wiara radość smutek

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

wiara radość smutek

Post autor: kazik95 » 2023-11-20, 19:30

czy wiara może dać mi radość? wszystko to jest takie smutne Pan Jezus zabity wszyscy płaczą ja ciagle upadam bo zjada mnie grzech dusze w czyśćcu cierpią ludzie idą do piekła chorujemy i umieramy

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Andej » 2023-11-20, 19:50

kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 czy wiara może dać mi radość?
Nie tylko może, ale daje. Ale tylko wierzącym.
kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 wszystko to jest takie smutne Pan Jezus zabity
A wiesz w jakim celu? Czy wiesz, jak wielki skarb ofiarował Ci swoją Ofiarą? Na prawdę nie odczuwasz wdzięczności i radości z powodu otwarcie drogi do nieba?
kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 wszyscy płaczą
Otwórz oczy. Zobacz ile jest radości. Ile szczęścia i dobra. Każdego dnia masz za co dziękować Bogu.
kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 ja ciagle upadam
Ja też. Każdy z nas. Ale się podnoszę. I dalej idę do Boga. I to jest wielkim powodem do radości. I wdzięczności Bogu, za to, że chcemy i mamy siłę wstawać.
kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 zjada mnie grzech
To już zależy od tego, co wybierasz. Jeśli poddajesz się słabościom i pokusom, to rzeczywiście smutne. Nawet tragiczne. Poczytaj posty. Każdy z nas się broni. Walczy z grzechem. Nie zawsze się udaje. Ale nie pozwalamy na to aby "grzech nas zjadał". Bo wierzymy Bogu.
kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 dusze w czyśćcu cierpią
Ale z nadzieją, a nawet pewnością zbawienia. To wspaniałe, że metą jest zbawienie w niebie. Piękne jest też to, że możesz swoimi modlitwami, ofiarami im pomagać. Zamiast biadolić, czyń to,.
kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 ludzie idą do piekła
To bardzo smutne. Ale to jest ich świadomy wybór. Dopóki nie zapadła klamka może modlić się w ich intencji. A nawet powinieneś.
kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 chorujemy
I jest to doskonałą okazją, aby swoje cierpienia ofiarować w intencji tych, którzy grzeszą, tych, którzy w czyśćcu. A także tych, którym grozi piekło. Wzorując się na Chrystusie przyjmij choroby, ból i ofiaruj w dobrej intencji. Będziesz świadom radości tych, którym w ten sposób pomogłeś.
kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 umieramy
Dziękuję Bogu za ten dar. Za dar umożliwiający dotarcie do nieba. Za to, że skończą się cierpienia. Za niebiańskie szczęście wieczne, do którego wejdę przez swoją śmierć. Śmierć to wspaniały dar. Jestem szczęśliwy z tego powodu, że kiedyś umrę.
Ostatnio zmieniony 2023-11-21, 13:44 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Albertus » 2023-11-20, 19:59

kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 czy wiara może dać mi radość? wszystko to jest takie smutne Pan Jezus zabity wszyscy płaczą ja ciagle upadam bo zjada mnie grzech dusze w czyśćcu cierpią ludzie idą do piekła chorujemy i umieramy
Oczywiście że tak. I przede wszystkim może być to prawdziwa i wieczna radość a nie fałszywa i przemijająca.

I może dać radość nawet w cierpieniach i uciskach jakich doznajemy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Abstract » 2023-11-20, 21:09

Wiara daje nadzieje, z radością gdy cierpimy już nie jest różowo, sam Jezus mówił o oddaleniu kielicha. Wszystko zależy od tego na ile ciebie i tych których kochasz doświadczy los cierpieniem. Żyje się nam łatwiej jeśli cierpienie jest gdzieś tam, a nie w naszym domu.
Cierpienie jest owocem skażenia, jego źródłem jest zło, gdy nie mamy wyjścia trwanie w nim możemy ofiarować, ale cierpienie również może nas złamać, zgubić. Wzloty i upadki. Stąd wiara daje nadzieję.
Ostatnio zmieniony 2023-11-20, 21:10 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: sądzony » 2023-11-20, 21:35

Jesteś na początku drogi. Szczytem jest:

"Jeszcze jedną antynomią i paradoksem najbardziej dla nas niepojętym jest połączenie w życiu mistycznym cierpienia i szczęścia. Kiedy dzisiaj ktoś choruje, zwykle załamuje się ręce, mówiąc: “ale nieszczęście”. U mistyków natomiast dokonuje się synteza cierpienia i radości."

