Ortodoksja katolicka

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Ortodoksja katolicka

Post autor: Arek » 2024-01-01, 17:31

Co myślicie o takiej definicji?
Postawa ortodoksji to gotowość przyjęcia Objawienia, a przez to wyraz pragnienia bliskości z Bogiem. Ortodoksja bierze się z otwartości na Boga, który szuka człowieka i daje nam siebie, najpełniej w Jezusie Chrystusie. Ortodoksja to wierność Bogu, który jest Prawdą i Miłością.
wiez.pl

Spotykam się z opiniami, że ortodoksja jest raczej nieprawidłowością. Wydaje mi się, że taką opinią mogą się kierować głównie ludzie o poglądach liberalnych, antychrześcijańskich, lewej strony politycznej. Nie mam tutaj na celu wskazywać na podziały polityczne czy ideologiczne grup społecznych ale nie potrafię określić w inny sposób grupy ludzi przeciwnych ortodoksji. Ortodoksję raczej wiąże się z innymi religiami niż katolicką i przeważnie w znaczeniu negatywnym. Ja jednak sądzę, ze zdrowa ortodoksja katolicka jest czymś dobrym, a nawet potrzebnym. Myślę jednak, że wydźwięk definicji może mieć charakter negatywny lub pozytywny.

Jeśli określiłbym siebie jako ortodoksyjny Katolik to mielibyście raczej negatywną opinię o mnie, neutralną czy pozytywną. Nie chodzi mi o to co o mnie możecie myśleć ale raczej o postawę w ujęciu tego pojęcia. A może lepiej o sobie tak nie mówić, by inni nie odczuwali jakiegoś dyskomfortu lub nie przejawiali "ataku" choćby emocjonalnego w stronę osoby, która tak mogłaby się określić?

Czy jest ktoś wśród Was kto by mógł powiedzieć o sobie, że jest ortodoksyjnym Katolikiem?

Zaznaczę, że dla mnie pojęcie to oznacza otwartość, służbę, walkę ze swoimi słabościami/grzechami, miłowanie, miłosierdzie, przynależeć do Kościoła Rzymskokatolickiego, zrozumienie innych, wybaczanie, życie zgodne z religią katolicką, uznaniu wszystkiego co Kościół wypracował przez wieki. Ale nie jest to coś takiego, że jestem w stanie zaakceptować w ciemno to co jest skierowane na świat albo jest z tego świata, czyli sprzeniewierza się prawu moralnemu.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Ortodoksja katolicka

Post autor: kazik95 » 2024-01-01, 17:51

Słowo Ortodoks to również prawosławny
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ortodoksja katolicka

Post autor: Andej » 2024-01-01, 17:58

Daleko mi do ortodoksji. Wydaje mi się, że to droga bez wątpliwości. Bez niejasności. A myślący człowieka, zawsze ma wątpliwości. A co najgorsze (i najlepsze jednocześnie) im więcej wie i potrafi, tym większy obszar niewiedzy mus się ukazuje. I tym więcej potrafi, tym bardziej zdaje sobie sprawę, jak wiele jeszcze ma do osiągnięcia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