Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

ODPOWIEDZ
niepełny
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2023

Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: niepełny » 2023-12-22, 00:03

Mam 24 lata i jestem w związku od ponad roku i niestety przyzwyczailem sie do wspołzycia. Nie widzę nic złego w byciu w bliskości z osobą, którą sie szczerze kocha i zamierza ją kiedyś poślubić. Kocham też Boga i chce chodzić do spowiedzi i dostawać rozgrzeszenie. Niedawno uświadomiłem sobie, że do tego potrzebne jest nie tylko szczere wyznanie grzechów, ale też postanowienie poprawy. I ja go nie mam, bo wiem ze chce być ze swoją dziewczyną. Jest mi źle i zawsze po spowiedzi troche mnie odrzuca od tego co robimy, ale i tak szybko zaczynam grzeszyc i przyzwyczajamnsie do tego. Z innych grzechow, a miałem ich dużo bardzo sie poprawilem. Tutaj tego nie czuje, chce chodzic do komunii nie ze względu na ciotki, ktore przyjeżdzają na święta, a ze wzgledu na to, że kocham Boga. Myślicie, że mozna w takiej sytuacji otrzymac rozgrzeszenie?
Pozdrawiam i dzięki za pomoc


K
Ostatnio zmieniony 2023-12-22, 00:28 przez niepełny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: krz30 » 2023-12-22, 05:33

Witaj! Niestety, ale w sytuacji jakiej opisałeś nie możesz otrzymać rozgrzeszenia.

Skoro szczerze kochasz swoją dziewczynę, to dlaczego nie weźmiecie ślubu?
~Krzysztof

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-22, 07:45

Brać ślub żeby nie grzeszyć?
No nie wiem.
A co jak weźmiecie ślub?
Wiesz że nie możecie używac np. antykoncepcji?
Bo weźmiecie i później znowu będzie: no grzeszę ale czym innym, co teraz?
i znowu nie dostaniesz rozgrzeszenia.
Tak tylko zaznaczam.

Ale Krzysiek ma rację, nie da się obejść współzycia przed ślubem aby dostac rozgrzeszenie.
My za ciebie przestać współżyć nie możemy:P A to jedyna droga.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: Albertus » 2023-12-22, 08:06

niepełny pisze: 2023-12-22, 00:03 Mam 24 lata i jestem w związku od ponad roku i niestety przyzwyczailem sie do wspołzycia. Nie widzę nic złego w byciu w bliskości z osobą, którą sie szczerze kocha i zamierza ją kiedyś poślubić. Kocham też Boga i chce chodzić do spowiedzi i dostawać rozgrzeszenie. Niedawno uświadomiłem sobie, że do tego potrzebne jest nie tylko szczere wyznanie grzechów, ale też postanowienie poprawy. I ja go nie mam, bo wiem ze chce być ze swoją dziewczyną. Jest mi źle i zawsze po spowiedzi troche mnie odrzuca od tego co robimy, ale i tak szybko zaczynam grzeszyc i przyzwyczajamnsie do tego. Z innych grzechow, a miałem ich dużo bardzo sie poprawilem. Tutaj tego nie czuje, chce chodzic do komunii nie ze względu na ciotki, ktore przyjeżdzają na święta, a ze wzgledu na to, że kocham Boga. Myślicie, że mozna w takiej sytuacji otrzymac rozgrzeszenie?
Pozdrawiam i dzięki za pomoc
Ogólnie w prawdziwym związku czyli małżeńskim pojawiają się takie sytuacje że trzeba trochę cierpliwości, występują też okresy gdy konieczna jest wstrzemięźliwość seksualna i w ogóle pewne trudy i wyrzeczenia. Najlepiej teraz poćwiczyć bo potem może być bardzo bardzo trudno.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: Repart » 2023-12-22, 09:23

Tak jak napisał @Albertus o trudach i wyrzeczeniach w małżeństwie, ja dopiszę że nie tylko w małżeństwie, ale w całym życiu. Jesteś młody, masz teraz takie priorytety, które za naście lat będą inne. Ale ciągła praca nad sobą będzie Ci towarzyszyć przez cały czas.

