Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-17, 22:23

jak w tytule (to nie prowokacja, wyjaśnione na dole. Przepraszam, że tak tajemniczo bez wyjaśnienia o co chodzi od razu)
Ostatnio zmieniony 2023-12-17, 22:55 przez skruszycsie, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: Dezerter » 2023-12-17, 22:25

A ty na poważnie czy krewetki ci zaszkodziły?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-17, 22:38

Na poważnie, bo czytałam ostatnio o zwierzętach czystych i nieczystych w Biblii. I z początku dla mnie też było to dosyć kontrowersyjne, ale to są normalne przepisy co powinniśmy, a czego nie powinniśmy jeść zawarte w Starym Testamencie. Jest tam między innymi o tym, żeby nie jeść owoców morza i wieprzowiny i tego normalnie przestrzegają żydzi.

Następnie Pan powiedział do Mojżesza i Aarona: 2 «Tak mówcie do Izraelitów: Oto zwierzęta, które będziecie jeść spośród wszystkich zwierząt, które są na ziemi: 3 Będziecie jedli każde zwierzę czworonożne, które ma rozdzielone kopyta, to jest racice, i które przeżuwa. 4 Ale [następujących zwierząt], mających rozdzielone kopyto i przeżuwających nie będziecie jedli: wielbłąd, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty; 5 1 świstak, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty; 6 zając, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty; 7 wieprz, ponieważ ma rozdzielone kopyto, ale nie przeżuwa - będzie dla was nieczysty. 8 Nie będziecie jedli ich mięsa ani dotykali ich padliny - są one dla was nieczyste.

9 Będziecie jedli następujące istoty wodne: wszystkie istoty wodne, w morzach i rzekach, które mają płetwy i łuski, będziecie jedli. 10 Ale każda istota wodna, która nie ma płetw albo łusek w morzach i rzekach spośród wszystkiego, co się roi w wodzie, i spośród wszystkich zwierząt wodnych, będzie dla was obrzydliwością. 11 Będą one dla was obrzydliwością, nie jedzcie ich mięsa i brzydźcie się ich padliną. 12 Wszystkie istoty wodne, które nie mają płetw albo łusek, będą dla was obrzydliwością.

Są też zapisy o tym, że Jezus oczyścił wszystkie pokarmy, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy piszą, że Nowe Przymierze w Nowym Testamencie zniosło to prawo i chrześcijan/katolików nie obowiązują te zasady, a inny twierdzą, że to nadal aktualne.
Ostatnio zmieniony 2023-12-17, 22:51 przez skruszycsie, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: kazik95 » 2023-12-17, 22:38

skruszycsie pisze: 2023-12-17, 22:23 jak w tytule
W czasie postu czy w ogóle?
Ostatnio zmieniony 2023-12-17, 22:38 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-17, 22:44

kazik95 pisze: 2023-12-17, 22:38 W czasie postu czy w ogóle?
W ogóle

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: Andej » 2023-12-17, 22:49

Kiedyś w czasie postu jedzono bobry, klasyfikując je jako ryby, albowiem żyją w wodzie. A ślimak jest rybą, ale to współczesny pomysł UE.
A Jezus powiedział, że nieczyste nie jest to co wchodzi do człowieka, ale to co niego wychodzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: Dezerter » 2023-12-17, 23:11

My żyjemy w Nowym Przymierzu a nie Starym, Stare było zawarte z żydami i jego znakiem było obrzezanie - jeśli jesteś obrzezany, to masz pecha i nici z krewetek i wieprzowiny.
Ale nawet tacy rasowi żydzi jak apostoł Paweł i Piotr, po wejściu w Nowe Przymierze zaprzestali koszernych posiłków
Skąd wiemy? w Liście do Galatów czytamy: "Gdy zaś Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. Zanim bowiem przybyli pewni ludzie od Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy niegdyś byli poganami, a gdy oni przybyli, wycofał się i odłączył, bojąc się tych z obrzezania. A jego obłudne postępowanie podjęli też pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w to zakłamanie. Skoro więc zobaczyłem, że nie idą prostą drogą według prawdy Ewangelii, powiedziałem Kefasowi przy wszystkich: «Jeżeli ty, Żyd, żyjesz na sposób tych z pogan, a nie jak Żydzi, jak możesz zmuszać tych z pogan, żeby żyli po żydowsku?»" (2,11-14).

