Dyskryminacja w Polsce

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Repart » 2024-01-14, 21:03

Jak nie przyjmę do pracy kogoś, bo jest wytatuowany. Jak nie pomogę komuś w potrzebie, bo jest innej narodowości. Jak obrzucam zgniłymi pomidorami przechodzących pod moim balkonem uczestników marszu LGBT. Jak wejdę na chrześcijańskie forum dyskusyjne i będę marudził, że wyborcy PiSu czy KO to lemingi.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Albertus » 2024-01-14, 21:12

Repart pisze: 2024-01-14, 21:03 Jak nie przyjmę do pracy kogoś, bo jest wytatuowany. Jak nie pomogę komuś w potrzebie, bo jest innej narodowości. Jak obrzucam zgniłymi pomidorami przechodzących pod moim balkonem uczestników marszu LGBT. Jak wejdę na chrześcijańskie forum dyskusyjne i będę marudził, że wyborcy PiSu czy KO to lemingi.
Tylko te dwa pierwsze mieszczą się w ramach definicji dyskryminacji.Chyba że wytatuowanie ma znaczenie odnośnie wykonywanej pracy. A jeśli chodzi o pomoc niezależnie od narodowości to nie odnosi sie to do państwa polskiego bo państwo polskie ma obowiązek pomagać przede wszystkim swoim obywatelom.
Rzucanie pomidorami to wybryk chuligański.
A określanie grupy ludzi o kreślonych cechach jakąś nazwą nie spełnia definicji dyskryminacji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Andej » 2024-01-14, 21:14

Albo, jak nie przyjmiesz w szkole na wychowawcę w szkole prowadzonej przez zakon aktywisty lgbt. Albo, jak nie udzielisz komunii świętej komuś, o kim publicznie wiadomo, że jest wojującym ateistą. Sądzę, że wykażesz się też nietolerancją omawiając zatrudnienia kierowcy autobusu, który wprawdzie nie ma prawa jazdy, ale za to notorycznie pije lub ćpa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Repart » 2024-01-14, 21:19

Jezus nikogo nie dyskryminował. Ludzie wszędzie generują różne dyskryminacje. Wszystko dla swojej wygody i bezpieczeństwa.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-14, 21:22

abi pisze: 2024-01-14, 20:05 Tak mówi Pan do domu Izraela:
Szukajcie Mnie, a żyć będziecie.
Nie szukajcie zaś Betel i do Gilgal nie chodźcie!
I Beer-Szeby nie odwiedzajcie!


Ponieważ deptaliście biednego
i daniny w zbożu braliście od niego,
możecie zbudować sobie domy z kamienia ciosanego,
lecz nie będziecie w nich mieszkali;
możecie piękne winnice zasadzić,
lecz nie będziecie pili z nich wina.
przepraszam ale nikt w tym wypadku nie ograbia wdowy czy sieroty.
tylko daje mało.Za mało.
ALE DAJE , NIE ZABIERA.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Andej » 2024-01-14, 21:26

Repart pisze: 2024-01-14, 21:19 Jezus nikogo nie dyskryminował. Ludzie wszędzie generują różne dyskryminacje. Wszystko dla swojej wygody i bezpieczeństwa.
A dlaczego spośród dwóch łotrów tylko jednemu cos obiecał?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Repart » 2024-01-14, 21:32

Andej pisze: 2024-01-14, 21:26
Repart pisze: 2024-01-14, 21:19 Jezus nikogo nie dyskryminował. Ludzie wszędzie generują różne dyskryminacje. Wszystko dla swojej wygody i bezpieczeństwa.
A dlaczego spośród dwóch łotrów tylko jednemu cos obiecał?
Najlepiej to zapytać Jezusa gdy uda się nam trafić do Raju. Teraz to możemy gdybać na zasadzie, że ten łotr szczerze żałował swoich czynów i uwierzył w niewinność Jezusa, a drugi nie. Nie oznacza to, że Jezus go dyskryminował. Każdy ma wolną wolę, gdyby Bóg ingerował w nią u każdego na każdym kroku, to by ją dyskryminował, czyli w zasadzie nas by dyskryminował.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Andej » 2024-01-14, 21:43

Zatem są kryteria usprawiedliwiające niejednakowe traktowanie każdego człowieka. Urawniłowka jest tak samo zła, jak dyskryminacja. A uprzywilejowane traktowanie jakichś grup (zwykle tych, które najgłośniej krzyczą) też jest formą dyskryminacji. Co nie znaczy, że często handicap nie jest czymś właściwym.

Czyli, nie da się wszystkich mierzyć jedną miarą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: konserwa » 2024-01-14, 22:06

Nawet czlowiek to baba i chlop ... i jak tu ich jedna miara ...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-14, 22:49

Jak nie przyjmę do pracy kogoś, bo jest wytatuowany.
To też nie jest takie oczywiste. Kiedyś była - moim zdaniem dobra - zasada, że osoby z widocznymi tatuażami nie pracowały np. jako kelnerzy.
Bo to uważano za niesmaczne, więc nie fair w stosunku do gości.
Nie mam tego za dyskryminację. Oczywiście, inny właściciel restauracji może uważać, że to nic takiego. Ale to jego sprawa, podobnie jak tego pierwszego.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Repart » 2024-01-14, 23:39

Andej pisze: 2024-01-14, 21:43 Zatem są kryteria usprawiedliwiające niejednakowe traktowanie każdego człowieka.
Kryteria ustalają ludzie. Dla swojego bezpieczeństwa i wygody.

