Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Dezerter » 2023-12-12, 19:40

Ponieważ nic sam o tym nie wiem, a po dzisiejszym dniu wypada wiedzieć, to zapraszam do wspólnego zbierania informacji, tylko pewnych i sprawdzonych
Żydowska Chanuka. Co symbolizują zapalane świece?

Chanuka upamiętnia odbicie Świątyni Jerozolimskiej przez Machabeuszy i jej oczyszczenie. Podobnie zapalanie kolejnych świec na chanukowym świeczniku symbolizuje wzrost naszej świętości. To nie tylko pojedynczy cud historyczny, ale cud, który rozciąga się ponad historią – mówi w komentarzu wyjaśniającym, czym jest żydowskie święto Chanuki, dr Faydra Shapiro.

Wydarzenia wspominane podczas Chanuki opisane zostały w pierwszej i drugiej Księdze Machabejskiej. Księgi te nie są częścią żydowskiego kanonu biblijnego, natomiast są księgami Biblii katolickiej. Zatem, jak zauważa dr Shapiro, paradoksalnie Chanuka jest świętem niebiblijnym dla Żydów, a biblijnym dla chrześcijan, a mimo to, to jednak Żydzi obchodzą Chanukę, a nie chrześcijanie. Obchodził je również Jezus, o czym można przeczytać w Ewangelii Jana (J 10,22-23).
Geneza święta sięga 175 roku p.n.e., gdy Judeę najechał cesarz Seleucydów Antioch Epifanes IV, który zbezcześcił Świątynię Jerozolimską, umieszczając w niej posąg Zeusa i składając na ołtarzu ofiary z nieczystych zwierząt. W odpowiedzi na te wydarzenia grupa żydowskich partyzanckich wojowników — Machabeusze, wywołali powstanie, odbili Świątynię i ją oczyścili. Według prawa w świątyni powinny nieprzerwanie palić się lampy zasilane konsekrowaną oliwą z oliwek. Ilość znalezionej w Świątyni oliwy była bardzo niewielka. Stał się jednak cud – oliwy wystarczyło bowiem nie na jeden dzień, ale na osiem – dokładnie tyle, ile potrzeba było do wyprodukowania nowej, czystej liturgicznie oliwy.

Ten ośmiodniowy cud upamiętnia się, zapalając na ośmioramiennym chanukowym świeczniku codziennie jedną dodatkową świecę. Zapalanie kolejnych świec, które z każdym dniem coraz bardziej rozświetlają pomieszczenie, symbolizuje wzrost świętości. Jak podkreśla dr Shapiro, Chanuka wskazuje nam więc nie tylko na pojedynczy historyczny cud, ale także cud, który rozciąga się ponad historią.
https://www.onet.pl/informacje/kai/zydo ... 7,30bc1058

Dodano po 7 minutach 51 sekundach:
PODCZAS UROCZYSTOŚCI POŚWIĘCENIA ŚWIĄTYNI
Chrystus – jedno z Ojcem

22 Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. 23 Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. 24 Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!» 25 Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. 26 Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. 27 Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, 28 a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. 29 Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. i nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. 30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy».
31 I znowu Żydzi porwali za kamienie, aby Go ukamienować. 32 Odpowiedział im Jezus: «Ukazałem wam wiele dobrych czynów, które pochodzą od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie kamienować?» 33 Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Nie kamienujemy cię za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że ty, będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga». 34 Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? 35 Jeżeli [Pismo] nazwało bogami tych, do których skierowano słowo Boże – a Pisma nie można odrzucić – 36 to czemu wy [o Tym], którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: „Bluźnisz”, dlatego że powiedziałem: „Jestem Synem Bożym”? 37 Jeżeli nie dokonuję dzieł mojego Ojca, to Mi nie wierzcie! 38 Jeżeli jednak dokonuję, to choćbyście Mi nie wierzyli, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu». 39 I znowu starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk.