A teraz Paweł o pokarmach
Wiem i przekonany jestem w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo przez się było nieczyste, a jest nieczyste tylko dla tego, kto je uważa za nieczyste. Gdy więc stanowiskiem w sprawie pokarmów zasmucasz swego brata, nie postępujesz już zgodnie z miłością. Tym swoim [stanowiskiem w sprawie] pokarmów nie narażaj na zgubę tego, za którego umarł Chrystus. (…) Nie burz dzieła Bożego ze względu na pokarmy! Wprawdzie każda rzecz jest czysta, stałaby się jednak zła, jeśliby człowiek spożywając ją, dawał przez to zgorszenie. (Rz 14, 14 – 15; 20).

A Piotr miał sen i chociaż dotyczył on czegoś innego, to jednak padają tam takie słowa
«Zabijaj, Piotrze i jedz!» – odezwał się do niego głos. «O nie, Panie! Bo nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego» – odpowiedział Piotr. A głos znowu po raz drugi do niego: «Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił». (Dz 10, 13 – 15).

Jezus też na ten temat co nieco mówił
Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala» (Mk 7, 18).
więc powiedział bym smacznego gdyby nie Apostołowie, którzy w 50 roku się zebrali, bo Skruszycsię miał wątpliwości i pytania i postanowili to co minimalnie trzeba zachować z Prawa ST
Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!”.
bywaj zdrów i się nie przejedz B-)
Ostatnio zmieniony 2023-12-17, 23:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-18, 17:07

Andej pisze: 2023-12-17, 22:49 Kiedyś w czasie postu jedzono bobry, klasyfikując je jako ryby, albowiem żyją w wodzie. A ślimak jest rybą, ale to współczesny pomysł UE.
A Jezus powiedział, że nieczyste nie jest to co wchodzi do człowieka, ale to co niego wychodzi.
A to ciekawe. Co do pierwszego zdania.

Co do ostatniego zdania - to prawda, ale z jakiegoś powodu z początku te pokarmy były nieczyste. Wyjaśnić to można tym, że niektóre skorupiaki generalnie nie służyły do jedzenia, ale po to, żeby odfiltrowywać zanieczyszczenia z morza czy oceanu. Więc można powiedzieć, że zostały stworzone nie jako pokarm dla nas.

Ciekawi mnie jeszcze jedno - co do np. muchomorów (nie będę zakładać osobnego wątku, bo chyba byłoby to trochę niepoważne i całkiem zabawne zakładać dla takiego jednego pytania). Po co zostały stworzone? No bo wiadomo, że wyglądają "groźnie", są czerwone w białe kropki, tak, żeby wskazywały na zagrożenie - chociaż są i tacy, co powiedzą, że właśnie wabią swoim wyglądem, bo są piękne i kuszą żeby zjeść.

No to w takim razie po co istnieją? I skąd taki człowiek pierwotny nazwijmy, czyli bez edukacji w tym temacie, miałby wiedzieć, czy to jest dobre czy złe? Jest to jakiś test od Boga, że jak zjesz to jesteś nie za mądry, a jak nie zjesz to mądry? Zresztą po co taki test, skoro Bóg wie i tak co zrobimy a co nie, a w tym wypadku to jest raczej test, który nie prowadzi do żadnej lekcji życiowej dla nas, tylko często śmiertelny.

Wobec czego po co Bóg stworzył coś co nas może otruć po prostu. Trujących rzeczy, pokarmów itd. zresztą jest mnóstwo.
Jeśli jest to test przed Szatanem, żeby mu pokazać, że nie jesteśmy tak naiwni, żeby jeść wszystko co ładnie wygląda albo w ogóle się tym zajmować, no to jeszcze jest to jakieś wytłumaczenie.

