Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Andy72 » 2023-12-21, 14:15

https://dorzeczy.pl/sondaz/527862/sonda ... rosja.html

W razie wybuchu wojny co trzeci Polak zdecydowałby się na ucieczkę z miejsca zamieszkania. Niemal 16 proc. badanych wstąpiłoby na ochotnika do wojska – wynika z sondażu IBRiS.

Badanie, w którym zapytano respondentów, co zrobiliby w przypadku ataku zbrojnego Rosji na Polskę, przeprowadzono na zlecenie "Rzeczpospolitej".

"29 proc. pytanych deklaruje, że podejmie działania jako wolontariusz np. w szpitalu, 37,4 proc. ewakuuje się – z tym, że 11,9 proc. wyjedzie wraz z rodziną za granicę, a 25,5 proc. – w bezpieczne miejsce w Polsce. Tylko 15,7 proc. badanych zaciągnie się na ochotnika do wojska. Nic nie będzie robiło 22 proc. pytanych, a 11,6 proc. nie wie, jak się wtedy zachowa" – czytamy w gazecie

Wyniki sondażu pokazują, że działania wolontariackie w przypadku wybuchu wojny deklarują osoby, które przeważnie są wyborcami obozu rządzącego (38 proc.), kobiety (32 proc.), osoby po pięćdziesiątce (65 proc.), mieszkańcy średniej wielkości miast (do 250 tys.) – 32 proc. wskazań.

"Wyjazd z kraju za granicę wraz z rodziną zakładają przeważnie osoby niegłosujące (15 proc.), osoby w wieku 30-39 lat (33 proc.), mieszkańcy wsi (18 proc.), legitymujące się średnim (19 proc.) lub wyższym wykształceniem (20 proc.), które w ostatnich wyborach oddały głos na Trzecią Drogę (21 proc.)" – podaje "Rz".

Kto na ochotnika, gdyby Rosja zaatakowała Polskę?

Z badań wynika również, że do wojska na ochotnika zaciągną się przeważnie wyborcy PiS i Konfederacji, czyli obozu socjalno-konserwatywnego (23 proc.), mężczyźni (31 proc.), osoby młode (w wieku 18-29 lat) – 37 proc. deklaracji. Tak mówią głównie mieszkańcy dużych miast (28 proc.), najczęściej osoby z najniższym wykształceniem: podstawowym, gimnazjalnym lub zawodowym.

Jak podkreśla dziennik, Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, uważa, że wschodnia flanka NATO ma trzyletni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji. O tym, że Moskwa szykuje się do konfliktu z krajami NATO, mówią politycy i analitycy.

Sondaż został przeprowadzony metodą CATI w dniach 15-16 grudnia na 1067 grupie respondentów. Można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: AdamS. » 2023-12-21, 20:50

Andy72 pisze: 2023-12-21, 14:15 W razie wybuchu wojny co trzeci Polak zdecydowałby się na ucieczkę z miejsca zamieszkania.
Z jednej strony może martwić, że co trzeci Polak opuściłby w potrzebie Ojczyznę. Ale patrząc na konsumpcyjno-egoistyczne społeczeństwa zachodnie (do których niestety dołączyliśmy), to i tak chyba nie jest wynik najgorszy.

Naród liczy dziś w Polsce ok. 38 mln, to znaczy, że - odliczając dzieci i biorąc pod uwagę tylko 30-milionową grupę dorosłych, za broń chwyciłoby 4,8 mln ochotników - co z armią regularną dawałoby wynik 5 mln żołnierzy! A ilu dziś walczy po stronie Ukrainy? Niespełna 250 tys. żołnierzy (tylko ćwierć miliona!) - mimo to widzimy, że opierają się Rosji skutecznie!
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 20:54 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: sądzony » 2023-12-22, 09:40

Ja uciekam. Nie wiem jeszcze gdzie, ale uciekam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: kazik95 » 2023-12-22, 10:04

Ja też wyjeżdżam. Zabieram rodzinę i jadę na Zachód. (głosujący, średniej wielkości miasto, wyższe wykształcenie, głosowałem na KO)
Ostatnio zmieniony 2023-12-22, 10:05 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Andy72 » 2023-12-22, 10:56

Ciekawa sprawa, że ci, którzy zamierzają uciec, chcą mieć w wyborach taką sama siłę swego głosu jak ci, którzy zamierzają walczyć....
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Andej » 2023-12-22, 11:17

Ja, usiadłbym na sedesie. Bo dostałbym rozwolnienia z nerwów. A jakby mi przeszło, to bym ukląkł. I błagał, aby pierwsza bomba trafiła mnie w łeb. Abym nigdy nie stał na ciałami pomordowanych. Abym nigdy nie stał przed dylematem, strzelać czy pozwolić na zastrzelenie kogoś bliskiego.
Gdy byłem w wieku okołopoborowym nie raz rozmawialiśmy. Oburzałem się na kolegów, którzy mówili, że w przypadku wojny wypatrywać będą pierwszej okazji do poddania się napastnikowi. Kolego mawiał: Wolę być żywym tchórzem, niż martwym bohaterem.
Ja wolę być martwym tchórzem, niż żywym bohaterem.
Ale jestem tchórzem. Nie jestem wojownikiem. Jednak w sytuacji koniecznej, obawiam się, że pomimo wieku i ułomności, wziąłbym czyny udział. Niestety. Wbrew sobie. I z modlitwą, aby obronić nie czyniąc krzywdy. IO ze świadomością, że to niemożliwe.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Andy72 » 2023-12-22, 12:05

