Czy człowiek jest z natury dobry?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: PawelKrakow » 2023-11-28, 22:13

Zastanawiam się czy człowiek jest z natury dobry i czy jego sumienie domyślnie jest uczulone na zło, czy tez moze wszystko zależy od kultury i warunków w jakich się wychowuje. Czy człowiek urodzony w dżungli i wychowywany wśród zwierząt byłby tak samo wyczulony na zło co człowiek wychowywany w kulturze katolickiej? Jeżeli nie, to czy nie oznaczałoby to że sumienie jest kształtowane przez innego człowieka a nie przez Boga?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6092
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 925 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Albertus » 2023-11-28, 22:28

PawelKrakow pisze: 2023-11-28, 22:13 Zastanawiam się czy człowiek jest z natury dobry i czy jego sumienie domyślnie jest uczulone na zło, czy tez moze wszystko zależy od kultury i warunków w jakich się wychowuje. Czy człowiek urodzony w dżungli i wychowywany wśród zwierząt byłby tak samo wyczulony na zło co człowiek wychowywany w kulturze katolickiej? Jeżeli nie, to czy nie oznaczałoby to że sumienie jest kształtowane przez innego człowieka a nie przez Boga?
Człowiek jest z natury dobry ale natura ludzka jest skażona.

Człowiek który jest naprawdę oświecony światłem Ewangelii będzie bardziej wyczulony na dobro i zło niż człowiek który tego światła nie ma.

Oświeceniowa opowieść o dobrych dzikusach to mit.

Co nie znaczy że ludzie z innych innych kręgów cywilizacyjnych niż chrześcijański albo z dzikich plemion nie mogą być szlachetniejsi niż nominalni chrześcijanie bo nie wszyscy są naprawdę oświeceni światłem Ewangelii.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2566
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 414 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Abstract » 2023-11-28, 23:06

"Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą" - Peter Kreeft

Dodano po 16 minutach 58 sekundach:
Jeśli wierzysz w Chrześcijańskiego Boga nie możesz uznawać relatywizmu moralnego, przede wszystkim w stopniu fundamentalnym. Ponieważ jeśli naturalne prawo moralne nie istnieje, wówczas ludzie z natury nie są "dobrzy". A jeśli nie są Bóg nie ma sensu.

Celowo użyłem cudzysłowu w pojęciu "dobro" ponieważ przy relatywizmie moralnym nie istnieje uniwersalna definicja czym dobro jest. Nie jest ono wartością wyższą, a jedynie konstruktem zrodzonym w człowieku determinowanym geografią oraz czasem w jakim przyszło mu żyć.
Ostatnio zmieniony 2023-11-28, 23:23 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Anka-K » 2023-11-28, 23:25

Gdyby człowiek był z natury doby, to niegodziwość ludzi zakończyłaby się wraz z potopem.
Polecam film: Noe: Wybrany przez Boga (2014)
Sama miałam opory przed jego obejrzeniem. No bo kolejny film o potopie, co tam nowego można wymyśleć.
Obejrzałam go tylko dlatego, że był w 3D i jestem wielką fanką filmów 3D. Efekty były dostateczne, ale puenta bardzo fajna. Wcześniej takiej nie spotkałam. Może to właśnie jedyna słuszna puenta? Dla niej naprawdę było warto go obejrzeć.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6092
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 925 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Albertus » 2023-11-29, 06:29

Anka-K pisze: 2023-11-28, 23:25 Gdyby człowiek był z natury doby, to niegodziwość ludzi zakończyłaby się wraz z potopem.
Dlaczego miałaby się skończyć?

Przecież natura ludzka nadal jest skażona przez grzech pierworodny.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: sądzony » 2023-11-29, 08:15

"Środkiem duszy jest Bóg (...)". św. Jan od Krzyża

Pierwotną naturą człowieka jest miłość z Bogiem. Jest ona jednak drastycznie upodlona przez grzech, ale jednocześnie wciąż otwierana na łaskę zbawienia poprzez drogę/ofiarę Chrystusa. Każdy z nas ma naturę duchowo-cielesną. Mógłbym powiedzieć, choć nie wiem czy słusznie, że Boża Duchowa Łaska buduje na cielesnej (upadłej) naturze.

Osobiście wierzę, że główną siłą wewnętrzną każdego człowieka jest odbudowywanie relacji z Bogiem. Każdy ma w sobie Obraz Boga, uczymy się jednak podobieństwa w Chrystusie.

