Synod o synodalności

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15040
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2966 times
Kontakt:

Re: Synod o synodalności

Post autor: Dezerter » 2024-02-03, 20:59

Cieszą mnie ostatnie wpisy o waszej aktywności, ja dzisiaj też rozmawiałem z biskupem o Synodzie i obiecałem przesłać swój głos - bardzo o to prosił na zgromadzeniu ok 150 aktywnych świeckich.
Jak my nie zabierzemy głosu, to ktoś inny zabierze, więc namawiam do aktywności
róbmy swoje i miejmy wiarę jak JP II, który mówił do Stasia w trudnych chwilach Kościoła:
"Musimy wierzyć!, musimy wierzyć Stasiu!, że Duch św. kieruję Kościołem"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: konserwa » 2024-02-03, 23:37

Duch Swiety jak najbardziej kieruje Kosciolem, ale rowniez jak najbardziej wielu znaczacych ( a moze najpierwszych w Kosciele ) nie zamierza niczego z Duchem Swietym konsultowac.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15040
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2966 times
Kontakt:

Re: Synod o synodalności

Post autor: Dezerter » 2024-02-03, 23:49

Przepraszam, ale piszesz coś co nie ma pokrycia w rzeczywistości - zajrzyj do wątku Dz 6 właśnie zamieściłem post, że to właśnie my jako pojedynczy uczestnicy Synodu jesteśmy świątynią Ducha i to cały Kościół właśnie jako zgromadzenie, zwołanie synodalne jest Świątynią Boga żywego- więc podwójnie jest kierowany Synod Duchem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: Arek » 2024-02-04, 01:34

No to jest męstwo w wyznaniu wiary. Niech każdy katolik walczy o jej obronę. Chodzi o to by być czujnym i przystopować zmiany, które mogą mieć swoje negatywne konsekwencje. Każdy wierny jest zobowiązany to szukania Prawdy, a więc szukajmy jej, a z całą pewnością zostanie nam dana. Zbyt wielu z nas jest obojętnych na to co dzieje się dziś w Kościele. Obojętność jest tchórzostwem.
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 01:35 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: konserwa » 2024-02-04, 02:21

Przepraszam, ale mozemy lecz nie musimy byc swiatynia Ducha Swietego. Dalsze informacje zawarte w nauczaniu Jezusa i Apostolow.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: Arek » 2024-02-04, 02:24

Oby nam się nie wydawało, że jesteśmy nią, a w rzeczywistości działamy na jej szkodę. Mam tutaj na myśli także siebie, bo tego bardzo bym nie chciał. Zdaję sobie też sprawę, że bezpieczniejsze jest nie reagowanie ale to może także okazać się nie zbyt dobre posunięcie dla tych, którzy mają wiedzę, a brak im chęci, aby stać na straży prawdy.
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 02:56 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6357
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 884 times
Been thanked: 721 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-04, 09:07

Arek pisze: 2024-02-04, 01:34 No to jest męstwo w wyznaniu wiary. Niech każdy katolik walczy o jej obronę. Chodzi o to by być czujnym i przystopować zmiany, które mogą mieć swoje negatywne konsekwencje. Każdy wierny jest zobowiązany to szukania Prawdy, a więc szukajmy jej, a z całą pewnością zostanie nam dana. Zbyt wielu z nas jest obojętnych na to co dzieje się dziś w Kościele. Obojętność jest tchórzostwem.
Ale synodalność nie mówi: przystopuj ze zmianami,tylko daje możliwość wypowiedzenia się każdemu katolikowi,który tych zmian chce.
Mi one nie przeszkadzają i mogę ich chcieć.
To ty,Arek,mówisz przystopujmy,a przy okazji co powinni myśleć inni tym samym.
Ja mam inne zdanie od twojego i też jest brane pod uwagę.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: Arek » 2024-02-04, 10:22

Dezerter pisze: 2024-02-02, 19:02
Arek pisze: 2024-02-02, 14:29 Śmiem twierdzić, że synod o synodalności był z góry zaplanowaną akcją hierarchów kościelnych. Jednym z założeń było zrobienie z wiernych zakładników, by potem usprawiedliwić to na sposób polityczny zakładając, że przecież sposób jest demokratyczny. Datą rozpoczęcia nowego nauczania jest data śmierci Benedykta XVI.
Jaka "data nowego nauczania"?, jakiego nauczania nowego - do jakiej się ty teorii spiskowej dorwałeś?
i pomyśleć, że ty chciałeś mnie niedawno rozliczać z głoszenia niekatolickiej nauki :-j
Niestety śmiem także twierdzić, że plan Franciszka jest planem szatańskim, niezgodnym z nauczaniem Kościoła
Ponieważ ty nie gdybasz, nie pytasz tylko "twierdzisz" - więc twierdzenie trzeba udowodnić, albo odwołać i przeprosić, bo w przeciwnym razie za takie "twierdzenia" ponosi się surowe konsekwencje
§ 5
Każdego uczestnika dyskusji obowiązuje odnoszenie się z szacunkiem do innych osób i instytucji. W szczególności do Boga, Pisma świętego i całej uznanej przez lud wierny strefy sacrum. W związku z tym całkowicie zabrania się:
5c - obrażania Kościoła i jego przedstawicieli,
5e - propagowania treści sprzecznych z wiarą katolicką i Nauką Kościoła,
5f - dokonywania arbitralnych ocen Boga, bóstw, instytucji i ludzi, w szczególności negatywnych (nie dotyczy ocen zachowań, faktów, czynów),
Tym sposobem Papież sam się wykluczył z Jedynego i Prawdziwego Kościoła, którego początkiem i końcem jest Jezus Chrystus.
Na razie tym co napisałeś to sam się wykluczasz :(
Drodzy bracia i siostry nie musicie mi wierzyć ale sami jeśli Prawdy szukać będziecie Bóg otworzy Wam serca, by ją poznać. Weryfikujące wszystko i badajcie. Jedyną przeszkodą w znalezieniu Prawdy jest grzech. A więc Ci, którzy nie odrzucą grzesznego życia, Prawdy nie poznają.
Pomyślmy nad tym co napisałeś - nie mam trwałego przywiązania do grzechu, jestem w stanie Łaski Uświęcającej więc zgodnie z twoimi
słowami :
- zawsze szukałem Prawdy i moim zawołaniem jest "Nie ma większej religii ponad Prawdę"
- zawsze wszystko weryfikowałem i badałem
w związku z powyższym rozeznaje, że jesteś w błędzie i to bardzo poważnym - nawróć się bracie i zmień myślenie
Serce skruszone potrafi czytać więcej i może być pomylone z hardością ducha. Zatwardziałe serce odrzuca Łaskę. Właśnie doznałem drugiego dużego po pierwszym nawrócenia - którym konsekwencją jest życie w czystości małżeńskiej. Bez Boga licząc na swoje siły nie dałbym rady.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6357
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 884 times
Been thanked: 721 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-04, 10:28