Dodano po 1 minucie 28 sekundach:
Wychodzi na to, że Jezus obchodził Chanukę
Ostatnio zmieniony 2023-12-12, 19:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Andej » 2023-12-12, 19:56

W internetach tak prawią:
Chanuka to ośmiodniowe święto określane współcześnie jako Hag ha-Urim (hebr. święto świateł), które powstało na bazie wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. W kalendarzu żydowskim święto rozpoczyna się 25 kislew, a kończy 2 tewet, i wypada przeważnie w grudniu. W 2023 roku Chanuka rozpoczyna się wieczorem 7 grudnia, kończy wieczorem 15 grudnia.

Chanuka to święto historyczne, które nie pochodzi wprost z Tory. Dlatego wszystkie świąteczne dni są zwykłymi dniami roboczymi. Najważniejszym elementem obchodów Chanuki jest codzienne zapalanie świateł – jednego pierwszego dnia, dwóch – drugiego itd. aż do ósmego dnia, kiedy zapala się osiem świateł. Światła palą się w charakterystycznym, dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją lub menorą chanukową.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Dezerter » 2023-12-12, 20:02

Znam kościół katolicki i byłem w nim na Eucharystii (pozdrawiam ks. Rafała - takiej Eucharystii się nie zapomina), gdzie stoi wielka menora niedaleko ołtarza.
Ostatnio zmieniony 2023-12-12, 20:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6018
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Albertus » 2023-12-12, 20:16

Jest biblijna bo jest opisana w Biblii.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Dezerter » 2023-12-12, 20:36

...i powiedz, że wiedziałeś o tym wczoraj
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6018
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Albertus » 2023-12-12, 20:39

Dezerter pisze: 2023-12-12, 20:36 ...i powiedz, że wiedziałeś o tym wczoraj
To znaczy o czym?

Oczywiście że wiedziałem że Chanuka jest biblijna bo czytałem księgi machabejskie.Natomiast przyznaję się że nie wiedziałem kiedy dokładnie się Chanukę obchodzi i szczerze mówiąc nie bardzo mnie to interesowało.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Andej » 2023-12-12, 20:43

Same menory lub ich widok na obrazach czy innych elementach wystroju kościelnego nie są rzadkie. Tak jak i inne odwołania do ST.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-12, 22:59

Nie jest nakazana w Biblii, ale wiemy, że Jezus przybył na to święto.
Inna rzecz - jakie to ma znaczenie, czy jest "biblijne"?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Dezerter » 2023-12-12, 23:32

Jakiś tytuł musiałem dać, by się dowiedzieć czegoś więcej o tym święcie.
Tylko żeby była jasność - nie widzę najmniejszych podstaw, by obchodzić, świętować , czy co tam jeszcze.
jeśli kiedyś kupię sobie menorę to tylko dlatego, że stała kiedyś w Przybytku Świątyni a nie by zapalać świeczki w jakieś święto żydowskie
Ostatnio zmieniony 2023-12-12, 23:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-13, 06:53

Oczywiście. Szanujemy święta żydowskie, ale one były tylko cieniem rzeczy przyszłych.
Inna rzecz, że coś takiego jak odwalil Braun jest niedopuszczalne pod żadnym tłumaczeniem.
Mam wątpliwości, czy powinniśmy świętować Chanukę w parlamencie (przynajmniej, póki Kneset na zasadzie wzajemności nie uszanuje podobnie świąt chrześcijańskich), ale co innego mieć wątpliwości co do zasadności świętowania, a co innego wchodzić chamsko z gaśnicą i profanować cudze świętości.

Inna rzecz, że Braun zrobił wspaniały prezent Tuskowi (i fatalny Polsce). Już nawet na Zachodzie niektóre metody KO zaczęły być krytykowane jako niedemokratyczne. Teraz wszystko będzie usprawiedliwione, "bo w Polsce przecież jest jakiś wielki antysemityzm i trzeba nawet niedemokratycznie to opanować".

Ciekawe, czy Braun naprawdę tego nie rozumie, czy też świadomie działa na szkodę Polski.

