Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Arek » 2024-04-18, 12:30

Proponuję obejrzeć ten wykład.

Jezus Chrystus jest moim Królem.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Przeemek » 2024-04-18, 14:37

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 10:25 Ale sam pan Marek podkreślił, że ważniejszy jest autorytet biskupa?.....
Otóż ŻĄDAM, żebyś zacytował, gdzie napisałem, jakoby autorytet biskupa był ważniejszy niż Jezusa.
Po pierwsze nie widzisz, że to jest pytanie, a nie stwierdzenie? Po drugie nie napisałem w jakim konteście?

Dopiero następne zdania sugerują w jakim stopniu mój adwersarz @Pompieri postrzega ten autorytet w kontekście jego wypowiedzi, czyli tego co sam twierdził - o nadrzędnej ważności "zdania Jezusa".
Skoro nikt dzisiaj bezpośrednio z Jezusem nie rozmawia, to założyłem, że chodzi o Pismo, ciągle trzymając się narracji jaką pisał @Pompieri.

Dlatego bardzo jasno wynika z moich wypowiedzi, że pisałem w kontekście Pisma Świętego. Czego dowodzi kolejny akapit: "No właśnie...... Ja nic innego nie podkreślam i protestanci, liczy się zdanie Jezusa...... a gdzie je można zasięgnąć? Jedyne oryginalne słowa zachowały się w Biblii......"

Ostatecznie każdy "normalny" użytkownik wyczyta z postu, że chodzi o wyższość autorytetu biskupa nad Pismem, w którym zawierają się słowa/zdanie Jezusa, a nie sam Jezus. A to z kolei zawiera się w kontekście twoich twierdzeń.....
I tak należy odczytwać mój post, a Ty w przypływie emocji widzisz spisek i obrazę, niestety ale to nie jest oszczerstwo, tylko nawiązanie do twojej narracji....

Ja wiem, że bardzo byś chcał złapać mnie na celowym kłamstwie, dużo by to pomogło twojej argumentacji.....ale muszę Ciebie rozczarować, na celowe kłamanie nie pozwalają mi moje poglądy chrześcijańskie.....choćbym nie wiadmo jakich oszczerstw usłyszał z twojej strony czy kogokolwiek innego....

P.S. Mółgbym zapytać jeszcze inaczej @Pompieri ...Jeżeli biskup tłumaczy Ci słowa/zdanie Jezusa z Biblii, a Ty je czytając widzisz kwestię inaczej...to która interpretacja będzie dla Ciebie ważniejsza, tą którą wskazuje ci biskup? Czy ta która przemawia do Twojego sumienia? Bo ostatecznie karmienie się Słowem Boga/Jezusa jest relacją i Twoją rozmową z Jezusem.... więc co ma większy autorytet dla ciebie? Biskup?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 14:40

Przeemek pisze: 2024-04-18, 14:37
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 10:25 Ale sam pan Marek podkreślił, że ważniejszy jest autorytet biskupa?.....
Otóż ŻĄDAM, żebyś zacytował, gdzie napisałem, jakoby autorytet biskupa był ważniejszy niż Jezusa.
Po pierwsze nie widzisz, że to jest pytanie, a nie stwierdzenie? Po drugie nie napisałem w jakim konteście?
Nie wykręcaj się. Znak zapytania nie dotyczył, czy coś takiego napisałem (niby czemu miałbyś pytać o to @Pompieri co napisałem?) tylko Twojej argumemtacji wobec @Pompieri (w znaczeniu "Marek Piotrowski napisał, więc...").
Zatem okaż choć trochę honoru i nie wykręcaj kota ogonem.
Po prostu przeproś za insynuację.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 14:42

ALe biskup także musi, to co mówi, mówić w jedności z Papieżem, a my wierzymy że Papież jest KIEROWANY, jeśli mówi coś OFICJALNIE, Duchem Świętym.
Sam biskup, sam jeden biskup nie posiada żadnej nieomylności, chyba że jest to jakieś kolegium biskupów i głosują...
Ale nie może nic dodać do interpretacji, jaką oficjalnie podał Papież, i nie może mieć w tek kwestii innego zdania.

