Dyskryminacja w Polsce

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-14, 12:52

Wiele grup w Polsce krzyczy o tym, że są "dyskryminowane". Nie twierdzę, że nie.
Chciałbym, abyśmy się zastanowili - jakie to grupy, czy naprawdę jest tak jak mówią, na ile przypadki dyskryminacji są normą (a na ile pojedynczymi patologicznymi zdarzeniami) itd.
Bardzo proszę - BARDZO - aby dyskusja tutaj nie skończyła się ani zejściem na politykę (choć niewątpliwie temat jest polityczny), ani łatwymi ocenami.

Zacznę od takiego zagadnienia: wiele się mówi o dyskryminacji środowisk LGBT. Zapewne to się zdarza (zwłaszcza w warstwie słownej).
Niemniej nie znam ani jednego przypadku, by np. zwolniono kogoś z pracy za jego skłonności.
Natomiast coraz częściej słyszymy o przypadkach odwrotnych: takich jak ten, o którym dziś mnie poinformowano (mail ten stał się bezpośrednim impulsem dla założenia tego wątku):
"Pan Adam (...), jest doświadczonym, cenionym inżynierem oprogramowania, który jeszcze w ubiegłym roku z sukcesami rozwijał swoją karierę w polskim oddziale jednej z międzynarodowych korporacji z branży IT. Przez lata ignorował nachalną propagandę LGBT pracodawcy. Jednak gdy w ubiegłym roku wszyscy pracownicy polskiego oddziału firmy otrzymali maila z zaproszeniem na warszawską Paradę Równości, a w ich służbowym kalendarzu wydarzenie to zostało oznaczone statusem „wymagany” – Pan Adam postanowił zareagować. Odpowiadając na publicznego maila, w kulturalny sposób poinformował pracodawcę, że „zapraszanie swoich pracowników na Paradę Równości nie jest w zakresie działalności biznesowej firmy”, bo pracodawca nie jest partią polityczną a poglądy pracowników powinny być ich indywidualną, prywatną sprawą. Co więcej, mężczyzna w jednej z kolejnych wiadomości bardzo wyraźnie zaznaczył, że szanuje każdą osobę identyfikującą się z ruchem LGBT, a jego sprzeciw dotyczy ideologii i programu politycznego tego ruchu."
Ostatnio zmieniony 2024-01-14, 12:53 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: AdamS. » 2024-01-14, 13:29

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 12:52 Wiele grup w Polsce krzyczy o tym, że są "dyskryminowane". Nie twierdzę, że nie.
Chciałbym, abyśmy się zastanowili - jakie to grupy, czy naprawdę jest tak jak mówią, na ile przypadki dyskryminacji są normą (a na ile pojedynczymi patologicznymi zdarzeniami) itd.
Dyskryminacja jest coraz silniejsza, ale działa w przeciwną stronę, niż to mówi narracja środowisk LGBT. Coraz częściej zmusza się do autocenzury osoby, które w przestrzeni publicznej pragną deklarować jednoznaczne poglądy o profilu chrześcijańskim czy ogólnie - konserwatywnym. Swego czasu głośny był proces drukarza, który odmówił wydrukowania ideologicznych plakatów, promujących tęczową rewolucję, a sprzecznych z jego systemem wartości. W tej chwili trwa silny zwrot szkolnictwa w lewą stronę.

Współczuję dzisiejszym nauczycielom, którzy będą się zmagali z rozdarciem, czy otwarcie deklarować swoje wartości, czy też schować je do kieszeni i żyć w moralnym rozdwojeniu. Mam obawy, że w imię tzw. "świeckości państwa" wkrótce będziemy mieli tylko jedną legalną narrację, a w imię ukrytej ideologii neomarksistowskiej wszelkie przejawy patriotyzmu określone zostaną nacjonalizmem, czy nawet faszystowskim szowinizmem. Ufam jednak, że naród polski w porę się przebudzi, bo wciąż trwa w letargu - tym chocholim śnie, jakby żywcem zaczerpniętym z "Wesela".

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: abi » 2024-01-14, 13:54

dyskryminacja niepełnosprawnych
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Albertus » 2024-01-14, 14:09

abi pisze: 2024-01-14, 13:54 dyskryminacja niepełnosprawnych
Na czym polega i czym konkretnie się przejawia?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: abi » 2024-01-14, 14:43

świadczeniami które ledwo wystarczają na leki i życie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Tek de Cart » 2024-01-14, 17:23

Czy to jest na pewno dyskryminacja? Ja jako pełnosprawny nie dostaję żadnych świadczeń na leki i życie, więc jestem jeszcze bardziej dyskryminowany?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: sądzony » 2024-01-14, 18:04

Tek de Cart pisze: 2024-01-14, 17:23 Czy to jest na pewno dyskryminacja? Ja jako pełnosprawny nie dostaję żadnych świadczeń na leki i życie, więc jestem jeszcze bardziej dyskryminowany?
Nie rozumiem co chcesz powiedzieć. Może nie rozumiesz pojęcia "niepełnosprawności".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Albertus » 2024-01-14, 18:11

sądzony pisze: 2024-01-14, 18:04
Tek de Cart pisze: 2024-01-14, 17:23 Czy to jest na pewno dyskryminacja? Ja jako pełnosprawny nie dostaję żadnych świadczeń na leki i życie, więc jestem jeszcze bardziej dyskryminowany?
Nie rozumiem co chcesz powiedzieć. Może nie rozumiesz pojęcia "niepełnosprawności".
A może ty nie rozumiesz co to jest dyskryminacja?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: sądzony » 2024-01-14, 18:13

