Jeden Kościół, ale czy jednolity?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jeden Kościół, ale czy jednolity?

Post autor: sądzony » 2024-01-13, 19:34

Andej pisze: 2024-01-13, 19:25 Nie tylko zaczynam. Uważam, że najważniejsza jest kontynuacja. Czyli dążenie do ideału, jakim jest jednolitość.

Jednolite jest niebo. A jedna wierzą, że równocześnie różnorodne. Jednolite w miłości i łączności z Bogiem. I różnorodne z powodu indywidualności każdego człowieka.
No ale skąd pomysł, że Kościół ma być jednolity? Skąd myśl, że jednolity jest ideał? Że niebo jest jednolite?

Z tego co czytałem o tym co najbliższe na ziemi Niebu, o zjednoczeniu z Ojcem przez Chrystusa w Duchu Miłości dusza człowieka zjednoczona z Bogiem pomimo, że jest jednym to nie tym_samym.

Dla mnie to troszkę tak jakbyś chciał, by mąż i żona byli jednym (mistyczny akt zjednoczenia ciała i duszy) i byli zarazem jednolici. Jedność możliwa jest właśnie dzięki różnorodności. Trochę jakbyś oczekiwał jedności w akcie małżeństwa/zbliżenia dwóch mężczyzn.
Ostatnio zmieniony 2024-01-13, 19:34 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jeden Kościół, ale czy jednolity?

Post autor: Andej » 2024-01-13, 19:38

To już zbyt wysoki dla mnie poziom abstrakcji. Albo uduchowienia. Wymiękam.

Wydaje mi się jedynie, że zgadzasz z początkową tezą, którą postawiłem. Tylko w sposób nader skomplikowany.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jeden Kościół, ale czy jednolity?

Post autor: sądzony » 2024-01-13, 19:46

Andej pisze: 2024-01-13, 19:38 To już zbyt wysoki dla mnie poziom abstrakcji. Albo uduchowienia. Wymiękam.
Wydaje mi się jedynie, że zgadzasz z początkową tezą, którą postawiłem. Tylko w sposób nader skomplikowany.
Bardzo możliwe, że się zgadzam.
Chodzi mi jedynie o to, że jedność możliwa jest właśnie dzięki różnorodności.
Paradoksalnie im większa różnorodność ludzi w Kościele tym większa obecność spoiwa, odpowiadającego za Jedność.

Tak mi się wydaje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”