Msze Święte online

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Msze Święte online

Post autor: pom » 2023-11-19, 22:21

Czy uczestniczycie czasami w Mszy Świętej online i przyjmujecie Komunię Świętą duchowo?

https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Msze Święte online

Post autor: Dezerter » 2023-11-19, 23:07

A co chory jesteś, że online?
Komunie duchowa to przyjmowałem w covidzie, ale bardzo rzadko, bo zazwyczaj byłem w kościele
teraz jak ktoś chory z rodziny ogląda, to przyjmuje tylko na koniec błogosławieństwo, znak pokoju jeszcze przekazuję
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Msze Święte online

Post autor: pom » 2023-11-19, 23:12

Dzisiaj byłem w Kościele. Ale jedna osoba sygnalizowała z forum, że nie miała siły iść, więc dałem link.

Ja korzystam czasami z tych Mszy Świętych w dni powszednie i z Komunii Duchowej.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Msze Święte online

Post autor: Andej » 2023-11-20, 09:29

Uczestnictwo via internet czy telewizje nie jest pełnym uczestnictwem. To namiastka.
Na początku pandemii paniki pocieszano, że takie zdalne uczestnictwo jest równoważna. A nawet, gdy jest to odsłuchani zapis z jakiegoś innego czasu. I to była prawda czasu. Potem zaczęto wyjaśniać, że musi to być ten sam czas, zdalne uczestnictwo w tym samym zgromadzeniu.
Jednak głównym czynnikiem zapewniającym ważność uczestnictwa jest brak możliwości uczestnictwa fizycznego oraz pragnienie uczestnictwa.
Choć przewrotnie sobie pomyślałem, że wielu z tych, którzy są obecni w kościele, w mniejszym stopniu uczestniczy w mszy świętej, niż niektórzy robiący to zdalnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Msze Święte online

Post autor: pom » 2023-11-20, 14:24

Warto też pamiętać, że;
W 1958 r. papież Pius XII ogłosił św. Klarę patronką telewizji. Dlaczego wybór padł na świętą z Asyżu, wyjaśnia jej żywot, napisany przez Tomasza z Celano. W dzień Bożego Narodzenia, matka Klara została sama w celi, gdyż zachorowała i ubolewała, że nie może brać udziału w śpiewaniu oficjum na cześć Pana Jezusa. Wówczas usłyszała melodie rozbrzmiewające w kościele św. Franciszka – psalmodię braci, ich śpiew, dźwięk organów w oddalonej świątyni. Zobaczyła nawet sam żłóbek Pana. Gdy nazajutrz rano przyszły jej współsiostry, powiedziała im, że dzięki łasce Jezusa słyszała i widziała wszystkie obrzędy, jakie dokonywały się tej nocy w kościele św. Franciszka.
https://www.ekai.pl/sw-klara-z-asyzu-pa ... wnikow-tv/
Ostatnio zmieniony 2023-11-20, 14:28 przez pom, łącznie zmieniany 2 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2501
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1050 times
Been thanked: 939 times

Re: Msze Święte online

Post autor: Susanna » 2023-11-21, 21:42

pom pisze: 2023-11-19, 22:21 Czy uczestniczycie czasami w Mszy Świętej online i przyjmujecie Komunię Świętą duchowo?

https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/
Tak,w tygodniu oglądam Mszę swiętą z Jasnej Góry a w niedzielę z Krakowa Łagiewnik mimo że pòźniej idę do Kościoła
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Msze Święte online

Post autor: AdamS. » 2023-11-22, 13:41

pom pisze: 2023-11-19, 22:21 Czy uczestniczycie czasami w Mszy Świętej online i przyjmujecie Komunię Świętą duchowo?
https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/
Zdarza się to bardzo rzadko, ale tak - uczestniczę, gdy jestem chory. Moją Mamę też do tego namawiam, bo jako schorowana starsza osoba (85 lat) ma problemy z chodzeniem i nie zawsze ma ją kto zawieźć do kościoła, a każde wyjście wiąże się z wielkim ryzykiem. W takich sytuacjach uważam, że Msza online jest wspaniałym rozwiązaniem. Choć zgadzam się z Przedmówcami, że nie może w pełni zastąpić fizycznego udziału, to nie dyskredytowałbym takiej formy uczestnictwa.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Msze Święte online

Post autor: Lwica » 2023-11-24, 12:06

Ja często oglądam mszę z Jasnej Góry żeby posłuchać czytania i kazania głównie. Czasami tylko po to włączam YouTube, czyli całej nie oglądam/nie uczestniczę.
Na Jasną mam blisko, ale jak robi się tak zimno, to wolę wieczorem podejść do swojej parafii gdzie mam ok 10 min i mamy Najświętszy Sakrament od 6 do 21 także w kaplicy też można sobie posiedzieć.

Ale w jakim sensie Komunię można przyjąć "duchowo" online? :-?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Msze Święte online

Post autor: sądzony » 2023-11-24, 12:10

Lwica pisze: 2023-11-24, 12:06 Ale w jakim sensie Komunię można przyjąć "duchowo" online? :-?
To skomplikowane, ale moim zdaniem możliwe nawet nie-online. To jednak głęboki temat dotykający mistyki. Komunia jest zjednoczeniem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