Dzieje Apostolskie 1

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2023-12-30, 20:33

Najważniejszym wydarzeniem w pierwszym rozdziale dla mnie jest Wniebowstąpienie i prorocka obietnica zesłania Ducha.
Ostatnio zmieniony 2023-12-30, 20:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2024-01-02, 22:42

Ponieważ szybko nikt nie pojedzie do Ziemi świętej, więc zapraszam do
Jerozolima. Stamtąd Jezus wstąpił do nieba. Kaplica Wniebowstąpienia.
bardzo doba jakość, więc radze przeczytać jeszcze raz tekst
1) Teofilu, pierwszą księgę napisałem o całej działalności i nauce Jezusa, (2) doprowadzając opis do czasu Jego wniebowstąpienia, przed którym przez Ducha Świętego dał misję wybranym przez siebie apostołom. (3) On to po męce przez wiele znaków dał niezbite dowody, że żyje, ukazując się im przez czterdzieści dni i nauczając o królestwie Bożym. (4) W czasie wspólnego posiłku nakazał im: Nie opuszczajcie Jerozolimy, ale czekajcie na obietnicę Ojca, o której ode mnie słyszeliście. (5) Jan bowiem chrzcił wodą, wy zaś niedługo otrzymacie chrzest Ducha Świętego. (6) Zgromadzeni ludzie pytali Go więc: Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraelowi? (7) Odpowiedział im: Nie potrzebujecie znać czasu, a zwłaszcza tej chwili, którą Ojciec zastrzegł dla siebie. (8) Otrzymacie moc Ducha Świętego, który na was zstąpi, i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie, w całej Judei, w Samarii i na całym świecie. (9) Po tych słowach na ich oczach uniósł się do góry i widzieli Go, dopóki obłok im Go nie zakrył. (10) A gdy za odchodzącym uporczywie patrzyli w niebo, wtedy stanęło przy nich dwóch ludzi na biało ubranych, (11) którzy powiedzieli: Galilejczycy, czemu stoicie patrząc w niebo? Ten Jezus wzięty spośród was do nieba przyjdzie w taki sam sposób, jak Go widzieliście odchodzącego. (12) Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, znajdującej się w pobliżu, bo w odległości drogi szabatu.
usiąść przed dużym ekranem zrobić na cały ekran i przenieść się, może się uda nie tylko w przestrzeni ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-04, 09:50

Znalazłem fajną mapkę Jerozolimy w czasach Chrystusa https://www.churchofjesuschrist.org/stu ... 2?lang=pol - co prawda mormońska, ale ciekawa:
Obrazek

1.Golgota. Prawdopodobne miejsce ukrzyżowania Jezusa (Mat. 27:33–37).
Od @Marek_Piotrowski - wątpliwe usytuowanie.

2.Grobowiec w ogrodzie. Prawdopodobne miejsce, gdzie znajdował się grobowiec, w którym złożono ciało Jezusa (Jan 19:38–42). Zmartwychwstały Chrystus ukazał się Marii Magdalenie w ogrodzie poza Swoim grobowcem (Jan 20:1–17).
Od @Marek_Piotrowski - figę prawda. Nie ma żadnych przesłanek, by sytuować w tym miejscu grób Chrystusa.

3.Twierdza Antonia. Miejsce, gdzie Jezus prawdopodobnie został oskarżony, potępiony, bity i gdzie z Niego szydzono (Jan 18:28–19:16). Paweł został aresztowany i przytoczył historię swojego nawrócenia (Dz. 21:31–22:21).

4.Sadzawka Betezda. Jezus uzdrowił kalekę w sabat (Jan 5:2–9).

5.Świątynia. Gabriel obiecał Zachariaszowi, że Elżbieta porodzi syna (Łuk. 1:5–25). Zasłona świątyni rozdarła się podczas śmierci Zbawiciela (Mat. 27:51).

6.Przysionek Salomona. Jezus głosił, że On jest Synem Boga. Żydzi próbowali Go ukamienować (Jan 10:22–39). Piotr głosił pokutę po uzdrowieniu chromego mężczyzny (Dz. 3:11–26).

7.Brama Piękna. Piotr i Jan uzdrowili chromego mężczyznę (Dz. 3:1–10).

8.Szczyt Świątyni. Jezus był kuszony przez Szatana (Mat. 4:5–7). (Prawdopodobna lokalizacja tego wydarzenia).

