Pokuta

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Chrześcijanin
Początkujący
Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 14 lut 2023
Has thanked: 38 times
Been thanked: 2 times

Pokuta

Post autor: Chrześcijanin » 2023-12-17, 11:10

Byłem w piątek u spowiedzi. Gdy ksiądz mówił mi już co mam za pokutę przypomniałem sobie, że nie byłem pewien czy dobra pokutę odmowilem i nie powiedziałem o tym. Czy to był grzech?

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 267 times

Re: Pokuta

Post autor: Repart » 2023-12-17, 12:01

Nie sądzę żeby był to grzech. Dla spokoju sumienia powiedz o tym na następnej spowiedzi. Coś w stylu że nie pamiętasz czy odmówiłeś właściwie zadaną litanie jako pokutę i odmówiłeś tę do Sw Józefa.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15082
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4242 times
Been thanked: 2973 times
Kontakt:

Re: Pokuta

Post autor: Dezerter » 2023-12-17, 17:21

Chrześcijanin pisze: 2023-12-17, 11:10 Byłem w piątek u spowiedzi. Gdy ksiądz mówił mi już co mam za pokutę przypomniałem sobie, że nie byłem pewien czy dobra pokutę odmowilem i nie powiedziałem o tym. Czy to był grzech?
Serio nie byleś pewien, czy dobra pokutę odmówiłeś?
a jak byś odmówił niewłaściwą to co? - piekło?- serio tak Boga oceniasz i tak Go widzisz :-o
No bój ty się Boga i
przyjmij od dziś, że każdą wątpliwość jaka ci się pojawi w głowie masz interpretować na swoją korzyść
czyli
masz wątpliwość czy zrobiłeś dobrze czy źle, to co wybierasz? - dobrze :)
Bóg jest Ojcem Miłosiernym
niech to będzie pierwszy krok do zaufania Bogu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Pokuta

Post autor: Andej » 2023-12-17, 17:54

Chrześcijanin pisze: 2023-12-17, 11:10 Byłem w piątek u spowiedzi. Gdy ksiądz mówił mi już co mam za pokutę przypomniałem sobie, że nie byłem pewien czy dobra pokutę odmowilem i nie powiedziałem o tym. Czy to był grzech?
To, że nie powiedziałeś, to nie grzech.
Ale jeśli nie odprawiłeś, to już źle.
Napisałeś o trzeciej opcji, tj. sytuacji, w której odprawiłeś, ale nie masz pewności czy właściwie. W takiej sytuacji uważam, że masz obowiązek poinformować o tym spowiednika. Wraz z info, jaka pokutę sam sobie naznaczyłeś.
Nie zetknąłem się z przypadkiem, aby spowiednik zganił za takie podejście. Chyba, że z racji wyznawanych grzechów uzna, że zbyt liberalnie potraktowałeś samego siebie.
Na pewno nie ośmieliłbym się samemu za spowiednika decydować o rodzaju pokuty. I gdy już zdarzyło mi się zapomnieć, nakładam na siebie coś, co z pewnością jest większym ciężarem, od tego co zapomniałem. M.in. dlatego, że ma to być pokuta zastępcza za zapomnianą plus pokuta za to, że zapomniałem. Ale to jest rygor który sam stosuję wobec siebie. Nie mam prawa nikomu tego narzucać, ani też przekonywać, że jest to droga właściwa. Każdy ma własne sumienie. Powinien go słuchać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokuta

Post autor: Arek » 2023-12-17, 17:58

Dezerter pisze: 2023-12-17, 17:21
Chrześcijanin pisze: 2023-12-17, 11:10 Byłem w piątek u spowiedzi. Gdy ksiądz mówił mi już co mam za pokutę przypomniałem sobie, że nie byłem pewien czy dobra pokutę odmowilem i nie powiedziałem o tym. Czy to był grzech?
Serio nie byleś pewien, czy dobra pokutę odmówiłeś?
a jak byś odmówił niewłaściwą to co? - piekło?- serio tak Boga oceniasz i tak Go widzisz :-o
No bój ty się Boga i
przyjmij od dziś, że każdą wątpliwość jaka ci się pojawi w głowie masz interpretować na swoją korzyść
czyli
masz wątpliwość czy zrobiłeś dobrze czy źle, to co wybierasz? - dobrze :)
Bóg jest Ojcem Miłosiernym
niech to będzie pierwszy krok do zaufania Bogu
Ot coś nowego. Właśnie o to chodzi, by się skupić i pamiętać jaką się dostało pokutę proszę ja Ciebie drogi @Dezerterze. A po drugie to pokutę możnaby odmówić w miarę możliwie nie zbyt późno, by o niej nie zapomnieć.
Jakoś nigdy nie słyszałem od żadnego księdza, aby samemu sobie wybrać pokutę. Opcją zastępczą może być inna np. modlitwa, ale można wspomnieć na następnej spowiedzi, że się zapomniało co dokładnie było pokutą. Takiej łatwizny w kwestii rozstrzygania wątpliwości i przyjmowania jej na swoją korzyść to świat nie widział. Mówisz to od siebie?
masz wątpliwość czy zrobiłeś dobrze czy źle, to co wybierasz?
x_x
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokuta

