Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3485
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 366 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-04-17, 15:27

Wy się @Przeemek nie wypowiadajcie na temat słów Pana z Ostatniej Wieczerzy bo kompletnie przeczycie znaczeniu części słów właśnie z tej Ostatniej Wieczerzy.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1140
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 466 times
Been thanked: 191 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Pompieri » 2024-04-17, 16:09

Chyba nowa "papiez" bedzie na stolicy jako Pzeemek I .
Acha - stolica bedzia "antykatolicko-protestancka."

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Przeemek » 2024-04-17, 17:51

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-17, 15:13 Pieknie @Przeemku zilustrowałeś to, co napisałem. Doprawdy, trudno o lepszą demonstrację. Szkoda jednak, że nie zastosowałeś do mojej dobrej rady:
Marek_Piotrowski pisze:Napisz krótko, za to treściwie - na pewno chętniej będziemy Ci odpowiadać.
lecz dalej brniesz w tony nie uporządkowanego tekstu, dosłownie "strumienia świadomości".

Trudno też nie zobaczyć Twojej wrogości, wręcz nienawiści do mnie (i Ty wypowimasz @marcinowi pisanie "ad personam" - beleczka w oku nie uwiera?) - ale widocznie już tak jest, że werbownik jest ugrzeczniony, wręcz "grzeczniutki", ale gdy ktoś mu wejdzie w drogę to wypada z roli. Widziałem to już nieraz...
Hmmm... ciekawe, bo to ja widzę u ciebie wrogość..... kto jak kto, ale apologeta który sprowadza posty do dyskusji o adwersarzu... rozumiem innych, nie mają wiedzy lub się nie interesują.... przyszli na pogaduchy o Przeemku, niech sobie robią jarmark z forum i kółko opiniotwórcze..... ale apologeta? By się trzymał jakiegoś poziomu... nie?

No to króciutko:
To jakie było Przymierze w mocy podczas Wieczerzy Pańskiej, w tamtym czasie? I czego uczyło wtedy o tym zbawieniu? Jak to było tłumaczone? A jakie podczas Soboru Jerozolimskiego?

Albo zadane w pierwotnej formie:
Jakie Przymierze było w mocy, w czasach/w momencie, kiedy odbyła się Wieczerza Pańska? Nawet jeśli jest to suma kilku po sobie kolejnych odnowionych Przymierzy, to jakie było tym ostatnim podczas Wieczerzy Pańskiej? A jakie było/były podczas Soboru Jerozolimskiego?
Gzresznik Upadający pisze: 2024-04-17, 15:27 Wy się @Przeemek nie wypowiadajcie na temat słów Pana z Ostatniej Wieczerzy bo kompletnie przeczycie znaczeniu części słów właśnie z tej Ostatniej Wieczerzy.
Ale zgodnie nawet z radą pana Marka, wybrałem sobie za autorytet arcybiskupa Carlos Duarte Costa https://en.wikipedia.org/wiki/Carlos_Duarte_Costa , który ma ważne świecenia kapłańskie. Krytykował niektóre aspekty doktryny katolickiej dotyczącej Eucharystii, na przykład naukę o transsubstancjacji. Arcybiskup uważał, że transsubstancjacja jest zbyt literalnym rozumieniem obecności Chrystusa w Eucharystii i preferował bardziej symboliczne ujęcie.

Skoro taka osobistość może takie rzeczy nauczać i wyczytać z Pisma, to co ty masz do mnie? Lub do protestantów? Ledwie piszę o Wieczerzy Pańskiej z I wieku.....
Ostatnio zmieniony 2024-04-17, 17:52 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6322
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-17, 20:17

Przemek?
Czemu nie dasz wierzyć komuś tak, jak chce?
Ty rozumiesz inaczej, my inaczej.
Gdzie jest problem?
Czemu ci to spędza sen z powiek?
Odpowiedz mi: CZEMU.
Ostatnio zmieniony 2024-04-17, 20:17 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1140
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 466 times
Been thanked: 191 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Pompieri » 2024-04-17, 20:50