Od @Marek_Piotrowski - oczywiście nie jest to miejsce wydarzenia, Jezus miał wizję tego miejsca przebywając na pustyni.
9.Święta Góra.
10.Ogród Getsemane. Jezus cierpiał, został zdradzony i był aresztowany (Mat. 26:36–46; Łuk. 22:39–54).
11.Góra Oliwna.
(...) Dnia 24 października 1841 r. Starszy Orson Hyde poświęcił Ziemię Świętą na powrót dzieci Abrahama.

Od @Marek_Piotrowski jak widać strona jest mormońska :)
12.Źródło Gichon. Salomon został namaszczony na króla (Ⅰ Król. 1:38–39). Hiskiasz nakazał wykopanie tunelu, aby sprowadzić wodę ze źródła do miasta (Ⅱ Kron. 32:30).
13.Brama Wód. Ezdrasz przeczytał ludziom prawo Mojżesza i wykładał je (Neh. 8:1–8).
14.Dolina Hinnom. Oddawano cześć fałszywemu bogu Molochowi, co wiązało się ze składaniem ofiar z dzieci (Ⅱ Król. 23:10; Ⅱ Kron. 28:3).
15.Dom Kaifasza. Jezus został zabrany przed Kaifasza (Mat. 26:57–68). Piotr zaprzeczył, że zna Jezusa (Mat. 26:69–75).
16.Wieczernik. Według tradycji miejsce, gdzie Jezus spożył wieczerzę paschalną i ustanowił sakrament (Mat. 26:20–30). Obmył stopy Apostołów (Jan 13:4–17) i nauczał ich (Jan 13:18–17:26).
17.Pałac Heroda. Chrystus został zabrany do Heroda, prawdopodobnie do tego miejsca (Łuk. 23:7–11).

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: kazik95 » 2024-01-07, 11:52

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-27, 14:44 Tu jest fajny rysunek z zaznaczonym Portykiem Salomona:
Obrazek
W aplikacji Logos znalazłem taki obrazek, w którym zaznaczony jest Portyk Salomona, ale w trochę innym miejscu.
Tam gdzie na Twoim obrazku jest Portyk Salomona, to u mnie jest Portyk Królewski.

Obrazek

Dodano po 22 minutach 22 sekundach:
Na wikipedii w artykule o drugiej światyni jest taka ciekawa wzmianka o portykach:
Pielgrzymi, chcący wejść na teren świątyni, musieli najpierw wymienić pieniądze, gdyż cesarskie monety z wizerunkiem Juliusza Cezara nie były w świątyni przyjmowane. Mogli to zrobić w budynku zwanym królewskim portykiem lub stoą[1]. Budynek ten mieścił się na placu świątynnym, aczkolwiek był tak położony, że aby do niego dotrzeć, trzeba było przejść po schodach na specjalny wiadukt, przecinający główną drogę i place położone wzdłuż zachodnich murów oporowych. Wiadukt ten oparty był na łuku, wykonanym z kamieni o łącznej masie ponad 1000 ton[1]. Aby zbudować wiadukt, robotnicy musieli dosłownie usypać z ziemi wzgórze, ułożyć na nim konstrukcję wiaduktu, a następnie usunąć wzgórze pozostawiając ukończony obiekt. Józef Flawiusz opisał królewski portyk w sposób następujący: „...To była budowla bardziej godna uwagi, niż którakolwiek pod słońcem. Wysokość budynku była tak duża, że gdyby ktoś z dachu zerknął na dół, dostałby zawrotów głowy, a jego wzrok nie byłby w stanie dotrzeć do końca tej niezmierzonej głębokości....”[1]. Opisał on również sto sześćdziesiąt dwie kolumny, umiejscowione w królewskim portyku, które były tak duże, że trzy osoby spokojnie mogły stanąć wokół podstawy takiej kolumny i bez przeszkód złapać się za ręce[1].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Druga_%C5%9Awi%C4%85tynia

Dodano po 12 minutach 45 sekundach:
Na jednej z stron znalazłem takie zdjęcia i opis:
"Widok współczesny od strony południowej. Tu Portyk Salomona znajdował się po prawej stronie prostokąta świątynnego"
Obrazek

