Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-14, 11:55

kazik95 pisze: 2024-01-14, 00:05 Wydaje mi się że co najmniej od czasów Soboru Watykańskiego Drugiego nie patrzy się już tak jednostronnie na ten problem.
Z tego co pamiętam, to są tam takie słowa: 'często nie bez winy jednej i drugiej strony".
Nie chodzi o winę, lecz o prawdę.
Ekumenizm musi wynikać z miłości, a nie z wątpliwości – co nie przeszkadza przyznaniu, że obie strony zawiniły w sprawie podziałów.
Ekumenizm to wielkie zadanie: musi być ono czynione prawidłowo.
A podstawą dla niego dla katolika jest zakorzenienie i pełne osadzenie w Kościele. To jest twarda podstawa, na której można budować mosty.


Kościół nie rezygnuje z żadnej prawdy - w tym z prawdy o swojej jedyności.

Wspomniałeś o Soborze Watykańskim II - oto soborowy Dekret o ekumeniźmie:
„Same te Kościoły i odłączone Wspólnoty, choć w naszym przekonaniu podlegają brakom, wcale nie są pozbawione znaczenia i wagi w tajemnicy zbawienia. Duch Chrystusa nie wzbrania się przecież posługiwać nimi jako środkami zbawienia, których moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu.
Mimo to odłączeni od nas bracia, pojedynczo lub w swoich Kościołach czy Wspólnotach, nie cieszą się tą jednością, jakiej Jezus Chrystus chciał użyczyć hojnie tym wszystkim, których odrodził i jako jedno ciało obdarzył nowym życiem, a którą oznajmia Pismo Święte i czcigodna Tradycja Kościoła. Pełnię bowiem zbawczych środków osiągnąć można jedynie w katolickim Kościele Chrystusowym, który stanowi powszechną pomoc do zbawienia. Wierzymy mianowicie, że jednemu Kolegium apostolskiemu, któremu przewodzi Piotr, powierzył Pan wszystkie dobra Nowego Przymierza celem utworzenia jednego Ciała Chrystusowego na ziemi, z którym powinni zjednoczyć się całkowicie wszyscy, już w jakiś sposób przynależący do Ludu Bożego”.


Nauka ta jest podtrzymywana także po Soborze. Kongregacja Nauki Wiary, Deklaracja o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła »Dominus Iesus«:
"»Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem – wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym – Kościołów i Wspólnot eklezjalnych.
Nie mogą też mniemać, że Kościół Chrystusowy nie istnieje już dziś w żadnym miejscu i dlatego winien być jedynie przedmiotem poszukiwań prowadzonych przez wszystkie Kościoły i wspólnoty«.
W rzeczywistości »elementy tego Kościoła, już nam danego, istnieją ‘łącznie i w całej pełni’ w Kościele katolickim oraz ‘bez takiej pełni’ w innych Wspólnotach«”.

dlatego:
„(…) w powiązaniu z jedynością i powszechnością zbawczego pośrednictwa Jezusa Chrystusa należy stanowczo wyznawać jako prawdę wiary katolickiej jedyność założonego przezeń Kościoła. Tak jak jest jeden Chrystus, istnieje tylko jedno Jego Ciało, jedna Jego Oblubienica: »jeden Kościół katolicki i apostolski«"

Fundamentalnym tekstem na temat ekumenizmu jest encyklika wielkiego zwolennika tego ruchu, św Jana Pawła II Ut unum sint. Tekst stanowi wielkie wezwanie do jedności, mówi o elementach „uświęcenia i prawdy” obecnych w innych wspólnotach chrześcijańskich, które stanowią „obiektywną podstawę komunii, choć niedoskonałej, istniejącej między nimi a Kościołem katolickim”. Przy tym wszystkim jednak czyni zastrzeżenie: „W takiej mierze, w jakiej elementy te znajdują się w innych Wspólnotach chrześcijańskich, jest w nich czynnie obecny jedyny Kościół Chrystusowy. Dlatego Sobór Watykański II mówi o pewnej – choć niedoskonałej – komunii”.

Komunia Święta to coś zupełnie innego niż np. wspólna modlitwa. To identyfikacja.

Więcej na ten temat powiedziałem tu:


Dodano po 16 minutach :
kazik95 pisze: 2024-01-14, 08:24 ‭‭Galacjan‬ ‭5:19‭-‬21‬ ‭SNP‬‬
[19] Wiadomo, co bierze się z ciała: nierząd, nieczystość, rozpusta, [20] oddawanie czci bożyszczom, wróżbiarstwo, wrogość, kłótliwość, zazdrość, porywczość, zaczepność, krnąbrność, brak troski o jedność, [21] zawiść, chęć mordu, pijaństwo, rozpasanie i tym podobne. Zapowiadam wam teraz, tak jak czyniłem to wcześniej, że ci, którzy się tych rzeczy dopuszczają, nie odziedziczą Królestwa Bożego.
https://bible.com/bible/2095/gal.5.19.SNP
No cóż, nic dziwnego, że ci, co dokonali rozdziału, sfałszowali tłumaczenie, "zmiękczając" jego wymowę.
Oczywiście nie ma tam z całą pewnością tekstu "brak troski o jedność", jest zwrot "dichostasiai haireseis".
Wyraz dichostasiai oznacza "podział, rozłam" (patrz np. użycie tego słowa w Rz 16,17 albo 1 Kor 3,3) zaś haireseis "stronnictwo, sekciarstwo" (patrz np. użycie tego słowa w Tt 3,11 lub 1Kor 11,19 a przede wszystkim 2Ptr 2,1 - warto przeczytać te odniesienia, bo bardzo naświetlają temat).