Bóg Cię kocha, ale nie znaczy to, że możesz robić co chcesz. Pisałeś, że chcesz ją poślubić. Jakie zdanie o współżyciu i Bogu ma Twoja Luba? Rozmawialiście o tym wspólnie? Czy uważa podobnie jak Ty? Wtedy będzie łatwiej coś ustalić. Np wstrzemięźliwość do ślubu. Mega trudne, wiem, ale dla chcącego nic trudnego.

niepełny
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2023

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: niepełny » 2023-12-22, 10:27

Repart pisze: 2023-12-22, 09:23 Jakie zdanie o współżyciu i Bogu ma Twoja Luba? Rozmawialiście o tym wspólnie? Czy uważa podobnie jak Ty? Wtedy będzie łatwiej coś ustalić. Np wstrzemięźliwość do ślubu. Mega trudne, wiem, ale dla chcącego nic trudnego.
Ona tez jest wierząca, ale ciężko nam rezygnować. Nie chce jej rozczarować, nie wiem co z nami będzie jak zrezygnuje. Wogole ciezko jest utrzymać czystość jak ze soba przeżywamy. Kochamy sie

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: Repart » 2023-12-22, 10:36

niepełny pisze: 2023-12-22, 10:27
Repart pisze: 2023-12-22, 09:23 Jakie zdanie o współżyciu i Bogu ma Twoja Luba? Rozmawialiście o tym wspólnie? Czy uważa podobnie jak Ty? Wtedy będzie łatwiej coś ustalić. Np wstrzemięźliwość do ślubu. Mega trudne, wiem, ale dla chcącego nic trudnego.
Ona tez jest wierząca, ale ciężko nam rezygnować. Nie chce jej rozczarować, nie wiem co z nami będzie jak zrezygnuje.
Nie Ty masz rezygnować, tylko oboje. Powinniście oboje to przegadać i zadecydować RAZEM. Wtedy nie powinno być rozczarowania z żadnej strony.
niepełny pisze: 2023-12-22, 10:27 Wogole ciezko jest utrzymać czystość jak ze soba przeżywamy. Kochamy sie
Współżycie nie oznacza, że się kochacie. Jesteście w sobie zakochani, współżyjecie, ale to wszystko są emocje. Kochanie się to nie tylko emocje.

niepełny
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2023

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: niepełny » 2023-12-22, 11:21

Rozumiem, czyli trzeba zdecydowac.
Czy mogłbym prosićo usunięcie moich cytatow z odpowiedzi? Bo chce usunac posta, nie chce, żeby cos zostało po moich problemach

Dodano po 30 sekundach:
Dziękuję wam.

Martynna
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 211
Rejestracja: 6 lip 2022
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: Martynna » 2023-12-29, 21:55

CiekawaXO pisze: 2023-12-22, 07:45 Brać ślub żeby nie grzeszyć?
No nie wiem.
A co jak weźmiecie ślub?
Wiesz że nie możecie używac np. antykoncepcji?
Bo weźmiecie i później znowu będzie: no grzeszę ale czym innym, co teraz?
i znowu nie dostaniesz rozgrzeszenia.
Tak tylko zaznaczam.

Ale Krzysiek ma rację, nie da się obejść współzycia przed ślubem aby dostac rozgrzeszenie.
My za ciebie przestać współżyć nie możemy:P A to jedyna droga.
Mnie też to ciekawi, a co z antykoncepcą po ślubie? Dalej będą grzeszyć, czy kilka razy w miesiącu stosunek? Zostaje jeszcze watykanska ruletka, ale z tego to wielodzietnosc raczej. I zapewne grzech gumek zostanie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-30, 11:28