Z innej beczki: jakim cudem były zapalone wszystkie świece? Przecież co dzień przez 8 dni zapala się kolejne...
Ostatnio zmieniony 2023-12-13, 07:03 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: kazik95 » 2023-12-13, 08:31

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-13, 06:53 Z innej beczki: jakim cudem były zapalone wszystkie świece? Przecież co dzień przez 8 dni zapala się kolejne...
Nie były zapalone wszystkie. Tylko chyba sześć.
Dzisiaj siedem. To znaczy sześć plus ta zapalająca.

Na Google jest fajny bajer, podobnie jak rok temu, gdy się wpisze słowo Chanuka to pojawi się Chanukija na której można zapalić świeczki. A ja koniec wyskoczą drajdle.


Obrazek
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Arek » 2023-12-13, 09:05

Temat jest głębszy. Atak na symbole religijne innych wyznań niż katolickie jest aktem złamania wszelkich norm obyczajowych. A atak na Kościół można zlekceważyć, a wręcz poprzeć. Niestety czas umniejszania katolicyzmu jest rozpoczęty. Zwalcza się Chrystusa w imię propagowania w tym przypadku religii Żydów. W tym miejscu Chanuki nie powinno być. A jest. Krzyż, który powinien być, niektórym przeszkadza. Ot taki sobie incydent. Bóg chce coś nam powiedzieć, że jest w Trójcy Jedyny. To jest działanie, by pozbyć się Chrystusa z życia i wstawić w miejsce Jego cokolwiek innego. Tylko Chrystus jest Prawdą.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: kazik95 » 2023-12-13, 10:17

Zarowno Zydzi jak i Chrzescijanie czy nawet Muzulmanie obracamy sie wokol tych samych symboli religijnych. Wokol tego samego Boga Jahwe. Jestesmy w tym samym kregu cywilizacyjnym.

Wszystko jest OK dopoki cos nie staje sie dominujace, uciazliwe, wszechprzygniatajace. Gdy nie staje sie narzedziem wojny i agresji.

Chanuka jest chyba jedynym swietem Zydowskim obecnym szerzej w kulturze miedzynarodowej.
Polska jest od stuleci silnie zwiazana z judaizmem i Zydami.
Dlatego nie widze problemu w tym, ze w Sejmie mamy Chanukije i ze Prezydent czy inni oficjele uczestnicza w zapaleniu swiatel.

Bodzmy ambasadorami naszych religii, ale niech to bedzie madre amasadorowanie a nie glupie.
To co zrobil Braun - nasz wspolbrat w Chrystusie - jest IMHO bardzo glupie.
Ostatnio zmieniony 2023-12-13, 10:18 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Arek » 2023-12-13, 10:51

Głupie i nieodpowiedzialne. Ale daje pewien obraz rzeczywistości.

Dodano po 58 sekundach:
Arek pisze: 2023-12-13, 09:05 Temat jest głębszy. Atak na symbole religijne innych wyznań niż katolickie jest aktem złamania wszelkich norm obyczajowych. A atak na Kościół można zlekceważyć, a wręcz poprzeć. Niestety czas umniejszania katolicyzmu jest rozpoczęty. Zwalcza się Chrystusa w imię propagowania w tym przypadku religii Żydów. W tym miejscu Chanuki nie powinno być. A jest. Krzyż, który powinien być, niektórym przeszkadza. Ot taki sobie incydent. Bóg chce coś nam powiedzieć, że jest w Trójcy Jedyny. To jest działanie, by pozbyć się Chrystusa z życia i wstawić w miejsce Jego cokolwiek innego. Tylko Chrystus jest Prawdą.
Chodziło mi o Chanukije.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Dezerter » 2023-12-13, 22:54

Poczytałem księgę Machabejską i ja się nie dziwię tym, którzy nie uważają za stosowne w XIX wieku świętowanie Chanuki !
- ja do zapalenia świeczek nie przyłożę ręki.
Dodatkowo z tymi datami 10-15 grudnia wiąże się opisana w ks. Estery rzeź nieżydów dokonana przez żydów będących na obczyźnie w Persji. Nie jest to dobry powód ani czas do świętowania dla nieżydów :ymblushing: :-\
Dziwię się bardzo naszym prezydentom trzem ostatnim, że w czymś takim uczestniczą
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”