Ja też mam swój wiek,choć nie taki.
Myślę że skoro biorę psychotropy, a może być podczas działań wojennych i z tym kłopot, nikt nie będzie mi dawał broni do ręki.
Więc pewnie pełnił bym funkcje pomocnicze, przysłowiowe wydawanie granatów z magazynu
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: konserwa » 2023-12-22, 15:28

Pytanie typu - czy banany sa krzywe bardziej niz mniej?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Andej » 2023-12-22, 17:37

konserwa pisze: 2023-12-22, 15:28 Pytanie typu - czy banany sa krzywe bardziej niz mniej?
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: AdamS. » 2023-12-22, 18:14

Andy72 pisze: 2023-12-22, 12:05 Więc pewnie pełnił bym funkcje pomocnicze, przysłowiowe wydawanie granatów z magazynu
To też jest ważna funkcja - na wiele sposobów można służyć Ojczyźnie (w postaci sanitariusza, łącznika, tragarza itd). Nie chcę nikogo oceniać, ale kiedyś było nie do pomyślenia, żeby tak jawnie deklarować ucieczkę z Polski w razie zagrożenia napaścią, bo zwyczajnie byłoby WSTYD to mówić. Smutne. W moim wieku nie miałbym już wiele do stracenia, więc z mej strony ofiara nie byłaby wielka. Jednak za karabin na pewno bym chwycił, gdyby było trzeba. Obrona Ojczyzny jest obowiązkiem każdego Polaka - wpojono mi to w moim śląskim domu.

Gdyby mój dom rodzinny napadli zbójcy, to czy uciekałbym pozostawiając rodzinę na pastwę losu? Nie znamy swoich faktycznych reakcji w razie zagrożenia - osoba lękliwa może wtedy wykazać heroizm, a deklarujący odwagę może stchórzyć. Jednak nie wolno nam z góry zakładać opuszczenia w potrzebie tych, którzy staną w obliczu zagrożenia - zwłaszcza gdy łączą nas więzi nakładające moralne zobowiązania. A do takich więzi należy przynależność do narodu.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1724
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Morkej » 2023-12-22, 19:47

Ja chciałbym mieć pewność, w jaki sposób zareaguję, ale takiej pewności nie mam. Mówię sobie teraz, że w jakiś sposób bym się zaangażował, ale jaka rzeczywiście ta reakcja by była w przypadku realnego konfliktu, to oczywiście nie wiem. Myślę, że czynnikiem decydującym byłaby dla mnie świadomość tego, co będzie z moją rodziną, bliskimi. Jeśli miałbym pewność, że będą bezpieczni, że poradzą sobie pomimo mojej nieobecności, to pewnie miałbym mniejsze wahania.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Dezerter » 2023-12-22, 21:09

Po pierwsze chce uspokoić wszystkich zaniepokojonych tym wątkiem - szansa na wojnę Polsko - Rosyjską jest bardzo mała , więc spokojnie
to tylko rozważania czysto teoretyczne, natury psychologiczno-religijno-jakieśtam ;)

Jesteśmy w NATO i dopóki będziemy mieli dobre stosunki z USA i dobre przywództwo zamierzające bronić kraju, to będziemy mieli najsilniejszą armię na świecie za sobą.

A co ja zrobię?
A co mogę zrobić - Dezertera nie przyjmą :p
A bardziej poważnie, to sprawa jest skomplikowana, bo nie ma mnie w rejestrze WKU, czy jak to się teraz nazywa bo po zakończeniu służby wojskowej i dosługi za ... zgadnijcie za co B-) ... i to w dość dramatycznych okoliczność, miałem tak dość tego syfu zwanego Ludowym Wojskiem Polskim, że spaliłem uroczyście książeczkę wojskowa i nigdy nie stawiłem się w miejscu zamieszkania do zapisu jako rezerwista. Na szczęście socjalizm szybko się skończył i nie skomplikowało mi to za bardzo życia.
Ale dość kombatanctwa ;) Co dzisiaj?, tak się zastanawiam?
- strzelam bardzo dobrze, sprawność mam wystarczającą, zdrowie dopisuje, więc jak by nie było lepszych młodszych kandydatów i była taka potrzeba, to .... ja już się nażyłem, najlepsze za mną, śmierci się nie boję - tak sobie głośno rozważam - mógłbym się zgłosić na ochotnika,
ale oczywiście pod warunkiem, że:
- żonę bym zdołał przekonać (nie mógłbym odejść w/po kłótni)
- byłaby to rzeczywiście wojna obronna i ja bym ją tak ocenił a nie propaganda rządowa
- domu bym nie opuścił i nigdzie bym nie wyjechał, ale bym namawiał żonę i rodzinę do wyjazdu do rodziny do Anglii
Na szczęście to tylko rozważania czysto teoretyczne i tyle.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Andej » 2023-12-22, 21:28

