Psychika, dusza, duchowość, duch...

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: krz30 » 2023-12-11, 18:20

Nie trzeba dorównywać Bogu wiedzą, żeby sensownie o Nim mówić w świetle Objawienia i teologii.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: Dezerter » 2023-12-11, 18:28

krz30 pisze: 2023-12-11, 17:53 Wydaje mi się, że wiele z tego, co Ty @Andej uważasz za niepoznawalne, wcale takie nie jest:) raz, że mamy Objawienie, w którym sam Bóg nas o sobie pouczył, a dwa, że mamy rozum i umiejętność myślenia.
Andej choć wygląda na marudę ( a czasem jest :ymhug: ) to ma racje *-:)
ks. Strzelczyk uświadomił mi, że nauka katolicka jest jasna:
Cokolwiek byśmy nie powiedzieli o Bogu to zazwyczaj mija się z Prawdą

z pamięci przytoczone
Ale wcale to nie znaczy, że nie mamy na forum próbować zbliżać się do Prawdy, bo niosą te próby więcej korzyści niż zła (daj Boże)
- ja to czynie, bo mój Bóg jest Bogiem Miłosiernym, który zna serce Dezertera i wie, że jeśli błądzi i głupoty pisze, to jednak jego intencje i cele są dobre i czyste.
Ostatnio zmieniony 2023-12-11, 18:30 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: sądzony » 2023-12-11, 18:54

Pozostaje zatem milczeć
jedyne Słowo:
"Chrystus"

:ymhug:
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: Abstract » 2023-12-11, 21:28

Dezerter pisze: 2023-12-11, 18:28 Cokolwiek byśmy nie powiedzieli o Bogu to zazwyczaj mija się z Prawdą
To powiedzenie mieści się w zbiorze tego co mówimy o Bogu.

Pisanie że Bóg jest wszechmocny, wszechobecny, transcendentny i immanentny jest próbą definiowania Boga.
Nie mamy pojęcia co mija się z prawdą a co nie na podstawie granic z widzi mi się.
Stąd losowe zarzucanie sobie wzajemnie mijania się z prawdą naprzemiennie z generowaniem gigantycznych bloków tekstowych ciągle nawiązujących do definiowania Boga jest samooszukiwaniem się.
To Bóg określa czy i na ile możemy coś o nim powiedzieć, ponieważ nie jest zaskoczony tym że to robimy. Wszystko już wiedział co powiemy w momencie tworzenia świata.

Jeśli ks Stelarczyk uznaje że Bóg uposażył nas w taki sposób że mówiąc o o Nim mijamy się z prawdą to może mieć rację, Bóg nie adoptował nas po innym Bogu, jesteśmy tacy jakimi nas stworzył, dążymy do miejsca gdzie nas powołał, korzystamy z wolnej woli którą nam dał.
Drugą opcją jest że ks Stelarczyk się myli.
Nie mamy pojęcia gdzie jest granica.
Ostatnio zmieniony 2023-12-11, 21:50 przez Abstract, łącznie zmieniany 5 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: Dezerter » 2023-12-11, 21:58

On nie mówił sam od siebie, tylko powołał się na 2 punkty katechizmu KK, gdzie stoi tak czarno na białym

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
Jeśli ks. Strzelczyk się myli, to miej nas Panie w swojej opiece, bo ja niewielu innym w KK tak ufam jak temu mądremu teologowi, że to co mówi to jest Prawda o Bogu.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: Abstract » 2023-12-11, 22:28

@Dezerter kiedyś założyłem do tego specjalny wątek.
viewtopic.php?t=12506

Ponieważ niektórzy uzurpują sobie mniemanie o wiedzy na temat granicy, zarzucając ją nagle nie wiadomo skąd, wcześniej kompletnie nie stosując tej granicy do swoich wielu wypowiedzi, chociażby tu na forum.

