Zbawienie od śmierci duchowej

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Szczepan Cybulski
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2023

Zbawienie od śmierci duchowej

Post autor: Szczepan Cybulski » 2023-11-15, 13:24

Dzień dobry! Jestem wolontariuszem Fundacji "Pomocy Polakom na Wschodzie". Nasza fundacja zajmuje się nie tylko wspieraniem polskiej diaspory na Ukrainie oraz współpracuje z katolickimi parafiami i zgromadzeniami zakonnymi. Jednocześnie komunikujemy się z wiernymi Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

W tych bardzo trudnych czasach parafianie często podchodzili do mnie i pytali, czy można przejście z prawosławia do Kościoła katolickiego (pod jurysdykcją Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego), a jeśli nie jest to grzechem, jakie warunki należy spełnić.

Nie chciałem zawracać tym nieszczęsnym ludziom głowy dodatkowymi pytaniami. Bez słów można było zrozumieć, po prostu patrząc na wyraz ich zmęczonych twarzy. Być może prawosławni Ukraińcy stracili wiarę. Nie chcieli chodzić do cerkwi i modlić się do Boga. Ale nie wiem, co dokładnie skłoniło ich do podjęcia takiej decyzji i szukania pomocy. Możliwe, że widzieli w Kościele zbawienie od śmierci duchowej.

Trudno powiedzieć, czy wyznawcy prawosławia otrzymali odpowiedzi na pytania dotyczące katolicyzmu. Ale zwrócili się do mnie z prośbą o więcej książek na temat wiary katolickiej. Nawiasem mówiąc, w mieście Krzemieniec w obwodzie Tarnopolskim książka "Czekanie na modlitwę" autorstwa ks. Mieczysława Malińskiego odniosła sukces. W związku z tym, jeśli zechcą Państwo przekazać nam książki, będziemy bardzo wdzięczni. Dziękuję wszystkim!

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Zbawienie od śmierci duchowej

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-15, 13:29

Adres Pan poda dokładny.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Zbawienie od śmierci duchowej

Post autor: Tek de Cart » 2023-11-15, 13:31

i oni tam czytają po polsku? i w naszym alfabecie?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Zbawienie od śmierci duchowej

Post autor: AdamS. » 2023-11-17, 15:36

Szczepan Cybulski pisze: 2023-11-15, 13:24 W tych bardzo trudnych czasach parafianie często podchodzili do mnie i pytali, czy można przejście z prawosławia do Kościoła katolickiego (pod jurysdykcją Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego), a jeśli nie jest to grzechem, jakie warunki należy spełnić.
Serce rośnie! Zastanawiam się tylko, czy nie jest to odbierane przez cerkiew jako forma prozelityzmu? Oczywiście w sytuacji, gdy sami o to pytają, nie można się takimi obawami kierować - sprawa jednak jest bardzo delikatnej materii. Też mnie ciekawi, czy potrafią czytać w języku polskim?

ODPOWIEDZ