Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-13, 14:13

Czy z udziału w Eucharystii w Kościele innego wyznania należy się spowiadać? Czy jest to grzech?

A jeśli "to zależy?", to kiedy spowiedź jest konieczna, a kiedy nie jest konieczna?

Na przykład w Kościele Polskokatolickim, Starokatolickim, Prawosławnym, Anglikańskim, Metodystycznym ... ?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-13, 17:01

Pytasz o udział czy o przyjmowanie Eucharystii?

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-13, 17:26

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-13, 17:01 Pytasz o udział czy o przyjmowanie Eucharystii?
Pełen udział, czyli wraz ze spożywaniem Komunii/Eucharystii
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Tek de Cart » 2024-01-13, 18:01

Obowiązek niedzielnej / świątecznej Mszy Świętej możesz spełnić uczestnicząc w Mszy Świętej w katolickiej świątyni (najlepiej rzymsko-katolickiej, ale może też być unicka, grekokatolicka itd obrządków w Kościele katolickim jest ponad 20, https://pl.wikipedia.org/wiki/Katolicki ... _wschodnie)

Spożywanie Komunii w trakcie liturii innego wyznania oznacza (jako publiczny znak!) jedność z tymże wyznaniem - więc np. wielu prawosławnych gdyby zobaczyło katolika przyjmującego Komunię w prawosławnej cerkwii to by uznało, ze właśnie konwertował na prawosławie.

I w zasadzie tylko w prawosławnych obrządkach (i niektórych starochrześcjanskich wschodnich) możemy mówić o Komunii w rozumieniu sakramentalnym. We wspólnotach protestanckich coś co nazywają Komunią nie jest sakramentem (aczkolwiek też może być traktowane jako publiczne wyznanie JEDNOŚCI z tymże wyznaniem).
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Andej » 2024-01-13, 18:42

Zamiast podpowiedzi podam link. Wydaje mi się, że powinien wyjaśnić wątpliwości.
https://www.dw.com/pl/warto-wiedzie%C4% ... a-64201304
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-13, 19:16

Tek de Cart pisze: 2024-01-13, 18:01 Obowiązek niedzielnej / świątecznej Mszy Świętej możesz spełnić uczestnicząc w Mszy Świętej w katolickiej świątyni (najlepiej rzymsko-katolickiej, ale może też być unicka, grekokatolicka itd obrządków w Kościele katolickim jest ponad 20, https://pl.wikipedia.org/wiki/Katolicki ... _wschodnie)

Spożywanie Komunii w trakcie liturii innego wyznania oznacza (jako publiczny znak!) jedność z tymże wyznaniem - więc np. wielu prawosławnych gdyby zobaczyło katolika przyjmującego Komunię w prawosławnej cerkwii to by uznało, ze właśnie konwertował na prawosławie.

I w zasadzie tylko w prawosławnych obrządkach (i niektórych starochrześcjanskich wschodnich) możemy mówić o Komunii w rozumieniu sakramentalnym. We wspólnotach protestanckich coś co nazywają Komunią nie jest sakramentem (aczkolwiek też może być traktowane jako publiczne wyznanie JEDNOŚCI z tymże wyznaniem).
W pewnym sensie więc przyjmowanie komunii w kościele innego wyznania jest przełamywaniem podziału Kościoła.
Jest to więc wspólnota ponad denominacyjnymi podziałami.

Trudno mi więc wzbudzić w sobie za to żal. Bo jakie zło wiąże się z uczynkami pojednania z chrześcijanami innych wyznań?

Skoro można się z nimi razem modlić, to dlaczego nie można pić z nimi z tego samego kielicha i jeść z tego samego chleba?
Dlaczego akurat to jest tak kontrowersyjne?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-13, 22:31

kazik95 pisze: 2024-01-13, 19:16 W pewnym sensie więc przyjmowanie komunii w kościele innego wyznania jest przełamywaniem podziału Kościoła.
Nie. Jest przyłączaniem się do podziału.

Inna sprawa, że - poza Prawosławiem i paru pomniejszymi wyznaniami - nie ma sensu - bo to po prostu nie jest Ciało i Krew Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 2024-01-13, 22:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-13, 22:34

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-13, 22:31
kazik95 pisze: 2024-01-13, 19:16 W pewnym sensie więc przyjmowanie komunii w kościele innego wyznania jest przełamywaniem podziału Kościoła.
Nie. Jest przyłączaniem się do podziału.
Wytłumacz mi, bo tego nie rozumiem.
Gdy łączę się z innymi chrześcijanami, to dzielę Kościół.
Gdy oddzielam się od innych chrześcijan, to ten Kościół jednoczę?

"Czy Chrystus jest podzielony?"

‭‭Pierwszy list św. Pawła do Koryntian‬ ‭1:11‭-‬13‬ ‭BW1975‬‬
[11] Albowiem wiadomo mi o was, bracia moi, od domowników Chloi, że wynikły spory wśród was. [12] A mówię to dlatego, że każdy z was powiada: Ja jestem Pawłowy, a ja Apollosowy, a ja Kefasowy, a ja Chrystusowy. [13] Czy rozdzielony jest Chrystus? Czy Paweł za was został ukrzyżowany albo w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?

https://bible.com/bible/3490/1co.1.11.BW1975
Ostatnio zmieniony 2024-01-13, 22:50 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-13, 23:15

No w wypadku podziału na protestantyzm i katolicyzm masz podział na kościół Chrystusowy w tradycji i w ujęciu luterskim.
To on zaczął główny podział na tradycje nauki jako kontynuacji a tradycje nauki wg samodzielnego rozumienia.