Źródło: https://nowypryzmat.jezuici.pl/%d7%99%d ... /dzien-84/

Dodano po 4 minutach 10 sekundach:
A tu trzy zdjęcia. Dwa samego portyku Salomona a jeden z portyku Salamona na meczet
Obrazek
Obrazek
Obrazek
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2024-01-07, 12:57

Z tego co poczytałem i pooglądałem, to bardziej prawdopodobna ale nie pewna, lokalizacja miejsca, gdzie zbierali się Apostołowie i Jezus się przechadzał , podaje Kazik - czyli Portyk/Kolumnada Salomona, koła bramy Pięknej/Złotej
nie m to jednak większego znaczenia, bo to miejsce dziś już raczej nie istnieje?
Obrazek

Kolumnada zaczynała się już po prawej stronie od Świątyni właściwej, od bramy Pięknej/Złotej w kierunku zaznaczonym strzałką na mapie.
Co przemawia według mnie za taką lokalizacją?
- nazwa Salomona- wskazująca na Pierwszą Świątynię, która była mała więc kolumnada musiała być blisko a nie tam gdzie mapka Mormonów wskazuje.
- kolumnada Salomona była przy bramie Pięknej/Złotej a więc tak gdzie mapka Kazika umiejscowiła
- moje poszukiwania też wskazują na lokalizację od strony Góry Oliwnej

Dodano po 17 minutach 51 sekundach:
Kazik podał z wiki opis Portyku ale uwaga nie Salomona, to tak dla jasności :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: kazik95 » 2024-01-07, 13:24

Ciekawe też, że te kolumnady/portyki, zarówno królewski jaki i Salomona, były na dziedzińcu / placu pogan.

Dodano po 21 minutach 3 sekundach:
To przy okazji przytoczę wszystkie trzy wersety w Nowym Testamencie gdzie pojawia się nazwa: Portyk/Krużganek Salomona:

1
Jana 10:20-30 BP "Wielu z nich mówiło: Jest opętany i mówi od rzeczy. Czemu Go słuchacie? (21) Inni mówili: To nie są słowa opętanego, czyż czart może otwierać ślepym oczy? (22) W Jerozolimie obchodzono wtedy uroczystość Poświęcenia Świątyni. Była zima. (23) Jezus przechadzał się po świątyni w krużganku Salomona. (24) Otoczyli Go Judejczycy i zapytali: Jak długo będziesz nas trzymał w niepewności? Odpowiedz nam jasno: Czy Ty jesteś Mesjaszem? (25) Jezus im odrzekł: Powiedziałem wam, lecz wy nie wierzycie. Dzieła, których dokonuję w imieniu mojego Ojca, świadczą o Mnie. (26) Ale wy nie wierzycie, bo nie należycie do moich owiec. (27) Moje owce słuchają mojego głosu. Ja znam je, a one idą za Mną. (28) Ja daję im życie wieczne i one nie zginą na wieki, i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. (29) Mój Ojciec, który Mi je dał, jest większy od wszystkich i nikt nie może wyrwać [ich] z ręki mojego Ojca. (30) Ja i Ojciec jedno jesteśmy!"

2
Dz 3:11 BP "Piotr i Jan wchodzili do świątyni na modlitwę o godzinie dziewiątej. (2) Codziennie przed bramę świątyni zwaną Piękną przynoszono mężczyznę bezwładnego od urodzenia, aby prosił wchodzących o jałmużnę. (3) Gdy zobaczył Piotra i Jana, którzy zamierzali wejść do świątyni, poprosił ich o jałmużnę. (4) Wtedy Piotr i Jan utkwili w niego wzrok i powiedzieli: "Spojrzyj na nas". (5) Z zainteresowaniem skierował na nich oczy, spodziewając się, że coś otrzyma. (6) Wtedy Piotr powiedział: "Nie mam złota ani srebra, ale daję ci to, co mam: w imię Jezusa Chrystusa z Nazaretu zacznij chodzić". (7) Wziął go za rękę i podniósł, natychmiast nogi jego nabrały takiej siły, (8) że zeskoczył, stanął, chodził, podskakiwał, wszedł razem z nimi do świątyni i wielbił Boga. (9) Wszyscy ludzie wiedzieli, że chodzi i chwali Boga. (10) Poznali, że to jest ten sam, który siadał przy bramie Pięknej świątyni i prosił o jałmużnę. Byli pełni najwyższego podziwu dla tego, co się zdarzyło. (11) Gdy on się trzymał Piotra i Jana, wszyscy ludzie pełni podziwu zbiegli się do nich w portyku Salomona. (12) Widząc to Piotr odezwał się do nich: "Izraelici, dlaczego się tak wpatrujecie w nas i dziwicie, jakbyśmy własną mocą albo pobożnością sprawili, że on chodzi?"

