Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Andy72
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2048
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 193 times
Been thanked: 282 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Andy72 » 2023-12-21, 14:31

Kto na własną zgubę wykorzysta dekret Watykanu
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6513
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 893 times
Been thanked: 731 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-21, 14:35

Biblię wielu ludzi tez interpretuje na własną zgubę.
Czy to oznacza że lepiej, żeby Biblia nie istniała?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-21, 14:39

Praktyk pisze: 2023-12-21, 11:34 Dlatego, że Jezus nauczył później
Później? Zobaczmy:
  • "Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego."/1 Kor 6,9b-10/
  • 1 Tm 1,9-11: "rozumiejąc, że Prawo nie dla sprawiedliwego jest przeznaczone, ale dla postępujących bezprawnie i dla niesfornych, bezbożnych i grzeszników, dla niegodziwych i światowców, dla ojcobójców i matkobójców, dla zabójców, dla rozpustników, dla mężczyzn współżyjących z sobą, dla handlarzy niewolnikami, kłamców, krzywoprzysięzców i [dla popełniających] cokolwiek innego, co jest sprzeczne ze zdrową nauką, w duchu Ewangelii chwały błogosławionego Boga, którą mi zwierzono."
  • „Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.”/ Rz 1,26-27/
Może nie róbmy sobie chrześcijaństwa a la słodkie słówka, I'am OK Y'are OK?

A pisanie o "rzucaniu kamieniami" na określenie kogoś, kto nie godzi się dezorientować takich osób przez udawanie, że nic się nie dzieje, niech robią tak dalej jak robią bo Bóg ich kocha to już całkiem żenada. Przedstawianie dobra jako zła i odwrotnie.
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 14:41 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6513
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 893 times
Been thanked: 731 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-21, 14:42

Chrześcijaństwo jest raczej inne: Ja nie jestem okej, ty nie jestes okej.
A nie: ja jestem już okej, a ty nie jesteś jeszcze okej, więc nie jesteś okej.
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 14:42 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-21, 14:53

Repart pisze: 2023-12-21, 13:55 A nawet jak czasami się wie, to nie da się zawsze ją wykonywać - jesteśmy za słabi.
Nie jesteśmy - tylko tak się usprawiedliwiamy
"Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia."/Flp 4,13/
Dlatego właśnie nasze grzechy są naszą winą - gdyby "się nie dało", nie byłyby.
Podobnie z umykaniu przed karą. W końcu ma się dość uciekania i grzeszysz, znając konsekwencje.
Wybacz, ale to chyba najbardziej wykrzywiony obraz chrześcijaństwa, jaki czytałem. Nie tym powinien żyć chrześcijanin.

Dodano po 46 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-12-21, 14:42 Chrześcijaństwo jest raczej inne: Ja nie jestem okej, ty nie jestes okej.
A nie: ja jestem już okej, a ty nie jesteś jeszcze okej, więc nie jesteś okej.
Dokładnie. Dlatego to takie świństwo mówić komuś, kto zagrożony jest zatraceniem, że wszystko jest w porządku.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6513
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 893 times
Been thanked: 731 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-21, 14:57

Nikt nic nikomu nie mówi.
Nie rozumiesz pojęcia błogosławieństwa.
Ty też jesteś zagrożony zatraceniem.
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 14:58 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 267 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Repart » 2023-12-21, 15:11

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-21, 14:54
Repart pisze: 2023-12-21, 13:55 A nawet jak czasami się wie, to nie da się zawsze ją wykonywać - jesteśmy za słabi.
Nie jesteśmy - tylko tak się usprawiedliwiamy
"Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia."/Flp 4,13/
Dlatego właśnie nasze grzechy są naszą winą - gdyby "się nie dało", nie byłyby.
I tak i nie. Hipokryzją jest stwierdzenie, że ciągle żyje na takim poziomie, że nie muszę się usprawiedliwiać. A jeszcze większą, że bez przerwy spełniam wolę Bożą. Racja - grzechy są naszą winą - ale niekoniecznie wszystkie. Gdyby nie grzech pierworodny, nie bylibyśmy grzeszni w ogóle, a to już nie nasza wina, że tak się stało i tacy grzeszni przez to jesteśmy :)

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-21, 14:54
Podobnie z umykaniu przed karą. W końcu ma się dość uciekania i grzeszysz, znając konsekwencje.
Wybacz, ale to chyba najbardziej wykrzywiony obraz chrześcijaństwa, jaki czytałem. Nie tym powinien żyć chrześcijanin.
Nie jesteśmy idealni, nawet jak nam się wydaje, że jesteśmy na dobrej drodze. Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1992
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 420 times
Been thanked: 439 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Praktyk » 2023-12-21, 15:28

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-21, 14:39
Praktyk pisze: 2023-12-21, 11:34 Dlatego, że Jezus nauczył później
Później? Zobaczmy:
  • "Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego."/1 Kor 6,9b-10/
  • 1 Tm 1,9-11: "rozumiejąc, że Prawo nie dla sprawiedliwego jest przeznaczone, ale dla postępujących bezprawnie i dla niesfornych, bezbożnych i grzeszników, dla niegodziwych i światowców, dla ojcobójców i matkobójców, dla zabójców, dla rozpustników, dla mężczyzn współżyjących z sobą, dla handlarzy niewolnikami, kłamców, krzywoprzysięzców i [dla popełniających] cokolwiek innego, co jest sprzeczne ze zdrową nauką, w duchu Ewangelii chwały błogosławionego Boga, którą mi zwierzono."
  • „Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.”/ Rz 1,26-27/
Może nie róbmy sobie chrześcijaństwa a la słodkie słówka, I'am OK Y'are OK?