Albertus pisze: 2024-01-14, 18:11 A może ty nie rozumiesz co to jest dyskryminacja?
A może ty dyskryminujesz rozumiejących?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: CiekawaXO » 2024-01-14, 18:14

Tek de Cart pisze: 2024-01-14, 17:23 Czy to jest na pewno dyskryminacja? Ja jako pełnosprawny nie dostaję żadnych świadczeń na leki i życie, więc jestem jeszcze bardziej dyskryminowany?
Też nie rozumiem co chciałeś powiedzieć.
Możesz to doprecyzować?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Andej » 2024-01-14, 19:53

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 12:52 Bardzo proszę - BARDZO - aby dyskusja tutaj nie skończyła się ani zejściem na politykę (choć niewątpliwie temat jest polityczny), ani łatwymi ocenami.
Niestety, jest stricte polityczna.
Był przypadek IKEI, gdy zwolniono pracownika za przytoczenie fragmentu Ewangelii. Też odnośnie przyznawania szczególnych praw dla elgiebetowcom.
Jest przypadek IKEI - bojkot Republiki spowodowany niezrozumieniem kontekstu Pietrzaka.
Są restrykcje Fecebooka banujące osoby o poglądach nielewicowych.
No i jest czystka wobec osób o nieprawomyślnych poglądach.

Ale specyficzną kwestią jest to, czy dyskryminacją ze strony państwa można nazwać niepełna zaspokajanie potrzeb każdego obywatela. W szczególności osób niepełnosprawnych, niezaradnych, chorych, po wypadkach, prześladowanych przez innych ludzi (np. złośliwych sąsiadów). Czy brak szerokiej pomocy jest dyskryminacją. A jeśli jest, to na jakim etapie rozwoju państwa, jego gospodarki i dobrobytu?
Czy emeryci są dyskryminowani dlatego, że po zakończeniu aktywności zawodowej nagle są degradowani na niższy poziom życia, choć potrzeby wcale się nie zmieniają? (To ostatnie pytanie prowokacyjne jest. Nie po to, aby na nie odpowiadać. Ale by ukazać różne aspekty oczekiwań ludzkich.)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: abi » 2024-01-14, 20:05

Tak mówi Pan do domu Izraela:
Szukajcie Mnie, a żyć będziecie.
Nie szukajcie zaś Betel i do Gilgal nie chodźcie!
I Beer-Szeby nie odwiedzajcie!


Ponieważ deptaliście biednego
i daniny w zbożu braliście od niego,
możecie zbudować sobie domy z kamienia ciosanego,
lecz nie będziecie w nich mieszkali;
możecie piękne winnice zasadzić,
lecz nie będziecie pili z nich wina.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: konserwa » 2024-01-14, 20:30

Tak sie zlozylo, ze musze byc na socjalu. Czy moge wciaz domagac sie wiecej? przeciez to inni musza na moje utrzymanie ciezko pracowac?

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Repart » 2024-01-14, 20:56

Dyskryminacja może być potężnym środkiem powodującym ogromne spustoszenie wszędzie tam, gdzie jest stosowana. Uważam, że nie powinno dyskryminować się żadnej grupy ani poglądów, ponieważ zostaliśmy obdarowani wolną wolą za darmo, nie dając Bogu nic w zamian. A potrafimy lekką ręką ocenić kogoś, często dyskryminując go brutalnie bez większego powodu, zamiast poprostu miłować za to, jaki jest.

Nie wszystkich muszę tak samo lubić, nie z każdym muszę mieć to samo zdanie. Ale wszystkich powinienem tak samo traktować, każde zdanie powinno być przeze mnie uszanowane, nawet gdy jest całkowicie odmienne.

To, że osoby LGBT mnie nie przekonują, nie daje mi uprawnienia abym ich dyskryminował. Nie podobają mi się tatuaże, ale one nie świadczą o człowieku. Razi mnie notoryczne marudzenie w pracy, ale przecież nie wszystko muszę słuchać. Jesteśmy różni i nie musimy się zawsze tak samo rozumieć. Tego czy owego nie zrozumiem nigdy.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Albertus » 2024-01-14, 21:00

Repart pisze: 2024-01-14, 20:56 Dyskryminacja może być potężnym środkiem powodującym ogromne spustoszenie wszędzie tam, gdzie jest stosowana. Uważam, że nie powinno dyskryminować się żadnej grupy ani poglądów, ponieważ zostaliśmy obdarowani wolną wolą za darmo, nie dając Bogu nic w zamian. A potrafimy lekką ręką ocenić kogoś, często dyskryminując go brutalnie bez większego powodu, zamiast poprostu miłować za to, jaki jest.

Nie wszystkich muszę tak samo lubić, nie z każdym muszę mieć to samo zdanie. Ale wszystkich powinienem tak samo traktować, każde zdanie powinno być przeze mnie uszanowane, nawet gdy jest całkowicie odmienne.

To, że osoby LGBT mnie nie przekonują, nie daje mi uprawnienia abym ich dyskryminował. Nie podobają mi się tatuaże, ale one nie świadczą o człowieku. Razi mnie notoryczne marudzenie w pracy, ale przecież nie wszystko muszę słuchać. Jesteśmy różni i nie musimy się zawsze tak samo rozumieć. Tego czy owego nie zrozumiem nigdy.
Ale co rozumiesz pod pojęciem dyskryminacji?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”