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: abi » 2024-01-14, 13:19

pewnie już to gdzieś pisałam na forum
ale przyjmując Komunię w cerkwi byłam pod tak silnym stresem niezachłyśniecia się, że w ogóle bez należnego szacunku przyjęłam
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-14, 14:21

abi pisze: 2024-01-14, 13:19 pewnie już to gdzieś pisałam na forum
ale przyjmując Komunię w cerkwi byłam pod tak silnym stresem niezachłyśniecia się, że w ogóle bez należnego szacunku przyjęłam
Akurat w cerkwi prawosławnej katolik w zasadzie może przyjąć Komunię Świętą - co prawda mam wątpliwości, czy powinien to robić ze względu na szacunek dla gospodarzy (oni tak nie uważają).

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: abi » 2024-01-14, 14:52

raczej to jest cerkiew greckokatolicka
pw. Zaśnięcia NMP

https://g.co/kgs/4CSWHu7
ale zamiast chwalić Boga ja cały czas myślałam - oby się nie zadławić, oby nie
Ostatnio zmieniony 2024-01-14, 15:04 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: sądzony » 2024-01-14, 16:06

Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:18 Jest jeden Bóg, a nie jeden kościół, chyba, że kościół stal się Twoim Bogiem.
"Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół"

Dodano po 6 minutach 20 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 12:11 Ekumenizm musi wynikać z miłości, a nie z wątpliwości
Tak rzadko używasz pojęcia "miłość", a w zasadzie tej prawdy, że aż pogratuluję i dodam, iż wszystko powinno z niej wynikać.
A co do wątpliwości to właśnie miłość wraz z wiarą i nadzieją, pozwalają te wątpliwości "przekroczyć".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Adam01 » 2024-01-14, 16:19

sądzony pisze: 2024-01-14, 16:12
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:18 Jest jeden Bóg, a nie jeden kościół, chyba, że kościół stal się Twoim Bogiem.
"Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół"
Jest nie wyklucza wierzę, a święty, powszechny i apostolski Kościół nie oznacza wyłącznie katolickiego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: sądzony » 2024-01-14, 16:29

Adam01 pisze: 2024-01-14, 16:19 Jest nie wyklucza wierzę, a święty, powszechny i apostolski Kościół nie oznacza wyłącznie katolickiego.
Wszystko zależy od tego w co wierzysz i co rozumiesz pod pojęciem "Kościół".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-14, 21:15

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 14:21
abi pisze: 2024-01-14, 13:19 pewnie już to gdzieś pisałam na forum
ale przyjmując Komunię w cerkwi byłam pod tak silnym stresem niezachłyśniecia się, że w ogóle bez należnego szacunku przyjęłam
Akurat w cerkwi prawosławnej katolik w zasadzie może przyjąć Komunię Świętą - co prawda mam wątpliwości, czy powinien to robić ze względu na szacunek dla gospodarzy (oni tak nie uważają).

gadałem z popem , oni to wezma na powaznie i uznaja ze jestes prawosławny juz wtedy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-14, 22:50

sądzony pisze: 2024-01-14, 10:18 A co do wątpliwości to właśnie miłość wraz z wiarą i nadzieją, pozwalają te wątpliwości "przekroczyć".
Nie. To już nie jest ekumenizm. Osoby z wątpliwościami powinny się trzymać z dala od działań ekumenicznych.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 16:19 Jest nie wyklucza wierzę, a święty, powszechny i apostolski Kościół nie oznacza wyłącznie katolickiego.
Oznacza. Nie ma zresztą innego, jest JEDEN.

"Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół"

"»Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem – wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym – Kościołów i Wspólnot eklezjalnych."
Ostatnio zmieniony 2024-01-14, 22:53 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-14, 23:25

kazik95 pisze: 2024-01-13, 23:48 Załóżmy, że są dwie skłócone ze sobą rodziny. Dwóch sąsiadów jak to zazwyczaj bywa.
A ja jestem jednym z nich.
I gdy przyjmuje zaproszenie i idę do tych sąsiadów na obiad, to chyba nawiązuję relację, przełamuję podział i buduję jedność?

Dlaczego w relacjach miedzykościelnych panuje jakaś inna, dziwna logika?

