Jakim typem jesteś?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-25, 09:22

Obrazek
4 typy osobowości,(tutaj dopisze że nie osobowości, ale temperamentów)
Już dwa tysiące lat temu Hipokrates podzielił ludzi na cztery typy : SANGWINIK Sangwinik to rozmowny ekstrawertyk, wieczny optymista. Typowi sangwinicy są emocjonalni i wylewni. Praca jest dla nich zabawą, a każde nowe doświadczenie jest ekscytujące. Są otwarci i pełni entuzjazmu. Mocne strony Towarzyski sangwinik to człowiek, który posiada dar przyciągania do siebie ludzi, jest duszą towarzystwa. Ma poczucie humoru oraz pamięć do kolorów. Kontakt ze słuchaczem umacnia przez dotyk. To człowiek emocjonalny i wylewny, entuzjastyczny i ekspresywny, wesoły i spontaniczny. Posiada ciekawą osobowość i zmienne usposobienie. Żyje dniem dzisiejszym. Jest prostoduszny, łatwowierny a nawet naiwny. Jest też urodzonym aktorem i często zachowuje się jak dziecko. Kieruje się emocjami ale nie jest nieustępliwy ani nie rozpamiętuje konfliktów.

5 SANGWINIK
Słabe strony Osobę o temperamencie towarzyskiego sangwinika cechuje brak determinacji - rzadko realizuje on założony wcześniej plan. Za dużo mówi i przesadnie koloryzuje, co w efekcie często doprowadza do kłamstwa. Jest egocentrykiem. Nie dostrzega swoich wad. Nie jest dobrym doradcą, gdyż woli mówić niż słuchać. Ma kłopoty z pamięcią. Pomimo, iż doskonale pamięta kolory i nieistotne szczegóły, to jednak prawie wcale nie pamięta nazwisk, imion, dat i miejsc. To niestały i zapominalski przyjaciel. Przerywa rozmówcy i odpowiada za innych. Ma zbyt wysokie mniemanie o sobie, przez co odbierany jest jako osoba arogancka. To człowiek niezorganizowany i niedojrzały. Sangwinik żyje w błogiej krainie bezstresowego dzieciństwa i nie chce stawiać czoła brutalnym realiom życia. Cechuje go zmienność i nadmierna spontaniczność.

6 MELANCHOLIK
Melancholik to introwertyk, myśliciel, pesymista. Temperament perfekcyjnego melancholika pełen jest skrajności. Jego wzloty są najwyższe a depresje najgłębsze. Mocne strony Perfekcyjny melancholik to człowiek głęboki i skłonny do rozmyślań. Posiada analityczny umysł, jest poważny i zdeterminowany. To osobowość utalentowana i twórcza, mająca zadatki na geniusza. Osobowość muzykalna, przejawiająca zdolności artystyczne i wyczulona na piękno. Perfekcyjny melancholik to typ filozofujący i poetyczny, wrażliwy na potrzeby innych, skłonny do poświęceń, sumienny. To idealista, również pod względem doboru partnera. Ostrożnie dobiera przyjaciół, unika zwracania na siebie uwagi i chętnie pozostaje w cieniu. To dobry słuchacz, który głęboko troszczy się o innych i pomaga w rozwiązywaniu problemów. Wierny i ofiarny. Współczujący aż do łez.

7 MELANCHOLIK
Słabe strony Perfekcyjny melancholik łatwo wpada w depresję - czasami trudno odróżnić, kiedy jest szczęśliwy, a kiedy smutny. W miarę upływu lat coraz częściej narzeka, życie traktuje ze śmiertelną powagą, mało elastyczny w zachowaniu. Wszystko odbiera zbyt personalnie i często sam naraża się na przykrości. Długo rozpamiętuje doznane dobro ale także i krzywdy. Podczas udziału w rozmaitych imprezach zniechęca ludzi swoimi negatywnymi reakcjami. Lubi cierpieć, wszędzie węszy krytykę, której nikt nigdy nie wyraził. Ma niskie wyobrażenie o sobie - poprzez swe wrodzone skłonności poddaje surowemu osądowi przede wszystkim siebie. Wszystko odkłada na później. Bardzo dużo czasu spędza na planowaniu. Ma nierealne oczekiwania w stosunku do innych. Ponieważ lubi doprowadzać wszystko do perfekcji, przenosi tą cechę na innych. To człowiek nieufny i przewrażliwiony.

8 CHOLERYK
Choleryk to ekstrawertyk, człowiek czynu, optymista. Mocne strony Energiczny choleryk to urodzony przywódca, dynamiczny i aktywny. Posiada nieodpartą potrzebę zmian, silną wolę i zdecydowanie. Trudno go zniechęcić. Jest niezależny i samowystarczalny. Nie ulega wzruszeniom, wzbudza zaufanie. Pracuje dla potrzeb grupy i sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach. Przewodzi i organizuje i zazwyczaj ma rację. Lubi wystąpienia publiczne. Niezbyt natomiast odczuwa potrzebę przyjaźni. Słabe strony Energiczny choleryk jest nałogowym pracoholikiem. Nie jest w stanie oderwać się od pracy, aby odpocząć. To człowiek pełen entuzjazmu i zdecydowania w dążeniu do celu. Musi mieć nad wszystkim kontrolę, nie pozwala innym na podejmowanie decyzji i organizowanie działań.

