Dzieje Apostolskie 3

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: kazik95 » 2024-02-04, 00:06

Dezerter pisze: 2024-02-04, 00:00 Ty jesteś wyjątkowy
ale normalny katolik to do grobu Pańskiego pójdzie a w Rzymie na grób JPII, ... a apostołowie nie chodzili, a przynajmniej wzmianek brak, bo jeszcze w nich trwały zwyczaje zakazujące takich zachowań.
Trochę im się nie dziwię.
Przecież Jezus dla nich żyje.
Z grobem Jezusa niewiele ich łączyło.
Już bardziej krzyż,
ale to też jakoś nie wybrzmiewa w ich nauczaniu.
Wszystko to jak jakieś epizody z życia Jezusa.

Gdybyś spotkał kogoś kto zmartwychwstał, to chodzilbys na jego grób?
Chyba tylko, żeby się pośmiać.

A może my znieksztalcilismy trochę przekaz Ewangelii i skupiliśmy się na rzeczach mniej ważnych
a straciliśmy z oczu sprawy najważniejsze?
Jezus jest Panem.
I Żyje.
I lepiej dostosujmy nasze życie do tego faktu.
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 00:22 przez kazik95, łącznie zmieniany 4 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: Dezerter » 2024-02-04, 00:15

Dlatego bardzo się ciesze, że odważyłem się dzięki ks. Mirosławowi Jasińskiemu na studiowanie z wami Dziejów, bo już kilka rzeczy mi się zmieniło
- obraz świątyni (ja też jeszcze do niedawna poleciał bym najpierw z nabożnością pod ścianę płaczu jak ty i zawsze pisałem Świątynia z dużej litery a teraz mając świadomość po Dz6, że ona utraciła swoją wyjątkowość i została zastąpiona przez Kościół to już straciła swój blask i jestem chyba skłonny uznać, że jej zburzenie było zgodne z planami Boga
- już nigdy nie powiem, że żydzi odrzucili i nie uwierzyli w Mesjasza, bo znam liczby i zapewnienia Łukasza prawie z każdego rozdziału, że cała rzesza nowych się przyłączała do apostołów
Ostatnio zmieniony 2024-02-04, 12:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-04, 11:24

kazik95 pisze: 2024-02-03, 23:55 Ale gdy ja byłem w Jerozolimie to modliłem się w zasadzie tylko po murem świątyni - ścianą płaczu.
To właściwie nie jest nawet mur Świątyni. To fragment muru oporowego, trzymającego wzgórze.
Kościół Męki Pańskiej to w zasadzie stanie w długiej kolejce / długich kolejkach w tłumie ludzi. Komercja.
Dlaczego "komercja"?
Nie widzę w tym żadnej komercji. Po prostu chcemy pomodlić się w miejscu tak ważnym dla chrześcijaństwa.
Raczej smutny symbol kłótni pomiędzy chrześcijanami tradycyjnych kościołów.
To akurat prawda.
Trzeba by zejsc z głównych uliczek i głównych miejsc kultu np. do alternatywnych miejsc, by doświadczyć sposobności do ciszy, samotności, medytacji i refleksji.
Do tego nie trzeba wyjeżdżać z domu :)
Nie po to się jedzie tam, by szukać ciszy.
Nawiasem mówiąc: przejście Drogą Krzyżową uświadomiło mi, w jakich warunkach się odbywała: w wąskich uliczkach, wśród zgiełku straganów wielkiego miasta i, przede wszystkim, pod górę (co musiało być straszne dla zmaltretowanego skazańca - z tego aspektu nie zdawałem sobie wcześniej sprawy).

Dodano po 17 minutach 25 sekundach:
Dezerter pisze: 2024-02-04, 00:00 (...) a apostołowie nie chodzili, a przynajmniej wzmianek brak, bo jeszcze w nich trwały zwyczaje zakazujące takich zachowań.
Nie wydaje mi się. Odwiedzanie grobów proroków jak najbardziej istniało u Żydów (zresztą i dziś istnieje - sam, trochę przypadkowo, znalazłem się przy takim miejscu pielgrzymkowym w Tyberiadzie - było to miejsce pochówku Rabina Meira Ba'al HaNes "Cudotwórcy". Rabin Meir był jednym z najważniejszych mędrców II wieku i uczestnikiem Powstania Bar Kochby).
Każdy kto odwiedzał Jerozolimę i odwiedził miejsce najczęściej (choć moim zdaniem niesłusznie) wskazywane jako Wieczernik, miał okazję widzieć Żydów modlących się przy sąsiadującym z budynkiem grobie Dawida (co prawda oryginalny grób tego króla był we wschodniej części Wzgórza Świątyni i raczej został zniszczony podczas powstania Bar Kochby 132 – 135 n. e.).

