Jakim typem jesteś?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Andej » 2023-12-06, 09:12

pom pisze: 2023-12-05, 19:49 Czy można zmienić swój umysł np. artystyczny na ścisły?
Jak najbardziej. Z obserwacji wnoszę, że w młodym wieku można zmienić umysł humanistyczny na ścisły i vice versa. Wystarczy wzbudzić w dziecku jakieś zainteresowania, albo je brutalnie zgasić.
Ale zdolności twórczych nie da się wzbudzić. Albo ma się talent, albo nie. Ale można wzbudzić artystyczne, tj. smak artystyczny. Człowiek pozbawiony zdolności twórczych może zostać "zainfekowany" jakąś dziedziną sztuki. I może potrafić oceniać dzieła artystyczne. Choć aby tak się stało, konieczne jest posiadanie odpowiednio rozwiniętych zmysłów: smaku (może nie potrafić gotować, ale być krytykiem kulinarnym), słuchu, wzroku...
Umiejętność oceniania nie musi iść z parze z artyzmem twórczym.
Wydaje mi się, że osoby o IQ powyżej 160 mogą łatwo się przestawiać. Wystarczy rozbudzić zainteresowanie. Choć w przypadku już 140 zauważyłem dość dużą wszechstronność. Zawsze jednak związaną z zainteresowanie. To, co nie interesuje często staje się terra incognito. Z wyboru. Albo z lenistwa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6286
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-06, 09:19

Brutalnie zgasić???????A po co?

Dodano po 1 minucie 28 sekundach:
Andej potrafisz oceniać ile IQ ma dany czlowiek?
A jak to robisz?

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: INSTI » 2023-12-06, 10:01

Andej pisze: 2023-12-06, 09:12
pom pisze: 2023-12-05, 19:49 Czy można zmienić swój umysł np. artystyczny na ścisły?
Wydaje mi się, że osoby o IQ powyżej 160 mogą łatwo się przestawiać. Wystarczy rozbudzić zainteresowanie. Choć w przypadku już 140 zauważyłem dość dużą wszechstronność.
Przestawiać w którą stronę? Jaki widzisz związek IQ z "umysłem artystycznym" i "umysłem ścisłym"?

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: kazik95 » 2023-12-06, 10:26

INSTI pisze: 2023-12-06, 10:01
Andej pisze: 2023-12-06, 09:12
pom pisze: 2023-12-05, 19:49 Czy można zmienić swój umysł np. artystyczny na ścisły?
Wydaje mi się, że osoby o IQ powyżej 160 mogą łatwo się przestawiać. Wystarczy rozbudzić zainteresowanie. Choć w przypadku już 140 zauważyłem dość dużą wszechstronność.
Przestawiać w którą stronę? Jaki widzisz związek IQ z "umysłem artystycznym" i "umysłem ścisłym"?
co to znaczy, ze ktos ma umysk scisly albo artystyczny?
czy chodzi ogolnie o obszar zainteresowan?
czy o jakies cechy indywidualne?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-06, 10:53

pom pisze: 2023-12-05, 19:49 Czy można zmienić swój umysł np. artystyczny na ścisły?
Zmienić nie. Ale dokopać się do artyzmu, zintegrować go i umiejętnie wykorzystać, moim zdaniem już tak.
Osobiście uważam, że mam te dwie płaszczyzny stosunkowo dobrze zintegrowane.
Jestem inżynierem, potrafię myśleć analitycznie, logicznie, "ciasno" gdy jednak potrzeba umiejętnie naginam rzeczywistość do granic paradoksu, myślę nieracjonalnie no i bywam twórczy (miałem kapelę, pisałem wiersze, malowałem, robiłem zdjęcia, pisałem piosenki). Czasem muszę coś zrobić, choćby nie miało to większego sensu. Ja tak to widzę więc to całkowicie subiektywna ocena ;)

Dodano po 2 minutach 19 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-12-06, 08:13 Nie za bardzo bo masz jakies określone zdolności, na przykład do liczb, albo do rysowania. Po prostu lepiej przychodzi ci nauka w jednym, a gorzej w drugim. Choć istnieją osoby które mają talenty w pełnym zakresie.
Jesli będziesz się starał pojąc matematykę, a ci z nią nie po drodze, nie rozumiesz, trudno ci się jej uczy, to jest mozliwe że tak się wyuczysz że będziesz specem, ale ile ta nauka do takiego poziomu będzie trwała? Dużo dłużej.
Podobnie jak z rysowaniem: możesz dojść do poziomu real photo, ktorego osobiście nie lubię, ucząc się jak się co rysuje i to zapamiętać. Ale nauka tego będzie trwała długo, i nie wiadomo czy będziesz umial narysować np. człowieka widząc go, albo ze zdjęcia. Choć nie jest to wykluczone.
Oczywiści mówimy o pewnym ograniczonym poziomie, poznaniu. Gram na gitarze lecz nie jest to wirtuozeria, a proste rytmiczne bardowanie pozwalające napisać prostą piosenkę.