Karmelici bosi
https://www.karmel.pl/podstawowe-pojeci ... mistyki-1/

Bądź "dzisiejszy" św. Rafał Kalinowski OCD:

„To tylko ma wartość, co się wycierpi”
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: konserwa » 2023-11-21, 00:19

Kto pozna smak radosci bez zaznania smutku? Kto ujrzy piekno ze szczytu gory, bez mozolu wspinania sie na nia? Kto dozna ukojenia bez zaznania bolu?
Po czym rozpoznam slodycz nie poznawszy smaku octu?

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: kazik95 » 2023-11-21, 09:28

co konkretnie jest dla was tą radością płynącą z wiary? tą dobrą nowiną? tym szczęściem?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Abstract » 2023-11-21, 09:32

konserwa pisze: 2023-11-21, 00:19 Kto pozna smak radosci bez zaznania smutku? Kto ujrzy piekno ze szczytu gory, bez mozolu wspinania sie na nia? Kto dozna ukojenia bez zaznania bolu?
Po czym rozpoznam slodycz nie poznawszy smaku octu?
można z tym grubo polemizować ale byłby OT.

Dodano po 25 sekundach:
kazik95 pisze: 2023-11-21, 09:28 co konkretnie jest dla was tą radością płynącą z wiary? tą dobrą nowiną? tym szczęściem?
ponowne przyjście Chrystusa
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: kazik95 » 2023-11-21, 10:08

Abstract pisze: 2023-11-21, 09:32
kazik95 pisze: 2023-11-21, 09:28 co konkretnie jest dla was tą radością płynącą z wiary? tą dobrą nowiną? tym szczęściem?
ponowne przyjście Chrystusa
czy to znaczy, że w moim życiu, tu i teraz, wiara w Jezusa nie oferuje mi żadnego poczucia szczęścia radości czy spełnienia? mam zamknąć oczy zacisnac zeby i przeczekac to zycie?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Andy72 » 2023-11-21, 10:15

Jest Ktoś ktoś absolutnie wspaniały kto cię kocha i otrze wszelką łzę
A ile masz lat, by przeczekiwać życie?
Przeczekiwanie życia przypomina zakopywanie talentu.
Ostatnio zmieniony 2023-11-21, 10:24 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Andej » 2023-11-21, 10:22

kazik95 pisze: 2023-11-21, 10:08czy to znaczy, że w moim życiu, tu i teraz, wiara w Jezusa nie oferuje mi żadnego poczucia szczęścia radości czy spełnienia? mam zamknąć oczy zacisnac zeby i przeczekac to zycie?
A c dajesz siebie? Jak rozwijasz swoja wiarę? Bóg za Ciebie tego nie zrobi. Masz ziarno wiary, pielęgnuj je. Odkrywaj swoje powołanie. Czyń dobro innym.
Dopóki jesteś skoncentrowany wyłącznie na swoich doznaniach, nie zaznasz szczęścia. Ale gdy zobaczysz w czyichś oczach łzy wdzięczności za to, co zrobiłeś, poczujesz wiatr w żaglach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: sądzony » 2023-11-21, 10:47

kazik95 pisze: 2023-11-21, 09:28 co konkretnie jest dla was tą radością płynącą z wiary? tą dobrą nowiną? tym szczęściem?
Spotkanie, relacja, więź, obecność, miłość, nadzieja, spokój, równowaga, oddanie, łaska, tęsknota - to dla mnie radość i szczęście.

