Biblia a prawo kobiet do głosu

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: random1414 » 2023-11-19, 14:50

Czy jest gdzieś w Biblii napisane kobieta nie ma prawa do głosu przeciwko mężczyznie i bez jego zgody ?
Przyznam ze po przeczytaniu tego straciłem kompletnie chęc do modlitwy i wiary



https://teologkatolicki.blogspot.com/20 ... mment-form
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-11-19 144838.png
Zrzut ekranu 2023-11-19 144823.png
Zrzut ekranu 2023-11-19 144441.png

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-19, 15:31

Też bym straciła, gdybym w to wierzyła.
I jest sporo różnych nurtów feminizmu, to nie jest jednolite.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: random1414 » 2023-11-19, 17:01

Wiem , dlatego pytam czy jest taki fragment , i potrzebna jest inicjatywa wiernych w sprawie działalności x Dariusza Olewinskiego , a i ten Ksiądz w komentarzach zastanawiał się co robią kapłani FSSPX a komentarza odnośnie co Ksiądz Olewiński robi to nie zaakceptuje , a zaakceptuje tego typu komentarz

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: krz30 » 2023-11-19, 18:22

W Nowym Testamencie znalazłem tylko dwa fragmenty wprost mówiące coś o tym, co kobiecie przystoi, co powinny, a czego nie itd.

32 A dary duchowe proroków niechaj zależą od proroków! 33 Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju. Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, 34 6 kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo6 nakazuje. 35 A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu. 36 Czyż od was wyszło słowo Boże? Albo czy tylko do was przyszło? 37 Jeżeli komuś wydaje się, że jest prorokiem albo że posiada duchowe dary, niech zrozumie, że to, co wam piszę, jest nakazem Pańskim. 38 A gdyby ktoś tego nie uznał, sam nie będzie uznany7. 39 Tak więc, bracia moi, troszczcie się o łaskę prorokowania i nie przeszkadzajcie w korzystaniu z daru języków! 40 Lecz wszystko niech się odbywa godnie i w należytym porządku! (1 Kor 14)

8 Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu. 9 Podobnie kobiety - w skromnie zdobnym odzieniu, niech się przyozdabiają ze wstydliwością i umiarem, nie przesadnie zaplatanymi włosami albo złotem czy perłami, albo kosztownym strojem, 10 lecz przez dobre uczynki, co przystoi kobietom, które się przyznają do pobożności.
11 Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. 12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam4 ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. 13 Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. 14 I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. 15 Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają5 w wierze i miłości, i uświęceniu - z umiarem.
(1 Tm 2)

Starego Testamentu nie analizowałem. Ale myślę, że ewentualne wskazówki ze Starego Testamentu należy rozumieć w świetle Nowego Testamentu, a ten w świetle całej Tradycji Kościoła.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: Dezerter » 2023-11-19, 18:44

random1414 pisze: 2023-11-19, 14:50 Czy jest gdzieś w Biblii napisane kobieta nie ma prawa do głosu przeciwko mężczyznie i bez jego zgody ?
Przyznam ze po przeczytaniu tego straciłem kompletnie chęc do modlitwy i wiary



https://teologkatolicki.blogspot.com/20 ... mment-form
Przeczytałem podlinkowana strone
A możesz wyrazić jasno o co ci chodzi?
Wszystkie znane mi kobiety mają głos (nie znam żadnej niemowy)
Biblia została napisana tysiące lat temu i opisuje społeczeństwo starożytne, patriarchalne a nie dzisiejsze
jak chcesz wiedzieć jak KK naucza dzisiaj to poczytaj KKK, albo społeczna naukę Kościoła, albo encyklikę o rodzinie papieży współczesnych.
Każda żona katolicka ma równe prawa z mężem, inne role w małżeństwie, ma prawo do szacunku, miłości i td.
Prawdą jest natomiast, że KK nadal uważa, że to mężczyzna ma pełnić rolę głowy i lidera w małżeństwie, ale jest to zalecenie a nie jakiś przymus i wiele małżeństw katolickich wprost i oficjalnie przyznaje, że u nich jest równouprawnienie (np. ja) i jeszcze nie słyszałem, by jakiś duchowny to skrytykował .
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: random1414 » 2023-11-19, 20:54

Ja się pytam czy jest taki werset w Biblii i tu chodzi o moralne prawo do głosu

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-11-19, 20:59

Autor strony teologkatolicki tyleż razy udziela odpowiedzi całkiem sensownych, co zupełnie od czapy. Proponuję nie wchodzić na niewiarygodne strony i potem się nie martwić :)

