Film o Wandei

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Film o Wandei

Post autor: Andy72 » 2023-12-23, 11:49

Dawid Mysior o filmie:
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1724
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Film o Wandei

Post autor: Morkej » 2023-12-23, 12:07

Dzięki @Andy72. Dawid ma rację z tym, że film nie cieszy się względną popularnością, bo w ogóle o nim nie słyszałem. Serio. Ale dodam go do swojej listy do obejrzenia.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Film o Wandei

Post autor: Andy72 » 2023-12-23, 12:22

Też nie słyszałem, dopiero dziś usłyszałem.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Film o Wandei

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-23, 17:13

i co mam teraz caly filmik obejrzeć żeby się dowiedzieć tytułu tego filmu?? moglibyście go po prostu napisać?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Film o Wandei

Post autor: Dezerter » 2023-12-25, 00:37

Tek de Cart pisze: 2023-12-23, 17:13 i co mam teraz caly filmik obejrzeć żeby się dowiedzieć tytułu tego filmu?? moglibyście go po prostu napisać?
A ty z wujkiem Google się pogniewałeś czy co?
Film „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”
Mieli odwagę sprzeciwić się tyranii. Walczyli i ginęli za wiarę, Kościół i króla.
Ich postawa i bohaterstwo do dziś owiane jest legendą, choć raczej poza oficjalnym obiegiem. Rewolucja Francuska, którą czci się za to bezkrytycznie we współczesnej Europie, zgotowała im pierwsze w nowożytnej historii ludobójstwo.
29 grudnia w polskich kinach pojawi się fabularny film o powstaniu w Wandei.
To epicka, nakręcona z rozmachem opowieść o masowym buncie katolickiego ludu francuskiego, który wybuchł po ponad trzyipółletniej tyranii przywódców Rewolucji Francuskiej. Tę historię powinien znać każdy, szczególnie każdy katolik. To nieprawdopodobne, że dopiero teraz powstał pierwszy kinowy obraz o bohaterskich wandejczykach – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film, polskiego dystrybutora dzieła „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”.
Film – co zrozumiałe – cieszył się wielkim zainteresowaniem we Francji
https://historia.tvp.pl/74943843/film-w ... lbo-smierc
Ostatnio zmieniony 2023-12-25, 00:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Film o Wandei

Post autor: AdamS. » 2023-12-25, 20:54

Dezerter pisze: 2023-12-25, 00:37 Film „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”
Mieli odwagę sprzeciwić się tyranii. Walczyli i ginęli za wiarę, Kościół i króla.

Znam tę historię i bardzo się cieszę, że wreszcie doczekała się ekranizacji! To faktyczne znamienne, że przez tyle lat temat był w naszej kulturze skutecznie pomijany wobec niezrozumiałej gloryfikacji ludobójstwa, jakie przyniosła rewolucja francuska. Bardzo Wam dziękuję za tę zapowiedź - z pewnością będzie to pozycja priorytetowa na mojej liście planów w zakresie kina.
Ostatnio zmieniony 2023-12-25, 22:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Film o Wandei

Post autor: Albertus » 2023-12-25, 21:28

Nie wiem czy film jest dobrze zrobiony ale bardzo dobrze ze jest i warto takie filmy oglądać i propagować bo ujawniają jedną z najbardziej chyba przemilczanych i ukrywanych zbrodni a raczej ludobójstwa dokonanego na katolikach przez francuskich rewolucjonistów. Wielu słyszało o gilotynach ale niewielu o praktycznym wymordowaniu ludności zbuntowanego całego regionu Francji.Było to powstanie ludowe przeciwko rzekomo antyszlacheckiej rewolucji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_wandejskie

Herb
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 13 kwie 2024
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Film o Wandei

Post autor: Herb » 2024-04-19, 21:01

Ogladalem. Temat wazny, jak najbardziej. Film akcji, niestety za malo o tle historycznym. A postawa glownego bohatera tez niekonsekwentna. Bardzo smutna jest scena, gdy emigranci nie chca wracac.
W Chrystusie ukryte są wszystkie skarby mądrości i wiedzy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Film o Wandei

Post autor: Dezerter » 2024-04-19, 21:14

Dzięki za przypomnienie, bo nie oglądałem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Film o Wandei

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-19, 21:32

To - na użytek ewentualnych osób, którym nazwa "Wandea" niewiele mówi, parę słów:

