Jakim typem jesteś?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: kazik95 » 2023-12-06, 13:55

INSTI pisze: 2023-12-06, 13:27 Albo urazu mózgu, co jest bardzo zadziwiające, bo znane są przypadki osób u których po wypadku i urazie mózgu pojawiły zdolności artystyczne lub matematyczne, które wcześniej były im zupełnie obce.
pamietam, ze kiedys w dr house widzialem podobny przypadek
tylko w druga strone
ktos mial jakies wybitne uzdolnienia, ktore po operacji guza mozgu mu zaniknely
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-06, 14:12

INSTI pisze: 2023-12-06, 13:27
sądzony pisze: 2023-12-06, 13:19 Tak zmiana struktury osobowości wymaga albo długotrwałego procesu lub nagłej lub krótkotrwałej traumy.
Albo urazu mózgu, co jest bardzo zadziwiające, bo znane są przypadki osób u których po wypadku i urazie mózgu pojawiły zdolności artystyczne lub matematyczne, które wcześniej były im zupełnie obce.
Nie myślałem o organice, ale tak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: INSTI » 2023-12-06, 16:07

Nawinęła mi się podczas poszukiwań praktycznie "kopalnia wiedzy" o mózgu, to taka składanka na podstawie bardzo różnych źródeł, bardzo fajnie zrobiona. Jest tam chyba o wszystkim co o mózgu wiadomo, o osobowości, nawet o podejmowaniu decyzji w sensie wolnej woli itp:
https://pbc.gda.pl/Content/86170/Mozg_1 ... ternet.pdf
Ostatnio zmieniony 2023-12-06, 16:07 przez INSTI, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Andej » 2023-12-06, 16:40

INSTI pisze: 2023-12-06, 10:01 Przestawiać w którą stronę? Jaki widzisz związek IQ z "umysłem artystycznym" i "umysłem ścisłym"?
Czy gdzieś przeciwstawiałem umysł artystyczny umysłowi ścisłemu?
Co to jest umysł artystyczny? Czym się charakteryzuje?

Dodano po 5 minutach 9 sekundach:
sądzony pisze: 2023-12-06, 10:57 A ja z tego co pamiętam z badania 25 lat temu mam coś około 125
Czyli wyraźnie powyżej przeciętnej. To się daje zauważyć. Dziękuj Bogu za taki talent.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: INSTI » 2023-12-06, 17:00

Andej pisze: 2023-12-06, 16:45 Czy gdzieś przeciwstawiałem umysł artystyczny umysłowi ścisłemu?
Zacytowałeś pytanie z przykładem konkretnego kierunku zmiany, więc można Twoją odpowiedź na ten cytat zinterpretować tak, że dotyczy tego właśnie kierunku i tych rodzajów umysłu. Stąd moje pytania, które miały to doprecyzować.
Ostatnio zmieniony 2023-12-06, 17:01 przez INSTI, łącznie zmieniany 1 raz.

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: INSTI » 2023-12-10, 12:13

Zastanawiam się gdzie na wszelkich podziałach typów osobowości (MBTI, Wielka Piątka itp) umieścić osobowość narcystyczną - formalnie narcyzm jest uważany za patologiczne zaburzenie, więc czy może dotyczyć każdego typu osobowości w równym stopniu? Można w ogóle nie mieć cech narcystycznych?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6286
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-10, 12:29

Można mieć jakieś tego typu cechy ale chodzi o dominację cech. Ja pamiętam że najgorsza była osobowość negatywistyczna.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: konserwa » 2023-12-10, 12:51

A jesli jest sie typem nietypowo typicznie typowym?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-10, 14:00

INSTI pisze: 2023-12-10, 12:13 Zastanawiam się gdzie na wszelkich podziałach typów osobowości (MBTI, Wielka Piątka itp) umieścić osobowość narcystyczną - formalnie narcyzm jest uważany za patologiczne zaburzenie, więc czy może dotyczyć każdego typu osobowości w równym stopniu? Można w ogóle nie mieć cech narcystycznych?
Podział na temperamenty czy typy osobowości nie stanowi o patologii. Jest to podział "osobowości/temperamentów zdrowych".
Nie ma tam osobowości narcystycznej, tak jak nie ma "osobowości afektywnej", psychotycznej, z pogranicza i inne:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzeni ... wo%C5%9Bci

Podział może (lecz nie musi) przedstawiać bardziej skłonność. I tak:
melancholik - zaburzenia afektu (+ nerwice)
choleryk - zaburzenia osobowości (w tym osobowość narcystyczna) (+ nerwice)
najmniejsze skłonności flegmatyk ku afektom, sangwinik ku osobowości (bardziej rysy niż zaburzenia bez nerwic).