A pisanie o "rzucaniu kamieniami" na określenie kogoś, kto nie godzi się dezorientować takich osób przez udawanie, że nic się nie dzieje, niech robią tak dalej jak robią bo Bóg ich kocha to już całkiem żenada. Przedstawianie dobra jako zła i odwrotnie.
Mój komentarz w tym poście był jedynie do pytania o karanie śmiercią, nie do jednoznacznego stwierdzania co prowadzi do potępienia i upominania o tym .

Dodano po 5 minutach 54 sekundach:
Repart pisze: 2023-12-21, 13:55 Nie da się przez całe życie wykonywać Bożej woli, bo skąd masz wiedzieć, że ją wykonujesz? A nawet jak czasami się wie, to nie da się zawsze ją wykonywać - jesteśmy za słabi.

Podobnie z umykaniu przed karą. W końcu ma się dość uciekania i grzeszysz, znając konsekwencje.
Wiesz to z połącznia swojego sumienia i Słowa Bożego. Jak sumienie i słowo są zgodne to wiesz, że jest dobrze.
Trzeba więc poświęcić trochę czasu na swoje decyzje poczynania i ocenę stanu życia w ten sposób.

Cały czas trwać w wykonywaniu Woli Bożej może się nie da, trzeba czasem odpocząć, można popełniać błędy itd. Ale w pewnym momencie nie da się nie chcieć jej wykonywać.

Jest też taki aspekt tej sprawy, że Woli Bożej nie wykonuje się samemu. W jej wykonywaniu pomaga Bóg. Jezus pokazał to w specyficznych cudach. Rozmnożeniu chleba, kanie galilejskiej. Mówią one do nas o tym, że gdy zrobisz to co Bóg chce, dasz od siebie tyle ile on wymaga, to on dołoży resztę, żeby pojawiły się dobre owoce. Tym sposobem mogą zacząć dziać się rzeczy niespotykane.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 677
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 168 times
Been thanked: 177 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: krz30 » 2023-12-21, 15:36

Myślę, że od grzechow lekkich nigdy się w pełni nie uwolnimy, ale jest możliwe nie grzeszyć ciężko.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: kazik95 » 2023-12-21, 15:43

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-21, 14:39 Może nie róbmy sobie chrześcijaństwa a la słodkie słówka, I'am OK Y'are OK?
"skoro ja źle czuję się w takim chrześcijaństwie, to i ty masz się w tym źle czuć - dlaczego ma ci byc lepiej niż mi?"

nie kupuję tego
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 15:45 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

amisz
Bywalec
Bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 13 lis 2023
Has thanked: 49 times
Been thanked: 30 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: amisz » 2023-12-21, 17:03


Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3547
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 381 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-21, 17:07

niech Bóg wszechmogący błogosławi was wszystkich, abyście wzrastali w braterskiej przyjaźni i stale zachowywali czystość w modlitwie i dążeniu do powołania do życia w celibacie lub do złączenia się z wierzaca niewiastą w świętym zwiazku małzenskim , chroniąc was zawsze przed pokusami ciała, które mogłyby was doprowadzić do wiecznego potępienia.
Amen

inaczej sie nie da chyba ( zerznięte z Catholic Meme Squad)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6513
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 893 times
Been thanked: 731 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-21, 17:45

Punkt żeby kobiecie wciskać osobę homoseksualną, która czuje że jest homoseksualistą, jest chory. Nic dobrego z tego nie będzie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 204 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-21, 17:58

tym bardziej że może przyjść para lesbijek i wtedy wciskanie jej kobiety też nie za bardzo ma sens ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3547
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 381 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-21, 18:30

CiekawaXO pisze: 2023-12-21, 17:45 Punkt żeby kobiecie wciskać osobę homoseksualną, która czuje że jest homoseksualistą, jest chory. Nic dobrego z tego nie będzie.

A zauwazylaś tam alternatywe w postaci słowa " lub" ?
Zauwazyłaś prawda ? :)



Zauwazyłaś ? :-\

Dodano po 56 sekundach:
Tek de Cart pisze: 2023-12-21, 17:58 tym bardziej że może przyjść para lesbijek i wtedy wciskanie jej kobiety też nie za bardzo ma sens ;)
Zawsze mozna zamienic. Tak jak wspomnaino w dokumencie nie ma to byc sformalizowane :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”