Kilkanaście lat przed wydarzeniami w Wandei, Diderot twierdził, że wszystkie wojny są spowodowane przez religię. Także dziś teza ta jest z lubością powtarzana przez wszelkiej maści „reformatorów” mimo, że historia coraz wyraźniej pokazuje, iż największe zbrodnie związane są z walką o „laickość” państwa.
Wszyscy znamy ludobójstwo radzieckie i nazistowskie. Wielu z nas słyszało o ludobójstwie socjalizmów azjatyckich (Chiny, Kambodża, Korea). Lecz wszystko zaczęło się od „wielkiej” Rewolucji Francuskiej. Jak każda zbrodnia, uzasadniała swe działania górnolotnymi hasłami (liberte, egalite, fraternite). Jednak z jakichś powodów traktujemy ją zupełnie inaczej niż inne przejawy ludobójstwa w historii; Holocaust, Archipelag Gułag w ZSRR, Pola śmierci Pol–Pota są jednoznacznie potępione, zaś rocznica zdobycia Bastylii obchodzona jest do dziś jako święto narodowe Francji! (wymordowano wówczas strażników i odrąbano głowę dowódcy więzienia - obnoszono ją później po mieście - uwalniając 7 więźniów: jednego kazirodcę, czterech fałszerzy i dwu szaleńców)

A przecież to tam narodziło się nowożytne ludobójstwo: po stłumieniu powstania w Wandei, Konwent w Paryżu wydał dekret nakazujący eksterminację całej prowincji. Żądano „efektywnej, szybkiej i niedrogiej eksterminacji”.
Początkowo usiłowano sprawę załatwić przy pomocy komór gazowych, jednak eksperymenty przeprowadzone na owcach (prowadzone w obecności członków Konwentu) wykazały zbyt małą skuteczność tego sposobu (brak było odpowiedniej technologii). Następnym pomysłem było rozmieszczanie min – była to jednak broń obosieczna. Rozpoczęto więc akcje zatruwania studni, mąki i alkoholi arszenikiem.

Wszystko to jednak Konwent uznał za metody zbyt powolne. Do bezbronnej Wandei (powstanie już wygasło) zostały wysłane rewolucyjne „kolumny piekielne” pod dowództwem generała Turreau (niewiarygodne, ale jego nazwisko do dziś widnieje na Łuku Triumfalnym w Paryżu!)

20 oddziałów poruszało się koncentrycznie od granic ku środkowi prowincji, realizując rozkaz Konwentu "Eksterminować bandytów co do jednego" (przykład rozkazu dla jednego z 20 oddziałów: „Rozkazuję wam palić wszystko, co nadaje się do spalenia i brać na bagnety każdego mieszkańca, którego spotkacie na swej drodze”.)

Dopuszczano się niewiarygodnych okrucieństw – przebijano bagnetem, rozbijano głowy, topiono w barkach na Loarze, ciężarne kobiety umieszczano pod prasą do winogron lub rozcinano im brzuchy szablami, niemowlęta krojono na pół, a ich głowy obnoszono na ostrzach (głowy dorosłych wieszano na bramach). Ze skór ludzkich robiono spodnie i buty, a także (z delikatniejszej skóry kobiet) rękawiczki. Generał Carrier szczególnie nienawidził dzieci, które nazywał "przyszłymi buntownikami"

Oto parę tekstów z epoki, dających pewne pojęcie o tym, co działo się w Wandei:
"Wandea już nie istnieje! Dzięki naszej wolnej szabli umarła wraz ze swoimi kobietami i dziećmi. Skończyłem grzebać całe miasto w lasach i bagnach Savenay. Wykorzystując dane mi uprawnienia, dzieci rozdeptałem końmi i wymordowałem kobiety, aby nie mogły rodzić więcej bandytów. Nie żal mi ani jednego więźnia. Trupy zaścielają drogi, miejscami jest ich tyle, że tworzą piramidy".(gen. Westermann)

"Cały czas poluję. Każdego dnia moi myśliwi przynoszą mi co najmniej 20 głów bandytów, by sprawić mi przyjemność. [...] ilość zwierzyny jednak się zmniejsza (...) Zabijamy ich po dwa tysiące dziennie (...) Wolę podrzynać gardła, by oszczędzać naboje" (...) "Paliłem i ścinałem głowy jak zwykle" (...) Było ich zbyt mało, by urządzić prawdziwą rzeź. "(gen. Hoche, po wymordowaniu 700 osób w La Gaubretiere)

"6 VI w Clisson […] w prowizorycznym piecu wytopiono tłuszcz z ciał 150 kobiet, a dziesięć uzyskanych baryłek wysłano do Nantes (...)Dzień męczący, ale owocny"