Post autor: Adam01 » 2023-12-17, 18:26

Dezerter pisze: 2023-12-17, 17:21 przyjmij od dziś, że każdą wątpliwość jaka ci się pojawi w głowie masz interpretować na swoją korzyść
To wygląda na jawne lekceważenie sakramentu pokuty.
Nie jest on trudny i zgodnie z KKK powinno przystąpić do niego rzetelnie.
Jeśli przypomnienie o tej nieprawidłowości nastąpiło podczas spowiedzi, to powinno być ujawnione.
Jeśli później, to zgodnie ze słowami "więcej grzechów nie pamiętam" odpuszczenie jest pełne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15082
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4242 times
Been thanked: 2973 times
Kontakt:

Re: Pokuta

Post autor: Dezerter » 2023-12-17, 19:03

A wiecie panowie, że napisałem to do człowieka, który ma nadmiernie skrupulanckie sumienie?
was to oczywiście nie dotyczy :)
i jak wam się (nie daj Boże :-ss ) pomyli zadana pokuta to biczowanie do krwi zalecam i leżenie krzyżem minimum godzina :D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokuta

Post autor: Arek » 2023-12-17, 19:09

Dezerter pisze: 2023-12-17, 19:03 A wiecie panowie, że napisałem to do człowieka, który ma nadmiernie skrupulanckie sumienie?
was to oczywiście nie dotyczy :)
i jak wam się (nie daj Boże :-ss ) pomyli zadana pokuta to biczowanie do krwi zalecam i leżenie krzyżem minimum godzina :D
3 zdania są w stanie powiedzieć, że jest to objaw skrupulantyzmu?
@Dezerter pogrążasz się x_x
Nadinterpretowujesz własną ekspresją, bardzo nieelegancko :(
Ostatnio zmieniony 2023-12-17, 19:10 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Pokuta

Post autor: Adam01 » 2023-12-17, 19:15

Twarde rady robią ludzi twardymi.
Chyba nie chcesz, żeby bliźni był miękiszonem? ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15082
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4242 times
Been thanked: 2973 times
Kontakt:

Re: Pokuta

Post autor: Dezerter » 2023-12-17, 19:26

Arek pisze: 2023-12-17, 19:09
Dezerter pisze: 2023-12-17, 19:03 A wiecie panowie, że napisałem to do człowieka, który ma nadmiernie skrupulanckie sumienie?
was to oczywiście nie dotyczy :)
i jak wam się (nie daj Boże :-ss ) pomyli zadana pokuta to biczowanie do krwi zalecam i leżenie krzyżem minimum godzina :D
3 zdania są w stanie powiedzieć, że jest to objaw skrupulantyzmu?
@Dezerter pogrążasz się x_x
Nadinterpretowujesz własną ekspresją, bardzo nieelegancko :(
Jestem Administratorem, który zna swoich forumowiczów i wie co i w jakich tematach piszą! I nie trzy zdania a 50 postów i 10 miesięcy bycia z nami ...
Ale dobrze, że się przyznałeś do niewiedzy, to cię nieco usprawiedliwia :) ... a nie pogrąża
Ostatnio zmieniony 2023-12-17, 19:27 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokuta

Post autor: Arek » 2023-12-17, 19:29

To nie usprawiedliwia Ciebie do takich wypowiedzi :)

Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-12-17, 19:26
Arek pisze: 2023-12-17, 19:09
Dezerter pisze: 2023-12-17, 19:03 A wiecie panowie, że napisałem to do człowieka, który ma nadmiernie skrupulanckie sumienie?
was to oczywiście nie dotyczy :)
i jak wam się (nie daj Boże :-ss ) pomyli zadana pokuta to biczowanie do krwi zalecam i leżenie krzyżem minimum godzina :D
3 zdania są w stanie powiedzieć, że jest to objaw skrupulantyzmu?
@Dezerter pogrążasz się x_x
Nadinterpretowujesz własną ekspresją, bardzo nieelegancko :(
Jestem Administratorem, który zna swoich forumowiczów i wie co i w jakich tematach piszą! I nie trzy zdania a 50 postów i 10 miesięcy bycia z nami ...
Ale dobrze, że się przyznałeś do niewiedzy, to cię nieco usprawiedliwia :) ... a nie pogrąża
Znasz nas na tyle na ile my Ciebie poznajemy :)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Pokuta

Post autor: Arek » 2023-12-19, 11:58

Dezerter pisze: 2023-12-17, 17:21
Chrześcijanin pisze: 2023-12-17, 11:10 Byłem w piątek u spowiedzi. Gdy ksiądz mówił mi już co mam za pokutę przypomniałem sobie, że nie byłem pewien czy dobra pokutę odmowilem i nie powiedziałem o tym. Czy to był grzech?
Serio nie byleś pewien, czy dobra pokutę odmówiłeś?
a jak byś odmówił niewłaściwą to co? - piekło?- serio tak Boga oceniasz i tak Go widzisz :-o
No bój ty się Boga i
przyjmij od dziś, że każdą wątpliwość jaka ci się pojawi w głowie masz interpretować na swoją korzyść
czyli
masz wątpliwość czy zrobiłeś dobrze czy źle, to co wybierasz? - dobrze :)
Bóg jest Ojcem Miłosiernym
niech to będzie pierwszy krok do zaufania Bogu
Wysłuchałem właśnie kazania w którym Ks. Sławomir porusza także kwestie pokuty i invitro. Warto posłuchać, choć zdaję sobie sprawę na wewnętrzne opory. Polecam wszystkim wysłuchanie księdza, skrupulantom i nieskrupulantom. Temat jak należy podchodzić do Sakramentu Pojednania.

Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