Św. Wit.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2501
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1050 times
Been thanked: 939 times

Św. Wit.

Post autor: Susanna » 2024-01-11, 09:23

Wit pochodził z Sycylii z bogatej pogańskiej rodzinie.
W Jezusa uwierzył dzięki mamie Krescencji i jej mężowi Modestowi, który był służącym w domu Wita
(inni hagiografowie twierdzą, że Modest był jego guwernerem).

Ojciec chłopca gdy dowiedział się że Wit jest chrześcijaninem, postanowił wymóc na nim wyparcie się wiary
jednak Wit nie chciał się wyrzec Jezusa, więc ojciec usiłował syna zabić.
Jednak opiekunowie pomogli mu uciec i ukryli na południu Włoch. Chłopiec miał wtedy kilka lat.
Wraz z opiekunami został schwytany i przywieziony do Rzymu.

Wit wraz z rodzicami został umęczony w roku 303, podczas prześladowań.
Według Martyrologium Rzymskiego, cała trójka miała zostać zanurzona w kotle z wrzącym ołowiem,
po czym rzucono ich dzikim zwierzętom i rozciągano na katowni. Zachowały się wczesne,
choć pośrednie informacje o św. Wicie oraz liczne i stare dowody kultu. Czczony był jako jeden z Czternastu Wspomożycieli.

W Europie znane są Sanktuaria św. Wita, m.in., katedra w Pradze (tam przechowywane są relikwie ręki Świętego).

Nad Jeziorem Żywieckim jedną z atrakcji turystycznych jest Lasek św. Wita, gdzie kiedyś istniała kaplica
poświęcona Świętemu i źródełko, którego wodzie przypisywano właściwości lecznicze.

Źródło:

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-15b.php3
Ostatnio zmieniony 2024-01-11, 09:24 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”