Wiara

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Wiara

Post autor: Adam01 » 2024-01-06, 22:38

Urodziłem się w rodzinie katolickiej i byłem wychowywany na katolika. Różnie to u mnie było z praktyką w okresie nastoletnim i chyba gorzej jest dzisiaj przez to Fiducia supplicans. Jednak moja wiara wraz z jej rozwojem zawsze jakoś szła ze mną przez moje życie. Cała ta wolna wola i/kontra oddanie Bogu. Do tego moje uwielbienie Boga, które zostało mi nakazane przykazaniem miłości. Przez ponad 20 lat mojego życia moja wiara kojarzyła mi się:
- z moim wolnym wyborem zgodnym z uprzednim uwarunkowaniem,
- z umiejętnością, którą rozwijałem wierząc przez lata,
- czasem także z pewną powinnością moją, jako ułomnego i wadliwego dzieła wobec swojego Stwórcy, który nie wiadomo po co tak naprawdę mnie zrobił i co ode mnie chciał.
Przez ostatnie miesiące moja wiara kojarzy mi się jednak coraz bardziej z łaską, która została mi dana od Boga. Nie wiem dokładnie skąd ale wiem, że moja wiara ma sporo wad, nie jest doskonała, być może będzie kiedyś lepsza, ale jest darem od Boga, za który naprawdę jestem wdzięczny.
Zostało nam powiedziane, proście, a będzie nam dane. Proście słowami modlitwy "Ojcze nasz…" I słowach tych mówimy: bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Czy ktoś zastanawiał się nad tymi słowami? Dla mnie wygląda to tak, że w prośbie swoją wolę oddajemy Bogu. Przez ostanie miesiąca doświadczam tego naprawdę, nawet w swoich prostych prośbach.
Przykład z ostatnich dni. Na święta było na dworze bardzo ładnie. Sporo słońca i zieleni. Jednak mamy zimę i tęskniło mi się trochę do białego śniegu. Poprosiłem więc o lekki mrozik i piękną białą zimę. Od tych kilku ostatnich miesięcy zauważyłem, że moje prośby spełniają się często ale z opóźnieniem. Najpierw przyszedł mróz i deszcz. Nastała taka gołoledź, że bałem się jechać samochodem. Niepotrzebnie, samochód szedł jak po szynach, a ulice były przepiękne, jak tafle luster. Pierwszy raz coś tak pięknego w życiu widziałem. Potem przyszedł śnieg, piękny biały puch na lekkim mrozie. Tak delikatny, że odśnieżałem jedną ręką. Co prawda miałem pewne wyobrażenie zimy, o którą prosiłem, ale tak pięknej jeszcze nie widziałem. Przypadki takich drobnych próśb wysłuchanych mógłbym podać chyba z kilkadziesiąt, każda cieszy lub zachwyca i mam nadzieję, że tak już będzie. Więc jeśli ktoś ma jakiś problem z wiarą i jej działaniem, to polecam spróbowanie mojego obecnego podejścia do niej.

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 49 times

Re: Wiara

Post autor: helperman » 2024-01-06, 23:13

Adam01 pisze: 2024-01-06, 22:38 Od tych kilku ostatnich miesięcy zauważyłem, że moje prośby spełniają się często ale z opóźnieniem.

Przypadki takich drobnych próśb wysłuchanych mógłbym podać chyba z kilkadziesiąt, każda cieszy lub zachwyca i mam nadzieję, że tak już będzie.
Cześć Adam. Czytając twoje świadectwo i wpis o spełnianych modlitwach, przychodzi mi do głowy zaproponowanie Ci żebyś modlił się także za chorych. Chyba że już to czynisz.
Może masz szczególne obdarowanie od Boga?
Jeśli tak jest to mógłbyś pomóc wielu ludziom. Przyczynić się do odzyskania czyjegoś zdrowia a potem i wiary.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1927
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Wiara

