Jaki to jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Jaki to jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-16, 18:02

Adam01 pisze: 2023-12-15, 19:40 Dlatego też szukam różnych informacji, które mogą mi pomóc w jakieś przemianie duchowej, tej słusznej i oczekiwanej przez Boga, bo sama się chyba raczej nie stanie. Więc jeśli chciałbyś mi pomóc odrobinkę w zbieraniu tych informacji to mogłoby to być cenne.
Nie bardzo potrafię jednak oszukać sam siebie.
Jeśli mi coś nie pasuje w tradycji teologicznej średniowiecznej osoby, to po prostu nie pasuje.
Brak informacji tylko pogłębia moje wątpliwości.
XXI wiek i google nie wie co to jest uznana prawda chrześcijańska?
Aż ciężko mi w to uwierzyć.
Nie wiem czy może znasz 6 Prawd Wiary.
1. Jest jeden Bóg
2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze
3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty
4. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna
6. Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Myślę, że one mogą być przykładami uznanych prawd chrześcijańskich.

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Jaki to jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-16, 20:53

Przy czym dodam, że wątpliwości to nie to samo, co sprzeciwianie się, przynajmniej moim zdaniem, chyba że jest inaczej

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Jaki to jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Post autor: Adam01 » 2023-12-16, 23:29

„Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.” (Mt 12:30-32)
W Biblii Bóg do nas mówi.
Mówi o bluźnierstwu i słowie przeciw Duchowi Świętemu, które mają nieodwracalne konsekwencji.
Jak to możliwe?

Linus
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 22 gru 2020
Been thanked: 2 times

Re: Jaki to jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Post autor: Linus » 2023-12-27, 14:58

Poczytaj co Jan Paweł II pisał o grzechowi przeciw Duchowi Świętemu. To radykalna postawa odrzucająca Boże Miłosierdzie, jedyny grzech, który nie może być wybaczony, bo człowiek nie chce tego przebaczenia i Bog nie będzie nikogo na siłę do tego zmuszał. Jednak człowiek dopoki żyje może się zawsze nawrócić, no chyba że tak utkwil w zlu i w zaparciu się Boga, że za życia się już potępił = grzech przeciw Duchowi Świętemu. Teoretycznie jest to możliwe, ale nikt nie zna serca człowieka.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15003
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4221 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Jaki to jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Post autor: Dezerter » 2023-12-27, 17:16

Adam01 pisze: 2023-12-15, 07:57 „Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.” (Mt 12:30-32)
Ileż to przeróżnych dywagacji jest o tym grzechu w necie.

Jaki to jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu?
W nauczaniu Kościoła wyróżniamy ich sześć:
Grzeszyć licząc zuchwale na miłosierdzie Boże,
Rozpaczać albo wątpić w miłosierdzie Boże,
Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej,
Zazdrościć bliźniemu łaski Bożej,
Mieć zatwardziałe serce wobec zbawiennych napomnień,
Aż do śmierci odkładać pokutę i nawrócenie.


Ktoś może wie, skąd się biorą takie definicje grzechu przeciwko Duchowi Świętemu?
Czy są gdzieś może w Piśmie Świętym przykazania dotyczące Ducha Świętego, żeby nie polegać tylko na tym, co komuś w internecie się wydaje?
Zgodzę się z tobą, że każdy sobie wymyśla co jest grzechem przeciwko Duchowi
A ja zam jeden przypadek pewny i pewną definicję, bo wprost Słowo mówi co nim jest *-:)
Przeczytaj sam i oceń
22 Wówczas przyprowadzono Mu opętanego10, który był niewidomy i niemy. Uzdrowił go, tak że niemy mógł mówić i widzieć. 23 A wszystkie tłumy pełne były podziwu i mówiły: «Czyż nie jest to Syn Dawida?» 24 Lecz faryzeusze, słysząc to, mówili: «On tylko przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy». 25 Jezus, znając ich myśli, rzekł do nich: «Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi. 26 Jeśli szatan wyrzuca szatana, to sam ze sobą jest skłócony, jakże się więc ostoi jego królestwo? 27 I jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. 28 Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże. 29 Albo jak może ktoś wejść do domu mocarza, i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże? I dopiero wtedy dom Jego ograbi.
30 Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza.

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu11

31 Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. 32 Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym12. 33 Albo uznajcie, że drzewo jest dobre, wtedy i jego owoc jest dobry, albo uznajcie, że drzewo jest złe, wtedy i owoc jego jest zły; bo z owocu poznaje się drzewo. 34 Plemię żmijowe! Jakże wy możecie mówić dobrze, skoro źli jesteście? Przecież z obfitości serca usta mówią. 35 Dobry człowiek z dobrego skarbca wydobywa dobre rzeczy, zły człowiek ze złego skarbca wydobywa złe rzeczy. 36 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. 37 Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony».

jasno z kontekstu wynika, że grzechem jedynym nieodpuszczalnym jest wówczas, gdy działanie Ducha nazywamy demonicznym[/b
dlatego wielokrotnie na forum ostrzegałem przed takim zachowaniem, bo zależy mi na zbawieniu nawet największego freaka na forum B-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