Jakim typem jesteś?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: kazik95 » 2023-12-03, 15:50

moze tak jak moneta - wam siebie zna z jednej strony
a inni znaja z drugiej
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1996
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 191 times
Been thanked: 276 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Andy72 » 2023-12-03, 15:58

Twierdzisz że ktoś sam siebie zna od dobrej strony a inni znają od złej? To raczej sam zna swoje ciemne sprawki o których inni nie wiedzą (chyba że spowiednik znający jedynie od złej strony), tylko sam dla siebie często jest wyrozumiały a dla innych często nie.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13891
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-03, 17:17

krz30 pisze: 2023-12-01, 10:25 @sądzony a co Twoja żona uważa o temperamentach, jeśli mogę spytać?
Żona twierdzi, że to "prehistoria" w tworzeniu się typologii osobowości.
Ale im więcej tu przeglądam w internecie to widzę, że często typologia osobowości budowana może być na typach temperamentalnych np. u Eysencka, Pawłowa, a nawet u Junga (choć sam nie wiem).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-03, 18:21

Generalnie jest tak, że te typy są uznane, jako podwalina, dziś są bardziej wymieszane, i nie ma tak szczegółowej typologii temperamentów dziś.
JAk przeczytałam, to jest skala dość uboga: typ silny, typ słaby, i jakiś chyba jeszcze. I koniec.
Ale ja akurat, sangwinikiem jestem malowanym. W 90 procentach.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: konserwa » 2023-12-04, 09:40

Sadze, iz typologia ( nie wiem czy dobrze nazwalem ) to tylko teoretyczny opis czegos, czego opisac sie nie da. Jestem przekonany, ze konserwa jest typem konserwy, a wujek Stalin jest typem wujka Stalina - i chyba tak sie uda to scharakteryzowac.
Nikt nie bedzie taki , jak konserwa, ani nikt nie bedzie taki jak ciekawa.
Nawet chocby konserwa przenicowala sie denkiem w druga strone, a ciekawa udawala, ze nie jest ciekawa.
To takie moje co nieco w temacie ... konserwowy lunchmeet.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-04, 09:55

Ale oczywiście że nie ma dwóch takich samych typów, nawet jeśli ktoś jest sangwinikiem to inny sangwinik będzie totalnie unikalną osobą.
Tu raczej chodzi o dominację pewnych cech.
I daje to możliwość zastanowienia się, co możesz zmienić.
Bo jeśli to geny, a nauka mówi że to w dużej części geny, ów temperament, to jak chcesz walczyć z genami?
Może to prowadzić do frustracji i innych zagrożeń, bo nie jesteś takim, jakim by ktoś chciał żebyś był.
Na przykład introwertyk nie stanie się ekstrawertykiem, a na przykład żona wymaga od męża słów czułości, miłości, ciągle i ciągle i ciągle, i owszem może to robić, ale nie będzie się z tym dobrze czuł, nie będzie sobą.
Moim zdaniem: pozostaje to zaakceptować, albo dowiedzieć się przed ślubem, jakim typem jest wybranek:D I nie iść w to, jeśli nam zalezy na czymś innym.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 267 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Repart » 2023-12-04, 10:04

CiekawaXO pisze: 2023-12-04, 09:55 Moim zdaniem: pozostaje to zaakceptować, albo dowiedzieć się przed ślubem, jakim typem jest wybranek:D I nie iść w to, jeśli nam zalezy na czymś innym.
Proponuję obowiązkowe wprowadzenie badania temperamentów przyszłych małżonków na naukach przedmałżeńskich ;)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-04, 10:07

Dokładnie tak:D
Od razu nawet testy osobowości pod różnym kątem.
Ile by problemów odeszło...