Duchową naturą człowieka jest miłość, a zatem człowiek jest dobry.
Człowiek jednak zbyt często sam chce być bogiem, bo nie dostrzega, że dużo więcej jest Być z Nim.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Andej » 2023-11-29, 08:40

Człowiek z natury nie jest ani dobry, ani zły. Jest taki, jakim go Bóg stworzył. Ale jest otwarty na dobro i na zło. Czego pierwszym przykładem owoc w raju. A wraz z nim nie tyle skażenie, co szatańskie przesłanie, że zło jest miłe, przyjemne, fajne. Chyba na tym polega spuścizna grzechu pierworodnego. Do czasu czynu Ewy, a właściwie pierwszego kuszenia, zło wcale nie pociągało. Nie interesowało ich. Jedno z drzew, takie jak inne, owoce podobne, - nie wolno, to nie wolno. Nie zawracali sobie nim głowy. Do czasu, aż szatan ukazał jego piękno, jak sprzedawca narkotyków, który pierwszą działkę może dać za darmo.
Współcześnie decydującą rolę odgrywają warunki środowiskowe. Dziecko wychowywane w miłości jest pełne miłości. Do wszystkich. Ale z biegiem lat, przez jednych ranione, przez innych kuszone schodzi z prostej drogi miłości. Z jednej strony instynkt przetrwania, z drugiej ciekawość (jako pierwszy stopień).

Wciąż zauważam, że ludzie dobrzy widzą, że człowiek jest z natury dobry. A ludzie źli, są przekonani, że człowiek jest z natury zły. Po prostu każdy sądzi według siebie. Albo w starszej wersji: każdy mierzy własnym łokciem. Zły widzi wszędzie zło. A dobry dobro.
Jest jeszcze trzecia kategoria, ludzie głupi. Ludzie wodzeni za nos mediami, jutubami czy fejsami. Łykają każde ładnie podane gówienko. Fascynują się nim. Zamiast twardo stanąć na ziemi. Ale nie przeczę, że różne fajne historie, cudowne wyobrażenia i teorie spiskowe pobudzają wyobraźnię. Dopóki to zabawa, to OK. Ale gdy zaczyna się wierzyć, to już nieco gorzej. A czasem całkiem źle.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Arek » 2023-11-29, 10:03

Z natury człowiek jest dobry. Powinniśmy widzieć i mówić przez pryzmat dobrego. To jest budujące. To podnosi ducha człowieka, pociesza go i jest nadzieją. Stajemy się tym czym się karmimy. Najpierw człowiek musi uświadomić sobie własną grzeszność ale w perspektywie własnej ułomności, a potem w relacji z Bogiem. Poznać perspektywę oznacza świadomość walki ze wszystkim co ma pozór najmniejszego zła, które chce mnie przekonać, że jest na szali mocniejsze.

Uświadomiając sobie czym jest natura dociera do mnie, że mam do czynienia ze zwalczaniem zła i oczyszczeniem, ofiarą. W przyrodzie i w życiu człowieka nieustannie dochodzi do procesów zgodnych z naturą, która jest prowokowana, by się poddać złu. Ale nigdy się nie podda, bo to jest niemożliwe. Przyroda nawet zdegradowana i zniszczona zacznie w odpowiednim momencie kiełkować czyli budzić się do życia. Tak jest też z człowiekiem w tym życiu. Największa destrukcja prawdziwej natury powoduje kielkowanie nowego życia.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Tek de Cart » 2023-11-29, 10:19

w kolejnych dniach stworzenia jako swoisty refren mamy frazę
"A widział Bóg, że były dobre"
natomiast w ostatnim dniu, po stworzeniu człowieka jest:
"A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre"
więc zaryzykuję tezę że człowiek jest z natury BARDZO DOBRY, a świat jest DOBRY (przy okazji: NIE DOSKONAŁY!, żyjemy na placu budowy, na którym dodatkowo rozpętaliśmy wojnę...)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Arek » 2023-11-29, 10:39

Z perspektywy Boga było to bardzo dobre. Ale uważam, że z perspektywy człowieka jest dobre, gdyż "bardzo" należy do Boga. Dla nas z perspektywy natury ludzkiej i życia na ziemi, dobre oznacza to co jest już wyczerpane w tym kryterium.