Liczy sie zdanie przede-wszystkim Jezusa, a nie pojedynczych Apostolow czyli: liczy sie zdanie ( wyklad ) Kosciola, a nie prywatne opinie i poglady pojedynczych biskupow.
Przeemek nie zauwazyl, ze biskupow jest kilka tysiecy, a on trzyma sie jednego, ktory mu akurat dopasowal ... i to nie jako autorytet Kosciola, ale jako glosiciel prywatnych pogladow.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Arek » 2024-04-17, 21:03

@Przeemek ja mam jedno pytanie do Ciebie. Czy wierzysz, że Bóg istnieje?
Ostatnio zmieniony 2024-04-17, 21:04 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19157
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4649 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-17, 21:35

Jak widać @Przeemkowi nie przeszkadza w pytaniu, że odpowiedziałem na Jego pytanie: pyta tak długo aż ktoś odpowie tak, jak Mu pasuje.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Przeemek » 2024-04-18, 10:15

CiekawaXO pisze: 2024-04-17, 20:17 Przemek?
Czemu nie dasz wierzyć komuś tak, jak chce?
Ty rozumiesz inaczej, my inaczej.
Gdzie jest problem?
Czemu ci to spędza sen z powiek?
Odpowiedz mi: CZEMU.
Ja nie daję wierzyć komuś jak chcę? Czy odpisywanie na posty innych to jest wymawianie komuś wiary?
A po takich wpisach:
"Wy się @Przeemek nie wypowiadajcie na temat słów Pana z Ostatniej Wieczerzy ....."

I potem potrafisz "takie" pytania skierować do mnie? Kiedy przedmówca wprost mi zabronił wypowidać się na temat mojej wiary, bo widzę Wieczerzę Pańską inaczej...?
To moi adwersarze narzucją temat, ja chciałem pisać o czymś innym..... właśnie dojść do zrozumienia pewnych kwestii, akurat tym razem związanych z Przymierzami i Wieczerzą oraz Soborem...... kontynuując dyskusję z innego wątku między @Pytający a @Marek_Piotrowski. Zresztą widzisz jak się to niepotrzebnie rozciąga, skupia też na mojej osobie... bo wszyscy do tej pory mieli problem napisać jakie/które przymierze ludzi(człowieka) z Bogiem obowiazywało w czasie Wieczerzy Pańskiej i w czasie Soboru...... a może Ty wiesz pani @CiekawaXO?

Dziwi chociażby zwykły brak obiektywizmu u pani.....
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-17, 21:35 Jak widać @Przeemkowi nie przeszkadza w pytaniu, że odpowiedziałem na Jego pytanie: pyta tak długo aż ktoś odpowie tak, jak Mu pasuje.
Jak widać pan Marek "jak zwykle" pokazał poraz kolejny, że nie jest w stanie zmierzyć się z rzeczywistością i musiał coś na odczepne napisać, aby zasłonić jego ucieczkę, przy okazji wcześniej zalewając forum kwestiami około zadanego pytania, z kwestiami pośrednio z nim związanymi...... niech każdy się przyjrzy, czy apologeta wprost odpowiedział na pytanie jakie/które przymierze obowiązywało podczas Wieczerzy i podczasz Soboru? Każdy może przeczytać wcześniejsze wpisy.......jak widać z jakiegoś powodu je unika, więc to już jest sygnałem, że coś jest nie tak......w jego teologii..... dlatego uczulam czytelników....