Chcesz medal bo przestałeś grzeszyć?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: Arek » 2024-02-04, 10:49

Nie, tylko nie wiedziałem, że tak się da. Zawsze myślałem, że jest to niemożliwe. Ale żyłem w błędzie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19217
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 4661 times
Kontakt:

Re: Synod o synodalności

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-04, 10:57

Możliwość wypowiedzenia się każdemu katolikowi?
Z jakim skutkiem?
Możemy sobie pogadać.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: Arek » 2024-02-04, 11:01

Też jestem takiego zdania jak Marek. O czym można dyskutować jeśli Kościół ma swoje nauki, których twardo powinien się trzymać. Jedno to te nauki, a drugie odstępstwo ludzi, którzy te nauki chcą zmienić, bo sami ich nie chcą przyjąć.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: Arek » 2024-02-06, 21:12

Miałem dziś księdza po kolędzie. Pozwoliłem sobie na kilka pytań. Jednym z nich były spotkania synodalne w Parafii. O to ksiądz powiedział. Dyspozycja dla Parafii była odgórna i Proboszcz musiał się dostosować ale potraktował to na zasadzie odhaczenia.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: Andej » 2024-02-06, 21:21

Arek pisze: 2024-02-06, 21:12 Dyspozycja dla Parafii była odgórna i Proboszcz musiał się dostosować ale potraktował to na zasadzie odhaczenia.
Niestety, tak. Wszystko zabetonowane. Dopiero jak ostatni parafianin przestanie przychodzić na msze święte, przyjdzie otrzeźwienie. Ze można było traktować parafian ja partnerów, rozmawiać z nimi, ale jak stado durnych owiec.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Synod o synodalności

Post autor: Arek » 2024-02-06, 21:31

Ksiądz odwiedzający nas po kolędzie kwestię błogosławieństwa par homoseksualnych ujął w taki sposób, że my źle to interpretujemy. Ale sam takiego błogosławieństwa by nie dał. Kolejne to rozmowy w kwestii Eucharystii dla nie ochrzczonych lub żyjących w konkubinacie. Powiedział, że błędem jest to, że Kościół chce się przypodobać ludziom kosztem nauki Chrystusa. Docenia nauki Benedykta XVI mówiąc, że ten Papież był pod tym kątem mało zauważony. Mówił, że obecna sytuacja kieruje część ludzi bardziej w stronę tradycjonalizmu. Zapytałem, czy w Parafii pojawiają się osoby, które proszą księży o wyjaśnienie tego co ma miejsce w Watykanie? Odpowiedział, że w chwili obecnej to ludzie pytają w tej kwestii na spowiedzi. Potwierdził protestantyzację Kościoła. Wspominał Sobór Watykański II i Mszę tzw Trydencką. Sam o sobie mówił, że stara się być przebojowy na Mszach Świętych z kazaniami dla dzieci. W wyniku tego dzieci bardzo Go lubią i nie może się od nich opędzić np. w szkole co przez niektórych jest źle postrzegane.

Dodano po 4 minutach 23 sekundach:
Andej pisze: 2024-02-06, 21:21
Arek pisze: 2024-02-06, 21:12 Dyspozycja dla Parafii była odgórna i Proboszcz musiał się dostosować ale potraktował to na zasadzie odhaczenia.
Niestety, tak. Wszystko zabetonowane. Dopiero jak ostatni parafianin przestanie przychodzić na msze święte, przyjdzie otrzeźwienie. Ze można było traktować parafian ja partnerów, rozmawiać z nimi, ale jak stado durnych owiec.
Powiedziałem mu, że byłem na pierwszym spotkaniu, ale wszystko było zobligowane czasem. Porównał to do zasady: pracownik wykonuje polecenia przełożonego. Tutaj nie rozwijałem tematu ze względu na ograniczony czas wizyty. Trwała jak na nasze warunki dość długo bo pół godziny.
Ostatnio zmieniony 2024-02-06, 21:36 przez Arek, łącznie zmieniany 2 razy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