Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Post autor: sądzony » 2023-12-28, 20:31

Gzresznik Upadający pisze: 2023-12-28, 19:04 masturbacja , grzechy heteroseksualne miedzy dwójką partnerów nie sa przeciwne naturze.
Nie wiedziałem, że tak dzielimy grzechy.
A zatem morderstwo, pycha, kłamstwo, bałwochwalstwo są sprzeczne naturze?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-28, 22:43

sądzony pisze: 2023-12-28, 20:31
Gzresznik Upadający pisze: 2023-12-28, 19:04 masturbacja , grzechy heteroseksualne miedzy dwójką partnerów nie sa przeciwne naturze.
Nie wiedziałem, że tak dzielimy grzechy.
A zatem morderstwo, pycha, kłamstwo, bałwochwalstwo są sprzeczne naturze?
Napisze tak kiedy zdradzasz żonę i spisz z koleżanką to zdradzasz ja, lamiesz zakaz cudzołóstwa, rozwalasz sumienia itd itp.Pod wzgledem zaś naturalnym wszystko jest zgodne z naturalnym porządkiem rzeczy.Tzn gdybyś miał aktualny ślub kościelny z ta koleżanką to nie działoby sie nic. Poglebialibyscie tylko wiez małżeńską.
Natomiast gdybyś zamiast koleżanki wybrał tfu kolegę to nawet gdyby ślubu udzielili jy wam wszyscy księdzowie pastorowie rabinowie imamowie szamani i popi to i tak będą posuwanym przez kolegę czy posuwając kolegę wystepowalbys przeciw naturze..Naturalnemu porządkowi rzeczy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-29, 09:11

sądzony pisze: 2023-12-28, 18:54
Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-28, 16:24
sądzony pisze: 2023-12-28, 15:30 Nadal nie wiem co to "skłonność obiektywnie nieuporządkowana"
Delikatne określenie złej skłonności
, a co "skłonność obiektywnie uporządkowana"
przeciwnie do nieuporządkowanej :)
Czyli skłonność seksualna, która przejawia się w masturbacji, seksie przygodnym, w życiu seksualnym bez sakramentu, w cudzołóstwie, stosunkach homoseksualnych, zoofilii, pedofili jest również obiektywnie nieuporządkowana do czasu gdy zostanie obiektywnie uporządkowana w małżeństwie, celibacie, czystości, wstrzemięźliwości lub "leczeniu" (reperacji skłonności)?
Ciekawe pytanie. Wydaje się jednak, ze powinniśmy być ściśli: np. seks przygodny czy masturbacja to (zazwyczaj) nie skłonność, tylko po prostu grzech.
Nie można o przygodnym seksie napisać, że jest to "nieuporządkowana skłonność" bo to w ogóle żadna skłonność (w sensie tego słowa, o którym czytamy w katechiźmie) i trudno byłoby też stwierdzić, iż "jest zła, ale w stosunku do osoby obojętna moralnie, jeśli nie jest praktykowana" (bo nie ma "nie praktykowanego seksu przygodnego" :) )

Niemniej nie jestem dobry w formalizmach.
A skąd wziąłeś takie pojęcia? :)
Jak skąd, wymyśliłem ;)
No, to ja ich nie wytłumaczę :)
Ostatnio zmieniony 2023-12-29, 09:11 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13816
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Post autor: sądzony » 2023-12-29, 10:44

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-29, 09:11
sądzony pisze: 2023-12-28, 18:54
Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-28, 16:24
sądzony pisze: 2023-12-28, 15:30 Nadal nie wiem co to "skłonność obiektywnie nieuporządkowana"
Delikatne określenie złej skłonności
, a co "skłonność obiektywnie uporządkowana"
przeciwnie do nieuporządkowanej :)
Czyli skłonność seksualna, która przejawia się w masturbacji, seksie przygodnym, w życiu seksualnym bez sakramentu, w cudzołóstwie, stosunkach homoseksualnych, zoofilii, pedofili jest również obiektywnie nieuporządkowana do czasu gdy zostanie obiektywnie uporządkowana w małżeństwie, celibacie, czystości, wstrzemięźliwości lub "leczeniu" (reperacji skłonności)?
Ciekawe pytanie. Wydaje się jednak, ze powinniśmy być ściśli: np. seks przygodny czy masturbacja to (zazwyczaj) nie skłonność, tylko po prostu grzech.
Nie można o przygodnym seksie napisać, że jest to "nieuporządkowana skłonność" bo to w ogóle żadna skłonność (w sensie tego słowa, o którym czytamy w katechiźmie) i trudno byłoby też stwierdzić, iż "jest zła, ale w stosunku do osoby obojętna moralnie, jeśli nie jest praktykowana" (bo nie ma "nie praktykowanego seksu przygodnego" :) )
Nie piszę o skłonności do masturbacji, cudzołóstwa czy czynów homoseksualnych, a skłonności do seksualności, która "uporządkowana" zostaje jedynie w małżeństwie sakramentalnym lub totalnej wstrzemięźliwości. Czyli:

"Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja, (...) Lecz jeśli nie potrafiliby zapanować nad sobą, niech wstępują w związki małżeńskie! Lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie, niż płonąć."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-29, 10:47

Też się nie zgodzę (choć nie wiem czy kwestia jest godna sporów) - skłonność seksualna jako taka jest uporządkowana. Homoseksualizm jest jej wypaczeniem (nie uporządkowaniem), natomiast wstrzemięźliwość czy wierność małżeńska to już nasza reakcja na skłonność czy też sposób jej realizacji, i nie dotyka samej skłonności.
Ale może przenieśmy tę dyskusję na inny wątek, nie "pomocowy".

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-29, 12:30

To jest troche jak z nożem kuchennym. Od intencji używającego będzie zależało co ten kuz będzie ciął.Czy mięso na schabowe czy szyję ludzkiej ofiary.
Ciało ludzkie ma wbudowany w sobie popęd seksualny. To jest dobre.Bo Bóg nie tworzy nonsensów.
Natomiast dziełem ludzkim jest psucie tego mechanizmu. I sami to robimy sobie , i inni potrafią nam to zrobić i skrzywić. Oczywiście mamy tez diabła który usprawiedliwia kusi inspiruje do zlych rzeczy, okłamuje.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-29, 14:00

...i mamy grzech pierworodny, który sprawia, że rodzimy się z różnymi nieuporządkowanymi skłonnościami.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: Czy homoseksualizm/biseksualizm to grzech jeżeli się takim urodziło i nie wybrało się tego?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-29, 17:32

Golono strzyżono.😁

ODPOWIEDZ