Dodano po 3 minutach 50 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 14:40
Przeemek pisze: 2024-04-18, 14:37
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 10:25 Ale sam pan Marek podkreślił, że ważniejszy jest autorytet biskupa?.....
Otóż ŻĄDAM, żebyś zacytował, gdzie napisałem, jakoby autorytet biskupa był ważniejszy niż Jezusa.
Po pierwsze nie widzisz, że to jest pytanie, a nie stwierdzenie? Po drugie nie napisałem w jakim konteście?
Nie wykręcaj się. Znak zapytania nie dotyczył, czy coś takiego napisałem (niby czemu miałbyś pytać o to @Pompieri co napisałem?) tylko Twojej argumemtacji wobec @Pompieri (w znaczeniu "Marek Piotrowski napisał, więc...").
Zatem okaż choć trochę honoru i nie wykręcaj kota ogonem.
Po prostu przeproś za insynuację.
:))
JAkbym miała ŻĄDAĆ wszystkich insynuacji Marka pod moim adresem, albo kogokolwiek innego...
Daj spokój, przestań żądać przeprosin. Uznaj za nieporozumienie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 14:52

CiekawaXO pisze: 2024-04-18, 14:46 Daj spokój, przestań żądać przeprosin. Uznaj za nieporozumienie.
To nie jest nieporozumienie, to taki sposób prowadzenia rozmowy.
A ja nie potrzebuję przeprosin, lecz staram się położyć w końcu kres tej oszczerczej erystyce, polegającej na wkładaniu w moje usta czegoś, czego nie powiedziałem.
Dlatego postanowiłem w każdym takim przypadku żądać albo odwołania, albo dowodu.
I nie zamierzam z tego rezygnować, bo to jedna z konieczności, by w ogóle na forum dało się rozmawiać.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 14:53

Marku, sam jesteś Królem insynuacji...
To w końcu było oszczerstwo, czy insynuacja?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 15:04

CiekawaXO pisze: 2024-04-18, 14:53 Marku, sam jesteś Królem insynuacji...
To w końcu było oszczerstwo, czy insynuacja?
To wyżej, że jestem niby Królem insynuacji?
Insynuacja upozowana na opinię.
Będziemy się teraz przezywać? Mam napisać co nieco o Tobie?

@Przeemek napisał, że ja stwierdziłem, jakoby biskup miał większy autorytet niż Jezus. To nie jest ocena, wniosek. To było "twarde" stwierdzenie, zwykłe kłamstwo.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 15:05 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Przeemek » 2024-04-18, 15:17

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 14:40 Nie wykręcaj się. Znak zapytania nie dotyczył, czy coś takiego napisałem (niby czemu miałbyś pytać o to @Pompieri co napisałem?) tylko Twojej argumemtacji wobec @Pompieri (w znaczeniu "Marek Piotrowski napisał, więc...").
Chociażby dlatego, żeby upewnić się, że jegomość czyta posty, a nie komentuje na podstawie własnych wymysłów. Żeby upewnić się, że wie o czym jest mowa, a nie lekceważy wszelkie argumenty... A jeśli tak robi, to będzie to widoczne w jego odpowiedziach i będzie to sygnał dla potencjalnego użytkownika i poetnajcnej oceny wartości jego wypowiedzi... tak to działa w dyskusjach na forum... jest dużo retoryki aby zachęcić swoich adwersarzy do własnego myślenia.....normalka....

Gdybym ja miał żądać od ciebie przeprosiń za każde wmawianie swojego kontekstu w moje zdania......bezpodstaen oskrażanie mnie, ad personam i inne....to chyba bym nie policzył tego na palcach dwóch rąk i nóg.....

Nie mam zamiaru ciebie obrażać, wystarczy mi twoja argumentacja, którą mają ocenić potencjalni czytelnicy. Prawda Boża sama wyjdzie na jaw.....