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: kazik95 » 2024-02-04, 11:43

Tylko, że odwiedzanie grobu Jezusa ...
to trochę jak odwiedzanie przez Marię i Martę grobu Łazarza po jego wskrzeszeniu.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-04, 11:51

kazik95 pisze: 2024-02-04, 11:43 Tylko, że odwiedzanie grobu Jezusa ...
to trochę jak odwiedzanie przez Marię i Martę grobu Łazarza po jego wskrzeszeniu.
Dlaczego?
Odwiedzamy miejsca związane z Jezusem. Grób - właśnie dlatego, ze jest pusty.
Golgotę - bo tam umarł. Kościół Prymacji św. Piotra bo w tym miejscu Chrystus ustanowił papiestwo, Kanę, czy Górę Błogosławieństw z tego samego powodu.
Przed wyjazdem do Izraela byłem sceptyczny - "po co mi to? do mojej wiary niepotrzebne" - mówiłem.
A potem okazało się, że obecność w tych miejscach bardzo "aktualizuje" Ewangelię i moje Jej rozumienie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: kazik95 » 2024-02-04, 11:54

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-04, 11:51
kazik95 pisze: 2024-02-04, 11:43 Tylko, że odwiedzanie grobu Jezusa ...
to trochę jak odwiedzanie przez Marię i Martę grobu Łazarza po jego wskrzeszeniu.
Dlaczego?
Odwiedzamy miejsca związane z Jezusem. Grób - właśnie dlatego, ze jest pusty.
Golgotę - bo tam umarł. Kościół Prymacji św. Piotra bo w tym miejscu Chrystus ustanowił papiestwo, Kanę, czy Górę Błogosławieństw z tego samego powodu.
Przed wyjazdem do Izraela byłem sceptyczny - "po co mi to? do mojej wiary niepotrzebne" - mówiłem.
A potem okazało się, że obecność w tych miejscach bardzo "aktualizuje" Ewangelię i moje Jej rozumienie.
Tak, zgadzam się.
Sam też byłem
I cieszę się, że tego doświadczyłem.

Ja pisałem bardziej w odpowiedzi na pytanie Deza dlaczego w zasadzie uczniowie nie piszą o tym ,że odwiedzali Grób Jezusa.
I takie mysli mi się przy tej okazji pojawiły.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: Dezerter » 2024-02-04, 12:23

Marku zacytuj, więc jeden przykład z NT, poza oczywiście samym zmartwychwstaniem, o odwiedzaniu grobu, czy Golgoty przez chrześcijan.
Nie możemy tworzyć swoich przekonań a tym bardziej teologii na podstawie współczesnych obserwacji żydów w Jerozolimie.
O tym, gdzie i jak się zbierali i modlili mat wiele cytatów, więc trzymajmy się faktów.

Ps
Zajrzyj Marku do Dz 6 i jestem ciekaw twojej opinii o zmianach znaczenia Świątyni i procesie jej zastąpienia...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-04, 12:24

Ja myślę, że uczniowie nie odwiedzali (chociaż: skąd to właściwie wiemy? O tylu rzeczach nie napisano....) tak jak my nie odwiedzamy zabytków, kiedy nie są jeszcze zabytkami. Wątpię, by ktoś jeździł oglądać łaźnie w Rzymie, kiedy służyły do kąpania :)

Dodano po 53 sekundach:
Dezerter pisze: 2024-02-04, 12:23 Marku zacytuj, więc jeden przykład z NT, poza oczywiście samym zmartwychwstaniem, o odwiedzaniu grobu, czy Golgoty przez chrześcijan.
Nie ma takowego. I o czym to świadczy? O niczym dokładnie.
Nie możemy tworzyć swoich przekonań a tym bardziej teologii na podstawie współczesnych obserwacji żydów w Jerozolimie.
...ani na podstawie tego, czego NIE ma w Piśmie :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: Dezerter » 2024-02-21, 21:32

Jerozolima za czasów Jezusa Chrystusa. - kto nie widział tego "filmu" to polecam - naprawdę warto


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: kazik95 » 2024-02-26, 18:15

Też ciekawy filmik ze spaceru po wzgórzu świątynnym

[media]

[/media]
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 3

Post autor: Dezerter » 2024-02-26, 19:40

Chodziłem z tym panem kilka razy po tym świętym miejscu - ustawiam najpierw sobie film w HD, robię na pełny ekran (najlepiej duży), stawiam blisko przed nosem i przenoszę się wirtualnie i mentalnie tam :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studium Dziejów Apostolskich”