Czy można wciąż modlić się o to samo?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: wierzacy » 2023-11-10, 21:55

Witam,
Mam pytanie jak powyżej - czy przy codziennej modlitwie warto co jakiś czas „zmieniać” trochę prośby do Ojca , czy można modlić się o te same rzeczy.
Przykładowo ja wciąż modlę się o łaskę zdrowia dla mnie i moich rodziców każdego dnia, tylko czasami dodaję coś innego.
W sumie dotknęło mnie to któregoś dnia i nie wiem, czy warto wciąż modlić się o to samo.
Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: Andej » 2023-11-10, 22:57

Można i trzeba. Zmieniać, dodawać też można. Mt 7.7-8 Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jednak nigdy nie można zapominać łk 22.42 ...«Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!»
Często trudno jest zrozumieć wolę Boga. Wciąż pytamy: Dlaczego?
Planem Bożym jest zbawienie nasze. Trzeba zaufać, że to, co nas spotyka prowadzi nas do tego. Bolesną drogą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: Dezerter » 2023-11-10, 22:58

Możesz, ale warto by było pamiętać najpierw o dziękowaniu, przepraszaniu i wielbieniu.

Dodano po 2 minutach 42 sekundach:
Dodam jednak, że powtarzanie utartej formułki sprawia, że modlitwa z autentycznej i szczerej na początku staje się z czasem mechaniczną i bezrefleksyjna, dlatego uważam, że warto zmieniać , być konkretnym i na czasie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: faraon » 2023-11-10, 23:04

A takze zastanowic sie czesciej czy to o co sie modlimy rzeczywiscie jest nam potrzebne, do czego i czy naprawde nie mozemy tego osiagnac w inny sposob, np, praca.

wierzacy
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 19 wrz 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: wierzacy » 2023-11-12, 23:15

Dezerter pisze: 2023-11-10, 23:01 Możesz, ale warto by było pamiętać najpierw o dziękowaniu, przepraszaniu i wielbieniu.

Dodano po 2 minutach 42 sekundach:
Dodam jednak, że powtarzanie utartej formułki sprawia, że modlitwa z autentycznej i szczerej na początku staje się z czasem mechaniczną i bezrefleksyjna, dlatego uważam, że warto zmieniać , być konkretnym i na czasie.
Ja w sumie od jakieś czasu po swojej „głównej” modlitwie przed samym snem dziękuje Bogu za wszystkie błogosławieństwa i dary dnia dzisiejszego i przepraszam za grzechy i zło, które danego dnia popełniłem.
To prawda, że z czasem powtarzanie tego samego może spowodować, że modlitwy staną się mechaniczne.
Dzisiaj w sumie pomyślę, co mógłbym zmienić w swojej codziennej modlitwie.

Dodano po 48 sekundach:
faraon pisze: 2023-11-10, 23:04 A takze zastanowic sie czesciej czy to o co sie modlimy rzeczywiscie jest nam potrzebne, do czego i czy naprawde nie mozemy tego osiagnac w inny sposob, np, praca.
Ja w sumie na swojej modlitwie proszę Boga jedynie o łaskę zdrowia dla mojej rodziny i to wszystko.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: Anka-K » 2023-11-25, 22:00

wierzacy pisze: 2023-11-12, 23:16 Ja w sumie na swojej modlitwie proszę Boga jedynie o łaskę zdrowia dla mojej rodziny i to wszystko.
I co, działa? Rodzina zdrowa?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: Andej » 2023-11-25, 22:14

Działa, armaty, rakiety...
Masz pojęcie, co by było, gdyby nie te modlitwy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: AdamS. » 2023-11-25, 22:16

wierzacy pisze: 2023-11-10, 21:55 Mam pytanie jak powyżej - czy przy codziennej modlitwie warto co jakiś czas „zmieniać” trochę prośby do Ojca , czy można modlić się o te same rzeczy. Przykładowo ja wciąż modlę się o łaskę zdrowia dla mnie i moich rodziców każdego dnia, tylko czasami dodaję coś innego.
Redagowanie modlitwy potrzebne jest wyłącznie Tobie, nie Bogu. On zna Twoją intencję jeszcze przed jej wypowiedzeniem. Formułowanie modlitewnej wypowiedzi jest tylko po to, aby móc głębiej tę intencję afirmować - by w ten sposób wzmocnić ją w sobie i przenieść do sfery pełnej świadomości.

O czym mówi wezwanie samego Jezusa, aby na modlitwie nie być gadatliwym? Myślę, że właśnie o koncentrowaniu się na samej formie - obojętnie czy to będzie wielosłowie, teatralna ekspresja czy intelektualny traktat. Wszystko to może tylko zagłuszyć naszą relację z Bogiem, bo koncentrujemy się wtedy na sobie. Nie warto więc się głowić nad precyzją tekstu modlitwy czy wprowadzaniem ciekawych zmian (aby nie nudzić Pana Boga) - lepiej być po prostu jak dziecko. Ono się nigdy nie martwi, że może zanudzić rodzica. :)

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: Anka-K » 2023-11-25, 22:18

Andej pisze: 2023-11-25, 22:14 Działa, armaty, rakiety...
Masz pojęcie, co by było, gdyby nie te modlitwy?
Masz tu 2 profile? Nie mam pojęcia, co by było?
Doing the same thing but expecting a different result is the definition of insanity - Albert Einstein
Ostatnio zmieniony 2023-11-25, 22:22 przez Anka-K, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: Andej » 2023-11-25, 22:29

Bardzo blisko. Mam: profil, trois quarts & en face.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Czy można wciąż modlić się o to samo?

Post autor: Anka-K » 2023-11-25, 22:34

To co by było?
Znam 2 metody, ale lepsze zwykle jest wrogiem dobrego.

ODPOWIEDZ