Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: AdamS. » 2023-11-24, 20:05

Jak rozumiecie ten tekst św. Pawła? Chodzi mi tu zwłaszcza o zapowiedź ODSTĘPSTWA, bo nadejścia Antychrysta dopatrywano się już wielokrotnie w różnych dyktatorach - i myślę, że to raczej figura zbiorcza dla nich wszystkich. Natomiast odstępstwo od wiary na tak masową skalę jest czymś zupełnie nowym - tego dotąd nie obserwowaliśmy nawet w czasach reformacji czy ludobójczych totalitaryzmów...

W sprawie przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa i naszego zgromadzenia się wokół Niego, prosimy was, bracia, abyście się nie dali zbyt łatwo zachwiać w waszym rozumieniu ani zastraszyć bądź przez ducha, bądź przez mowę, bądź przez list, rzekomo od nas pochodzący, jakoby już nastawał dzień Pański. Niech was w żaden sposób nikt nie zwodzi, bo [dzień ten nie nadejdzie], dopóki nie przyjdzie najpierw odstępstwo i nie objawi się człowiek grzechu, syn zatracenia, który się sprzeciwia i wynosi ponad wszystko, co nazywa się Bogiem lub tym, co odbiera cześć, tak że zasiądzie w świątyni Boga dowodząc, że sam jest Bogiem. [2 Tes 2,1-4].

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 49 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: helperman » 2023-11-24, 20:32

Nie można już mieć chyba wątpliwości, że żyjemy w czasach ostatecznych. A także w czasach rewolucji obyczajowych i innych które niektórym pokoleniom zupełnie przyćmiewają wiarę. Często można mieć wrażenie że teraz wszystko jest dozwolone i że wszystko jest na sprzedaż, włącznie z życiem człowieka.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: Albertus » 2023-11-24, 20:33

AdamS. pisze: 2023-11-24, 20:05 Jak rozumiecie ten tekst św. Pawła? Chodzi mi tu zwłaszcza o zapowiedź ODSTĘPSTWA, bo nadejścia Antychrysta dopatrywano się już wielokrotnie w różnych dyktatorach - i myślę, że to raczej figura zbiorcza dla nich wszystkich. Natomiast odstępstwo od wiary na tak masową skalę jest czymś zupełnie nowym - tego dotąd nie obserwowaliśmy nawet w czasach reformacji czy ludobójczych totalitaryzmów...

W sprawie przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa i naszego zgromadzenia się wokół Niego, prosimy was, bracia, abyście się nie dali zbyt łatwo zachwiać w waszym rozumieniu ani zastraszyć bądź przez ducha, bądź przez mowę, bądź przez list, rzekomo od nas pochodzący, jakoby już nastawał dzień Pański. Niech was w żaden sposób nikt nie zwodzi, bo [dzień ten nie nadejdzie], dopóki nie przyjdzie najpierw odstępstwo i nie objawi się człowiek grzechu, syn zatracenia, który się sprzeciwia i wynosi ponad wszystko, co nazywa się Bogiem lub tym, co odbiera cześć, tak że zasiądzie w świątyni Boga dowodząc, że sam jest Bogiem. [2 Tes 2,1-4].

Myślę że jeszcze nie ale jest niestety coraz bliżej.

Można tutaj w różny sposób rozumieć świątynię Boga.

Można jako ludzkie ciała wierzących, można jako Kościół ale można jako świątynię w Jerozolimie która obecnie jest zburzona. A właściwie to wszystkie te sytuacje czy stany mogą współistnieć niestety.

