Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: Arek » 2023-12-09, 17:46

Dezerter pisze: 2023-12-09, 10:33 Arku - masz charyzmat pouczania, to pewne :)
Andej wyraźnie i za każdym razem ostrzega pisząc cokolwiek:
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.
To tyle nie w temacie
Mnie osobiście zadziwia, że KK w XX wieku wprowadził przymus wierzenia (dogmat) dla każdego katolika w prawdę nieznaną w NT ani w Tradycji starożytnego Kościoła, ani żadnego z późniejszy Soborów Powszechnych
- po co? w jakim celu? czy to buduje jedność Kościoła? po co to mi do zbawienia?
ja tego nie rozumiem i się dziwie, ale ponieważ to jest najlepszy z Kościołów chrześcijańskim, to go słucham i się podporządkuję.
Arku w jakimś wątku zauważyłem, że Maria musiała być taka jak Adam i Ewa i nawet sporo dyskutowaliśmy o tym - ktoś wskaże gdzie? Mam wrażenie również, że należysz do grupy klerykałów, a jest sporo osób na forum, który nie są klerykałami a nawet są antyklerykałami ( w dobrym znaczeniu tego słowa). Można byś krytyczny wobec współczesnego KK i zostać świętem - wyraźnie na to wskazują życiorysy świętych - przemyśl to proszę (nie warto chyba robić tu offtopu).

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Arek pisze: 2023-12-09, 10:27 Bo nie chcesz. Jeśli byś chciał to mógłbyś. Uważam jednak to za hipokryzję. Dajmy przykład jesteś w małżeństwie, ale cały czas negujesz żonę, czy to jest ok?
Dając przykład i używając słów "cały czas' - piszesz nieprawdę o Andeju! i jego postawie na forum
Co to znaczy, że należę do grupy klerykałów?
Dlaczego mam nie ufać Kościołowi w temacie dogmatów i czy przeszkadzają one w moim zbawieniu.
najlepszy z Kościołów chrześcijańskich
Ja to widzę tak, że jedyny prawdziwy.

Wszyscy Święci nie tylko się podporządkowali Kościołowi ale wierzyli w Jego zbawczy wymiar. To, że ksiądz czy Biskup działał negując postawę Świętego nie oznaczało, że jest to stanowisko Kościoła jako instytucji w duchowym wymiarze. Dobrze wiemy, że wielu duchownych poszło swoją drogą. Ale i takie działania Bóg wykorzystuje dla Miłości w Prawdzie.

Tak więc nie kreślę się klerykałem, czy nieklerykałem. Politycznie prawicowcem, lewicowcem, czy centrowcem.
Każdy podział jest wymyślony dla potrzeb subiektywnych by kogoś określić i przypiąć mu łatkę. Oczywiście każdy ma wolność w tym temacie.

Co mnie zastanawia, otóż zacząłem analizować postawy katolików. I szukać powodów ludzkich postaw przynależości do Wspólnoty Kościoła. I dochodzę do wniosku, że wielu ludziom wiele nie pasuje w Kościele. Nie mówię już o samym krytykowaniu postaw duchowieństwa i samych wiernych ale o nauczaniu Kościoła. Jeśli coś komuś nie pasuje i sam wie lepiej lub najlepiej i podważa lub niedowierza Kościołowi to o co chodzi z tym, że uczestniczy w tym co Kościół daje.

Klerykalizm, który podjałęś @Dezerter jest dla mnie pewnego rodzaju Twoją fobią. I pytanie czy Ty choć raz zbłądziłeś, bo wydaje mi się, że chcesz pod pojęciem klerykalizmu pokazać sztywność hierarchów. Twoja miękkość mnie zadziwia.