Ale jak piszę nie typ osobowości czy temperamentu nie stanowi o zaburzeniu. To co innego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: konserwa » 2023-12-10, 14:10

To nie bardzo rozumiem, co sadzony napisales ... czyli: jesli sa a ich nie ma to co jest?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-10, 16:50

konserwa pisze: 2023-12-10, 14:10 To nie bardzo rozumiem, co sadzony napisales ... czyli: jesli sa a ich nie ma to co jest?
@INSTI pyta o osobowość narcystyczną co jest patologią, tak jak depresja, psychoza.
Schematy to typy charakteru czy osobowości. Zdrowe typy.
Oczywiście dane typy wykazują pewną skłonność ku pewnym formą patologii.
Je można jednak umieścić patologii w podziale rodzajów stanowiących normą. Oczywiście można by stworzyć taki schemat uzależniający rodzaje potencjalnych patologii w zależności od struktury osobowości czy typu charakterologicznego.

Można powiedzieć, że ludzi dzielimy, na kobiety (choleryk) i mężczyzn (melancholik). Kobieta (choleryk) z rakiem jajników (narcyz) nie stanowi 3 rodzaju człowieka. Jednakże ta patologia dotyczy jedynie (a raczej głównie) kobiet.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: konserwa » 2023-12-10, 18:14

Dzieki. Jednak w dalszym ciagu nie orientuje sie, ktorym widelcem to jesc. Dlaczego kobieta to choleryk, a mezczyzna to melancholik?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6286
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-10, 18:26

Jak najbardziej osobowość narcystyczna jest sklasyfikowana w : inne typy zaburzeń, leczy się nie tyle osobowość, a jej jakieś przypadłości i nie jest to osobowość zdrowa, bo powoduje różne dysfunkcje.
Tutaj garść informacji jak to jest:

"Zaburzenia osobowości – osobowość narcystyczna – narcyzm
Co to jest narcyzm?

Kryteria diagnostyczne osobowości narcystycznej
1. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10

Nie precyzuje ona kryteriów rozpoznawania osobowości narcystycznej i zalicza ją do tzw. innych określonych zaburzeń osobowości (F60.8). Warunkiem rozpoznania jest spełnienie ogólnych kryteriów zaburzenia osobowości, czyli:

występowanie utrwalonych wzorców przeżywania i zachowania osoby, które jako całość wyraźnie odbiegają od zakresu kulturowo oczekiwanego i akceptowanego, czyli od tzw. „normy”. Dewiacja taka musi przejawiać się w przynajmniej dwóch obszarach i dotyczyć: procesów poznawczych (czyli sposobów spostrzegania i interpretowania ludzi, rzeczy i wydarzeń); uczuciowości, panowania nad impulsami i nagradzania potrzeb i/lub sposobu odnoszenia się do innych i postępowania w sytuacjach międzyludzkich,
dewiacja taka przejawia się w całym zachowaniu osoby, zachowania takie są nieelastyczne i nieprzystosowawcze – nie ograniczają się tylko do jednego wyzwalającego bodźca lub sytuacji,
dana osoba doznaje indywidualnego cierpienia i/lub wywiera niepożądany wpływ na otoczenie społeczne,
problematyczne cechy wykazują stabilność i długi czas trwania. Rozpoczynają się zwykle w okresie późnego dzieciństwa lub wieku młodzieńczym i trwają w wieku dojrzałym.

2. Amerykański system klasyfikacji psychiatrycznej DSM-IV

Natomiast DSM-IV definiuje osobowość narcystyczną jako utrwalony wzorzec poczucia własnej wielkości (widoczny w fantazjach bądź w zachowaniu), potrzeby podziwu ze strony innych i braku empatii, który pojawia się we wczesnej dorosłości i ujawnia się w różnych kontekstach, na co wskazuje co najmniej 5 z poniższych kryteriów:

jednostka ma wyolbrzymione poczucie własnej wartości (wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty, oczekuje uznania własnej wyższości, niewspółmiernie do rzeczywistych dokonań),
pochłaniają ją fantazje o nieograniczonym własnym powodzeniu, mocy, wybitnych zdolnościach, urodzie czy miłości idealnej,
przekonana jest o własnej wyjątkowości i unikatowości, którą mogą zrozumieć lub z którą mogą obcować tylko inni wyjątkowi bądź zajmujący wysoką pozycję ludzie lub instytucje,
wymaga przesadnego podziwu,
ma poczucie posiadania specjalnych uprawnień, tzn. bezpodstawnie oczekuje szczególnie przychylnego traktowania lub automatycznego podporządkowania się innych jej oczekiwaniom,
nastawiona jest eksploratorsko wobec innych ludzi, tzn. wykorzystuje ich do osiągnięcia własnych celów,
brak jej empatii, niechętnie rozpoznaje cudze uczucia i potrzeby oraz nie jest skłonna z nimi się identyfikować,
często zazdrości innym lub uważa, że inni jej zazdroszczą,
swą postawą i zachowaniem okazuje arogancję i wyniosłość.

3. Wywiad SCID-II

Pomocny w ustaleniu diagnozy zaburzeń osobowości jest ustrukturyzowany wywiad SCID-II, oparty na DSM-IV. Oto przykładowe pytania dotyczące osobowości narcystycznej:

Czy uważa Pan/Pani, że zasługuje na szczególne traktowanie?
Czy uważa Pan/Pani, że jest naprawdę niewiele osób zasługujących na uwagę czy poświęcenie im czasu?
Czy uważa Pan/Pani za ważne spędzanie czasu z ludźmi wyjątkowymi albo wpływowymi?
Czy ktoś Panu/Pani mówił, że ma Pan/Pani zbyt wysokie mniemanie o sobie?
Czy dużo myśli Pan/Pani o władzy, sławie lub uznaniu, jakie kiedyś osiągnie?
Czy uważa Pan/Pani, że nie musi trzymać się pewnych zasad lub reguł społecznych, jeśli Panu/Pani przeszkadzają?
Czy często oczkuje Pan/Pani od ludzi, że będą robić to, czego Pan/Pani sobie życzy, ze względu na to, kim Pan/Pani jest?

Leczenie osobowości narcystycznej

Leczenie osób, u których rozpoznano nieprawidłową osobowość narcystyczną polega głównie na psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Farmakoterapia może odgrywać rolę pomocniczą, objawową (czyli ma zastosowanie w stanach pogorszenia samopoczucia, nasilenia dolegliwości, na przykład depresyjnych, lękowych i innych). Jej stosowanie może złagodzić cierpienie w przebiegu kryzysów psychicznych, ale nie zapewnia rozwiązania podstawowych trudności osobowościowych. Niejednokrotnie optymalne wyniki terapii zapewnia praca zespołowa (psychoterapeuta i psychiatra), co umożliwia łączenie metod psychoterapeutycznych i farmakoterapii, z wymianą informacji między specjalistami.
Opracowała lek. med. Aleksandra Wieczorek



Ja osobiście mam ciary jak czytam o osobowości negatywistycznej, co więcej zauważam jej trochę w moim otoczeniu, to jest typ: dziurki nie zrobi, a krew wypije.
Warto zapoznać się z tym typem i mieć na uwadze, że psychologia już go rozpoznała:
https://emocje.pro/zaburzenie-osobowosc ... wistyczne/
Ostatnio zmieniony 2023-12-10, 18:41 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-12-10, 18:37

konserwa pisze: 2023-12-10, 18:14 Dzieki. Jednak w dalszym ciagu nie orientuje sie, ktorym widelcem to jesc. Dlaczego kobieta to choleryk, a mezczyzna to melancholik?
To był abstrakcyjny przykład. ... pomyślę jak to prościej wyjaśnić.
....

Człowiek pyta dlaczego na wykresie przedstawiającym typy temperamentu (temperament nie jest charakterystyką patologiczną), nie ma narcyzmu (narcyzm ma wymiar patologiczny).
To tak jakby w spisie kończyn człowieka: prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga, dodać "lewa płetwa", albo "noga nie do końca wykształcona".



Dodano po 1 minucie 50 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-12-10, 18:37 Jak najbardziej osobowość narcystyczna jest sklasyfikowana w : inne typy zaburzeń, leczy się nie tyle osobowość, a jej jakieś przypadłości i nie jest to osobowość zdrowa, bo powoduje różne dysfunkcje.
No to chyba każdy wie. Chodzi o to dlaczego nie ma jej na wykresie. Nie ma bo wykres nie przedstawia patologii, a zdrowe typy.
Ostatnio zmieniony 2023-12-10, 18:43 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6286
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-10, 18:39

Ale wykres to temperamenty.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”