Post autor: Andy72 » 2024-01-06, 23:43

helperman pisze: 2024-01-06, 23:13 Może masz szczególne obdarowanie od Boga?
Taaa... utwierdzaj go jeszcze :)) W "przygodach księdza Browna" Chestertona był przypadek że ksiądz-detektyw dał mocno w gębę pewnemu gościowi, który spokojnie przyglądał się kroplom deszczu na szybie, po czym uderzony podziękował księdzu.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1927
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Wiara

Post autor: Andy72 » 2024-01-07, 07:11

A tak poza tym, Adam01 , przepraszam , za bardzo Cię atakuję.
Jako dyskutant, nie jestem nice guy.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 938 times

Re: Wiara

Post autor: Susanna » 2024-01-07, 10:25

U mnie dziś jest sporo śniegu i idąc do Kościoła pomyślałam że nie jestem zadowolona z tego że znów wrócila prawdziwa zima...ale może ktoś o ten śnieg prosił.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wiara

Post autor: Andej » 2024-01-07, 10:42

Dziwię się, że można prosić o śnieg. Dziwę się, że można prosić o coś, co dla wielu jest złem. Dziwię się, że można Boga prosić o zachcianki. Czy nie lepiej jest skierować całą energię na modlitwy o to, co jest dobrem dla każdego? O to co jest dobrem niepodważalnym?

Antropomorfizując Boga zastanawiać się można, jak się czuje, gdy 100 prosi o śniegi i 100 prosi o to, aby śniegu nie było.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Wiara

Post autor: Dezerter » 2024-01-07, 11:42

Adam dzięki za fajne świadectwo, zapraszam do wątku Prośby o modlitwę i do objęcia wszystkich forumowiczów modlitwą prośby o błogosławieństwo.
Przepraszam cię jednocześnie za dwóch forumowych marudów, którzy wczoraj mieli chyba gorszy dzień :-\
Pełna zgoda z tobą, że wiara to Łaska i ja za nią bardzo dziękuję Bogu, bo to rzeczywiście wielkie szczęście, że ją mamy
pamiętajmy by zawsze podziękować Bogu za to
- jest wielu, którzy szukają, błądzą a nawet proszą, ale nie mają Łaski wiary :(
Ostatnio zmieniony 2024-01-07, 11:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wiara

Post autor: Andej » 2024-01-07, 12:40

Dezerter pisze: 2024-01-07, 11:42 - jest wielu, którzy szukają, błądzą a nawet proszą, ale nie mają Łaski wiary
Jest wielu, którzy szukają, błądzą, a stale proszą, gdyż mają łaskę wiary. I choć ją mają, to w dalszym ciągu proszą o jej przymnożenie. O przymnożenie wiary, nadziei, miłości. Proszą, bo maja łaskę wiary. Bez niej, nie prosiliby. Ale nie poprzestają na prośbach i pamiętają o tym, aby dziękować. Aby dostrzegać to, za co należy dziękować.

A każdy dzień zaczyna od słow:

Kiedy ranne wstają zorze
Tobie ziemia, Tobie morze
Tobie śpiewa żywioł wszelki
Bądź pochwalon, Boże wielki!
Tobie śpiewa żywioł wszelki
Bądź pochwalon, Boże wielki!
A człowiek, który bez miary
Obsypany Twymi dary
Coś go stworzył i ocalił
A czemuż by Cię nie chwalił?

Coś go stworzył i ocalił
A czemuż by Cię nie chwalił?

Ledwie oczy przetrzeć zdołam
Wnet do mego Pana wołam
A nawet jeszcze przed otwarciem oczy. Natychmiast, gdy wróci świadomość kolejnego dnia.
Do mego Boga na niebie
I szukam Go koło siebie
Do mego Boga na niebie
I szukam Go koło siebie
Wielu snem śmierci upadli
Co się wczora spać pokładli
My się jeszcze obudzili
Byśmy Cię, Boże, chwalili

My się jeszcze obudzili
Byśmy Cię, Boże, chwalili
Ostatnio zmieniony 2024-01-07, 12:40 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Wiara

