Podziękowanie za spowiedź

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Nina
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 1 time

Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Nina » 2023-11-20, 13:31

Dzień dobry wszystkim,

Zwracam się do Was z pewnym pytaniem i prośbą o poradę. Przez kilka lat się nie spowiadałam. Przyczyną długiej przerwy było odwlekanie przeze mnie tego w czasie i krępujące uczucie wyznania grzechów (dotyczące sfery seksualnej) przed księdzem. Postanowiłam przełamać strach i pójść do spowiedzi. Ksiądz był bardzo wyrozumiały. Niestety tak jak to bywa przy wyzwaniu grzechów dotyczących intymnych przeżyć- penitent nie nazywa wprost pewnych rzeczy co później księdza stawia w niezręcznej sytuacji, bo musi dopytać co penitent miał na myśli. Jest to dla księdza krępujące, ponieważ jak sam mi powiedział podczas spowiedzi nie chciał, żeby później krążyła plotka, że ksiądz interesuje się czyimś życiem intymnym i jest dociekliwy w tej kwestii, tylko musi zrozumieć wagę grzechu. Spowiedź była bardzo przyjemna, a wstyd ustał. Na kolejną spowiedź też będę chciała iść do tego samego księdza i mam następujące pytanie: czy mogę pod koniec kolejnej spowiedzi powiedzieć takie zdanie:"Ostatni raz spowiadałam się u księdza po bardzo długiej przerwie. Bardzo się obawiałam i stresowałam sakramentu. Jestem księdzu wdzięczna za przyjemną atmosferę. Bóg zapłać"?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1924
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Andy72 » 2023-11-20, 13:47

Nie jest celem sakramentu spowiedzi przyjemna atmosfera a odpuszczenie grzechów. Nie widzę konieczności aby o tym mówić.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Repart » 2023-11-20, 13:56

Przy kolejnej spowiedzi nie wracaj do ostatniej, bo to już przeszłość. Bóg przebaczył Ci tamte grzechy, skup się na wyznaniu aktualnych. Przy spowiedzi lepiej nie dziękować księdzu, nie po to jest spowiedź. Masz żałować i wyznać grzechy, nie dziękować za przyjazną atmosferę.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 711 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-20, 15:35

Jak najbardziej można dziękować.

Nina
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 1 time

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Nina » 2023-11-20, 16:00

Dzięki za odpowiedź. Z treści mojego postu można zrozumieć, że potraktowałam spowiedź jak herbatkę u koleżanki. Będąc w konfesjonale płakałam i czułam jak kropla spływa mi po ręku, pomimo, że w kościele było bardzo chłodno. Po prostu nie spodziewałam się, że ksiądz będzie dopytywać się o grzechy, żeby poznać mój prawdziwy powód żalu i źródło problemu. Powiedziałam, że mam pewny problem i jak z nim walczę oraz o jego wyniku. Ksiądz po prostu mi powiedział, że dobrze że walczę i to ma być początek mojej drogi i żeby dalej się starać

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1924
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Andy72 » 2023-11-20, 16:02

Mam nadzieję , ze teraz będzie łatwiej, nie należy dopuścić by nagromadziło się dużo grzechów
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Dezerter » 2023-11-22, 18:11

Moim zdaniem możesz to powiedzieć jako wstęp, przed samą spowiedzią
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Anka-K » 2023-11-23, 13:14

Z Biblii wiadomo, że Jezus tchnął Ducha Świętego swoim uczniom dając im możliwość odpuszczania grzechów wg ich uznania.
W dziejach po zapoczątkowaniu odpuszczenie różnie się odbywało, jedno na całe życie, potem częściej - za wynagrodzenie.
Dziś jest za darmo.
Nie spotkałam się nigdzie z informacją w Biblii, że uczniowie mieli możliwość tchnąć tego Ducha Świętego na innych początkując sukcesję odpuszczenia.
Stąd ta sukcesja jest troszkę jakby myśleniem życzeniowym. Może jest ale też trzeba liczyć się z tym, że może nie być.
Tak przynajmniej tłumaczył nam ksiądz na religii.
Technicznie rzecz biorąc rachunek sumienia, żal za grzechy i postanowienie poprawy powinno nastąpić przed spowiedzią.
W świetle tego uważam, że spowiedź powinna mieć charakter reporterski, beż angażowania emocji czy uczuć do spowiednika.
Odnośnie samej spowiedzi trzeba byłoby pamiętać, że to nie tylko wyznanie grzechów, żal za nie, postanowienie poprawy, wyznanie, ale także zadośćuczynienie.
Bez niego odpuszczenie jest trochę wątpliwe.
Możliwość zadośćuczynienia zawęża też trochę krąg działań, które kwalifikują się jako grzech.
Ksiądz odpuści wszystko lub wiele, ale to pokutnik decyduje, z czego powinien się spowiadać, żeby sakrament był spełniony w całości.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1924
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Andy72 » 2023-11-23, 14:01

Powinien spowiadać się z grzechów
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Anka-K » 2023-11-23, 14:16

Niewątpliwie z grzechów, ale takich, które można zadośćuczynić lub się za nie żałuje.
Kiedyś na spowiedzi powiedziałam grzechy, więcej nie pamiętam, żałuję i proszę o odpuszczenie.
Ksiądz do mnie czy to wszystko. Tak wszystko. Na pewno? Na pewno.
A mięsko w piątek było? No było. No to grzech.
Pytam się, a gdzie jest tak napisane?
Ksiądz, że nigdzie, ale jesteśmy w Polsce regionalną wspólnotą, wspólnota tak postanowiła i mięsko w piątek to grzech.
Przypomniało mi się, że przecież nasz Papież dał dyspensę od mięska w piątek, a ksiądz, że dyspensa była, ale się skończyła.
Poprosiłam wtedy o opcję odpuszczenia bez mięska, bo tak na poczekaniu to żałować nie umiem i nie wiem czy potrafię za to mięsko, a Boga oszukiwać fałszywym żalem nie będę.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 938 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Susanna » 2023-11-23, 15:45

To można jeść mięso w piątek czy nie?? Bo myślałam że nie i nigdy nie jem ;))
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1924
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Podziękowanie za spowiedź

Post autor: Andy72 » 2023-11-23, 16:05

Anka , nie wprowdzaj ludzi w błąd i nie myl odnośnie spowiedzi!
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