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 49 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: helperman » 2023-11-24, 21:45

Nie wiem @AdamS. czy to będzie adekwatne do twojego tematu ale napiszę raptem dwa zdania. W moim miejscu zamieszkania, regularnie od kilku lat, w dzień Wigilii Bożego Narodzenia zajeżdżają samochody, głośna muzyka elektroniczna, krzyki, bluzgi, picie, potem tłuczenie butelek po wódce itd...
W Wigilię (!)
Kiedyś te słowa Seweryna Krajewskiego że 'jest taki dzień kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia i kiedy gasną wszystkie spory' były bardzo trafne i właściwe. Teraz nie zawsze.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: Andej » 2023-11-24, 22:54

helperman pisze: 2023-11-24, 20:32 Nie można już mieć chyba wątpliwości, że żyjemy w czasach ostatecznych.
I to od dwóch tysięcy lat.
Te czasy ostateczne mają wymiar osobisty. Dopóki człowiek sam nie odwróci się od Boga, dopóty ma nadzieję na zbawienie. Nie patrzmy na innych, ale dawajmy świadectwo wiary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: Arek » 2023-11-25, 07:41

AdamS. pisze: 2023-11-24, 20:05 Jak rozumiecie ten tekst św. Pawła? Chodzi mi tu zwłaszcza o zapowiedź ODSTĘPSTWA, bo nadejścia Antychrysta dopatrywano się już wielokrotnie w różnych dyktatorach - i myślę, że to raczej figura zbiorcza dla nich wszystkich. Natomiast odstępstwo od wiary na tak masową skalę jest czymś zupełnie nowym - tego dotąd nie obserwowaliśmy nawet w czasach reformacji czy ludobójczych totalitaryzmów...

W sprawie przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa i naszego zgromadzenia się wokół Niego, prosimy was, bracia, abyście się nie dali zbyt łatwo zachwiać w waszym rozumieniu ani zastraszyć bądź przez ducha, bądź przez mowę, bądź przez list, rzekomo od nas pochodzący, jakoby już nastawał dzień Pański. Niech was w żaden sposób nikt nie zwodzi, bo [dzień ten nie nadejdzie], dopóki nie przyjdzie najpierw odstępstwo i nie objawi się człowiek grzechu, syn zatracenia, który się sprzeciwia i wynosi ponad wszystko, co nazywa się Bogiem lub tym, co odbiera cześć, tak że zasiądzie w świątyni Boga dowodząc, że sam jest Bogiem. [2 Tes 2,1-4].
Pewnie pisząc w takim temacie jest myśl końca czasów. Myślę, że to jest jeszcze przed nami. Ale faktem jest, że czas przyśpieszył w zdarzeniach ateizacji społeczeństwa. Myślę też, że trzeba robić swoje i nie lękać się, bo Bóg nie da nam zrobić niczego złego. Niech matki i ojcowie zajmą się wychowaniem dzieci, niech przekazują im wiarę, niech sami ją pogłębiają. Niech dzieci będą posłuszne swoim rodzicom, bo to jest ich obowiązek. Niech księża skupią na tym do czego zostali powołani. Kto jest sam niech umacnia się w Panu w ofiarności dla bliźniego. Poprostu wypełniajmy swoje obowiązki i zadania zgodnie z własnym stanem. Zło nigdy nie zniszczy dobrych dzieł Boga, bo nie ma takiej siły. Zło myśli, że może wszystko. Z prawdziwą wiarą nie ma szans, bo co może, może zabić ciało, ducha nie zabije. Może mieć wpływ na to co przemija. Tylko tyle. Sprawy Boże są wieczne.

Z pewnością czekają nas próby. Jaka ta nasza wiara jest. I myślę raczej, że jutro dokonuje się w moich wyborach teraz z konsekwencjami na jutro. Jeśli zapatrzę się na jutro to mogę przeoczyć dziś czyli przeoczyć możliwość zbawienia. Przeszłość i przyszłość jest w rękach Boga, a teraz to jest decyzja mojego wyboru jak postąpię jakim jestem przed Bogiem.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: AdamS. » 2023-11-25, 10:00