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 15:20

Jaaasne. Skłamałeś na temat tego, co napisałem, żeby "upewnić się" że @Pompieri "czyta posty".
Doprawdy, już głupszego wykrętu nie mogłeś wymyślić.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 15:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 15:32

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 15:04
CiekawaXO pisze: 2024-04-18, 14:53 Marku, sam jesteś Królem insynuacji...
To w końcu było oszczerstwo, czy insynuacja?
To wyżej, że jestem niby Królem insynuacji?
Insynuacja upozowana na opinię.
Będziemy się teraz przezywać? Mam napisać co nieco o Tobie?

@Przeemek napisał, że ja stwierdziłem, jakoby biskup miał większy autorytet niż Jezus. To nie jest ocena, wniosek. To było "twarde" stwierdzenie, zwykłe kłamstwo.
Przecież ty cały czas o mnie piszesz, dlatego robię to samo.
Myślalam że nie będziesz żądał od kogoś czegoś, czemu często sam jesteś winien. Obydwaj jesteście winni tego, że emocje wzięły górę i zaczęliście się wyzywać. Przecież nie jesteś łagodnym barankiem Marku, myślalam że rozumiesz język "siły" i nie masz nic przeciwko, dlatego często nie gryzę się w język jak ci odpowiadam, bo i ty tego nie robisz. Przemek zrobił to samo.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 15:35 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 15:39

To nieprawda. Nie usiłowałem nikomu wmówić, że Przeemek napisał coś innego, niż napisał. Tym bardziej w tak jednoznacznej sprawie.
A o Tobie piszę, odnosząc się do Twoich wypowiedzi, a nie ni z gruchy ni pietruchy opatrując Cię epitetami typu król czegoś.
Rozumiem, że niewygodne są CI moje komentarze do Twoich stwierdzeń o aborcji itd., ale odnoszę się do prawdy, a nie wymyślonych przez siebie oszczerstw.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Przeemek » 2024-04-18, 15:52

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 15:20 Jaaasne. Skłamałeś na temat tego, co napisałem, żeby "upewnić się" że @Pompieri "czyta posty".
Doprawdy, już głupszego wykrętu nie mogłeś wymyślić.
Mam to w nosie jak Ty to widzisz, a już na pewno nie brak mi pokory i możliwości przyznania się do błędu jak mi się go wykaże.....

Ale jeżeli nadal się czujesz tamtym wpisem urażony, choć nie widzę w tym mojej winy.....(tak często grzesznicy mają :) ) to na pewno nie chciałem ciebie celowo urazić, nie jest mi to do szukania prawdy o Bogu potrzebne....... ale to już chyba wynik takich dyskusji z Tobą...... więc bardzo i szczerze Ciebie przepraszam i wycofuje to co ciebie obraża....... sformułuje zdanie inaczej następnym razem.....

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 15:54

Przeemek pisze: 2024-04-18, 15:52
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 15:20 Jaaasne. Skłamałeś na temat tego, co napisałem, żeby "upewnić się" że @Pompieri "czyta posty".
Doprawdy, już głupszego wykrętu nie mogłeś wymyślić.
Mam to w nosie jak Ty to widzisz, a już na pewno nie brak mi pokory i możliwości przyznania się do błędu jak mi się go wykaże.....

Ale jeżeli nadal się czujesz tamtym wpisem urażony, choć nie widzę w tym mojej winy.....(tak często grzesznicy mają :) ) to na pewno nie chciałem ciebie celowo urazić, nie jest mi to do szukania prawdy o Bogu potrzebne....... ale to już chyba wynik takich dyskusji z Tobą...... więc bardzo i szczerze Ciebie przepraszam i wycofuje to co ciebie obraża....... sformułuje zdanie inaczej następnym razem.....
Przyjmuję wycofanie się z kłamstwa, nawet jeśli jest taktyczne i upozowane w stylu "przeprosin polityka" (podkreślenie nie swojego kłamstwa, tylko na zasadzie przeprosin tych, co poczuli się urażeni).
Bezczelnych i aroganckich "przeprosin" w stylu "to już chyba wynik takich dyskusji z Tobą" oczywiście nie (ale też ich nie potrzebuję).
Sam sobie dałeś świadectwo.
I uprzedzam, że od dziś będę zwracał uwagę na każdorazowe podobne zagrywki.
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 16:00 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: Przeemek » 2024-04-18, 16:00