9 CHOLERYK
Posiada niezachwiane przekonanie, że zawsze ma rację, a pozostali którzy myślą inaczej, są w błędzie. Ceni w sobie siłę i z politowaniem spogląda na słabości u innych. Posiada zdumiewającą zdolność sterowania innymi tak, aby byli oni tego nieświadomi. To mistrz manipulacji. Lubi intryganckie zagrywki. Nie potrafi obchodzić się z ludźmi. Osądza ich z pozycji siły i pewności siebie. Odczuwa wewnętrzny przymus poprawiania błędów. Cechą choleryka jest apodyktyczność, zarówno w mowie jak i w dawaniu pisemnych instrukcji. Bardziej przejmuje się on zadaniami aniżeli uczuciami ludzi. Uwielbia kontrowersje i dyskusje. Jest porywczy, gwałtownie okazuje często skrajne emocje, krzyczy, trzaska drzwiami. Nawet przed samym sobą nie jest w stanie przyznać się do błędu. Słowo "przepraszam" uważa za przejaw słabości. Przeświadczony, że zawsze ma rację, nie jest w stanie dostrzec swoich braków i wad. Nie przyjmuje do wiadomości, że jakaś ich cecha może być odpychająca. Już będąc małymi dziećmi cholerycy muszą zwyciężać w każdej sytuacji i zawsze znajdą sposób, aby nie stracić twarzy.

10 FLEGMATYK
Flegmatyk to introwertyk, obserwator, pesymista. Ceni spokój, odpoczynek i własną wygodę. Zarówno mocne strony flegmatyka, jak i jego słabości nie przejawiają się zbyt wyraźnie. Mocne strony Flegmatyk to człowiek powściągliwy, niewymagający i beztroski, spokojny, chłodny, opanowany. To człowiek cierpliwy, zrównoważony, cichy, a przy tym dowcipny i życzliwy, który nie miewa napadów złego humoru, nie popada w depresję i nie robi hałasu wokół swojej osoby. Emocje skrywa głęboko, jest pogodzony z życiem. Jest uniwersalny. Flegmatyk jest łatwy we współżyciu, uprzejmy i pogodny. To dobry słuchacz, który ma wielu przyjaciół. Jest współczujący i troskliwy. Lubi obserwować ludzi.

11 Flegmatyk
Słabe strony Flegmatyk nie potrafi się czymś ekscytować, nie przejawia żadnego entuzjazmu. Nie lubi zmian i nie odczuwa potrzeby rozrywki. Przypuszcza, że inni czują tak samo. Sprawia wrażenie leniwego i odkładając pracę na później zakłada, że w ogóle zdoła jej uniknąć. Cierpi na kompleks jutra: "Nigdy nie rób dzisiaj tego, co możesz odłożyć na jutro". Potrzebuje od innych bezpośredniego bodźca, ale nie znosi przymuszania. Unika wywiązywania się z codziennych obowiązków. Trwając w uporze spokojny flegmatyk nie pragnie porozumienia. Zawsze idzie drogą najmniejszego oporu. Jest niezdolny do podejmowania decyzji. Nie chcąc nikogo ranić, nie potrafi powiedzieć "nie".

JAki macie typ osobowości?
Zaznaczam, że każdy typ zapożycza też różne cechy z pozostałych.

Dodano po 20 minutach 18 sekundach:
Wydaje mi się że @sądzony , z zalet, to melacholik. Wad nie oceniam bo trudno to zauważyć.
Ostatnio zmieniony 2023-11-25, 09:59 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Arek » 2023-11-25, 09:54

Biblia Hipokratesa.
Człowiek się zmienia, wg mnie żaden to wzorzec, wymysł bujnej wyobraźni, że można człowieka skatalogować.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-25, 09:55

Temperament człowieka się NIE ZMIENIA.

EDIT:
Dotarłam do najnowszych badań, które sugerują, że coś można zmienić, ale jest to niezwykle trudne.
Ostatnio zmieniony 2023-11-25, 10:03 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: konserwa » 2023-11-25, 09:58

Wspolczesnie mowi sie raczej o temperamentach: czyli o emocjonalnych reakcjach na bodzce.
Podzial jest podobny, choc raczej umowny.
jest kilka fajnych pozycji chrzescijanskich - ja kiedys przeczytalem "Temperament i Duch Swiey" - krotka, prosta, nie wyczerpuje tematu, ale daje wglad kazdemu, nawet najwiekszemu laikowi w temacie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-25, 10:13

W sumie ciekawe.
Przecież każdy temperament inaczej wierzy. I inne ma problemy w wierze.
Może warto to wziąć pod uwagę, jeśli się Ewangelizuje?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-11-25, 12:23

CiekawaXO pisze: 2023-11-25, 09:42 Wydaje mi się że @sądzony , z zalet, to melacholik. Wad nie oceniam bo trudno to zauważyć.
Z pewnością kiedyś byłem typowym melancholikiem. Wcześniej jednak, jako dziecko, zachowywałem się skrajnie ekstrawersyjnie. Zostało to jednak stłumione w konfrontacji z rzeczywistością poza domem, a mianowicie przedszkole, podstawówka, liceum, studia. Postawa introwertyczna rodziła się powoli lecz skutecznie. Skrajne objawy wybuchły na studiach choć melancholikiem byłem już od początku liceum. Moja choroba ChAD jest zatem mieszanką dwu skrajnych postaw.