3
[ciekawe, czy to wydarzenie miało miejsce w Portyku Salomona?]
Dz 5:1-14 BP "Człowiek, który nazywał się Ananiasz, wspólnie ze swoją żoną sprzedał posiadłość. (2) Część pieniędzy za wiedzą żony zatrzymał dla siebie, a resztę przyniósł i złożył u stóp apostołów. (3) Piotr zaś powiedział: "Ananiaszu, dlaczego szatan zawładnął tobą? Usiłowałeś oszukać Ducha Świętego, zatrzymując część zapłaty za posiadłość. (4) Czyż nie twoją własnością była posiadłość i czyż nie twoje były pieniądze z jej sprzedaży? Czemu w sercu twoim zrodziła się myśl o tym czynie? Nie ludzi oszukałeś, lecz Boga". (5) Po tych słowach Ananiasz upadł i skonał, wszystkich zaś słuchających ogarnął wielki strach. (6) Wstali młodzi ludzie, przykryli go, wynieśli i pochowali. (7) Po upływie około trzech godzin przyszła jego żona nie wiedząc, co się stało. (8) Piotr odezwał się do niej: "Powiedz mi, czy za tyle sprzedaliście posiadłość? Ona odpowiedziała: "Tak, za tyle". (9) Piotr zaś do niej: "Czemu zmówiliście się, by wystawić na próbę Ducha Pańskiego? Oto w drzwiach ci, którzy wynieśli i pochowali męża twego. Wyniosą też ciebie". (10) Upadła nagle u jego stóp i skonała, a gdy weszli młodzieńcy, znaleźli ją martwą, wynieśli i pochowali obok jej męża. (11) A cały Kościół i wszystkich, którzy tego słuchali, ogarnął wielki strach. (12) Apostołowie czynili wiele zdumiewających znaków wśród ludu. Wszyscy razem przebywali w portyku Salomona. (13) Nikt z obcych nie miał odwagi przyłączyć się do nich, a lud ich wychwalał. (14) Liczba wierzących w Pana, mężczyzn i kobiet, coraz bardziej wzrastała."
Ostatnio zmieniony 2024-01-07, 13:50 przez kazik95, łącznie zmieniany 6 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 90 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: pom » 2024-01-15, 00:06

Dezerter pisze: 2023-12-27, 13:43 A Piotr Admin ostrzega, że każdy post nie na temat kontynuujący offtop spotka się z ostrą reakcją - blokada na 3 dni

Czy wolno mi się skupić na tym fragmencie?

5 Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym». 6 Zapytywali Go zebrani: «Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?» 7 Odpowiedział im: «Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, 8 ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi».
9 Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu.



O ile ja dobrze pamiętam to miałem Chrzest w Duchu Świętym podczas REO, a w którym momencie mieli go Apostołowie? Co wiemy na ten temat z Biblii, a co z nauczania UNK?
Mt 3, 11 ; Mk 1, 8 ; Łk 3, 16 ; J 1, 33 ;
Łaska ta jest powtarzalna, Bóg wielokrotnie może wylewać na człowieka swego Ducha. Czytamy o tym w Dziejach Apostolskich, gdzie dwa rozdziały po Pięćdziesiątnicy, kiedy zmieniły się trochę okoliczności, uczniowie znów modlą się o wylanie Ducha Świętego i On ponownie zostaje im udzielony. Myślę, że bardzo ważne jest, byśmy wszyscy nieustannie czytali Dzieje Apostolskie i z nich uczyli się życia w obecności zmartwychwstałego Pana oraz poruszania się w mocy Jego Ducha.


W którym to jest fragmencie/ fragmentach?

Czy chodzi tu o Dz, 2, 1-21 ?

Czy po Chrzcie w Duchu Świętym powinniśmy dojść do stanu całkowitego powierzenia swojej wolności Duchowi Świętemu i pozwolić Mu, by wypełnił każdą przestrzeń naszego życia, łącznie z „wypuszczeniem” ze swoich rąk kierownicy życia, by to On mógł ją od tej pory prowadzić. Czy także odpoczynek powinien być nakierowany na tą drogę?