Tak kwoli pouczenia forum jest miejscem komunikacji katolików i niekatolików. W obu przypadkach zgodzimy się, że należy się pełne poszanowanie godności tych osób jako istoty ludzkiej. Doszukiwanie się na siłę negowania dogmatów, bo coś mi nie pasuje raczej nie prowadzi do świętości. Co więcej pokazuje jaki jest rozłam wśród samych wiernych Kościoła. Co może przyczynić się do obrazu dla niekatolików jako brut, syf i malarię. Dlatego jestem za tym, aby tematy dogmatyczne rozstrzygać, debatować w wąskim kręgu ograniczonym do Katolików. Może podgrupa? Motywuję to tym, że jeśli sami jako Katolicy nie rozstrzygniemy w swoim gronie trudnych spraw, mających odzwierciedlenie w tym co dzieje się w Kościele to z zewnątrz nikt tego za nas nie zrobi, a może jedynie zacierać rączki i w białych rękawiczkach podkręcać tematy.

Jeśli nie będzie jedności można zapomnieć, o tym, że ewangelizacja będzie przynosiła oczekiwany skutek nawet wśród wiernych.

Nawet rozważałem by wziąć udział w którejś ze wspólnot w mojej Parafii. Ale to raczej temat, który wiązałby się z ograniczaniem wolności. Przecież jestem we wspólnocie jaką jest sam Kościół. Cóż mogę więcej otrzymać niż to co mam, a jest tym Eucharystia i wszystko to co daje na tacy Kościół. Czyżby @Dezerter tutaj kończy się mój klerykalizm?

Żeby była jasność nie podważam podwspólnot głównej wspólnoty jaką jest Kościół.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: Dezerter » 2023-12-09, 22:09

Postawiłeś mi publicznie bardzo poważny zarzut :
Wydaje mi się jednak, że należałoby wykazywać powściągliwość głosząc nauki antykościelne i tym samym niekatolickie. A więc pokazuję tutaj jednak drogę hipokryzji. Nie jestem przekonany co do miejsca waszego katolicyzmu.
poprosiłem więc o podanie powodów tego nieprawdziwego osądu:
Arek grubo pojechałeś :(
ja poproszę o udowodnienie tego cytatami z moich wypowiedzi, albo odwołanie powyższego nieprawdziwego osądu
zamiast cytatów albo odwołania bezpodstawnego zarzutu dostałem kolejne:
sugerujesz nieprawdziwie, że ja namawiam do nieufania Kościołowi i dogmatom:
Dlaczego mam nie ufać Kościołowi w temacie dogmatów i czy przeszkadzają one w moim zbawieniu.
Sugerujesz mi jakieś "fobie", coś " ci się wydaje", widzisz moja "miękkość" (tu masz rację, bo inny admin już dawno dał by ci ostrzerzenie)
Klerykalizm, który podjałęś @Dezerter jest dla mnie pewnego rodzaju Twoją fobią. I pytanie czy Ty choć raz zbłądziłeś, bo wydaje mi się, że chcesz pod pojęciem klerykalizmu pokazać sztywność hierarchów. Twoja miękkość mnie zadziwia.
Ani to miłe ani prawdziwe :(
dalej pouczasz i powtarzasz zarzut "negowania dogmatów - tym razem już napiszę kłamliwy, bo zostałeś poinformowany, że tego nie robię:
Doszukiwanie się na siłę negowania dogmatów, bo coś mi nie pasuje raczej nie prowadzi do świętości.


Zachowasz się jak dorosły i odpowiedzialny człowiek i podasz dowody na swoje bezpodstawne zarzuty?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: Andej » 2023-12-09, 22:20

Arek pisze: 2023-12-09, 17:46 Doszukiwanie się na siłę negowania dogmatów, bo coś mi nie pasuje raczej nie prowadzi do świętości.
Nie zauważyłem, aby ktoś doszukiwał się nieprawdziwości dogmatów. Nikt ich nie podważa. Ale to nie znaczy, że należy je przyjmować bezrefleksyjnie. Pomijać podstawy do ich przyjmowania. Uważam, że wiara powinna być świadoma. Pełna przekonania. Świadom i rozumny wybór.
Między odrzuceniem a wątpliwościami jest potężny obszar. Obszar niewiedzy.
Mantra. Jestem przekonany, że z wiary wynika określone postepowanie. Kierowanie się miłością do Boga i ludzi. I to jest najważniejsze. Brak rozumienia czegoś nie umniejsza wiary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: Arek » 2023-12-10, 19:31