Leczenie, poza farmakoterapią (czyli zniwelowaniem przypuszczalnie nieprawidłowego funkcjonowania mechanizmów neuroprzekaźnikowych), polega nie przepracowywaniu skrajnego ekstrawertyzmu oraz melancholizmu. W obu postawach, w moim wypadku, tak je dziś rozumiem, chodziło (i z pewnością czasem nadal chodzi) o zwrócenie na siebie uwagi. Próbę pokazania "oto jestem, zauważ mnie; czuję się niekochany". W domu była nas 5 dzieci więc trwała pewna "walka o miłość".

Stan zdrowia, a raczej remisji, polega po prostu na dbaniu o utrzymaniu równowagi psychicznej (leki + terapia) oraz obserwacji, świadomości i wewnętrznej higienie psychicznej. Higieną nazywam dzielenie się własnymi doświadczeniami wewnętrznymi i konfrontowaniem tego drugim człowiekiem. Najczęściej obecnie jest to moja żona, psychiatra (również psychoterapeuta, seksuolog, psycholog), przyjaciel, rodzina (4 rodzeństwa + rodzice), autor książki, znajomy ksiądz, znajomi, uczestnicy forum. Pośrednio również relacja z Bogiem.

................

Generalnie nie lubię takich podziałów. Rozumiem ich "potrzebę". Mi bliższy był enneagram.
Najbliższa jednak jest mi typologia junga.
Nie dlatego jednak, że różnicuje lecz dąży do integracji skrajności w jedną całość.

A zatem, w myśl założeń jungowskich, z psychologicznego punktu widzenia, odczytałbym się raczej jako człowiek na drodze integracji ekstrawertyczno-introwertycznych skrajności w procesie choroby. Ten punkt widzenia pozwala mi spojrzeć na moje zaburzenie nie jako chorobę, a błogosławieństwo.

Oczywiście, żeby nie było, że jestem szaleńcem. Ja wciąż się leczę - dostrzegam jednak w tej chorobie aspekt rozwojowy ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Jane

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Jane » 2023-11-25, 13:06

To ja chyba jestem melancholikiem z cechami choleryka, gdy coś nie idzie po mojej myśli. I jestem zdecydowanie introwertyczką – towarzystwo ludzi toleruję tak to dwóch godzin, a potem jestem zmęczona (w dużej mierze sensorycznie, ale też po prostu znudzona).

Też wolę Enneagram, i ten test:
viewtopic.php?t=10025&hilit=16personalities

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: Andy72 » 2023-11-26, 09:19

Jestem melancholikiem.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-11-26, 11:34

Tylko melancholicy są refleksyjni ;) :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-26, 13:00

A ja jestem sangwinik z domieszkami:P

Dodano po 52 sekundach:
EDIT: z domieszkami choleryka:P Ale jednak 90 procent Sangwinik.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: krz30 » 2023-11-26, 13:26

Nie pasują mi kompletnie te opisy:)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-26, 13:39

krz30 pisze: 2023-11-26, 13:26 Nie pasują mi kompletnie te opisy:)
Czemu?

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: krz30 » 2023-11-26, 13:48

Brzmi jak horoskop, w zasadzie można temperamentem wytłumaczyć sobie wszystko i nic jednocześnie.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: sądzony » 2023-11-26, 13:51

krz30 pisze: 2023-11-26, 13:26 Nie pasują mi kompletnie te opisy:)
Z tego co wiem, i na ile rozumiem konstrukcję osobowości człowieka, to założeniem jest rozwój, a zatem zmiana. Czasem trudno sklasyfikować się w jakiejś charakterystyce. Takie "wpasowanie" nie mówi Ci jaki jesteś, a raczej jaki jesteś teraz, w danej chwili. Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie zmienić i nie wszystko zmieniać należy.

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
krz30 pisze: 2023-11-26, 13:48 Brzmi jak horoskop, w zasadzie można temperamentem wytłumaczyć sobie wszystko i nic jednocześnie.
Poniekąd. Należy więc traktować to z dystansem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Jakim typem jesteś?

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-26, 13:53

krz30 pisze: 2023-11-26, 13:48 Brzmi jak horoskop, w zasadzie można temperamentem wytłumaczyć sobie wszystko i nic jednocześnie.
Ale to nie jest horoskop.
Temperament jest składową naszej osobowości. Jest czymś, co ISTNIEJE.
Zresztą te typy się ze sobą mieszają, nie jesteś zamknięty w jednym.
Ostatnio zmieniony 2023-11-26, 13:56 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”