Bł. Regina Protmann, dziewica.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2509
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 941 times

Bł. Regina Protmann, dziewica.

Post autor: Susanna » 2023-12-10, 18:17

Regina Protmann, urodziła się w 1552 roku w Braniewie w katolickiej rodzinie.
Wrażliwa na cierpienia innych od młodych lat, pozostawała pod kierownictwem jezuitów.
Gdy miała 19 lat, na Warmii wybuchła dżuma, wtedy Regina opuściła rodzinny dom by służyć Bogu
i ludziom.

Żyła w wielkim ubóstwie. Przez 12 lat, wraz z współtowarzyszkami pracowała charytatywnie w parafii.
W 1583 roku, założyła nowe zgromadzenie zakonne, napisała regułę z pomocą swego spowiednika,
którą zatwierdził warmiński biskup Marcin Kromer.

Siostry katarzynki głównie zajmowały się chorymi w ich domach a także w przytułkach,
oraz wychowywaniem dzieci i młodzieży.

Bł. Regina zmarła w Braniewie 18 stycznia 1613 roku, wśród swoich sióstr.
Zmarła w opinii świętości.


"Podczas beatyfikacji Reginy Protmann św. Jan Paweł II mówił o niej w Warszawie 13 czerwca 1999 r. m.in.:

Błogosławiona Regina Protmann, pochodząca z Braniewa założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, oddała się całym sercem dziełu odnowy Kościoła na przełomie XVI i XVII stulecia. Jej działalność, płynąca z umiłowania Pana Jezusa ponad wszystko, przypadła na czasy po Soborze Trydenckim. Czynnie włączyła się w posoborową reformę Kościoła, wielkodusznie pełniąc pokorne dzieło miłosierdzia. Żarliwa miłość przynaglała ją do pełnienia woli Ojca Niebieskiego, na wzór Syna Bożego. Nie lękała się podejmować krzyż codziennej służby, dając świadectwo Chrystusowi zmartwychwstałemu."




Całość: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-18b.php3
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 553 times
Been thanked: 791 times

Re: Bł. Regina Protmann, dziewica.

Post autor: AdamS. » 2023-12-10, 20:21

Susanna pisze: 2023-12-10, 18:17 Regina Protmann, urodziła się w 1552 roku w Braniewie w katolickiej rodzinie. Wrażliwa na cierpienia innych od młodych lat, pozostawała pod kierownictwem jezuitów. Gdy miała 19 lat, na Warmii wybuchła dżuma, wtedy Regina opuściła rodzinny dom by służyć Bogu i ludziom. [...]
Obyśmy zawsze kierowali nasze pragnienia ku świętości poprzez przykład tych cichych świętych, jakich w naszym otoczeniu nigdy nie brakuje. Świat o nich milczy, bo nie pasują do jego wizji. Ale to właśnie dzięki nim Duch Święty otwiera coraz to nowe serca na Jego działanie, bo w ciszy rodzi się świętość. Dziękuję za to wspomnienie!

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2509
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 941 times

Re: Bł. Regina Protmann, dziewica.

Post autor: Susanna » 2023-12-10, 20:31

Uwielbiam czytać o świętych więc będą pojawiać się tu częsciej :) niech świat sobie o nich przypomni!
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”