Dezerter pisze: 2023-12-22, 21:09 Po pierwsze chce uspokoić wszystkich zaniepokojonych tym wątkiem - szansa na wojnę Polsko - Rosyjską jest bardzo mała , więc spokojnie
to tylko rozważania czysto teoretyczne, natury psychologiczno-religijno-jakieśtam ;)

Jesteśmy w NATO i dopóki będziemy mieli dobre stosunki z USA i dobre przywództwo zamierzające bronić kraju, to będziemy mieli najsilniejszą armię na świecie za sobą.
Dziękuję za słowa optymizmu. Jednak jestem pesymistą. I jako taki widzę inaczej.

Szanse są duże. Choć preludium, jak sądzę, nastąpi w Priblatice. W przypadku, zanim NATO się obudzi, sporo wody upłynie. Z tego co słyszałem, w NATO obowiązuje jednomyślność. Zatem wystarczy, że dwóch natowskich sojuszników Putina się sprzeciwi. I po herbacie.

A z USA będziemy mieć dobre stosunki do czasu, aż się one popsują. Na polecenie Scholza możemy (może nie my, co nasz proniemiecki rząd) wyciąć Stanom szpetny numer. Na razie nie zanosi się na to. Mam dziwne wrażenie, że teraz stajemy się cenniejsi dla Ameryki, gdyż już nie jesteśmy tak pewnym sojusznikiem. Będą o nas dyskretnie zabiegać.

A co do tej najsilniejszej armii, to ona jest skłonna oddać życie za nas, jakiejś piątej czy dziesiątej kolejności.

Jest powiedzonko: Umiesz liczyć? Licz na siebie. Rosja teraz nie może działać na wielu frontach. Dopóki nie musi, to tego nie zrobi. Są nastawieni, aby po kolei łykać kolejne terytoria. Tak jak Adolf pod koniec lat trzydziestych ub. wieku.

Ale sobie i wszystkim życzę, aby Dez miał rację. Aby słowa jego okazały się prorocze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: konserwa » 2023-12-22, 22:38

Gdy sie kisiel ugotuje, lepiej zjesc go, bo sie zepsuje.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Co zrobiliby Polacy w przypadku ataku Rosji?

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-23, 17:33

Andej pisze: 2023-12-22, 21:28
Dezerter pisze: 2023-12-22, 21:09 Po pierwsze chce uspokoić wszystkich zaniepokojonych tym wątkiem - szansa na wojnę Polsko - Rosyjską jest bardzo mała , więc spokojnie
to tylko rozważania czysto teoretyczne, natury psychologiczno-religijno-jakieśtam ;)

Jesteśmy w NATO i dopóki będziemy mieli dobre stosunki z USA i dobre przywództwo zamierzające bronić kraju, to będziemy mieli najsilniejszą armię na świecie za sobą.
Dziękuję za słowa optymizmu. Jednak jestem pesymistą. I jako taki widzę inaczej.

Szanse są duże. Choć preludium, jak sądzę, nastąpi w Priblatice. W przypadku, zanim NATO się obudzi, sporo wody upłynie. Z tego co słyszałem, w NATO obowiązuje jednomyślność. Zatem wystarczy, że dwóch natowskich sojuszników Putina się sprzeciwi. I po herbacie.

A z USA będziemy mieć dobre stosunki do czasu, aż się one popsują. Na polecenie Scholza możemy (może nie my, co nasz proniemiecki rząd) wyciąć Stanom szpetny numer. Na razie nie zanosi się na to. Mam dziwne wrażenie, że teraz stajemy się cenniejsi dla Ameryki, gdyż już nie jesteśmy tak pewnym sojusznikiem. Będą o nas dyskretnie zabiegać.
w NATO obowiązuje wolna wola - tzn. każdy kraj oddzielnie może sobie zdecydować czy pomóc innemu krajowi NATO i jak (np. mogą wysłać 5 tysięcy starych hełmów... ;) )
oczywiście głupotą jest liczenie na to że taka np. Portugalia czy Hiszpania pomoże nam w walce z Rosją (czy raczej Estonii bo ona jest następna w kolejce po Ukrainie)
mam znajomą która uczy na Wojskowej Akademii - i z jej wypowiedzi widać że zwiększono nabór na kierunki wojskowe ponad 3-krotnie
co prawda spowodowało to spadek poziomu kandydatów - ale chyba i tak lepiej mieć 100 świetnych i 200 dobrych oficerów niż tylko 100 świetnych... sami oficerowie jednak nie wystarczą, do tego trzeba generalnej przebudowy wojska (na co niestety się nie zanosi)
patrząc na potencjały - w zasadzie Polska mógłby być największą armią NATO (po USA), ale czy to się uda? zobaczymy. Niemcy na razie w zasadzie nie mają wojska, chociaż pewnie i tak liczą że Rosja na Polsce się zatrzyma
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