Np. życzę wszystkiego dobrego zamiast najlepszego. W takim znaczeniu dobro oznacza już wypełnienie i realizację swego zadania. Nie ma potrzeby dodawania "naj i bardzo". Ale to takie moje spostrzeżenia w analizie słów, które na co dzień mówię i słyszę od innych. Choć wielu nie widzi znaczenia, ja jednak dostrzegam różnicę.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Anka-K
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 30 paź 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Anka-K » 2023-11-29, 11:30

Albertus pisze: 2023-11-29, 06:29 Dlaczego miałaby się skończyć?
Przecież natura ludzka nadal jest skażona przez grzech pierworodny.
A jak myślisz?
Uczono mnie, że Noe nie był niegodziwy, dlatego został wybrany.
Żeby wybrać to, co w człowieku najlepsze i przekazać w następnych pokoleniach, a niegodziwość utopić raz na zawsze.
Po to miał być właśnie potop, a nie tylko jako doraźna kara.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: konserwa » 2023-11-29, 12:25

To nie tak - Bog stworzyl ludzi na swoj obraz i podobienstwo, ale w Raju i tak zgrzeszyli.
Ppo potopie nieprawosc zostala ( na jakis czas ) ukrocona - byc moze byla juz zbyt wielka.
Noe nie byl idealny, gdyz po Raju nie ma juz ludzi idealnych. Jedynie Matka Boza zostala uchroniona od skazy - ale to juz Bog zadeklarowal w Raju ( o nikim unnym takiej deklaracji nie wydal ).
Jezus Chrystus narodzony z ciala ( nieskalanego Maryi ) jako Bog - Czlowiek jest nieskalany z mocy Boga.
I to wszystko.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2566
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 414 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Abstract » 2023-11-29, 13:01

Andej pisze: 2023-11-29, 08:40 Człowiek z natury nie jest ani dobry, ani zły. Jest taki, jakim go Bóg stworzył.
Za Tekiem, człowiek z natury jest dobry, ponieważ pochodzi od Boga. W ramach owego dobra otrzymaliśmy wolną wolę. Jej złe owoce płyną już od nas, tutaj nie jesteśmy pośrednikiem.
Szatan przed upadkiem również był dobry jako stworzenie.
Stąd w piekle będziemy cierpieć już z samej izolacji od tego kto nas powołał do nieśmiertelnego życia. Z dobra pochodzimy, przez brak dobra cierpimy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6092
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 925 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Albertus » 2023-11-29, 21:00

Anka-K pisze: 2023-11-29, 11:30
Albertus pisze: 2023-11-29, 06:29 Dlaczego miałaby się skończyć?
Przecież natura ludzka nadal jest skażona przez grzech pierworodny.
A jak myślisz?
Uczono mnie, że Noe nie był niegodziwy, dlatego został wybrany.
Żeby wybrać to, co w człowieku najlepsze i przekazać w następnych pokoleniach, a niegodziwość utopić raz na zawsze.
Po to miał być właśnie potop, a nie tylko jako doraźna kara.
Potop był skutkiem jakiejś drastycznej niegodziwości i ją zakończył. Przynajmniej na jakiś czas. Ale oczywiście nie mógł i nie miał za zadanie zlikwidować niegodziwości w ogóle bo człowiek był nadal skażony grzechem pierworodnym.

Dodano po 3 minutach 32 sekundach:
Anka-K pisze: 2023-11-28, 23:25 Polecam film: Noe: Wybrany przez Boga (2014)
Sama miałam opory przed jego obejrzeniem. No bo kolejny film o potopie, co tam nowego można wymyśleć.
Obejrzałam go tylko dlatego, że był w 3D i jestem wielką fanką filmów 3D. Efekty były dostateczne, ale puenta bardzo fajna. Wcześniej takiej nie spotkałam. Może to właśnie jedyna słuszna puenta? Dla niej naprawdę było warto go obejrzeć.
Moim zdaniem film słaby i bardzo dobrze bo jak był lepiej zrobiony to miałby większy wpływ na ludzi a że jest szkodliwy to by jeszcze większe szkody narobił.
Ostatnio zmieniony 2023-11-29, 21:42 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy człowiek jest z natury dobry?

Post autor: Andej » 2023-11-29, 21:40

Arek pisze: 2023-11-29, 10:03Z natury człowiek jest dobry. Powinniśmy widzieć i mówić przez pryzmat dobrego.
Do istnienia dobra konieczne jest istnienie zła. Dopóki zło nie wkroczyło do życia ludzkiego, nie można mówić o dobru.
Człowiek z natury jest normalny. Dopiero ukierunkowanie na Boga lub szatana sprawia "wykrzywienie" natury.
Choć w jakimś stopniu można przyjąć, że brak zła jest dobrem. W takim ujęciu można przyjąć, że jest z natury dobry.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”