Dodano po 30 sekundach:
NAjlepiej odsłyłać od razu do tego wątku, szybko ocenią i wszystko będzie jasne.
Ostatnio zmieniony 2023-12-04, 10:08 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 267 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Repart » 2023-12-04, 10:12

Jakby nie patrzeć, każdy normalnie myślący człowiek, powinien zrobić sobie w duchu takie wirtualne badanie swojego przyszłego małżonka, a nie od razu pchać się pod ołtarz. Pisałem o tym kiedyś w innym wątku: poznając kogoś i decydując się być z tym kimś, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie zabiją mnie wady tej osoby. To chyba ważniejsze od samego temperamentu.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: kazik95 » 2023-12-04, 10:25

Repart pisze: 2023-12-04, 10:12 Jakby nie patrzeć, każdy normalnie myślący człowiek, powinien zrobić sobie w duchu takie wirtualne badanie swojego przyszłego małżonka, a nie od razu pchać się pod ołtarz. Pisałem o tym kiedyś w innym wątku: poznając kogoś i decydując się być z tym kimś, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie zabiją mnie wady tej osoby. To chyba ważniejsze od samego temperamentu.
w sumie to ciekawe gdyby procedura zawarcia malzenstwa, czy to w kosciele czy w usc zawierala koniecznosc uzyskania zgodnosci w jakims profesjonalnym tescie psychologicznym

ilez scenariuszy do filmow romantycznych mozna by tu wymyslic
"milosc wbrew testom" :))
"wybral uczucie a nie zgodnosc"
"serce a nie rozum"
Ostatnio zmieniony 2023-12-04, 10:25 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Andej » 2023-12-04, 10:34

Repart pisze: 2023-12-04, 10:12 Jakby nie patrzeć, każdy normalnie myślący człowiek, powinien zrobić sobie w duchu takie wirtualne badanie swojego przyszłego małżonka, a nie od razu pchać się pod ołtarz. Pisałem o tym kiedyś w innym wątku: poznając kogoś i decydując się być z tym kimś, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie zabiją mnie wady tej osoby. To chyba ważniejsze od samego temperamentu.
To zależy od zakochania. Im większe emocje towarzyszące zakochaniu, tym większa ślepota. Idealizowanie. I tym większe później rozczarowanie.
Miały sens małżeństwa z rozsądku. Bo opierały się na tym, co trwałe. Na spokojnej ocenie. Realizacji wspólnych celów. A nie na zaspokajaniu żądz. I to w stanie najwyższego podniecenia, zadurzenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-04, 10:37

kazik95 pisze: 2023-12-04, 10:25
Repart pisze: 2023-12-04, 10:12 Jakby nie patrzeć, każdy normalnie myślący człowiek, powinien zrobić sobie w duchu takie wirtualne badanie swojego przyszłego małżonka, a nie od razu pchać się pod ołtarz. Pisałem o tym kiedyś w innym wątku: poznając kogoś i decydując się być z tym kimś, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie zabiją mnie wady tej osoby. To chyba ważniejsze od samego temperamentu.
w sumie to ciekawe gdyby procedura zawarcia malzenstwa, czy to w kosciele czy w usc zawierala koniecznosc uzyskania zgodnosci w jakims profesjonalnym tescie psychologicznym

ilez scenariuszy do filmow romantycznych mozna by tu wymyslic
"milosc wbrew testom" :))
"wybral uczucie a nie zgodnosc"
"serce a nie rozum"
:)) :))
"Sangwinik i ja"
My się śmiejemy, ale DODA robi swoim przyszłym numerologie czy będą do siebie pasować:P

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: konserwa » 2023-12-04, 10:53

Testy temperamentow ...
proponuje pomiary dlugosci tego i owego za pomocy termometru, a poziom ognia milosci za pomoca ... wagi szalkowej :-B

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 90 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: pom » 2023-12-05, 19:49

Czy można zmienić swój umysł np. artystyczny na ścisły?
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-06, 08:13

Nie za bardzo bo masz jakies określone zdolności, na przykład do liczb, albo do rysowania. Po prostu lepiej przychodzi ci nauka w jednym, a gorzej w drugim. Choć istnieją osoby które mają talenty w pełnym zakresie.
Jesli będziesz się starał pojąc matematykę, a ci z nią nie po drodze, nie rozumiesz, trudno ci się jej uczy, to jest mozliwe że tak się wyuczysz że będziesz specem, ale ile ta nauka do takiego poziomu będzie trwała? Dużo dłużej.
Podobnie jak z rysowaniem: możesz dojść do poziomu real photo, ktorego osobiście nie lubię, ucząc się jak się co rysuje i to zapamiętać. Ale nauka tego będzie trwała długo, i nie wiadomo czy będziesz umial narysować np. człowieka widząc go, albo ze zdjęcia. Choć nie jest to wykluczone.
Ostatnio zmieniony 2023-12-06, 08:16 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”