(Normalnie bym ignorwał takie desperackie wstawki pana Marka, ale ostanio zaczyna coraz bardziej przeginać z braku argumentów, więc tym razem nie będzie tak łatwo z uciekaniem od odpowiedzi)
Arek pisze: 2024-04-17, 21:03 @Przeemek ja mam jedno pytanie do Ciebie. Czy wierzysz, że Bóg istnieje?
No pewnie.....
Pompieri pisze: 2024-04-17, 20:50 Liczy sie zdanie przede-wszystkim Jezusa, a nie pojedynczych Apostolow czyli: liczy sie zdanie ( wyklad ) Kosciola, a nie prywatne opinie i poglady pojedynczych biskupow.
Przeemek nie zauwazyl, ze biskupow jest kilka tysiecy, a on trzyma sie jednego, ktory mu akurat dopasowal ... i to nie jako autorytet Kosciola, ale jako glosiciel prywatnych pogladow.
Ale sam pan Marek podkreślił, że ważniejszy jest autorytet biskupa?

No właśnie...... Ja nic innego nie podkreślam i protestanci, liczy się zdanie Jezusa...... a gdzie je można zasięgnąć? Jedyne oryginalne słowa zachowały się w Biblii......i one się liczą najbardziej jako autorytet..... a nie jakiś wybrany biskup, czy rzesza biskupów albo pastorów.....

Więc się pytam, co się liczy dla Ciebie bardziej, biskup Rzymu czy Jezus? Jeżeli coś nie będzie ci się zgadzać w ich słowach, to kóre będą stanowiły dla ciebie większy autorytet?
marcin pisze: 2024-04-17, 15:20 Przemku, sobory byly i sa glownie po to by uporzadkowac to niektorzy wygaduja na temat tresci Pism. Gdyby nie bylo tyle odlamow i herezji to zaden sobor nie bylby potrzebny.
W gwoli ścisłości nie tylko z powodu herezji, ale sami chrześcijanie czasem praktykowali ianczej wiarę i chcieli po-wyjaśniać kwestie, np. w sprawie ustalenia daty Wielkanocy. Niektórzy chrześcijanie woleli ją jako Pasche i w żydowskim kalendarzu, innym się to nie podobało.....ale nie była to żadna herezja czy odłamywanie się....
I zapominasz, że też były zwoływane przez Cesarzy, mimo, że Sobory te miały znaczenie dla kościoła, to często też służyły dla umocnienia władzy cesarskiej, jako że władcy ci często używali religii jako narzędzia do legitymizacji swojego panowania i wpływania na społeczeństwo.


Ale ja to rozumiem, normalne jest, że się chrześcijanie czasem zbieraja i chcą coś ustalić. Tak robią też protestanckie zbory nawet w małych społecznościach......

Tylko kwestia opiera się o to, skąd oni mają wiedzieć jak jest? Jak ma być? Jak postępować i coś ustalić? Jak można coś ustalić, skoro nie ma sie oparcia o żaden autorytet lub wzór, tylko własny? I własną nieomylność? Albo tradycję... że ludzie coś tam praktykują już od paru lat, więc "utarło się" by tak czynić.....?

Np. Rada naukowców, kiedy się zbiera by coś ustalić, opiera swoje ustalenia na teoriach, hipotezach, eksperymentach i analizie odkryć naukowych.
Czy podobnie jak posłowie czy senatorowie ustalają prawa opierając się na konstytucji jako podstawowym akcie prawnym lub innych prawach kodeksach. Kiedy zbory się zbierają, cokolwiek ustalą musi być zgodne z Pismem Świętym.

Zauważ, że we wszystkich tych sytuacjach każda osoba z zewnątrz jest w stanie zweryfikować te ustalenia, czy rzeczywiscie zgdzadzają się ze stanem faktycznym. Ustalenia naukowców można sprawdzić, powtarzając eksperymenty i badania. Ustalenia parlamentu można zweryfikować, odnosząc je do konstytucji i istniejącego porządku prawnego. Ustalenia protestantów można skonfrontować z Pismem Świętym, które jest dla nich jedynym źródłem objawienia.

