Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Bez_Pomysłu
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 24 sie 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 6 times

Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Post autor: Bez_Pomysłu » 2023-12-04, 23:05

Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?
Spadł śnieg i wahałem się, czy mogę odśnieżyć podwórko. Następnego dnia wyjeżdżałem samochodem, ale gdybym chciał, to bez odśnieżania mógłbym wyjechać z podwórka. Rodzice zaczęli odśnieżać i zacząłem się bać, że ociągając się z odśnieżaniem, popełniam inny grzech, bo oni mają problemy ze zdrowiem, a ja nim nie pomagam. I to też w pewien sposób wpłynęło na to, że ostatecznie odśnieżyłem.
Czy to jest grzech ciężki?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15003
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4222 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Post autor: Dezerter » 2023-12-04, 23:10

Jeśli pomagałeś rodzicom w tej sytuacji to nie grzech - ja z żoną odśnieżaliśmy schody zaraz po przyjściu z kościoła

Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
Jednak pamiętaj, że niedziela jest tylko do prac niezbędnych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Post autor: AdamS. » 2023-12-05, 08:00

Bez_Pomysłu pisze: 2023-12-04, 23:05 Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?
Czynności konieczne, a związane z sytuacją nieprzewidywalną czy pogodową, na pewno nie mogą być grzechem. W ostatnią niedzielę przycinałem wierzby, bo obrosły lodem i przegięły się w stronę ulicy, zagrażając kierowcom. W innej sytuacji nigdy bym w niedzielę nie chwycił za piłę i siekierę, ale konieczność wyższa...

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6300
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-05, 08:12

Ale dodajmy koniecznie, że to nie chodzi o sam zakaz nic nie robienia, a o poświęcenie się duchowym rozmyślaniom, a nie oglądanie Netflixa i nic nie robienie.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Post autor: Repart » 2023-12-05, 08:48

CiekawaXO pisze: 2023-12-05, 08:12 Ale dodajmy koniecznie, że to nie chodzi o sam zakaz nic nie robienia, a o poświęcenie się duchowym rozmyślaniom, a nie oglądanie Netflixa i nic nie robienie.
Dla mnie ostatnio to nawet oglądanie Netflixa jest pracą ciężką, bo zasypiam po paru minutach oglądania, jakbym nie wiadomo co robił :(

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Post autor: Andej » 2023-12-05, 09:25

Bez_Pomysłu pisze: 2023-12-04, 23:05 Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?
Dobre pytanie. Grzechem jest wykonywanie prac niekoniecznych. Jeśli śnieg nie utrudniłby w stopniu istotnym wyjazdu i poruszania się, to odśnieżanie w niedzielę wydaje się być grzechem. Ale, jeśli odśnieżanie sprawia przyjemność, to już nie traktowałbym tego jako grzechu, chyba, że obserwatorzy byliby tym zgorszeni i mogli uznać, że to właściwy dzień na takie prace.
Jednak pomoc rodzicom, niezależnie od ich motywacji, jest czynem dobrym. To wynika z czwartego przykazania.
Czy można stopniować przykazania? Które jest ważniejsze? Trzecie czy czwarte? Wydaje mi się, że to dobry temat do dyskusji z rodzicami.
A może naciągnąć troszkę i uznać, że zajęcie się wyglądem wjazdu, jest sposobem oddanie czci Bogu, przez zadbanie o estetykę?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Post autor: kazik95 » 2023-12-05, 09:49

zamaist zastanawiac sie czy to grzech ja bym myslal raczej o tym, ze odsniezenie to sprawienie rodzicom przyjemnosci.
Jezus by odsniezyl.
tak samo jak uzdrawial w sabat zamiast powiedziec "przyjdz jutro - jutro cie uzdrowie".
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 19 times

Re: Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?

Post autor: zdrogi » 2023-12-12, 22:42

Czy odśnieżanie podwórka w niedzielę to grzech?
Szczęśliwy z ciebie człowiek, chciałbym mieć takie rozterki.

ODPOWIEDZ