Post autor: Arek » 2024-01-25, 18:47

Jak zweryfikować, czy moja wiara przynosi owoce? Jak zdiagnozować czy dana osoba idzie wąską drogą do zbawienia? Może ktoś zna jakieś narzędzia weryfikujące czy wiara jest pogłębiana, czy też stagnująca czy wręcz hamująca rozwój duchowy człowieka.
Może ktoś opracował taką choćby podstawową weryfikację?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wiara

Post autor: Andej » 2024-01-25, 18:53

Arek pisze: 2024-01-25, 18:47 Jak zweryfikować, czy moja wiara przynosi owoce?
Patrz na gałązki. Na wyrastające pędy. Dobre są, czy usychają? Jakie są na nich owoce?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Wiara

Post autor: Arek » 2024-01-25, 19:06

No właśnie taki rachunek sumienia stanu wiary. Z całą pewnością jestem w drodze. Ale zdrowa konfrontacja mogłaby pobudzić do większych działań.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiara

Post autor: Adam01 » 2024-01-25, 19:10

Arek pisze: 2024-01-25, 18:47 Jak zweryfikować, czy moja wiara przynosi owoce?
Chyba raczej odradzałbym taki zamiar weryfikacji, a nawet jego chęć.
Nie wystawiaj Pana Boga na próbę i bacz lepiej, żebyś sam nie był na nią wystawiony.
Słyszałeś o Hiobie?
Jeśli masz za co dziękować Panu Bogu to na pewno przynosi owoce.
Miłować, ufać i dziękować, a z nadzieją nie przesadzać :)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Wiara

Post autor: Arek » 2024-01-25, 19:35

Myślisz, że to jest wystawianie Boga na próbę. By mieć pełniejszy obraz siebie i stanu w jakim się teraz znajduję. Myślisz, że żaden mistyk, Święty, duchowny nie opracował ćwiczeń duchowych, by weryfikować, zgłębiać, analizować postępy w dążeniu do świętości.
Nikt nie opisał, nie opracował i nie proponuje jak rosnąć duchowo?
Może to moja pycha, gadatliwość, nieumiarkowanie, przesadność. Może faktycznie sam siebie bez niczyjej pomocy muszę weryfikować do końca życia.
...a z nadzieją nie przesadzać. Czyli ją mieć ale nie za dużo?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiara

Post autor: Adam01 » 2024-01-25, 19:50

Arek pisze: 2024-01-25, 19:35 Myślisz, że to jest wystawianie Boga na próbę. By mieć pełniejszy obraz siebie i stanu w jakim się teraz znajduję. Myślisz, że żaden mistyk, Święty, duchowny nie opracował ćwiczeń duchowych, by weryfikować, zgłębiać, analizować postępy w dążeniu do świętości.
Nikt nie opisał, nie opracował i nie proponuje jak rosnąć duchowo?
Może to moja pycha, gadatliwość, nieumiarkowanie, przesadność. Może faktycznie sam siebie bez niczyjej pomocy muszę weryfikować do końca życia.
...a z nadzieją nie przesadzać. Czyli ją mieć ale nie za dużo?
Nie wiem czemu w ogóle do tego tak podchodzisz.
Pamiętasz jak było w szkole?
Poznajesz, uczysz się, rozwijasz się i cieszysz się owocami swojego poznania.
Osobiście proszę i jestem wdzięczny za spełnienie moich próśb ale nie oczekuję ich spełnienia.
Oddaję to już do decyzji i woli Boga, jak w tej modlitwie: "bądź wola Twoja".
Mam się z czego cieszyć i jestem szczerze za to wdzięczny.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Wiara

Post autor: Arek » 2024-01-25, 19:57

Ale ja pragnę nawrócenia, poprawy życia i to chciałbym skonfrontować. Nie oceniać siebie, bo od tego to jest Bóg, ale sprawdzić czy wogóle droga w którą ruszyłem 3 lata temu jest słuszna. Czy sam siebie nie okłamuję.

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
Jeśli nie ma takiego narzędzia duchowego to muszę radzić sobie dalej na drodze własnej weryfikacji.
Ostatnio zmieniony 2024-01-25, 19:57 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”