wiara radość smutek

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Abstract » 2023-11-24, 11:00

Anka-K pisze: 2023-11-23, 20:24 W kwestii mechanizmu wierzenia chodziło mi to to, jak człowiek wytwarza w sobie wierzenie oraz jak one potem oddziałuje zwrotnie.
Można tu postawić wspólny mianownik z altruizmem. Czysty altruizm nie istnieje ponieważ otrzymujemy nagrodę w postaci satysfakcji, poczucia otaczającej nas miłości.
Wiara daje nam odpowiedź na sens, spójność odnośnie sensu naszego życia daje nam namiastkę spokoju i bezpieczeństwa. Wierzący jest przekonany że ta nagroda płynie od Boga, a nie od samonapędzającego się zaspakajania potrzeb.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-24, 11:19

Czysty altruizm istnieje, jeśli powodem pomagania nie jest poczucie satysfakcji.
To przeczy trochę psychologii, ale co tam:P

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: kazik95 » 2023-11-24, 11:20

skoro wiec tyle zla na swiecie to dlaczego Pismo Swiete kaze nam sie cieszyc? z czego mamy sie cieszyc?


Biblia Warszawsko-Praska (1997)
Neh 8:10b ” nie poddawajcie się przygnębieniu, bo radość w Bogu jest waszą siłą.”

Psalm 5:12 ” Niech zaś radują się wszyscy, co Tobie ufają, niech nie ustaje ich radość. Strzeż wszystkich, co kochają Twe imię, Aby zawsze mogli Cię sławić:”

Psalm 16:11 ” To Ty mi pokazujesz drogę do życia, a przed Twym obliczem – pełnia radości, po Twej prawicy radość trwa na wieki”

Psalm 30:6 ” Jego gniew trwa bowiem jedną chwilę, dobroć zaś – długa jak całe życie. I jeśli nawet płacze człowiek wieczorem, ranek przywraca mu radość.”

Psalm 35:9 ” A wtedy cieszyć się będzie moja dusza w Panu, będzie się radować swoim ocaleniem.”

Psalm 40:17 ” Niech zaś radują się Tobą i cieszą wszyscy, co Cię szukają. Niech mówią, że Pan jest wielki, ci, którzy pragną, byś ich zbawił.”

Psalm 89:16-18 ” Szczęśliwy lud, który umie się cieszyć. Tacy zawsze chodzą w świetle Twego oblicza. Imieniem Twoim cieszą się nieustannie i wysławiają Twoją sprawiedliwość. Bo Ty jesteś ich pięknem i mocą, dzięki Twojej dobroci wzrasta nasza siła.”

Kohelet 9:7 ” Dalejże więc, spożywaj swój chleb weseląc się i z radosnym sercem pij swoje wino, gdyż Bóg upodobał sobie w twoich czynach.”

Iza 55:12 ” Naprawdę ruszycie w drogę z radością i bezpiecznie dojdziecie na miejsce. Góry i wzniesienia cieszyć się będą i wołać wesoło a wtórować im będą wszystkie drzewa polne.”

Iza 61:3 ” [by napełnić otuchą płaczących na Syjonie] i dać im wieniec chwały, a nie popiół; olejek wesela zamiast szat pokutnych, i miast rozpaczy – pieśni uwielbienia. Terebintami sprawiedliwości nazywać ich będą i ogrodem uprawianym przez Pana dla Jego własnego blasku.”

Iza 61:10 ” Raduję się tedy w Panu, cieszy się w moim Bogu ma dusza, bo przyodział mnie w szaty zbawienia i okrył mnie płaszczem sprawiedliwości. Jestem jak oblubienica w pięknym wieńcu na głowie, jak dopiero co poślubiona przybrana w klejnoty.”

Jer 15:16 ” Zawsze pochłaniałem Twe słowa, gdy tylko je słyszałem, i były one dla mnie prawdziwą rozkoszą i radością niewymowną dla mojego serca. Bo przecież Twoje Imię nosiłem, Panie mój i Boże Zastępów.”

Ha 3:17-18 ” Drzewo figowe kwitnąć już przestało, nie ma też wcale jagód winnych do zbioru, nic się nie rodzi na drzewie oliwnym, na polach uprawnych żadne zboże nie rośnie. W zagrodzie nie ma ani jednej owcy, żadnego bydła w oborze. Ja jednak mimo to raduję się w Panu i cieszę się w Bogu, Zbawicielu moim.”

So 3:14-15 ” Ciesz się tedy, Syjonu Córo, Izraelu, wołaj radośnie, raduj się i całym sercem śpiewaj, Jeruzalem Córo! Oddalił Pan wyrok na ciebie wydany, a twoich wrogów zmusił do odwrotu. Król Izraela i Pan jest już u ciebie, nie potrzebujesz się obawiać żadnego nieszczęścia.”

Zach 9:9 ” Raduj się głośno, Córo Syjonu, wesel się Córko jerozolimy! Patrz, oto Król twój zbliża się do ciebie. Sprawiedliwy i zwycięski, ale i pokorny zarazem, jedzie na ośle, na oślątku, źrebięciu oślicy.”

Mat 5:11-12 ” Błogosławieni jesteście, gdy was znieważają, prześladują i obrzucają oszczerstwami z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, bo już macie wielką zapłatę w niebie. To przecież tak właśnie prześladowano proroków, poprzedników waszych.”

Jan 15:11 ” Powiedziałem wam to dlatego, aby moja radość była w was i aby radość wasza była pełna.”

Rz 14:17 ” Królestwo Boże – to nie sprawa jedzenia i picia; jego istota – to sprawiedliwość, pokój i radość, którą daje Duch Święty.”