Chyba, że muchomor pełni jakąś rolę w ekosystemie inną po prostu niż tylko jako przypuszczalny pokarm.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: Albertus » 2023-12-18, 18:06

Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?
Tak.

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-18, 21:33

@Dezerter bardzo dziękuję za tak obszerną wypowiedź, szukałam w internecie, a jak znajdowałam jakieś pojedyncze wpisy z Biblii to nadal nie wyczerpywały dla mnie tematu, tutaj jest ich wystarczająco dużo i w dodatku takie, których jeszcze nie widziałam, także rozwiały całkowicie moje wątpliwości. :D Wydają się dość jednoznacznie stawiać sprawę

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: Dezerter » 2023-12-18, 22:38

skruszycsie pisze: 2023-12-18, 21:33 @Dezerter bardzo dziękuję za tak obszerną wypowiedź, szukałam w internecie, a jak znajdowałam jakieś pojedyncze wpisy z Biblii to nadal nie wyczerpywały dla mnie tematu, tutaj jest ich wystarczająco dużo i w dodatku takie, których jeszcze nie widziałam, także rozwiały całkowicie moje wątpliwości. :D Wydają się dość jednoznacznie stawiać sprawę
Siostro raduje się moje serce na takie twoje słowa odpowiedzi na Słowo
Chwała Panu
HalleluJah i Hossana na wysokości
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-19, 23:52

skruszycsie pisze: 2023-12-18, 17:07 Wobec czego po co Bóg stworzył coś co nas może otruć po prostu. Trujących rzeczy, pokarmów itd. zresztą jest mnóstwo.
Jeśli jest to test przed Szatanem, żeby mu pokazać, że nie jesteśmy tak naiwni, żeby jeść wszystko co ładnie wygląda albo w ogóle się tym zajmować, no to jeszcze jest to jakieś wytłumaczenie.

Chyba, że muchomor pełni jakąś rolę w ekosystemie inną po prostu niż tylko jako przypuszczalny pokarm.
Brzmi to trochę cynicznie, jakbym chciała napisać, że Bóg chce dla nas źle i wyniknęło to z chwilowego oburzenia, że istnieją trujące rośliny i inne, więc przepraszam Pana Boga i tych, którzy źle się poczuli czytając. Ale nadal zastanawia mnie, czemu istnieje taki muchomor. Sama sobie też mogę odpowiedzieć: na takiej samej zasadzie jak istnieją rośliny i kwiaty, których też nie jemy. Więc tak chyba to sobie wytłumaczę. Tak jak grzyby jadalne i niejadalne.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-20, 00:35

Tak, wydaje się to nam dziwne, ale po prostu nie wszystko jest stworzone bezpośrednio dla nas :) Taki trujący muchomor ma swoje miejsce w całym łańcuchu powiązań ekosystemu, a my ludzie najczęściej tylko wprowadzamy zamieszanie 'poprawiająć' naturę pod nasze krótkookresowe potrzeby.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: Andej » 2023-12-20, 09:45

Ale Wojski zbierał muchomory.

Ale nie tylko Wojski i nie tylko wtedy.
Od pewnego czasu temat muchomora czerwonego stał się bardzo modny za sprawą przyrządzanej z niego nalewki. Rekomenduje się ją do aplikowania zewnętrznego jako tradycyjny środek o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Uznaje się, że na stosowaniu muchomora czerwonego w takiej postaci mogą skorzystać osoby cierpiące na dolegliwości reumatyczne, chorobę zwyrodnieniową stawów, a także borykające się ze stanami zapalnymi w obrębie naczyń krwionośnych (np. kończyn dolnych) i trudno gojącymi się ranami. Należy jednak podkreślić, że środek ten nie jest zalecany w oficjalnym lecznictwie.
Niedawno spotkałem takiego na swojej drodze:

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy katolicy mogą spożywać wieprzowinę lub krewetki?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-20, 10:17

Nie zapominajmy, że żyjemy w świecie dotkniętym skutkami grzechu, a nie wg pierwotnego zamysłu Boga.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”