Oczywiście równość płci jest jak najbardziej katolicka i jak najbardziej biblijna (cytaty na życzenie), natomiast rzeczywiście równofunkcyjność (generalnie) - nie. Co oczywiście nie znaczy, że w konkretnych małżeństwach niektóre role mogą być zamienione - ale nie jest tak co do zasady.
Gdyby było inaczej, dziecku nie byliby potrzebni oboje rodzice.
Ja się pytam czy jest taki werset w Biblii i tu chodzi o moralne prawo do głosu
A czy widziałeś w ogóle w Biblii cokolwiek na temat głosowania w wyborach? ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: Dezerter » 2023-11-19, 21:58

random1414 pisze: 2023-11-19, 20:54 Ja się pytam czy jest taki werset w Biblii i tu chodzi o moralne prawo do głosu
Przyznam, że nie bardzo rozumiem twoje pytanie, ale wyczuwam o co ci chodzi
więc do tego co już napisałem o Biblii i kiedy powstała i jakie społeczeństwo sobie współczesne opisuje dodam
Nie znam wszystkich wersetów w Biblii a nasza wyszukiwarka biblijna padła i Dominik nie może na razie jej uzdrowić :(
Dla ciebie znalazłem kilka poważnych artykułów z poważnych stron odpowiadających na twoje pytanie
https://swiatkobiecy.pl/co-biblia-mowi-o-kobietach/
Biblia uczy nas, że kobiety są godne szacunku i powinny być traktowane z szacunkiem. W Księdze Rodzaju 1:27 czytamy: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę”. To wskazuje, że mężczyzna i kobieta są równi wobec Boga. W Księdze Powtórzonego Prawa 22:17 czytamy: „Nie bądź bezbożny przeciwko niewiernej żonie”. To wskazuje, że nawet małżonkowie powinni traktować się z szacunkiem.

Biblia uczy nas również, że kobiety powinny być silne i mądre. W Księdze Przysłów 31:10-31 czytamy o mądrości kobiety, która jest silna i odważna oraz wykorzystuje swoje talenty do budowania domu i rodziny. W Księdze Przypowieści Salomona 8:11-12 czytamy o mocy mądrości, która pomaga kobietom wytrwać w trudnych sytuacjach.Biblia jest pełna przykładów silnych i mocnych kobiet, takich jak Estera, Debora i Maria Magdalena. Te postacie pokazują nam, że każda kobieta może być silna i odważna oraz może wykorzystać swoje talenty do budowania lepszego świata dla innych ludzi.

Biblia mówi wiele o małżeństwie i rodzinie, ucząc nas o miłości, szacunku i odpowiedzialności. W Księdze Rodzaju 2:24 czytamy: „Dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę swoją i złączy się ze swoją żoną, a będzie im jednym ciałem”. To wskazuje na to, że małżeństwo jest ważne dla Boga. Małżonkowie powinni być sobie wierni i okazywać sobie miłość. Efezjan 5:25 mówi: „Mężowie, miłujcie swoje żony, tak jak Chrystus umiłował Kościół”. Małżonkowie powinni również szanować siebie nawzajem oraz okazywać sobie wsparcie. Kolosan 3:19 mówi: „Mężowie, miłujcie swoje żony i nie draźnijcie ich”.
W Biblii rzeczywiście są sformułowania, ale tylko odnoszące się do nauczania i przywództwa religijnego
Kobieta nie może przewodniczyć zgromadzeniu ale tylko jako kapłan. Ja wielokrotnie brałem udział w rekolekcjach gdzie to kobieta nauczała. Jest wiele wspólnot i to bardzo ważnych i uznanych w KK , gdzie od lat to kobieta jest liderką, kieruje i naucza mężczyzn.
Wniosek - nasz KK jest bardziej postępowy niż Biblijne zalecenia, bo te związane z obyczajem i sprawami socjalnymi może zmieniać i ustalać zgodnie z współczesnym rozeznaniem.
Papież Franciszek w toczącym się właśnie synodzie, jako jeden z podstawowych postulatów jest zwiększenie roli kobiet w KK.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: random1414 » 2023-11-20, 17:07

Marek_Piotrowski pisze: 2023-11-19, 20:59 Autor strony teologkatolicki tyleż razy udziela odpowiedzi całkiem sensownych, co zupełnie od czapy. Proponuję nie wchodzić na niewiarygodne strony i potem się nie martwić :)

Oczywiście równość płci jest jak najbardziej katolicka i jak najbardziej biblijna (cytaty na życzenie), natomiast rzeczywiście równofunkcyjność (generalnie) - nie. Co oczywiście nie znaczy, że w konkretnych małżeństwach niektóre role mogą być zamienione - ale nie jest tak co do zasady.
Gdyby było inaczej, dziecku nie byliby potrzebni oboje rodzice.
Ja się pytam czy jest taki werset w Biblii i tu chodzi o moralne prawo do głosu
A czy widziałeś w ogóle w Biblii cokolwiek na temat głosowania w wyborach? ;)
A kiedy hierarchia Kościoła podejmie jakiekolwiek kroki w sprawie działalności Księdza Dariusza Olewińskiego?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Biblia a prawo kobiet do głosu

Post autor: Tek de Cart » 2023-11-20, 17:40

hierarchią dla niego jest jego biskup - więc możesz do ks. biskupa napisać, że wg Ciebie (i nie tylko) ks. Dariusz 'działa przeciwskutecznie'
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