Seks przedmałżeński, głęboka analiza i refleksja.

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
CptCzop
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 17 gru 2023

Re: Seks przedmałżeński, głęboka analiza i refleksja.

Post autor: CptCzop » 2023-12-19, 16:19

Wybaczcie, że nie napisałem z jakiej perspektywy napisałem tą rozprawkę. Jestem singlem, nie mam partnerki a uprawianie seksu poza tym nie wchodzi w grę. Jestem osobą wierzącą, w wolnym czasie studiuje Biblię.

"I zasadnicze pytanie - czy chodzi ci o to że można rzekomo w zgodzie z Biblią i bezgrzesznie uprawiać seks z wieloma partnerami przed ślubem?"

Nie, chodzi mi o to, że można to robić kierując się moralnością i czystością intencji. Przykład niemoralności: chcę spędzić czas z kobietą ale bardziej liczy się dla mnie końcówka tego dnia, czyli podświadomie moim celem jest seks. Natomiast moralne podejście to takie: kładę nacisk na proces spędzania tego czasu z ukochaną a jeżeli w wyniku wspólnego uniesienia wyniknie seks to jest to tylko dodatek efekt uboczny. Spłycając i upraszczając: celem spotkania z ukochaną nie jest seks, świadomie i podświadomie.

"o tyle interesujące, że podajesz multum fragmentów biblijnych, po czym... wysuwasz wniosek zupełnie z nich nie wynikający, kierując się "postępem" itd. ;)"

No właśnie nie, bo minęło 2000 lat i będą pojawiać się inne niezapisane w Biblii rzeczy jak np. sztuczna inteligencja albo czy mogę sklonować człowieka i potem w razie potrzeby go zabić. Na takie rzeczy nie znajdziemy odpowiedzi w Biblii. Słuchając teologów, biblistów dowiedziałem się jak osoba wierząca powinna postępować w takich sytuacjach: "Nakreślona przeze mnie sytuacja, nakreślony przeze mnie przypadek. To przypadek, w którym Pan niczego nie mówi. Dlatego co możemy zrobić? Dlatego za przykładem Pawła jako ludzie w Chrystusie możemy sformułować własne rozstrzygnięcia. Które trzymają się zasady pokoju w tym, pokoju sumienia. I nie zaburzają naszej relacji z nim."

A więc skoro w Biblii jest multum przykładów o niegodziwym, nierządnym, gorszącym, wynaturzonym itp. seksie, a nie ma nic o normalnym stosunku 2 zakochanych, to dlaczego mam mieć to zabronione? Swoją drogą:
PnP 4:5 dla przykładu:
"Dwoje twoich piersi jest jak dwoje sarniąt, bliźniąt gazeli, pasących się między liliami.
Zanim chłód wieczorny zawieje i pierzchną cienie, pójdę na górę mirry i na wzgórze kadzidła.
Cała jesteś piękna, moja przyjaciółko, i żadnej nie ma na tobie skazy."
Ogólnie cała pieśń nad pieśniami to przedweselne podniecanie się jeden drugim.

5:2-5
"Ja spałam, lecz moje serce czuwało. Słuchaj, to mój miły puka: Otwórz mi, moja siostro, moja przyjaciółko, moja gołąbko bez skazy! Gdyż moja głowa pełna jest rosy, moje kędziory pełne wilgoci nocnej.
Zdjęłam już moją suknię, jakże więc mam ją znowu przyoblec? Umyłam moje nogi, jakże więc mam je znowu pobrudzić?
Mój miły wsunął rękę przez otwór, a wtedy zadrżały moje wnętrzności.
Wstałam, aby otworzyć mojemu miłemu, a z moich rąk kapała mirra, z moich palców ciekła mirra na rękojeść zasuwy."
8:1-2
"Obyś mi był bratem, który ssał pierś mojej matki! Gdybym cię wtedy spotkała na dworze, całowałabym cię, a jednak nikt by mną nie gardził.
Powiodłabym cię, wprowadziłabym cię do domu mojej matki, do komory mojej rodzicielki; uraczyłabym cię przyprawionym winem, moszczem z jabłek granatu."

"a za to to powinieneś przeprosić wszystkie dziewice i kobiety"
To niech Mojżesz przeprasza a nie ja. Ja zwyczajnie cytuję wersety z Biblii. Kobiety w Biblii są dobytkiem, są traktowane gorzej od niewolnika - taki jest fakt koniec kropka.

2 Moj 21:2-7
"Jeżeli kupisz niewolnika hebrajskiego, sześć lat służyć ci będzie, a siódmego wyjdzie na wolność bez okupu.
Jeżeli sam przyszedł, odejdzie sam; a jeżeli był żonaty, i żona z nim odejdzie.
Jeżeli jego pan dał mu żonę, a ona urodziła mu synów lub córki, żona i jej dzieci należeć będą do pana, a on odejdzie sam.
Jeżeli niewolnik oświadczy wyraźnie: Miłuję mojego pana, moją żonę i moje dzieci i nie chcę wyjść na wolność,
Wtedy jego pan zaprowadzi go przed Boga, potem postawi go u drzwi albo u odrzwi i przekłuje mu pan jego ucho szydłem, i będzie niewolnikiem jego na zawsze.
Jeżeli zaś ktoś sprzeda swoją córkę jako niewolnicę, to ona nie odejdzie, tak jak odchodzą niewolnicy."