A w linkowanym fragmencie swPawel nie pisze o podziałach doktrynalnych (z innych fragmentów pism wiemy że potrafił rugaç herezje) ale o podziale na zasadzie ambicjonalnej przynależności .

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-13, 23:38

kazik95 pisze: 2024-01-13, 22:34
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-13, 22:31
kazik95 pisze: 2024-01-13, 19:16 W pewnym sensie więc przyjmowanie komunii w kościele innego wyznania jest przełamywaniem podziału Kościoła.
Nie. Jest przyłączaniem się do podziału.
Wytłumacz mi, bo tego nie rozumiem.
Gdy łączę się z innymi chrześcijanami, to dzielę Kościół.
Jeśli łączysz się z podziałem, to dokonujesz podziału. To zupełnie proste.
Czym innym jest modlitwa, a czym innym uczestniczenie w sfałszowanym obrzędzie, który nie jest Eucharystią.
Ekumenizm nie polega na przyłączaniu się do rozłamu.
Gdy oddzielam się od innych chrześcijan, to ten Kościół jednoczę?
Zacznij od łączności z Kościołem, w którym jesteś.
"Czy Chrystus jest podzielony?"

‭‭Pierwszy list św. Pawła do Koryntian‬ ‭1:11‭-‬13‬ ‭BW1975‬‬
[11] Albowiem wiadomo mi o was, bracia moi, od domowników Chloi, że wynikły spory wśród was. [12] A mówię to dlatego, że każdy z was powiada: Ja jestem Pawłowy, a ja Apollosowy, a ja Kefasowy, a ja Chrystusowy. [13] Czy rozdzielony jest Chrystus? Czy Paweł za was został ukrzyżowany albo w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?

https://bible.com/bible/3490/1co.1.11.BW1975
Przeczytaj uważnie - ten fragment NIE dotyczy sytuacji łączenia się z tymi, którzy dokonali rozłamu, tylko niezgody we wspólnocie chrześcijańskiej.
Wg Biblii rozłam jest jednym z najcięższych przewinień - zobacz w jakim "towarzystwie" jest wymieniany:
"Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą. "/Gal 5,19-21/
Dlatego przyłączanie się do rozłamu jest czymś, co deprecjonuje:
"Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani."/1Kor 11,19/

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-13, 23:43

Załóżmy, że są dwie skłócone ze sobą rodziny. Dwóch sąsiadów jak to zazwyczaj bywa.
A ja jestem jednym z nich.
I gdy przyjmuje zaproszenie i idę do tych sąsiadów na obiad, to chyba nawiązuję relację, przełamuję podział i buduję jedność?

Dlaczego w relacjach miedzykościelnych panuje jakaś inna, dziwna logika?

Dodano po 3 minutach 13 sekundach:
Dlatego, że u mnie gotujemy obiad według innego przepisu to nie mogę iść do sąsiada?

Dodano po 1 minucie :
Dlatego, że u mnie gotuje żona a u nich mąż?
Ostatnio zmieniony 2024-01-13, 23:45 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-13, 23:54

Porównanie nieadekwatne, gdyż skłócone rodziny są równie "prawdziwe". W omawianym przypadku mamy sytuację, w której jest prawdziwy Kościół i ci, którzy odeszli, dokonując rozłamu i popadając w błędy. Nie ma więc symetrii.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-14, 00:05

Wydaje mi się że co najmniej od czasów Soboru Watykańskiego Drugiego nie patrzy się już tak jednostronnie na ten problem.
Z tego co pamiętam, to są tam takie słowa: 'często nie bez winy jednej i drugiej strony".
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: kazik95 » 2024-01-14, 08:24

‭‭Galacjan‬ ‭5:19‭-‬21‬ ‭SNP‬‬
[19] Wiadomo, co bierze się z ciała: nierząd, nieczystość, rozpusta, [20] oddawanie czci bożyszczom, wróżbiarstwo, wrogość, kłótliwość, zazdrość, porywczość, zaczepność, krnąbrność, brak troski o jedność, [21] zawiść, chęć mordu, pijaństwo, rozpasanie i tym podobne. Zapowiadam wam teraz, tak jak czyniłem to wcześniej, że ci, którzy się tych rzeczy dopuszczają, nie odziedziczą Królestwa Bożego.

https://bible.com/bible/2095/gal.5.19.SNP
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Udział w Eucharystii w Kościele innego wyznania

Post autor: Adam01 » 2024-01-14, 10:18

kazik95 pisze: 2024-01-14, 08:24 ‭‭Galacjan‬ ‭5:19‭-‬21‬ ‭SNP‬‬
[19] Wiadomo, co bierze się z ciała: nierząd, nieczystość, rozpusta, [20] oddawanie czci bożyszczom, wróżbiarstwo, wrogość, kłótliwość, zazdrość, porywczość, zaczepność, krnąbrność, brak troski o jedność, [21] zawiść, chęć mordu, pijaństwo, rozpasanie i tym podobne. Zapowiadam wam teraz, tak jak czyniłem to wcześniej, że ci, którzy się tych rzeczy dopuszczają, nie odziedziczą Królestwa Bożego.
https://bible.com/bible/2095/gal.5.19.SNP
Ale odróżniasz jedność w Bogu od jedności w kościele?
Jest jeden Bóg, a nie jeden kościół, chyba, że kościół stal się Twoim Bogiem.

ODPOWIEDZ