Czy spowiedź jest ważna?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Ja1234
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 6 kwie 2023
Has thanked: 9 times

Czy spowiedź jest ważna?

Post autor: Ja1234 » 2023-12-10, 19:26

Witam. Byłam do spowiedzi i podczas niej po wypowiedzeniu 3 grzechów ksiądz mi przerwał pomimo, że dalej chciałam mówić i nie „zawiesiłam się” ani nic i zaczął naukę i skończył ją od razu rozgrzeszeniem. Nie powiedziałam mu jeszcze reszty grzechów a nie chciałam mu przerywać ponieważ czułam że nie wypada. Czy moje grzechy są odpuszczone czy też nie i iść jeszcze raz do spowiedzi. Wspomnę jeszcze, że nie miałam zamiaru zataić żadnego grzechu, moją intencja było powiedzenie ich wszystkich.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy spowiedź jest ważna?

Post autor: Andej » 2023-12-10, 19:49

Jeśliś zaczęła od poważniejszych, to uznał pozostałe za zbyt błahe. Albo inaczej, uznał, że ważniejsza jest nauka związana z tym co usłyszał, od rozwadniania przy wyliczaniu kolejnych. Uważam, że spowiedź ważna, albowiem uświadomiłaś sobie te grzechy, chciałaś i byłaś gotowa je wyznać, żałowałaś za nie, i p[pragnęłaś, aby więcej ich nie powtarzać.
Jeśli jednam masz się zadręczać, to spokojnie pójdź do kolejnej spowiedzi w czasie odpowiednim, np. za miesiąc, i dopiero wtedy wyznaj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ja1234
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 6 kwie 2023
Has thanked: 9 times

Re: Czy spowiedź jest ważna?

Post autor: Ja1234 » 2023-12-10, 20:02

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy spowiedź jest ważna?

Post autor: AdamS. » 2023-12-10, 20:15

Ja1234 pisze: 2023-12-10, 19:26 Wspomnę jeszcze, że nie miałam zamiaru zataić żadnego grzechu, moją intencja było powiedzenie ich wszystkich.
Kluczowa jest intencja. Jeśli szłaś do spowiedzi z zamiarem wypowiedzenia wszystkiego, co wypomina Ci sumienie, to spowiedź była ważna. Czasem różne powody stają na przeszkodzie zewnętrznej komunikacji - a to głośne organy, to niedosłuch, to znów - jak w tym przypadku - niespodziewana reakcja księdza. Ale w spowiedzi nie chodzi o buchalterię, lecz o szczere pragnienie odcięcia się od grzechu poprzez jego wyznanie. Powtórzę więc za spowiednikiem: idź w pokoju. :)

ODPOWIEDZ