Fikcyjna opowieść o Aniołach a jej zgodność z nauką Katolicką

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Szachista
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2023

Fikcyjna opowieść o Aniołach a jej zgodność z nauką Katolicką

Post autor: Szachista » 2023-12-28, 15:59

Szczęść Boże,

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad stworzeniem opowieści na temat Aniołów, ale zależałoby mi, aby fabuła nie była w żadnym stopniu sprzeczna z nauką Kościoła na ten temat. Główną ideą miało być pojawienie się Anioła na Ziemi pod całkowicie ludzką postacią, nie mającego anielskich mocy i w pełni podatnego na ludzkie niedoskonałości i grzechy, aczkolwiek świadomego tego, kim tak naprawdę jest i poszukującego odpowiedzi na pytanie, dlaczego Bóg zesłał go na Ziemię w postaci zwykłego człowieka (czyli dlaczego go "zdegradował"). Na podstawie tego, co przeczytałem, na chwilę obecną nie wydaje mi się, aby taki scenariusz mógł się ziścić, jeśli spojrzeć na fakt, że Anioły, choć nawet na kartach Biblii pojawiały się w ludzkiej postaci, to raczej nie powinny wówczas być pozbawione anielskości i podatne na grzech? Jeśli zaś wziąć pod uwagę fakt, iż wg nauczania chrześcijańskiego, Anioły po poznaniu Bożego planu Zbawienia, podzieliły się na obóz Aniołów posłusznych, oraz na zwolenników Lucyfera, to zastanawiałem się, czy mój bohater mógłby być kimś w rodzaju "niezdecydowanego" w tej walce, za co Bóg mógłby go zesłać na Ziemię, aby ten swoim ziemskim życiem niejako podjął swoją decyzję, po czyjej stronie się opowiada? Innym pomysłem byłoby to, że główny bohater od razu opowiada się po stronie Boga, przez co Bóg poddaje go niejako próbie i daje mu coś w rodzaju zadania specjalnego, umieszczając go w ludzkim świecie pod postacią zwykłego, słabego człowieka? Chętnie poznam opinie (w tym wypowiedzi specjalistów) na ten temat :).

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1931
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Fikcyjna opowieść o Aniołach a jej zgodność z nauką Katolicką

Post autor: Andy72 » 2023-12-28, 16:14

Fajnie mieć talent pisarski. Tworzyłeś juz jakies opowiadania?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Szachista
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2023

Re: Fikcyjna opowieść o Aniołach a jej zgodność z nauką Katolicką

Post autor: Szachista » 2023-12-28, 16:17

Nie wiem, czy to talent pisarski, na razie jest we mnie jakaś potrzeba stworzenia jakiejś historii/scenariusza. Nigdy jeszcze w zasadzie niczego nie napisałem. Chciałbym, żeby to było coś o chrześcijańskim (katolickim) przekazie, więc nie chciałbym omyłkowo popełnić jakiejś herezji :).
Ostatnio zmieniony 2023-12-28, 16:29 przez Szachista, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Fikcyjna opowieść o Aniołach a jej zgodność z nauką Katolicką

Post autor: Andej » 2023-12-28, 16:51

Masz punkt wyjścia. Rozstawienie figur na szachownicy. Szachiści podobno mają w głowach cel, który chcą osiągnąć w partii. Jakiś zarys strategii, który ulega modyfikacji w zależności od sytuacji. Z pisaniem identycznie. Masz pozycję wyjściową. Teraz wyobraź sobie końcową. I zacznij pisać. Jak uda się napisać pierwsze 10 stron, to dalsza część pójdzie jak z górki. Tak jak w partii szachów, będą przychodziły kolejne pomysły, rozwiązania, postacie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Szachista
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2023

Re: Fikcyjna opowieść o Aniołach a jej zgodność z nauką Katolicką

Post autor: Szachista » 2023-12-28, 19:21

Dzięki za motywujące słowa :). I za metafory szachowe też :D.
Ostatnio zmieniony 2023-12-28, 19:21 przez Szachista, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Fikcyjna opowieść o Aniołach a jej zgodność z nauką Katolicką

Post autor: Tek de Cart » 2023-12-28, 20:13

zasadniczo nie ma 'niezdecydowanych' aniołów, bo neutralność w ostateczności nie istnieje.
Ale możesz spróbować to 'obejść' :) pomysł 'wcielenia' anioła może przecież zawierać 'amnezję' ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”