Zatem czy ustaleń Soborów nie powinno być jakiejś możliwości sprawdzić? Czy ma prawo jakaś grupa ludzi narzucić tam jakąś nieomylną prawdę, nawet jeżeli sam ją zbadasz i nie będzie ci się zgadzać?
marcin pisze: 2024-04-17, 15:20 Jesli chcesz zrozumiec po co i dlaczego odbywaly sie poszczegolne sobory to szukaj tych przyczyn w odlamach i herezjach, a nie w Kosciele.
Widzę, że bardzo lubisz upraszczać wiele rzeczy i nie lubisz wnikać za bardzo w szczegóły.... I ok. masz prawo do takiego podejścia. Ale nie próbuj narzucać takiego podejścia innym. Ja nie lubię "przymykać oka" na różne sprawy, szczególnie w kwestiach mojej wiary.....

Podałem jeden przykład, a jest analogicznych wiele, że np. Sobór w Nicei (787 r.) potępia kult Ikon, a 100 lat poźniej kolejny Sobór w Nicei II (843 r.). Skąd możesz wiedzięc która decyzj była nieomylna? Skoro niby wszystkie są nieomylne? Wyobrażasz sobie, że apostołwie by tak zrobili?
Dlatego Sobory też winny byc weryfikowalne, ich decyzje.....

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Arek » 2024-04-18, 10:22

Arek pisze: 2024-04-17, 21:03 @Przeemek ja mam jedno pytanie do Ciebie. Czy wierzysz, że Bóg istnieje?
No pewnie.....

To udowodnij to.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19157
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4649 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 10:25

Pominę arogancje, jakie tu na mój temat w swej nienawiści wypisujesz, ale tego łgarstwa nie pominę:
Przeemek pisze: 2024-04-18, 10:15
Pompieri pisze: 2024-04-17, 20:50 Liczy sie zdanie przede-wszystkim Jezusa, a nie pojedynczych Apostolow czyli: liczy sie zdanie ( wyklad ) Kosciola, a nie prywatne opinie i poglady pojedynczych biskupow.
Przeemek nie zauwazyl, ze biskupow jest kilka tysiecy, a on trzyma sie jednego, ktory mu akurat dopasowal ... i to nie jako autorytet Kosciola, ale jako glosiciel prywatnych pogladow.
Ale sam pan Marek podkreślił, że ważniejszy jest autorytet biskupa?
Otóż ŻĄDAM, żebyś zacytował, gdzie napisałem, jakoby autorytet biskupa był ważniejszy niż Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 10:26 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Arek » 2024-04-18, 11:49

"żądam" cóż to za słowo?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19157
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4649 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 11:53

Arek pisze: 2024-04-18, 11:49 "żądam" cóż to za słowo?
Zajrzyj do słownika. Mam prawo żądać udowodnienia tego, co mi się oszczerczo przypisuje. Zwłaszcza w tak fundamentalnej sprawie.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 11:54 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1140
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 466 times
Been thanked: 191 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Pompieri » 2024-04-18, 11:56

Przeemek po tym, co tu wypisuje objawil sie jako manipulator.
Jalowe spory lubi ten gosc, zjedzmy swoje mieso, jemu zostawmy jalowa kosc.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Arek » 2024-04-18, 12:05

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 11:53
Arek pisze: 2024-04-18, 11:49 "żądam" cóż to za słowo?
Zajrzyj do słownika. Mam prawo żądać udowodnienia tego, co mi się oszczerczo przypisuje. Zwłaszcza w tak fundamentalnej sprawie.
Można także zapytać: udowodnij mój błąd. Chrystus wydaje mi się nigdy niczego nie żądał.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19157
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4649 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 12:19

No cóż Arku, zastanów się, czy obrona oszczerstwa wobec mnie (czy kogokolwiek) jest moralna, nawet jeśli jest przeniesieniem Twojej osobistej urazy do mnie.
Żądam udowodnienia oszczerczych słów przypisania mi horrendalnego stwierdzenia przez @Przeemek i mam do tego prawo. Bądź taki dobry i, jeżeli nie stać Cię na poparcie mnie w słusznym żądaniu, to się przynajmniej nie wcinaj.
EOT, nie mam Ci nic więcej na ten temat do powiedzenia.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 12:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