolików przecież.

wXlfX

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: wXlfX » 2023-11-06, 01:32

Marek_Piotrowski pisze: 2023-11-05, 13:32 Powinien brzmieć "wiek na związek małżeński".
O właśnie. Jaki wiek jest odpowiedni, aby wejść w związek małżeński?
Dla biednego Polaka chyba żaden. xd
Piłkarze wcześnie biorą śluby (przynajmniej Ci z Ameryki południowej). Jak np. Vitor Rogue w wieku 18 lat ożenił się z jakąś tam pięknością. O zapewnienie przyszłości rodzinie raczej nie musi się przejmować, ale ciekaw jestem co nim kierowało, żeby od razu się żenić.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Tek de Cart » 2023-11-06, 08:19

nasi dziadowie brali śluby biedni i jakoś się dało ;)
kiedyś bardziej się myślało, że 'damy sobie rade we dwójkę, dorobimy się razem' - teraz dużo popularniejsze jest myślenie 'JA muszę najpierw się dorobić, tak, żeby w związku być NIEZALEŻNYM'... co jest generalnie głupotą, związek to z zasady ZALEŻNOŚĆ. Ważne żeby była to dobra zależność - a to nie zależy od pieniędzy tylko do wartości którymi się kierujemy, od naszej dojrzałości itd.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Viridiana » 2023-11-06, 08:54

Quinque pisze: 2023-11-02, 18:52 Jaki wiek uważacie za odpowiedni aby przejść inicjacię seksualną? Mi ciężko to określić. Znam osoby które w wieku 16 lat zaczynały współżyć

Czy uważacie ze czlowiek w wieku np 30 lat będący dziewicą jest jakiś dziwny?
Moim zdaniem 16 lat to za wcześnie. Sztywnej granicy jednak nie da się wyznaczyć.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-11-06, 16:29

wXlfX pisze: 2023-11-06, 01:32
Marek_Piotrowski pisze: 2023-11-05, 13:32 Powinien brzmieć "wiek na związek małżeński".
O właśnie. Jaki wiek jest odpowiedni, aby wejść w związek małżeński?
Dla biednego Polaka chyba żaden. xd
Bez przesady. Żyje nam się najlepiej w dziejach.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Andy72 » 2023-11-06, 16:54

Marek_Piotrowski pisze: 2023-11-06, 16:29 Bez przesady. Żyje nam się najlepiej w dziejach.
To chyba trochę przesady,mógłbym owszem tak powiedzieć o przedziale 1989-2000, ale to już minęło bezpowrotnie.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Andej » 2023-11-06, 17:05

Andy72 pisze: 2023-11-06, 16:54 To chyba trochę przesady,mógłbym owszem tak powiedzieć o przedziale 1989-2000, ale to już minęło bezpowrotnie.
I mam nadzieję, że już nigdy się nie powtórzy. To była tragedia dla dziesiątek, choć rażącej setek tysięcy lub iluś milionów Polaków. Co nie znaczy, że dla kilku specyficznych grup był to dobry czas.

Ale wydaje mi się, że nie miało to większego wpływu na inicjację seksualną. Choć na zawieranie małżeństw, prawdopodobnie miało wpływ negatywny.

Ogólnie Marek ma rację. Albowiem nie ma wieku na inicjację seksualną. Jest natomiast stan rzeczy na tę inicjację. Czyli dojrzała gotowość do założenia rodziny i ślub.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-11-06, 23:33

Andy72 pisze: 2023-11-06, 16:54
Marek_Piotrowski pisze: 2023-11-06, 16:29 Bez przesady. Żyje nam się najlepiej w dziejach.
To chyba trochę przesady,mógłbym owszem tak powiedzieć o przedziale 1989-2000, ale to już minęło bezpowrotnie.
Wtedy, gdy nas okradano na potęgę? I świadomie pozbawiono ludzi oszczęności życia?

Porównaj jakąkolwiek dziedzinę - o tego, ile możesz kupić szynki za wypłatę po dostęp do procedur medycznych.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: faraon » 2023-11-07, 00:15

Mysle ze cena szynki, czy salcesonu nie jest wazna w tym temacie, tylko po prostu sam zwiazek malzenski powinien byc inicjacja seksualna, nie wczesniej i nie innaczej.
Jednak mamy ciagle problem, bo cale spoleczenstwa, od niemal najmlodszych lat o tym gadaja i wrecz manipuluja swiadomoscia mlodziezy by prowokowac ja do zainteresowania i wyobrazen wspolzycia seksualnego.
Tacy mlodzi ludzie maja pozniej tak rozbudzona wyobraznie ze po prostu nie potrafia sie powstrzymac przed sprawdzeniem tego w praniu, jak najszybciej. Maja tak nakladzione glupot w glowie i niemal wrecz zboczen seksualnych i opowiadan o nich, ze choc nie maja pojecia co to jest, wyobraznia im mowi ze jest to cos wrecz niesamowite i musza tego sprobowac.
Jako nastolatek bedac w grupie rowiesnikow z podworka, bylem swiadkiem wrecz gwaltu na koledze, wlasnie powodowanego tym co wyzej opisalem.
Kilku rowiesnikow chcialo po prostu zobaczyc genitalia nieco starszego kolegi. Usunalem sie z tego, bo dla mnie bylo to obrzydliwe, ale do tej pory mam wyrzuty sumienia ze nie przeszkodzilem im w tym. Pozniej dosc czesto gdy mialem gdzies z nimi isc, ktos mnie wolal i zawsze myslalem ze to babcia mnie wola po imieniu, bo glos byl podobny. Jednak gdy wracalem do domu by zapytac ja co chciala, to najczesciej spala, a obudzona nie rozumiala o co pytalem. Po powrocie na podworko juz kolegow zwykle nie bylo.
Po latach, okazalo sie ze dokladnie cala czworka tych moich rowiesnikow z podworka, z ktorymi niechetnie utrzymywalem kontakt po tym co zrobili, dopuscila sie ponownego gwaltu zbiorowego na mlodej dziewczynie, za co wszyscy dostali po 3 lata odsiadki.
Ostatnio zmieniony 2023-11-07, 01:14 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Wiek na inicjację seksualną

Post autor: Andy72 » 2023-11-07, 03:48

Były to czasy moich studiów i pierwszej dobre płatnej pracy. Obecnie to covid, widoczny kryzys Kościoła, wojny...
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”