To jest jakby jocker z rękawa z którym się nie dyskutuje który używany jest według czyjegoś widzi mi się.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: krz30 » 2023-12-12, 06:38

Słyszałem o tym poglądzie @Dezerter, że względem Boga, nasze pojęcia są tak niedoskonałe, że mylimy się bardziej, niż mamy słuszność, mówiąc o Nim. Ale to nie znaczy, że nie ma sensu tego robić.

Jeżeli komuś nie podobają się dyskusje na ten temat, proponuję w nich nie uczestniczyć.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-12, 06:47

Dwa że sporo o Bogu mówi nam Pismo Święte, nawet więcej niż sporo, więc baza jakaś jest.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: Abstract » 2023-12-12, 06:51

krz30 pisze: 2023-12-12, 06:38 Jeżeli komuś nie podobają się dyskusje na ten temat, proponuję w nich nie uczestniczyć.
Ale tu każdy to robi, po czym nie wiedzieć czemu niektórzy sugerują drugiemu założyć knebel. Gdyby Bóg nie postanowił pozostać w ukryciu nie chodzilibyśmy w półmroku. Obecnie w owym półmroku dostrzegamy jedynie kontury i zaczynamy za ich pomocą opisywać formy.

Dodano po 3 minutach 57 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-12-12, 06:47 Dwa że sporo o Bogu mówi nam Pismo Święte, nawet więcej niż sporo, więc baza jakaś jest.
Biblia w postaci księgi szyfrów. Gdzie bez przygotowania zrodzimy więcej pytań niż odpowiedzi. Odczytywanie Biblii nadal trwa, to też półmrok.
Dyskusje nt Biblii trwają od jej powstania i nadal będą trwać.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-12, 06:56

@Abstract owszem księga szyfrów, ale jak się czyta teologów jak wyjaśniają dane fragmenty, osiągają konsensus, to ma to sens.
Ja tylko tak czytam Biblię jeśli chcę znaleźć Prawdę-szukam wyjaśnień u teologów.
Co innego prywatne czytanie to może nas wyobraźnia ponieść.
Byle nie mieszać jednego z drugim.
Ostatnio zmieniony 2023-12-12, 06:58 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: Abstract » 2023-12-12, 07:03

Zauważ mnogość interpretacji. Przecież teologowie nie mówią zawsze jednym głosem. Dla niektórych nie jest problemem wiara w predestynacje, czy też rozumienie wprost np Boga ktory zsyła plagi siejace śmierć.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: krz30 » 2023-12-12, 07:04

Nieco odbiegliśmy od tematu głównego, czyli - jak rozróżniać wskazane w tytule pojęcia.

Myślę, że trzeba mieć świadomość mieszania się różnych ujęć myślowych, teologicznego i filozoficznego z psychologicznym (w rozumieniu nowożytnym). Tę samą rzeczywistość można ująć na wiele sposobów. W najbliższym czasie spróbuję napisać od siebie, jak ja to widzę:)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-12, 07:25

Abstract pisze: 2023-12-12, 07:03 Zauważ mnogość interpretacji. Przecież teologowie nie mówią zawsze jednym głosem. Dla niektórych nie jest problemem wiara w predestynacje, czy też rozumienie wprost np Boga ktory zsyła plagi siejace śmierć.
Dokładnie tak jest, ale ja piszę o konsensusie, a takich trochę jest.
To kogo chcesz słuchać, jak nie teologów? Siebie? Sąsiadki?
To najlepsza opcja.

Dodano po 1 minucie 4 sekundach:
krz30 pisze: 2023-12-12, 07:04 Nieco odbiegliśmy od tematu głównego, czyli - jak rozróżniać wskazane w tytule pojęcia.