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
Andej pisze: 2023-12-06, 09:12 Wydaje mi się, że osoby o IQ powyżej 160 mogą łatwo się przestawiać. Wystarczy rozbudzić zainteresowanie. Choć w przypadku już 140 zauważyłem dość dużą wszechstronność. Zawsze jednak związaną z zainteresowanie. To, co nie interesuje często staje się terra incognito. Z wyboru. Albo z lenistwa.
A ja z tego co pamiętam z badania 25 lat temu mam coś około 125 :(
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-06, 11:34

Repart pisze: 2023-12-04, 10:04
CiekawaXO pisze: 2023-12-04, 09:55 Moim zdaniem: pozostaje to zaakceptować, albo dowiedzieć się przed ślubem, jakim typem jest wybranek:D I nie iść w to, jeśli nam zalezy na czymś innym.
Proponuję obowiązkowe wprowadzenie badania temperamentów przyszłych małżonków na naukach przedmałżeńskich ;)
my u siebie proponujemy narzeczonym aby sobie to sprawdzili (czy to będzie najstarszy podział na choleryków itd. czy nowszy na 16 typów osobowości czy wg 5 cech to już ich sprawa). Jest tego w Internecie sporo, każdy może sobie posprawdzać siebie jak zechce. Mówimy, że oczywiście jest to pewne przybliżenie tylko, ale statystycznie dosyć często jest to dobre przybliżenie, więc może im pomóc się lepiej poznać i zrozumieć wzajemnie (np. dlaczego ktoś tak w nie inaczej zachowuje się w rozmowie - choleryk macha rękami i głośno wyrzuca z siebie setki słów, a flegmatyk wygląda na mało zainteresowanego i od czasu do czasu wrzuci jakieś zdanie)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: pom » 2023-12-06, 12:27

Od czego zależy inteligencja persona i czy in vitro może mieć wpływ na nią?
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-06, 12:37

pom pisze: 2023-12-06, 12:27 ... inteligencja persona ...
A co to?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: pom » 2023-12-06, 12:40

Chodzi mi o jednostkę ludzką.

person wg PWN
https://sjp.pwn.pl/slowniki/person.html

Dodano po 7 minutach 8 sekundach:
A dokładniej o poszczególną Duszę bo ciało to tylko skafander Duszy.
Ostatnio zmieniony 2023-12-06, 12:41 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Repart » 2023-12-06, 12:51

Tek de Cart pisze: 2023-12-06, 11:34
Repart pisze: 2023-12-04, 10:04
CiekawaXO pisze: 2023-12-04, 09:55 Moim zdaniem: pozostaje to zaakceptować, albo dowiedzieć się przed ślubem, jakim typem jest wybranek:D I nie iść w to, jeśli nam zalezy na czymś innym.
Proponuję obowiązkowe wprowadzenie badania temperamentów przyszłych małżonków na naukach przedmałżeńskich ;)
my u siebie proponujemy narzeczonym aby sobie to sprawdzili (czy to będzie najstarszy podział na choleryków itd. czy nowszy na 16 typów osobowości czy wg 5 cech to już ich sprawa). Jest tego w Internecie sporo, każdy może sobie posprawdzać siebie jak zechce. Mówimy, że oczywiście jest to pewne przybliżenie tylko, ale statystycznie dosyć często jest to dobre przybliżenie, więc może im pomóc się lepiej poznać i zrozumieć wzajemnie (np. dlaczego ktoś tak w nie inaczej zachowuje się w rozmowie - choleryk macha rękami i głośno wyrzuca z siebie setki słów, a flegmatyk wygląda na mało zainteresowanego i od czasu do czasu wrzuci jakieś zdanie)
Możesz rozwinąć swoje "my u siebie proponujemy"? U was w parafii, udzielasz nauk przedmałżeńskich, czy może jesteś księdzem? :) Ogólnie pomysł jest ciekawy, wiele spraw można "zauważyć" nim będzie pozamiatane ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-06, 13:02

pom pisze: 2023-12-06, 12:47 Chodzi mi o jednostkę ludzką.

person wg PWN
https://sjp.pwn.pl/slowniki/person.html

Dodano po 7 minutach 8 sekundach:
A dokładniej o poszczególną Duszę bo ciało to tylko skafander Duszy.
Inteligencja, z tego co wiem, jest po części wrodzona ale można ją również nieco "wyćwiczyć" - w sensie, że uzyskasz wyższy wynik w teście. Nie sądzę, że sposób poczęcia: naturalny, in vitro czy inseminacja miała jakikolwiek wpływ na wysokość inteligencji. Osobiście znam dziecko poczęte w ten sposób. To córka brata mojej żony. Ma teraz około 11 lat i jest bardzo bystra ale nie wydaje mi się, że to z pewnością nie wynik in vitro.