Może mi się tylko wydaje, więc przepraszam za moje wypowiedzi @Andej Ciebie i @Dezerter Ciebie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: Andej » 2023-12-10, 19:43

Świadectwo dojrzałości i odwagi cywilnej. Dziękuję.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: Dezerter » 2023-12-10, 23:31

Bracie uradowałeś moją dusze i ducha :ymhug:
Przepraszam za ostrość, ale zrozum, że jako Admin, który ma mieć wiarygodność i jakiś autorytet (choć minimalny ;) )
nie mogę pozwalać na takie oskarżenia.
Zwracam uwagę na mój błąd, bo napisałem, że dogmat został wprowadzony w XX wieku a tak naprawdę ze zdziwieniem odkryłem, że w XIX - a objawienia w Gierzwałdzie zdają się go w pełni potwierdzać, bo Maria tak właśnie się nazywa *-:)
"Niepokalanie Poczęta"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-11, 11:18

Dezerter pisze: 2023-12-09, 10:33 Mnie osobiście zadziwia, że KK w XIX wieku wprowadził przymus wierzenia (dogmat) dla każdego katolika w prawdę nieznaną w NT ani w Tradycji starożytnego Kościoła, ani żadnego z późniejszy Soborów Powszechnych
@Dezerter weź się popraw! ;) już raz Ci odpowiadano na to (w 2018 rok, więc może zapomniałeś):
viewtopic.php?f=80&t=9605
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-11, 11:46

Dogmat został ogłoszony w 2018 roku. Dość świeży. Ale to dobrze, brakowało dogmatow z tego wieku.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: kazik95 » 2023-12-11, 12:42

CiekawaXO pisze: 2023-12-11, 11:46 Dogmat został ogłoszony w 2018 roku. Dość świeży. Ale to dobrze, brakowało dogmatow z tego wieku.
:?:
jaki dogmat?
NMP to sprawa z XIX wieku przecież
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-11, 12:43

To był żart:)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: kazik95 » 2023-12-11, 12:49

CiekawaXO pisze: 2023-12-11, 12:43 To był żart:)
ok - dalem sie zlapac :ymapplause:
:))
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: Dezerter » 2023-12-11, 17:38

Dzięki Tek - na Ciebie zawsze można liczyć, za mało zaglądam do działu Podstawy wiary- wszystkim polecam zaglądać częściej
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: kazik95 » 2023-12-11, 18:08

jako ciekawostke historyczna i swiadectwo burzliwej dyskusji teologow na ten temat i tego ze wielu powaznych teologow katolickich (m.in. Bernard, Tomasz) jednak bylo przeciwnych pogladowi o niepokalanym poczeciu Marii warto wiedziec ze Inkwizycja zakazala swego czasu uzywanie sformulowania "Niepokalane Poczecie" ;)

Dodano po 1 minucie 34 sekundach:
zdaje sie ze glownymi przeciwnikami niepokalanego poczecia (makulistami) byli dominikanie
Ostatnio zmieniony 2023-12-11, 18:12 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Post autor: konserwa » 2023-12-11, 23:52

Oczywiscie, ze w toku kszataltowania sie nauki apostolskiej byli co do kazdej prawdy ( dogmatycznej w tym przypadku ) zwolennicy jak i przeciwnicy.
Nawet wsrod samych Apostolow nauczanie Jezusa mialo swoich stronnikow - np: przeciwnikow innej owczarni jak i zwolennikow dzieci bozych, ktorzy sa z innej owczarni.
Ostatnio zmieniony 2023-12-11, 23:52 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