Dodano po 3 minutach 13 sekundach:
Dlatego, że u mnie gotujemy obiad według innego przepisu to nie mogę iść do sąsiada?

Dodano po 1 minucie :
Dlatego, że u mnie gotuje żona a u nich mąż?
Ten teologiczny język dla mnie ukrywa i zaciemnia prostą prawde.
Prostą relację miłości i pogodzenia się między różnymi osobami wierzącymi w Chrystusa.

Wrócę do tej analogii dwóch rodzin i doprecyzuję ją.

Dawno temu była sobie pewną rodzina. Był ojciec i jego synowie.
Jeden z synów dostrzegał dysfunkcję w rodzinie, do której nie chciał się przyznać ojciec. Syn ten, być może zbyt radykalnie, wyrażał głośno swoje niezadowolenie. Inni jego bracia nie mieli na tyle odwagi lub też nie widzieli tego co on.

Syn zwracał uwagę ojcu. A ojciec, nie chciał ustąpić i postawił w pewnym momencie sprawę kategorycznie: albo akceptujesz zasady panujące w domu albo nie możesz z nami mieszkać.
Syn nie chciał się na to zgodzić i wyprowadził się z domu.

I mamy teraz sytuację taką że jesteśmy pra pra pra wnukami synów: pozostającego w domu i tego który odszedł i zbudowal swój własny dom i zamieszkał oddzielnie.

Czy nie możemy się odwiedzać? Czy nie możemy wspólnie się modlić? Czy nie możemy wspólnie jeść obiadu?

Dlaczego ma nami kierować upór, nieprzejednanie?
Czy to, że inaczej rozumiemy nasze rodzinne symbole i rytuały przeszkadza w tym, żeby celebrować mimo wszystko to że jesteśmy jedną rodziną?

Dlaczego te proste zasady przykrywamy językiem skomplikowanych dokumentów?
Ostatnio zmieniony 2024-01-14, 23:27 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-14, 23:34

Jak wyżej. Nie mam nic do dodania.
A dokumenty są proste. Że niewygodne, bo nie wspierają Twojego spojrzenia - to rozumiem.
Ale to Twój, nie mój i nie Kościoła problem.

Aha, i byłbym wdzięczny, gdybyś nie wykrzywiał tego, co napisałem. Nie tylko nie napisałem, że nie możemy się odwiedzać czy razem modlić, ale wręcz napisałem coś odwrotnego - zaraz na początku. Ale Eucharystia to zupełnie coś innego.
Ostatnio zmieniony 2024-01-14, 23:36 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: sądzony » 2024-01-15, 08:04

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 22:51 Nie. To już nie jest ekumenizm. Osoby z wątpliwościami powinny się trzymać z dala od działań ekumenicznych.
Rozumiem tę stanowczość w wyrażaniu własnego zdania, ale tupanie nie ozłaca racji prawdą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-15, 08:29

sądzony pisze: 2024-01-15, 08:04
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 22:51 Nie. To już nie jest ekumenizm. Osoby z wątpliwościami powinny się trzymać z dala od działań ekumenicznych.
Rozumiem tę stanowczość w wyrażaniu własnego zdania, ale tupanie nie ozłaca racji prawdą.
Niemerytoryczne uwagi ad personam tym bardziej.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-15, 08:33

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 22:51
sądzony pisze: 2024-01-14, 10:18 A co do wątpliwości to właśnie miłość wraz z wiarą i nadzieją, pozwalają te wątpliwości "przekroczyć".
Nie. To już nie jest ekumenizm. Osoby z wątpliwościami powinny się trzymać z dala od działań ekumenicznych.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 16:19 Jest nie wyklucza wierzę, a święty, powszechny i apostolski Kościół nie oznacza wyłącznie katolickiego.
Oznacza. Nie ma zresztą innego, jest JEDEN.

"Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół"

Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem – wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym – Kościołów i Wspólnot eklezjalnych."
Czy Kościół jest jakąś sektą, że "nie wolno mi uważać, że..."?
Bardzo razi mnie to zdanie.
Ostatnio zmieniony 2024-01-15, 09:34 przez kazik95, łącznie zmieniany 4 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Adam01 » 2024-01-15, 09:32

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 22:51
Adam01 pisze: 2024-01-14, 16:19 Jest nie wyklucza wierzę, a święty, powszechny i apostolski Kościół nie oznacza wyłącznie katolickiego.
Oznacza. Nie ma zresztą innego, jest JEDEN.
"Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół"
"»Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem – wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym – Kościołów i Wspólnot eklezjalnych."
Masz niewątpliwy talent do argumentacji jednakże tu mnie nie przekonałeś.
Kościół ma być święty, powszechny i apostolski. Inne wyznania też spełniają te kryteria.
Poza tym wiara jest tylko pochodną.
Wiara wiarą ale to Bóg jest jeden.
Tutaj słyszałeś jeno, że gdzieś dzwoni ;)

ODPOWIEDZ