"persona" w ujęciu jungowskim to zupełnie co innego niż to w jakim go użyłeś - dlatego pytam.
"Dusza" również różnie się rozumie, ale to nie miejsce.

Dodano po 3 minutach 14 sekundach:
.....................................
Niektórym parą w procesie adopcji zaleca się psychoterapię. A z tego co pamiętam, to psychoterapia może stać się nawet warunkiem adopcji.
Może to wprowadzić ;)
oczywiście żartuję
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-06, 13:08

Repart pisze: 2023-12-06, 12:51
Tek de Cart pisze: 2023-12-06, 11:34
Repart pisze: 2023-12-04, 10:04
CiekawaXO pisze: 2023-12-04, 09:55 Moim zdaniem: pozostaje to zaakceptować, albo dowiedzieć się przed ślubem, jakim typem jest wybranek:D I nie iść w to, jeśli nam zalezy na czymś innym.
Proponuję obowiązkowe wprowadzenie badania temperamentów przyszłych małżonków na naukach przedmałżeńskich ;)
my u siebie proponujemy narzeczonym aby sobie to sprawdzili (czy to będzie najstarszy podział na choleryków itd. czy nowszy na 16 typów osobowości czy wg 5 cech to już ich sprawa). Jest tego w Internecie sporo, każdy może sobie posprawdzać siebie jak zechce. Mówimy, że oczywiście jest to pewne przybliżenie tylko, ale statystycznie dosyć często jest to dobre przybliżenie, więc może im pomóc się lepiej poznać i zrozumieć wzajemnie (np. dlaczego ktoś tak w nie inaczej zachowuje się w rozmowie - choleryk macha rękami i głośno wyrzuca z siebie setki słów, a flegmatyk wygląda na mało zainteresowanego i od czasu do czasu wrzuci jakieś zdanie)
Możesz rozwinąć swoje "my u siebie proponujemy"? U was w parafii, udzielasz nauk przedmałżeńskich, czy może jesteś księdzem? :) Ogólnie pomysł jest ciekawy, wiele spraw można "zauważyć" nim będzie pozamiatane ;)
u nas w parafii, razem z żoną pomagamy księdzu w prowadzeniu takich nauk przemałżeńskich. Proponujemy - w sensie takim że mówimy uczestnikom, że warto coś takiego zrobić sobie (oboje), i potem pokazać wyniki ukochanemu/ukochanej i potem sobie o tym porozmawiać. Uczestnikami są dorośli ludzie, więc nie robimy z tego 'kartkówki' ;) każdy jak zechce to skorzysta, a jak nie, to sam sobie szkodzi ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: kazik95 » 2023-12-06, 13:09

mysle, ze osobowosc moze zmienic sie w wieloletniej relacji malzenskiej, szkole,
i ogolnie po jakims waznym wydarzeniu zyciowym
np. wojnie, dlugiej chorobie, rozwodzie, smierci bliskiej osoby

nie wiem czy w ramch tej glownej czworki ale podejrzewam ze w tych szesnastu raczej na pewno
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-06, 13:19

kazik95 pisze: 2023-12-06, 13:09 mysle, ze osobowosc moze zmienic sie w wieloletniej relacji malzenskiej, szkole,
i ogolnie po jakims waznym wydarzeniu zyciowym
np. wojnie, dlugiej chorobie, rozwodzie, smierci bliskiej osoby

nie wiem czy w ramch tej glownej czworki ale podejrzewam ze w tych szesnastu raczej na pewno
Tak zmiana struktury osobowości wymaga albo długotrwałego procesu lub nagłej lub krótkotrwałej traumy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: INSTI » 2023-12-06, 13:27

sądzony pisze: 2023-12-06, 13:19 Tak zmiana struktury osobowości wymaga albo długotrwałego procesu lub nagłej lub krótkotrwałej traumy.
Albo urazu mózgu, co jest bardzo zadziwiające, bo znane są przypadki osób u których po wypadku i urazie mózgu pojawiły zdolności artystyczne lub matematyczne, które wcześniej były im zupełnie obce.
Ostatnio zmieniony 2023-12-06, 13:56 przez INSTI, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”