Andej pisze: 2024-01-14, 21:43Czyli, nie da się wszystkich mierzyć jedną miarą.
Nie da się, bo każdy ma inne miary.

Dodano po 4 minutach 10 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-14, 22:49
Jak nie przyjmę do pracy kogoś, bo jest wytatuowany.
To też nie jest takie oczywiste. Kiedyś była - moim zdaniem dobra - zasada, że osoby z widocznymi tatuażami nie pracowały np. jako kelnerzy.
Bo to uważano za niesmaczne, więc nie fair w stosunku do gości.
Nie mam tego za dyskryminację. Oczywiście, inny właściciel restauracji może uważać, że to nic takiego. Ale to jego sprawa, podobnie jak tego pierwszego.
No właśnie. Ty nie masz, ale znajdzie się inny i może być inaczej. Dlatego dyskryminacja jest niebezpieczna, bo rodzi wiele niepotrzebnych podziałów. Oczywiście zasady ustalać trzeba, ale zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie przypasi. I poczuje się dyskryminowany. Nie oznacza to od razu, że faktycznie taki jest.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-15, 08:33

Repart pisze: 2024-01-14, 23:43 No właśnie. Ty nie masz, ale znajdzie się inny i może być inaczej. Dlatego dyskryminacja
Jaka 'dyskryminacja"? Że płacący zatrudnia według własnych kryteriów, nie mających zresztą nic wspólnego z jakąkolwiek dyskryminacją?
jest niebezpieczna, bo rodzi wiele niepotrzebnych podziałów
Jakich podziałów? Facet uważa, że nie jest fair w stosunku do jego klientów, by podawały im jedzenie osoby z tatuażami, bo to niesmaczne.
Jego biznes, nie ma to nic wspólnego z podziałami.
To tak, jakbyś chcieć wprowadzić nakaz, by zatrudniać brzydkie kelnerki.
Oczywiście zasady ustalać trzeba, ale zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie przypasi. I poczuje się dyskryminowany. Nie oznacza to od razu, że faktycznie taki jest.
No właśnie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Tek de Cart » 2024-01-15, 09:41

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/czym ... kryminacja
wg Rzecznika Praw Obywatelskich:
To sytuacja, w której człowiek ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, jest traktowany mniej korzystnie niż byłby traktowany inny człowiek w porównywalnej sytuacji.
wg tej definicji ja jako osoba pełnosprawna niedostająca żadnych świadczeń nie jestem dyskryminowany, bo jak widać pełnosprawność nie jest wg RPO podstawą dyskryminacji.
Co ciekawe osoba ślepa (niepełnosprawna) mogłaby uznać niezatrudnienie jej jako kierowcy autobusu za dyskryminację wg tej definicji...

https://rownowazni.uw.edu.pl/czym-jest-dyskryminacja/
Dyskryminacja to zjawisko polegające na niesprawiedliwym i nieobiektywnym różnicowaniu ludzi, ze względu na ich osobistą cechę taką jak m.in.
płeć,
wiek,
niepełnosprawność,
orientacja seksualna,
narodowość,
pochodzenie etniczne,
religia.
Poprzez dyskryminujące zachowanie rozumiemy najczęściej zachowanie, w wyniku którego dana osoba zostaje potraktowana w sposób odmienny (z reguły niekorzystny, krzywdzący) niż inni w porównywalnej sytuacji.
Dyskryminacja jest formą nieuzasadnionej i nieobiektywnej, opartej na stereotypach marginalizacji pewnych grup społecznych, które odznaczają się pewną wspólną cechą.
Ta definicja bardziej mi się podoba, bo jeśli uznamy jakieś traktowanie za UZASADNIONE i OBIEKTYWNE to nie możemy mówić o dyskryminacji nawet jeśli inaczej traktujemy kogoś. Czyli np. nie zatrudnianie osób z tatuażami może być uzasadnione i nie jest dyskryminacją. Podobnie nie zatrudnienie ślepego jako kierowcy autobusu nie jest wtedy dyskryminacją.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-15, 09:54

Nie ma sensu mówić o dyskryminacji, gdy nie ma krzywdy.
Nie jest "dyskryminacją", gdybym nie dostał (prawie 130 kg) pracy w balecie.
Nie jest dyskryminacją, gdy pracodawca zatrudnia do prac fizycznych pracownika silniejszego, do umysłowych mądrzejszego, do show ładniejszą aktorkę, a jako spikera przystojniejszego faceta.

Wydaje mi się też, ze nie jest dyskryminacją to, co napisała @abi - niedostateczne Twoim zdaniem (a myślę, że masz rację) świadczenia. Można napisać, że to skandal, ale chyba akurat słowo "dyskryminacja" tu nie pasuje.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dyskryminacja w Polsce

Post autor: sądzony » 2024-01-15, 12:02

Może warto zapytać samego siebie "czy czuję się dyskryminowany na jakiejś płaszczyźnie? :-? "
U mnie osobiście takie odczucie, wraz z początkiem drogi nawracania, wygasło.
Co nie oznacza, że się nie obudzi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”