Św. Sylwester I.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2506
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1054 times
Been thanked: 940 times

Św. Sylwester I.

Post autor: Susanna » 2023-12-31, 12:21

Sylwester urodził się w 2. poł. III wieku w Rzymie.
Jego ojcem był kapłan Rufin (w tym czasie duchowieństwa nie obowiązywał jeszcze ścisły celibat).

Po śmierci jego ojca Rufina, matka Justa oddała go na wychowanie do pewnego uczonego kapłana,
dzięki któremu nabył on "cnotliwe usposobienie" i "mądrości książkowe".
Mając 30 lat Sylwester został uświęcony na diakona a następnie prezbitera. Gorliwa służba Bogu sprawiła,
że w 314 roku został wybrany na papieża.

Wikipedia pisze:

"Jego pontyfikat przypada na czas po ogłoszeniu edyktu mediolańskiego gwarantującego swobodę wyznania chrześcijanom – od 31 stycznia 314 do 31 grudnia 335 roku[4]. W Liber Pontificalis (VII–VIII wiek) i u Anastazego znajduje się o nim niewiele więcej niż spis darowizn udzielonych Kościołowi przez Konstantyna Wielkiego. Papież polecił rzymski dzień słońca (łac. dies solis) jako Dzień Pański (pamiątka zmartwychwstania Chrystusa) a Konstantyn Wielki dekretem w 321 roku ogłosił niedzielę wolną od pracy.

Na synodzie w Arles (Arelate), zwołanym przez Konstantyna Wielkiego, był reprezentowany przez kapłanów Klaudiusza i Wita oraz diakonów Eugeniusza i Syrycjusza[2]. Synod ten dotyczył herezji donatystów. Na Soborze Nicejskim I zaś był reprezentowany przez kapłanów Wincentego i Wita. Mówi się, że prowadził sobór w Rzymie, który potępił herezję Ariusza i jego zwolenników[2].

Dokonał uroczystej konsekracji bazylik św. Piotra na Watykanie (18 listopada 326[5]) i św. Jana na Lateranie (324[2]), które zostały ufundowane przez Konstantyna Wielkiego, a to dało początek uroczystym konsekracjom podobnych budowli."


Jak głoszą stare dokumenty zmarł 31.12.335 roku, jego szczątki spoczęły w katakumbach św. Pryscylii, przy Via Salaria
gdzie w VII w., wystawiono ku jego czci bazylikę a obecnie jego relikwie znajdują się w Nonantola, w Kościele parafialnym.


Źródło:

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-31b.php3

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_I
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”