Arek pisze: 2024-04-18, 10:22 To udowodnij to.
Jako protestanci, wierzymy, że istnienie Boga może być dowodzone na kilka sposobów:

- Dowód ze stworzenia. Cudowna złożoność i doskonały porządek przyrody wskazuje na istnienie inteligentnego Stwórcy. Nauka zajmująca się tym zagadnieniem to dziedzina "Inteligentnego Projektu" (Intelligent Design) oraz kreacjonizm. Niemożliwe jest, aby cała różnorodność stworzeń powstała przypadkowo.

- Dowód z moralnego porządku. Powszechne istnienie kodeksu moralnego u wszystkich ludzi sugeruje istnienie najwyższego Prawodawcy, który wpisał te zasady w nasze sumienia. Skąd inaczej biorą się uniwersalne wartości moralne?

- Dowód z fenomenu Biblii. Niezwykłe powstanie, zachowanie i spójność całej Biblii jest cudem samym w sobie. Niepiśmienni ludzie napisali księgi o wadze filozoficznej i moralnej, której nikt nie potrafi zniszczyć mimo tysiącleci prób. Mnogość kopii manuskryptów i ich zgodność jest nie do podważenia.

- Dowód z proroctw. Setki wypełnionych proroctw biblijnych, często odnoszących się do zdarzeń na przestrzeni wieków, są dowodem na boskie natchnienie i prawdziwość Pisma.

- Dowód z osobistych doświadczeń. Miliony ludzi na całym świecie doświadczyło realnej, przemieniającej mocy Boga w swoim życiu poprzez modlitwę i wiarę. Są to niepodważalne "dowody werbalne" lub "dowody zeznań".

- Dowód egzystencjalny. Ludzkie serca odczuwają pragnienie absolutu, nieskończoności, które może zostać zaspokojone tylko przez Byt Nieskończony. Ten "głód Boga" wyczuwalny jest w człowieku.

Podchodzimy zatem do istnienia Boga zarówno przez dowody rozumowe, naukowe, jak i doświadczalne. Dopuszczamy różne rodzaje dowodów - materialne, logiczne i osobiste świadectwa jako uzupełniające się wzajemnie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Protestantyzm, a nawrócenie człowieka

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 16:01

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-18, 15:39 To nieprawda. Nie usiłowałem nikomu wmówić, że Przeemek napisał coś innego, niż napisał. Tym bardziej w tak jednoznacznej sprawie.
A o Tobie piszę, odnosząc się do Twoich wypowiedzi, a nie ni z gruchy ni pietruchy opatrując Cię epitetami typu król czegoś.
Rozumiem, że niewygodne są CI moje komentarze do Twoich stwierdzeń o aborcji itd., ale odnoszę się do prawdy, a nie wymyślonych przez siebie oszczerstw.
Wygodne mi są twoje komentarze do aborcji. Właśnie mi insynuujesz, że nie. Czyli królowania ciąg dalszy ;)
Jak najbardziej je pisz.
To ty mi zakazujesz pisać bo twierdzisz, że wyciągam skrajne przypadki, podczas gdy mnie tylko skrajne interesują.
Marek, serio, spójrz krytycznie na siebie czasami:)
Przecież jak ty piszesz niemiło, ktoś inny z charakterem też będzie to robił. Język siły rozumie język siły. Obydwaj powtarzam się wyzywacie, insynuujecie i nakręcacie, a nie tylko Przeemek czy ja.
Ale dobra ludzie dajcie spokój. To OT.
Może zaczniemy kończyć dyskusję?
Albo inaczej gadać?
Przemek krócej i milej, Marek krócej i milej, a ja wcale :D
Ostatnio zmieniony 2024-04-18, 16:03 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