Arek pisze: 2023-11-25, 07:41 Z pewnością czekają nas próby. Jaka ta nasza wiara jest. I myślę raczej, że jutro dokonuje się w moich wyborach teraz (...). Jeśli zapatrzę się na jutro to mogę przeoczyć dziś (...)
Dziękuję Ci za te słowa, Arku. One w esencjonalny sposób wskazują nam azymut. Nie lokować naszych oczekiwań w przyszłości, oczekując w warownej twierdzy na kres czasów, ale tym bardziej starać się być TU i TERAZ. Czasem nasze świadectwa mogą się nam wydawać jałowe, bo inni patrzą na nas z szyderstwem lub obojętnym pobłażaniem. A jednak ziarno zostaje zasiane. Nie zawsze dane jest nam widzieć jego wzrastanie.

Dodano po 8 minutach 17 sekundach:
helperman pisze: 2023-11-24, 21:45 (...) w dzień Wigilii Bożego Narodzenia zajeżdżają samochody, głośna muzyka elektroniczna, krzyki, bluzgi, picie, potem tłuczenie butelek po wódce itd...
To bardzo smutne - ale w zasadzie bolesne jest każde takie zderzenie postaw, kiedy szczególnie oczekiwalibyśmy jedności, wspólnoty, ciepła i wzajemnej życzliwości. Pamiętam jak było po śmierci Jana Pawła II - kilka dni głębokich, narodowych rekolekcji. Ale zaraz potem wybuchł jakby festiwal zbiorowej nienawiści do Kościoła. Podobna sytuacja po katastrofie smoleńskiej. Rozumiem, że nie każdy musiał uczestniczyć w tych narodowych żałobach, ale to szczególne uaktywnienie się w takich chwilach zbiorowego szyderstwa, chwilami graniczącego z opętaniem, było dla mnie namacalnym dowodem na istnienie szatana.

Dodano po 5 minutach 39 sekundach:
Andej pisze: 2023-11-24, 22:54 I to od dwóch tysięcy lat. Te czasy ostateczne mają wymiar osobisty. Dopóki człowiek sam nie odwróci się od Boga, dopóty ma nadzieję na zbawienie. Nie patrzmy na innych, ale dawajmy świadectwo wiary.
Tak, Andej, można i tak do tego podchodzić. Powiem nawet, że do niedawna było to dla mnie główne podejście do kwestii końca czasów. Ale ostatnie lata zbiorowych apostazji sprawiły, że dostrzegłem też w tych słowa wymiar wspólnotowy. Ujrzałem tonącego "Titanica", którego opuszczają tłumy, by ratować się w szalupach. Może porównanie nie jest do końca adekwatne, jednak wciąż mam to przed oczami... Czy ten Kościół, jaki znamy, zatonie i zostaną po nim jedynie rozproszone "łódeczki" na zmrożonym oceanie? Czy nastanie czas małych i rozproszonych wspólnot?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: Dezerter » 2023-11-25, 10:40

helperman pisze: 2023-11-24, 20:32 Nie można już mieć chyba wątpliwości, że żyjemy w czasach ostatecznych. A także w czasach rewolucji obyczajowych i innych które niektórym pokoleniom zupełnie przyćmiewają wiarę. Często można mieć wrażenie że teraz wszystko jest dozwolone i że wszystko jest na sprzedaż, włącznie z życiem człowieka.
Opisujesz idealnie czasy kolonialne i ich początek
Czasy ostateczne rozpoczęły się wraz z zesłaniem Ducha świętego w Pięćdziesiątnicę - jasno to mówi Słowo
Nie jestem dobry w eschatologii, obok Apokalipsy są to tematy na , które słabo się wypowiadam i mało wiem :(
Antychrystów już ogłaszano kilku ;) :p
Już pierwsi chrześcijanie przez dwa, trzy pierwsze wieki myśleli, żyją w czasach końca, a ilu odstępców było i ilu zapewne typowano na Antychrystów!
Nie zgadzam się z koncepcją tych teologów, którzy przypuszczają że atychrystów będzie wielu, lub to symbol ideologii.
Jezus Chrystus był jedna realna postacią i Anty Chrystus będzie jedną konkretna postacią - tak mi wychodzi z Pisma
Ilość chrześcijan na świecie wzrasta, katolików również , nie popadajmy w europocentryzm
Z całą radością (i bojaźnią) przywitam Pana przybywającego tak jak odszedł
ale raczej spodziewam się go spotkać po mojej śmierci (i nie będę oczekiwał, że mi zada jakieś pytanie :p tylko osądzi z mojego życia i wiary)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jane