Dobra nowina jest taka, że mimo zła, które jest we mnie mocno zakorzenione, które wyrządzam, mej grzeszności Bóg w Swej Miłości widzi we mnie dobro.

I nie oznacza to, że mogę grzeszyć, bo Ojciec i tak nie przestanie mnie kochać.
Oznacza raczej, że dzięki Jego Miłości grzech został już pokonany.
Teraz ja mam pokonać samego siebie.
Ostatnio zmieniony 2023-11-21, 11:32 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Praktyk » 2023-11-21, 11:28

kazik95 pisze: 2023-11-20, 19:30 czy wiara może dać mi radość? wszystko to jest takie smutne Pan Jezus zabity wszyscy płaczą ja ciagle upadam bo zjada mnie grzech dusze w czyśćcu cierpią ludzie idą do piekła chorujemy i umieramy
Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie

Jezus sam mówi, że wzięcie jego jarzma, czyli zaprzęgnięcie się do pracy przy realizowaniu Jego woli będzie dla człowieka słodkie i lekkie.
Nie wydaje się tak w pierwszym momencie, bo uwolnienie się z więzów grzechów swoich i cudzych, które rządzą naszym życiem jest wysiłkiem ponad nasze własne siły.
A jednak On to obiecuje. Że nie będzie tak źle. A nawet dobrze. Czyli będzie pomagał. Pytanie czy w to wierzmy i założymy sobie jarzmo. I będziemy je ciągnąć w inną stronę niż ciągnie grzeszność nasza i świata. Wierząc, że nie będziemy ciągnąć sami.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: Abstract » 2023-11-21, 13:26

kazik95 pisze: 2023-11-21, 10:08 czy to znaczy, że w moim życiu, tu i teraz, wiara w Jezusa nie oferuje mi żadnego poczucia szczęścia radości czy spełnienia? mam zamknąć oczy zacisnac zeby i przeczekac to zycie?
Będzie tak, ale nie zawsze. Nie możesz warunkować wiary poczuciem szczęścia i spełnienia, ponieważ gdy doszłoby do utraty tego podważałbyś również swoją wiarę. Ten świat nie służy do radowania się, szukania spełnienia lecz ofiarowania siebie. To nie jest niebo.
Ten świat nie jest jakimś Demiurgowym tworem docelowym, lecz środkiem do celu. Stąd radujemy i czujemy spełnienie jedynie od czasu do czasu, przeplatając to ze smutkiem i cierpieniem. Niebo będzie pozbawione wszystkiego co nas umartwia, chociaż parę kwestii umartwiania nadal pozostaje pod pytajnikiem.
Niektórzy twierdzą że Chrześcijanie odrzucają życie jeszcze będąc na tym świecie, żyją w okowach śmierci (czuwają). W pewnym sensie tak jest, szukamy szczęścia na przeciwnym biegunie egoizmu, stąd przepychanki co szczęściem jest, a co jest jedynie jego iluzją.
Ostatnio zmieniony 2023-11-21, 13:39 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: wiara radość smutek

Post autor: sądzony » 2023-11-21, 13:58

kazik95 pisze: 2023-11-21, 10:08 czy to znaczy, że w moim życiu, tu i teraz, wiara w Jezusa nie oferuje mi żadnego poczucia szczęścia radości czy spełnienia? mam zamknąć oczy zacisnac zeby i przeczekac to zycie?
Nie. Wiara to Jezus Chrystus. On oferuje Ci wszystko. Oferuje Ci prawdę spełnienia w miłości.

Pierwsze to rozeznaj skąd u Ciebie taki stan.
Czy wynika z "kryzysu" dojrzewania, wejścia w dorosłość.
Czy wynika z nieco wypaczonego podejścia do wiary i duchowości.
A może Twój "melancholijny" stan wynika z jakiegoś nie do końca właściwego sposobu myślenia.

Co może być powodem tego, że tak widzisz wiarę, świat, siebie ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”