Gal 5:22 ” Z ulegania zaś Duchowi [Świętemu] rodzi się: miłość, radość, pokój, cierpliwość, łaskawość, dobroć, wierność,”

Efez 5:18-19 ” Nie upijajcie się też winem, bo to was doprowadzi do rozwiązłości, lecz bądźcie pełni Ducha [Świętego]. Przemawiając jedni do drugich, posługujcie się Psalmami, hymnami i pieśniami, pełnymi ducha [gorliwości] śpiewajcie Panu i wysławiajcie Go w waszych sercach.”

Filip 4:4 ” Radujcie się zawsze w Panu, jeszcze raz mówię: radujcie się.”

1 Tes 5:16 ” Bądźcie zawsze radośni,

Jakub 1:2 ” Za powód do radości, bracia, poczytujcie sobie również doświadczenia, które na was spadają.”

Apokalipsa 19:7 ” Weselmy się tedy i radujmy się, i cześć Mu oddawajmy. Nadszedł już bowiem czas godów Baranka, a Jego Oblubienica już się przystroiła.”
Ostatnio zmieniony 2023-11-24, 11:23 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Abstract » 2023-11-24, 11:34

@kazik95 nie można komuś kazać się cieszyć. Chyba że w Korei Północnej ;).
Radość wynika z tego, że życie się tu nie kończy. Że zło zostanie pokonane. Że jest ktoś kto nas kocha, nasz Stwórca.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: sądzony » 2023-11-24, 15:01

kazik95 pisze: 2023-11-24, 11:20 skoro wiec tyle zla na swiecie to dlaczego Pismo Swiete kaze nam sie cieszyc? z czego mamy sie cieszyc?
Możesz śmiać się, cieszyć, uśmiechać, odczuwać przyjemność, a wewnętrznie być martwym.

Radość, jak ją rozumiem, wynika z wnętrza i doświadczam jej jako głębokiego stanu.
Wydaje mi się, że tak jak wybaczenie, może być łaską.

Do Twojego pytania:
Cóż za wyczyn byłby w kochaniu małżonki, która jest idealna?
Po cóż byłby nam świat, w którym nie ma zła?

Radość spada często wtedy gdy w tym całym złu dostrzeżesz odrobinę piękna, a i wtedy gdy dostrzeżesz, że za to zło odpowiedzialny jest w dużej mierze człowiek, a zatem i ja. Skoro ja mogę coś z tym zrobić.

Nie skupiaj się na złu, którego nie możesz sięgnąć, a na miłości, którą możesz ofiarować.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: kazik95 » 2023-11-24, 16:02

czasami mysle ze sama egzystencja jest sensem naszego zycia
a radosc, podobnie jak samo zycie, jest tajemnica

jak w tej piosence:

Będziemy szli nieprzerwanie

w ulewie, skwarze, huraganie

przez chwiejne mosty, grząskie bagna

chaszcze, pustynie i mokradła

Będziemy szli przez zamiecie

przez grudnie, marce, czerwce, sierpnie

upalne lata, mroźne zimy

będziemy szli – nie zawrócimy

Z wiarą w następny zakręt drogi

co znów okaże się nie ten

w tajne przymierze z Panem Bogiem

w naszego trudu jakiś sens

Będziemy szli bez wytchnienia

upadający ze zmęczenia

bez gromkich fanfar i okrzyków

bez pozy dumnych wojowników

Będziemy szli – wbrew logice

powolnym marszem całe życie

będziemy mówić, że już dosyć

i dalej, dalej, dalej kroczyć ...

Z wiarą w następny zakręt drogi

co znów okaże się nie ten

w tajne przymierze z Panem Bogiem

w naszego trudu jakiś sens

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: INSTI » 2023-11-30, 20:04

kazik95 pisze: 2023-11-24, 11:20 skoro wiec tyle zla na swiecie to dlaczego Pismo Swiete kaze nam sie cieszyc? z czego mamy sie cieszyc?
O to to, wyjąłeś mi to spod klawiatury, łącznie z szukaniem cytatów zachęcających do radości - "smutek religijny" to kwestia kultury jaka wypracowała się w znanym nam z autopsji chrześcijaństwie, może to kwestia takich, a nie innych wydarzeń historycznych w naszej części świata, od plag zarazy, po wojny i też niestety wypaczenia, które bynajmniej nie zachęcały do radości. Można to nazwać brutalnie "kulturą siermiężnej powagi", którą przyjęła się na tyle, że trudno, a może wręcz nie da się jej zmienić, bo wrosła w tradycję zbyt głęboko i zapuściła zbyt mocne korzenie.

Ale z drugiej strony weźmy niedzielne msze dla dzieci, sporo zabawy, śpiewów i żartów, ale powaga też oczywiście jest. Dlaczego w pewnym wieku ci, którzy za młodu potrafili się cieszyć na uroczystościach religijnych nagle nabierają smutno-śmiertelnej powagi? Bo co, bo to było dziecinne, a więc teraz nie przystoi, jest krępujące, bo teraz to się można ośmieszyć? Jakoś z ośmieszaniem się i dziecinadą w innych miejscach ciż sami problemu nie mają. Znam osoby, które specjalnie chodzą na msze dla dzieci, by wspomnianą radość poczuć, ale już o aktywnym uczestniczeniu w niej mowy za bardzo nie ma, jest tylko statyczne łykanie atmosfery, ale dobre i to.

Jak widzimy rozśpiewane uroczystości katolickie np. w USA, nie ważne jakiego odłamu katolicyzmu, to patrzymy na to z politowaniem, a właściwie dlaczego, skoro dla tamtych ludzi to rzecz po prostu normalna?
Ostatnio zmieniony 2023-11-30, 20:08 przez INSTI, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”