Ale to nie o tym ta dyskusja.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Seks przedmałżeński, głęboka analiza i refleksja.

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-19, 16:55

Jakoś ciągle nie widzę w Twoich wypowiedziach definicji 'cudzołóstwa' wg Ciebie => Kościół głosi że każde współżycie poza małżeńskim jest cudzołóstwem - albo odwrotnie patrząc, tylko współżycie małżonków jest dobrym użyciem seksualności, każde inne jest nad-użyciem.
A jak Ty to definiujesz i dlaczego tak?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

CptCzop
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 17 gru 2023

Re: Seks przedmałżeński, głęboka analiza i refleksja.

Post autor: CptCzop » 2023-12-24, 13:03

To znaczy ja nie wiem co mówi KK, ponieważ opowiadam się za stroną protestancką i automatycznie nie znam doktryn KK, więc odnoszę się tylko i wyłącznie do Biblii.

Pytanie na jakiej podstawie seks przedmałżeński jest skreślany? Faktem jest, że w Biblii opisywany jest seks małżeński oraz opisywane grzechy dotyczą seksu małżeńskiego oraz wynaturzonego, gorszącego, kazirodczego itp. Na jakiej podstawie, seks 2 zakochanych ludzi bez małżeństwa ma być potępiany? Podam przykład do porównania: Kiedy nauczyciel zachęca uczniów do czytania klasyki, nie oznacza to, że inne gatunki literackie są złe. Podkreśla jedynie wartość i głębię, jaką można znaleźć w klasykach. Podobnie, gdy Biblia ukazuje seks w kontekście małżeństwa, to nie jest potępienie innych form intymności, ale podkreślenie wyjątkowego i świętego charakteru związku małżeńskiego. Jak czytanie klasyków nie wyklucza innych wartościowych dzieł literackich, tak aprobatą dla seksu małżeńskiego nie wyklucza innych zdrowych form relacji międzyludzkich. Albo inaczej: Skoro jogurt naturalny jest zdrowy, to nie oznacza, że jogurt owocowy jest szkodliwy.

Tak jak już wspominałem, ale rozwinę nieco myśl czystości:
Wiele chrześcijan mówi, że to wcale nie o to chodzi, tylko chodzi o stan czystości:
Jeżeli jemy "normalnie" to jesteśmy czyści, jeżeli jemy "pod korek" to już jest nieczystość lub: 3 Moj 11:44-45
"Bo Ja jestem Pan, waszym Bogiem. Wyświęćcie się, a bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty. Nie skażajcie duszy swojej przez żadne zwierzę, ani żadne ptactwo, ani żadne stworzenie pełzające na ziemi, które wam wyznaczyłem za nieczyste."
Możemy być nieczyści w mowie, jeżeli przeklinamy, możemy być nieczyści w w piciu alkoholu, jeżeli się opijamy. Z tego punktu widzenia, warto zastanowić się, dlaczego nie przenieść tej myśli na obszar seksualny? Innymi słowy, podobnie jak zwracamy uwagę na czystość naszych słów i zachowań związanych z alkoholem, warto również rozważyć, czy nasze decyzje dotyczące sfery seksualnej przyczyniają się do utrzymania czystości i szacunku dla samego siebie oraz innych. Jeżeli uprawiamy normalny seks to nadal jesteśmy czyści a jeżeli jest to seks niemoralny (punkt w pierwotnym wpisie o moralności), wynaturzony z aniołami kazirodczy itp. to jesteśmy nieczyści. Albo inaczej można zadać pytanie: Dlaczego i na jakiej podstawie zwyczajny seks 2 zakochanych jest zestawiany z tym wyżej wymienionym seksem wynaturzonym i wszystkimi zwyrodnieniami z wersetów z Ksiąg Mojżeszowych? Przecież kontrast jest niesamowity.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Seks przedmałżeński, głęboka analiza i refleksja.

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-24, 13:06

Podstawowe pytanie - do czego służy współżycie? jaki jest jego cel?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Seks przedmałżeński, głęboka analiza i refleksja.

Post autor: kazik95 » 2023-12-24, 13:31

Współżycie ma dwa cele: 1. płodzenie potomstwa, 2.przyjemność i czułość dawana sobie przez ukochanych
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Seks przedmałżeński, głęboka analiza i refleksja.

Post autor: Andy72 » 2023-12-24, 14:37

Ale w małżeństwie. Właściwie dlaczego nie chcesz ślubu? Chcesz kobietę najpierw "wypróbować" jak samochód?
Ostatnio zmieniony 2023-12-24, 14:40 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”