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: Jane » 2023-11-25, 11:35

Dezerter pisze: 2023-11-25, 10:40 Ilość chrześcijan na świecie wzrasta, katolików również , nie popadajmy w europocentryzm
To samo pomyślałam. Afryka, Azja – tam jest coraz więcej chrześcijan. W Europie się zdarza, że pastorzy przechodzą na katolicyzm.
helperman pisze: 2023-11-24, 21:45 Nie wiem @AdamS. czy to będzie adekwatne do twojego tematu ale napiszę raptem dwa zdania. W moim miejscu zamieszkania, regularnie od kilku lat, w dzień Wigilii Bożego Narodzenia zajeżdżają samochody, głośna muzyka elektroniczna, krzyki, bluzgi, picie, potem tłuczenie butelek po wódce itd...
A to jest brak szacunku. Nie trzeba być chrześcijaninem, żeby szanować tradycje, które wskazują na życzliwość między ludźmi.

Dodano po 1 minucie 43 sekundach:
Dodam jeszcze, że ludzie są bardziej świadomi i nie chcą wierzyć tylko dlatego, że tak zostali wychowani albo co inni powiedzą, albo ze strachu przed potępieniem, bo Bóg nie potrzebuje niewolników.
Ostatnio zmieniony 2023-11-25, 11:37 przez Jane, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: konserwa » 2023-11-25, 13:19

Ludzie nie tyle sa bardziej swiadomi, co maja mozliwosc posiadania wiekszej mozliwosci bycia niezaleznym - juz nie potzrzeba wspolnoty, aby przezyc do nastepnego dnia. bo jedzenie jest pod reka, jakis zasilek w razie bezrobocia no i inne mozliwosci spedzania czasu indywidualnie .

Jane

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: Jane » 2023-11-25, 13:24

konserwa pisze: 2023-11-25, 13:19 Ludzie nie tyle sa bardziej swiadomi, co maja mozliwosc posiadania wiekszej mozliwosci bycia niezaleznym - juz nie potzrzeba wspolnoty, aby przezyc do nastepnego dnia. bo jedzenie jest pod reka, jakis zasilek w razie bezrobocia no i inne mozliwosci spedzania czasu indywidualnie .
I to jest dobry objaw.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: Anka-K » 2023-11-25, 13:48

Odstępstwa jakby już były. Rodziny Rothschildów przedstawiać chyba nie trzeba.
https://www.cda.pl/video/17253862a3

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: konserwa » 2023-11-25, 14:54

Dobry objaw ... albo - samolubny egocentryzm .

Jane

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: Jane » 2023-11-25, 15:34

konserwa pisze: 2023-11-25, 14:54 Dobry objaw ... albo - samolubny egocentryzm .
Lepiej być sobą niż udawać przywiązanie do religii dla zasad. Od tego, co powszechnie z jakiegoś niezrozumiałego powodu uważa się za egocentryzm gorsza jest tylko obłuda, bo okłamuje się innych i człowiek się męczy. Skończył się czas sztywnych gorsetów.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy żyjemy w czasach wielkiego ODSTĘPSTWA?

Post autor: konserwa » 2023-11-25, 17:08

Nie o tym pisalem. To Twoje upiory ( kazdy ma jakies )

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”