Myślę, że trzeba mieć świadomość mieszania się różnych ujęć myślowych, teologicznego i filozoficznego z psychologicznym (w rozumieniu nowożytnym). Tę samą rzeczywistość można ująć na wiele sposobów. W najbliższym czasie spróbuję napisać od siebie, jak ja to widzę:)
To napisz bo ja ten temat średnio rozumiem przyznam szczerze.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: sądzony » 2023-12-12, 13:57

Tutaj ks. Grzywocz w dość przystępny sposób, w nawiązaniu do św. Jana od Krzyża, ukazuje "uwięzienie na płaszczyźnie zmysłowej", co utrudnia relacje z Bogiem i ustanawia mnie człowiekiem zmysłowym, cielesnym.

"W przestrzeni zmysłowej pojawia się również pojęcie pragnienia, pożądania (apetitos)25. To, co podlega pięciu zmysłom zewnętrznym czy wewnętrznym (wyobraźni i fantazji), jest przez człowieka w mniejszym lub większym stopniu objęte pragnieniem. Przywołując metaforę ptaka lub promienia, można rozumieć część zmysłową w strukturze człowieka jako miejsce, w którym mogą dokonać się pierwsze mniej lub bardziej subtelne przywiązania albo przeszkody na „drodze światła”. Wewnętrzny głód Boga może nieświadomie manifestować się i uobecniać poprzez pragnienia zmysłowo-materialne. Człowiek wtedy – najczęściej nieświadomie – ufa, że wypełni ten głód rzeczami, które podpadają pod zmysły. A ponieważ wewnętrzny głód jest nieporównywalnie silniejszy, przeciążone pragnienia zmysłowe przemieniają się w pożądania, które wiążą i uzależniają człowieka. Dalsza droga w głębię człowieka i doświadczenie Boga mogą być niemożliwe. Człowiek zostaje uwięziony na płaszczyźnie zmysłowo-materialnej – świat ludzkiego ducha pozostaje niedostępny. Przeciążone pragnienia dezintegrują pracę wyobraźni i fantazji, które tworzą chore obrazy (zarówno świeckie, jak i religijne). Pomiędzy zdrowym a chorym obrazem jest taka różnica, jak pomiędzy witrażem a obrazem na desce – pierwszy przepuszcza światło w głąb – drugi zatrzymuje i odbija. Dlatego też Jan od Krzyża sugeruje oczyszczenie przestrzeni zmysłowej z obrazów i wyobrażeń, które utrudniają budowanie jedności z Bogiem26. Jeżeli głód więzi z Bogiem jest zaspokojony, wtedy człowiek ma większy dystans do rzeczy materialnych, umiejętność i umiar w korzystaniu z nich, a obrazy, które pojawiają się w świecie wyobraźni i fantazji, wzmacniają pragnienie tej Jedności. Poprawia się także zdolność do postrzegania rzeczywistości – człowiek zauważa bardziej to, co jest, niż to, czego nie ma.

Jan od Krzyża trafnie przeczuwał, że w przypadku silnego uzależnienia należy całkowicie zrezygnować z rzeczywistości, która zewnętrznie uzależnia. Współczesna psychologia uzależnień potwierdza tę intuicję. Leczenie – dla przykładu choroby alkoholowej – dokonuje się w przestrzeni całkowitej abstynencji od alkoholu27. Jest rzeczą oczywistą, że sama abstynencja nie uleczy, ale szybko odsłania wewnętrzne „głody”, które wymagają zainteresowania i troski28."


http://www.kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/pu ... -od-krzyza
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Psychika, dusza, duchowość, duch...

Post autor: Abstract » 2023-12-12, 15:46

@sądzony jak pogodzić ten wyeksponowany dualizm. Pragnienia i pożądania płyną również z zamysłu Boga.
Jak to się dzieje że nadmiar pożądania i pragnienia szkodzi, a nadmiar duchowości nie?
Jesteśmy złożeni z części gorszych i lepszych?
To jak fabuła z filmu Cube, z tym że wyglądałoby na to że Bóg sam zastawił na nas pułapki tworząc takiego a nie innego człowieka.
Nadmiar szkodzi, ale nie stosuje się to do duchowości. Stąd kampania anty cielesna.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”