Czy to miał na myśli papież Franciszek podczas spotkania 1 czerwca 2014 roku na stadionie w Rzymie, gdzie został zapytany, czego oczekuje od Odnowy. Opowiedział m.in.: „Oczekuję od was, że podzielicie się z wszystkimi w Kościele łaską Chrztu w Duchu Świętym”?

Dodano po 22 minutach 49 sekundach:
https://www.biblijni.pl/jak_zaczac/

Ja korzystam z biblijni.pl. Liczę, że to prawidłowa wersja do tego działu. :ymblushing:
Ostatnio zmieniony 2024-01-15, 01:35 przez pom, łącznie zmieniany 5 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-15, 10:51

Wydaje się, że powinniśmy odróżnić "inicjacyjne" zanurzenie (chrzest) w Duchu Świętym (Pismo odnosi go do chrztu wodnego i do jednorazowej dla każdego praktyki, którą później nazwano "bierzmowaniem"), od natchnień czy "wylań" okazjonalnych. A to wszystko od codziennego prowadzenia.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 90 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: pom » 2024-01-15, 11:33

Ja miałem/mam zarówno Chrzest, jak i Bierzmowanie, jak i Chrzest w Duchu Świętym.
Ostatnio zmieniony 2024-01-15, 11:38 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: konserwa » 2024-01-15, 14:41

Tak gwoli namyslu: ten chrzest w duchu to w Duchu Swietym czy w innym duchu ( bardzo chetnie inny duch malpuje Ducha) .

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-15, 15:03

pom pisze: 2024-01-15, 11:33 Chrzest w Duchu Świętym.
Według Biblii "Chrzest w Duchu Świetym" to albo chrzest wodny, albo bierzmowanie. Ale to na inny wątek, nie psujmy tego, już temat jest.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 90 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: pom » 2024-01-15, 17:43

Oki .

Być może ja tu coś nadinterpretowuję lub nie rozumiem do końca czym była modlitwa z nałożeniem rąk przez kapłana, albo pamiętam dobrze swoje doświadczenia. Dobrze tłumaczy to Remi Recław SJ. Może powinienem użyć sformułowania, że to była Modlitwa o wylanie Ducha Świętego. Ale Modlitwa ta była chyba po nałożeniu rąk i powtarzana była często we wspólnocie.



Ostatnio zmieniony 2024-01-15, 18:12 przez pom, łącznie zmieniany 4 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: kazik95 » 2024-01-15, 19:12

pom pisze: 2024-01-15, 11:33 Ja miałem/mam zarówno Chrzest, jak i Bierzmowanie, jak i Chrzest w Duchu Świętym.
A miałeś chrzest ognia?

‭‭Ewangelia według św. Mateusza‬ ‭3:11‬ ‭BW1975‬‬
[11] Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.

https://bible.com/bible/3490/mat.3.11.BW1975
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2024-01-15, 20:23

Pom robisz offtopp- co, to o czym piszesz ma wspólnego z Dz 1?!
- ogarnij się zacznij studiować z nami Dzieje, to nie będziesz miał pytań, bo na oba już padła odpowiedz i to wyraźna :-w
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: kazik95 » 2024-02-04, 23:06


6. Zgromadzeni ludzie pytali Go więc:
”Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraelowi?”
7. Odpowiedział im: ”Nie potrzebujecie znać czasu, a zwłaszcza tej chwili, którą
Ojciec zastrzegł dla siebie.

8. Otrzymacie moc Ducha Świętego, który na was zstąpi, i będziecie moimi świadkami
w Jerozolimie, w całej Judei, w Samarii i na całym świecie”.


Pomyślałem sobie że Dzieje można też czytać mając w głowie pytania Kościoła na jakie może ten tekst odpowiadać.
W roku około 80-tym.
Gdy wali się żydowski świat.

Na przykład: dlaczego mimo zapowiedzi Jezusa, mimo eschatologicznego zesłania Ducha Świętego z Joela3 Chrystus wciąż nie wraca. Wciąż królestwo Boże nie jest przywrócone.

Odpowiedź Dziejów: "Zostawcie to Ojcu. Zaufajcie. Bóg wie co robi"
"Bądźcie świadkami Jezusa"
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 23:09 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studium Dziejów Apostolskich”