Odmówienie rozgrzeszenia

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Flyweight
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Odmówienie rozgrzeszenia

Post autor: Flyweight » 2024-01-01, 01:12

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Przygotowywuje się do ważnej dla mnie spowiedzi. Wyznań tam masturbacje oraz inne grzechy. Rozmawiałem dzisiaj z moim kolegą który odszedł z naszej wiary. Rozmawiałem z nim właśnie o spowiedzi i wyznał mi że w wieku około 14 lat wyznał księdzu że brak narkotyki, pił alkohol oraz robił koleżance tzw. „Palcówkę” nie będę tłumaczył co to myślę że każdy to wie. Ksiądz odpowiedział mu że nie da mi rozgrzeszenia ponieważ nie wie czy Bóg mu to wybaczy. Czy ksiądz miał rację i naprawdę Bóg mógł tego koledze nie wybaczyć?
Ostatnio zmieniony 2024-01-01, 01:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Odmówienie rozgrzeszenia

Post autor: Dezerter » 2024-01-01, 01:36

Flyweight pisze: 2024-01-01, 01:12 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Przygotowywuje się do ważnej dla mnie spowiedzi. Wyznań tam masturbacje oraz inne grzechy. Rozmawiałem dzisiaj z moim kolegą który odszedł z naszej wiary. Rozmawiałem z nim właśnie o spowiedzi i wyznał mi że w wieku około 14 lat wyznał księdzu że brak narkotyki, pił alkohol oraz robił koleżance tzw. „Palcówkę” nie będę tłumaczył co to myślę że każdy to wie. Ksiądz odpowiedział mu że nie da mi rozgrzeszenia ponieważ nie wie czy Bóg mu to wybaczy. Czy ksiądz miał rację i naprawdę Bóg mógł tego koledze nie wybaczyć?
Prawdopodobnie kolega cię okłamał, albo nie powiedział wszystkiego, bo jedynym powodem nie otrzymania rozgrzeszania mogło być
brak żalu za grzech i postanowienia poprawy, czyli zerwania z grzechem
Jeśli kolega zamierzał nadal utrzymywać intymne stosunki z koleżanką i nie mógł żałować czegoś co mu się bardzo spodobało, to ksiądz nie mógł mu dać rozgrzeszenia.
Znasz warunki dobrej spowiedzi?
Ja wiem , że jak się jest zakochanym w jakiejś dziewczynie to trudno uznać i zrozumieć, że cudowne chwile z nią spędzone są złem i są grzechem - ja też byłem młody i to rozumiem i nie udaję, że nie pamiętam
ale nauka KK jest jednoznaczna i jeśli chcesz pozostać w KK to żałuj przynajmniej,
że nie jesteś w stanie przestrzegać przykazań,
za to, że grzeszysz,
za to że postępujesz niezgodnie z nauką KK - najlepszego z Kościołów, który może nie jest doskonały w swym ziemskim wydaniu, ale uwierz mi na słowo jest najlepszy z tych co znam , a poznałem wiele .
Bóg wybacza każdy grzech pod warunkiem, że żałujesz i postanawiasz poprawę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Odmówienie rozgrzeszenia

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-01, 11:36

Flyweight pisze: 2024-01-01, 01:12 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Przygotowywuje się do ważnej dla mnie spowiedzi. Wyznań tam masturbacje oraz inne grzechy. Rozmawiałem dzisiaj z moim kolegą który odszedł z naszej wiary. Rozmawiałem z nim właśnie o spowiedzi i wyznał mi że w wieku około 14 lat wyznał księdzu że brak narkotyki, pił alkohol oraz robił koleżance tzw. „Palcówkę” nie będę tłumaczył co to myślę że każdy to wie. Ksiądz odpowiedział mu że nie da mi rozgrzeszenia ponieważ nie wie czy Bóg mu to wybaczy. Czy ksiądz miał rację i naprawdę Bóg mógł tego koledze nie wybaczyć?
A kolega żałował tzn nie chciał dokonywać grzechów dalej? Bo tu prawdopodobnie doszło do rozbieżności

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Odmówienie rozgrzeszenia

Post autor: Andej » 2024-01-01, 11:58

Flyweight pisze: 2024-01-01, 01:12 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Na wieki wieków. Amen.
Jeśli przygotowujesz się do spowiedzi, to pamiętaj o warunkach koniecznych dobrej spowiedzi.
* Rachunek sumienia.
* Żal za grzechy.
* Mocne postanowienie poprawy.
* Szczera spowiedź
* Zadośćuczynienie Panu Bogu i Bliźniemu.
Przygotowując się nie myśl o koledze, ani jego grzechach. Skup się wyłącznie na swoich. Czyli najpierw zrób swój rachunek sumienia. Warto posługiwać się jakimiś pomocami w formie pytań lub tematów do przemyślenia.
Jeśli spełnisz uczciwie i z przekonaniem powyższe warunki, z pewnością otrzymasz rozgrzeszenie i błogosławieństwo. Niewiele jest grzechów, z których rozgrzeszenie przekracza możliwości zwykłego spowiednika.

Ale dla wyjaśnienia dodam, że w przypadku Twojego kolegi chodziło nie tyle o rodzaj grzechu, ale o niespełnienie któregoś z wymienionych warunków. Prawdopodobnie spowiadał się "bo tak trzeba", ale nie widział w tym żadnego zła. A może nawet przekonywał księdza, że nie ma w tym zła. Ewentualnie nie zamierzał wyrzec się grzechu i miał zamiast trwać w nim dalej. A szczery żal za grzechy i postanowienie poprawy są warunkami koniecznymi do uzyskania rozgrzeszenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