Martynno, o ile nie odnosisz się do metod archaicznych (np. kalendarzyk), to to, co nazywasz "watykańską ruletką" ma bardzo dobrą skuteczność. Wielokrotnie większą niż np. prezerwatywa. Aby oddalić ewentualne zastrzeżenia co do rzetelności danych, wynotowałem je według wycofanego podręcznika szkolnego "Przysposobienie do życia w rodzinie" (Sokoluk, Andziak, Trawińska) - a więc źródła zdecydowanie "nie-kościelnego":
Obrazek
Niestety autorzy Przysposobienia do życia w rodzinie nie podali danych dla metody zliczeniowej, zaś metody objawu szyjki macicy w ogóle nie wymienili (być może dlatego że jest to stosunkowo nowa metoda - jej skuteczność powinna być jeszcze nieco lepsza od metody śluzowej).
Ostatnio zmieniony 2023-12-30, 11:29 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Martynna
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 211
Rejestracja: 6 lip 2022
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: Martynna » 2023-12-30, 12:33

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-30, 11:28 Martynno, o ile nie odnosisz się do metod archaicznych (np. kalendarzyk), to to, co nazywasz "watykańską ruletką" ma bardzo dobrą skuteczność. Wielokrotnie większą niż np. prezerwatywa. Aby oddalić ewentualne zastrzeżenia co do rzetelności danych, wynotowałem je według wycofanego podręcznika szkolnego "Przysposobienie do życia w rodzinie" (Sokoluk, Andziak, Trawińska) - a więc źródła zdecydowanie "nie-kościelnego":
Obrazek
Niestety autorzy Przysposobienia do życia w rodzinie nie podali danych dla metody zliczeniowej, zaś metody objawu szyjki macicy w ogóle nie wymienili (być może dlatego że jest to stosunkowo nowa metoda - jej skuteczność powinna być jeszcze nieco lepsza od metody śluzowej).
No właśnie, metody z tabelki npr działają przy współżyciu po owulacji, a ile jest tych dni? Wydaje mi się, że malutko i większości małżeństw za mało. Po owulacji to jest średnio tydzień. Potem miesiączka i zazwyczaj współżycie odpada i zostają jeszcze dni niskopłodne przed owulacja. I właśnie w te dni po miesiączce pary wpadają, dni niskopłodne, bo nie każdy 3 tygodnie wytrzyma w czystości, albo niektórzy nie chcą mieć tydzień małżeński w miesiącu, a prezerwatywa nikogo nie krzywdzą jakby ja np wykorzystać w czasie dni nisko płodnych. Ale to przecież GRZECH albo possc człowieku 3 tygodnie albo ryzykuj i współżyj zaraz po miesiączce w okresie niskoplodnym. Dodam jeszcze, że większość par nie potrafi żyć 2 czy 3 tygodnie w czystości i albo popełnia grzech masturbacji, albo grzech prezerwatywy albo skuszą się na bliskość w okresie niskoplodnym i wcześnie czy później zrobią sobie dzidziusia. I oto Kościołowi chodzi. Znają słabość ludzi i brak opanowania i niech wierni korzystają z okresu niskopłodnego i to właśnie nazywa się watykanska ruletka.
Ostatnio zmieniony 2023-12-30, 12:41 przez Martynna, łącznie zmieniany 1 raz.

recki
Bywalec
Bywalec
Posty: 195
Rejestracja: 11 kwie 2023
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 124 times

Re: Nieczystość. Problem z postanowieniem poprawy

Post autor: recki » 2024-03-14, 17:34

CiekawaXO pisze: 2023-12-22, 07:45 Ale Krzysiek ma rację, nie da się obejść współzycia przed ślubem aby dostac rozgrzeszenie.
Ściśle rzecz biorąc, to musisz mieć w momencie spowiedzi postanowienie, że nie chcesz zgrzeszyć - nawet jeśli wiesz, że prawdopodobnie to nastąpi (bo chłopak z dziewczyną tak się przyzwyczaił że dwa tygodnie później i tak się nie opanują), to w tym momencie nie chcesz. I to jest minimum które jest wystarczające do ważności spowiedzi. Nie da się otrzymać rozgrzeszenia tylko jeśli ktoś już w momencie spowiedzi nie ma żadnego pragnienia zmiany i planuje że za tydzień zrobi to samo.

Słabość woli, przyzwyczajenie się - nie są przeszkodami w otrzymaniu rozgrzeszenia. Postanowienie aktem woli, że nic się nie zamierza zmienić, ani spróbować zmienić - byłoby postawą w której nie otrzyma się rozgrzeszenia.

ODPOWIEDZ