"Cóż za rewolucyjny potok z tej Loary!"(gen.Carrier po utopieniu 5000 osób w rzece)

"Rozstrzeliwujemy wszystkich, którzy wpadną nam w ręce, jeńców, rannych, chorych w szpitalach". (Rouyer)

"Spaliłem wszystkie domy i poderżnąłem gardła wszystkim mieszkańcom, których tam znalazłem". (Duquesnoy)

"Kazałem przebić bagnetem około 600 osób obojga płci". (Cordelier)

„Mój przyjacielu, z przyjemnością donoszę, że ci bandyci są już zlikwidowani. Od ośmiu dni przyprowadzają ich tutaj w ilościach nie do policzenia. Przybywa ich w każdej chwili. Ponieważ ich rozstrzeliwanie zabiera za dużo czasu i zużywa przy tym proch i kule, przyjęto pomysł, aby powsadzać pewną ich liczbę do starych statków, wypłynąć z nimi na środek rzeki, pół mili od miasta i tam zatopić te statki. Takiej operacji dokonuje się codziennie.” (List prywatny)


„Gdziekolwiek się udajemy, niesiemy pożar i śmierć. Wiek, płeć, nic się nie liczy. Wczoraj jeden z naszych oddziałów spalił całą wioskę. Pewien woluntariusz własną ręką zabił trzy kobiety. Co za wojna. Gwałt i barbarzyństwo posunięte do ostateczności. Widziano żołnierzy niosących dzieci na bagnetach albo pikach, przebitych przy matczynej piersi razem z matką”.(List prywatny)

"Generał Amey kazał dobrze rozpalić w piecach i wrzucać tam kobiety i dzieci. Gdy ktoś ośmielił się zwrócić mu uwagę, odpowiedział: »W ten sposób Republika chce upiec swój chleb«. Na początku na taką śmierć skazywano żony buntowników, więc nie mówiliśmy nic, ale któregoś dnia krzyki tych nieszczęsnych kobiet tak rozbawiły żołnierzy i generała Turreau, że kiedy zabrakło rojalistek, a oni chcieli bawić się dalej – porwali żony miejscowych zwolenników rewolucji".(Zeznania republikańskich komisarzy przed Konwentem )

Warto dodać, że Wandea miała być jedynie początkiem; Wiktor Volkoff odnalazł niedawno dokumenty świadczące o tym, iż podobną akcję planowano w Bretanii.
Jan Paweł II beatyfikował 99 wandejskich męczenników. W kazaniu kanonizacyjnym powiedział m.in.:
"Trwali mocno przy Kościele katolickim i rzymskim. (…) spoczęło na nich podejrzenie niewierności Ojczyźnie, oskarżono ich o sprzyjanie siłom 'kontrrewolucyjnym'. Dzieje się tak w przypadku prawie wszystkich prześladowań, tych wczorajszych i tych dzisiejszych [...]. Nie ma […] wątpliwości co do motywu ich skazania: nienawiści wobec tej Wiary, którą ich sędziowie pogardliwie określali jako "fanatyzm".

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1094
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 457 times
Been thanked: 183 times

Re: Film o Wandei

Post autor: Pompieri » 2024-04-19, 22:34

Te metody tu opisane ... niektore widzialem na wlasne oczy.

Herb
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 13 kwie 2024
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Film o Wandei

Post autor: Herb » 2024-04-20, 10:59

Pompieri pisze: 2024-04-19, 22:34 Te metody tu opisane ... niektore widzialem na wlasne oczy.
gdzie??
W Chrystusie ukryte są wszystkie skarby mądrości i wiedzy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Film o Wandei

Post autor: Dezerter » 2024-04-20, 11:09

ZSRR, Afganistan, ..., trafiłeś na ciekawe forum bracie B-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1094
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 457 times
Been thanked: 183 times

Re: Film o Wandei

Post autor: Pompieri » 2024-04-20, 11:18

O, Dezerter mnie wyprzedzil ... ma szybkosc ponadswietlna :D

Herb
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 13 kwie 2024
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Film o Wandei

Post autor: Herb » 2024-04-20, 11:41

Dezerter pisze: 2024-04-20, 11:09 ZSRR, Afganistan, ..., trafiłeś na ciekawe forum bracie B-)
OK, duzo o tym slyszalem i czytalem, ale czy byl tam ktos osobiscie?
W Chrystusie ukryte są wszystkie skarby mądrości i wiedzy.

ODPOWIEDZ