Sł. B. Leonia Nastał.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2501
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1051 times
Been thanked: 939 times

Sł. B. Leonia Nastał.

Post autor: Susanna » 2023-12-23, 18:45

Obrazek

Maria Nastał przyszła na świat 8.11.1903 w Starej Wsi (na Podkarpaciu).
Sakrament Chrztu otrzymała 9.11.1903 roku a Pierwszą Komunię świętą przyjęła 15.06.1911 r., a 18.11 tego samego roku przyjęła
Sakrament Bierzmowania.
Ojciec Franciszek Nastał miał skłonność do picia i awantur, natomiast matka Katarzyna była osobą bardzo pobożną,
dzięki której mała Marysia uczyła się modlitw i czytała książki religijne. Często mała Marysia siedziała na progu domu,
przytulona do kolan mamy i odmawiała Różaniec.
Uczęszczała do starowiejskiej szkoły podstawowej od 1910 - 1916 roku.

Ponieważ w domu panowała bieda, ojciec Franciszek Nastał postanowił wyemigrować za chlebem do Ameryki,
niestety wybuch I wojny światowej, sprawił że kontakt z ojcem chwilowo się urwał.
W 1919 roku, za głosem serca poszła z matką do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej
lecz niestety ojciec nie zgodził się by córka wstąpiła do zakonu. Mając 18 lat, potajemnie wypaliła sobie
rozżarzonym gwoździem imię Jezus na piersiach, lecz to się wydało gdy w ranę wdało się zakażenie.
8.11.1921 roku Maria Nastał poszła do zakonu benedyktynek w Staniątkach by się tam uczyć w seminarium
nauczycielskim, lecz nie czuła się tam dobrze. Rok później wyjechała na wakacje do domu i tam została.

Wreszcie po wielu próbach ojciec powiedział Marysi że nie chce jej widzieć w domu. 31.12.1925 roku Maria Nastał opuściła
dom rodzinny i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
18.04.1926 roku Maria otrzymuje imię Leonia i od tej pory nosi habit oraz welon, następnie rozpoczęła dwuletni nowicjat.
Potrafiła grać na grać na fisharmonii i czasem zastępowała organistkę.

Pierwsze rozmowy z Jezusem zaczynają się w 1934 roku. To wtedy siostra Leonia wyjechała do Poznania i mieszkała
w stancji wynajmowanej przez zgromadzenie przy ulicy Wielkie Garbary. W Święto Zesłania Ducha Świętego - 20.05.1934 roku,
Leonia wybudza się ze snu na dźwięk cichego głosu który mówi:

"Miłością wieczną umiłowałem cię".

Siostra Leonia notuje w swym dzienniku:
"Serce zadrżało radośnie, dusza zerwała się jak ptak uskrzydlony ku Bogu, usta wyszeptały: Boże – ja Ciebie też kocham, ale jeżeli to Ty jesteś, pozwól mi zasnąć, bo mnie nie wolno o tej porze rozmawiać z Tobą, ja mam spać do oznaczonej godziny. I zasnęłam, pełna radosnego uniesienia i szczęścia."

Leonia Nastał doświadczała duchowej oschłości, nieraz wybuchała płaczem; kilka razy w tygodniu pościła, biczowała się czy spała na drewnie.

W zakonie żyła tylko 14 lat ale starała się dobrze ten czas wypełnić.

Stan jej zdrowia zaczął się pogarszać. Miała gruźlicę, 29.10.1937 roku, wyjechała do Szczawnicy na leczenie, mimo złego samopoczucia
pomagała innym zakonnicom w codziennych pracach, była zakrystianką w domowej kaplicy, służyła do Mszy świętych.
Niestety choroba zaatakowała przewód pokarmowy. Przeczuwając swoją śmierć w grudniu 1929 roku, s. Leonia przeniosła się
za zgodą matki przełożonej do Starej Wsi.
W połowie grudnia na polecenie matki przełożonej, zaczęła pisać swoją biografię. Ukończyła ją 2.01.1940 roku.

Zmarła 10.01.1940 roku około godziny 16:30. Pochowana została na miejscowym cmentarzu, lecz 13 stycznia
ekshumowano szczątki i złożono je w krypcie domu macierzystego zgromadzenia w Starej Wsi.

_____________________________________

Wikipedia:

"Zgromadzenie Służebniczek w 1962 roku podjęło starania o beatyfikację s. Leonii[50]. W grudniu 1969 roku biskup przemyski Ignacy Tokarczuk wniósł wotum do Stolicy Apostolskiej o rozpoczęcie procesu kognicyjnego[50]. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w dniu 9 stycznia 1976 roku ogłosiła dekret „Nihil obstat” pozwalający na rozpoczęcie procesu w diecezji[12], który został rozpoczęty 8 grudnia 1976[51]. Po zakończeniu procesu kognicyjnego w dniu 15 września 1980[52], dokumenty zostały przesłane 31 października 1980 roku do Stolicy Apostolskiej[50]. 13 marca 1998 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret ważności procesu kognicyjnego[9]. Na przełomie czerwca i lipca 2006 roku ukończono redagowanie dokumentu Positio super vita et virtutibus dotyczący Służebnicy Bożej Leonii Nastał i złożono go w Sekretariacie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie[9]. 2 grudnia 2016 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych na polecenie papieża Franciszka opublikowała dekret o heroiczności cnót s. Leonii[53][54]. Odtąd przysługuje jej tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej."
__________________________________________________________________

Modlitwa o beatyfikację Sł. B. Leonii Marii Nastał:

"Boże, który hojnie nagradzasz pokładaną w Tobie ufność, użycz nam za pośrednictwem Siostry Leonii Marii, niezachwianej służebnicy Twojej i Twej Niepokalanej Matki upragnionych łask ....., ją zaś racz ozdobić koroną chwały,
by nas prowadziła do umiłowania Ciebie ponad wszystko i Niepokalanej Dziewicy jako naszej najukochańszej Matki. Amen."


Żródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonia_Nasta%C5%82

http://www.sluzebniczkinmp.pl/duchowosc ... d-nas-7411


Obrazek
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2501
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1051 times
Been thanked: 939 times

Re: Sł. B. Leonia Nastał.

Post autor: Susanna » 2023-12-24, 11:34

Fragmenty z Dzienniczka s. Leonii Nastał "Uwierzyłam Miłości"

"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”