Łaska

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Łaska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-13, 22:26

@sądzony Jeśli powołujesz się na moje podziękowania, to przyjrzyj się postowi, za który dziękuję.
A w ogóle więcej byś zyskał, gdybyś starał się zrozumieć, co pisze do Ciebie @Adam01 , zamiast skupiać się na swojej zwyczajowej grze w słówka.
Ostatnio zmieniony 2024-01-15, 21:10 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Adam01 » 2024-01-14, 10:29

sądzony pisze: 2024-01-13, 22:13 Moim zdaniem nie ma rozróżnienia pomiędzy łaską Boga, a Ducha Świętego, a tym bardziej w kontekście zasługi.
Może powinieneś zmienić zdanie.
Bóg jest jeden w 3 osobach i 3 obszary Ich działania.
W Biblii większość postaci przez wieki cieszyło się większymi względami Boga niż inne - postacie tła.
Znając Biblię choćby pobieżnie nie wiem jak można dość do wniosku, że łaska jest niezasłużona.
Jeśli niezasłużona, to znaczy, że należy się bez łaski.
O Duchu Świętym napisano bardzo wiele i bardzo prosto w Biblii.
Jego działalność jest szczególnie ważna na ziemi i dla człowieka.
Duch Święty żyje na ziemi i w człowieku.
Kto żyje w zgodzie z Duchem Świętym cieszy się zdrowiem i szczęściem: powodzeniem w życiu, jego łaską i opatrznością.
Kto obraża Ducha Świętego, nawet nieświadomie, tego czeka podły los.
Ostatnio zmieniony 2024-01-14, 10:30 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2024-01-14, 15:31

Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 Bóg jest jeden w 3 osobach …
O i tu się zgadzamy.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 … i 3 obszary Ich działania.
Proszę wyjaśnij 3 obszary działania Boga, bo prawdę mówiąc pierwsze słyszę. I może jakieś źródło?
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 W Biblii większość postaci przez wieki cieszyło się większymi względami Boga niż inne - postacie tła.
Można tak to odczytać.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 Znając Biblię choćby pobieżnie nie wiem jak można dość do wniosku, że łaska jest niezasłużona.
„Wyraz „łaska”, którym posługują się: Pismo Święte, Tradycja i refleksja teologiczna, ma swoje określone znaczenie w języku ogólnoludzkim,3 jednak w teologii został użyty, na zasadzie analogii, dla wyrażenia rzeczywistości wyższego rzędu, nadprzyrodzonego, przez co nabrał nowego znaczenia. Oznacza on dar Boży, który zawiera w sobie wszystkie dobrodziejstwa pochodzące od Syna Bożego (Rz 8, 32). Jest to dar promieniujący hojnością Jego Dawcy, obejmującego swoją dobrocią całe stworzenie, które ten dar otrzymuje. Bóg dając, powoduje się łaską, a ten, kto otrzymuje Jego dar, znajduje u Boga łaskę i upodobanie.4 Stąd wniosek, że łaska oznacza zarówno źródło wszelkiego daru dla tego, kto daje, jak i dla tego, kto go otrzymuje. Nie chodzi tu więc o łaskę w znaczeniu potocznym, ale o jej teologiczny wydźwięk, odnoszący ten dar przede wszystkim do jego Źródła, tzn. do całej Trójcy Świętej.


Łaska to Dar Boży. Gdyby trzeba było na niego zasłużyć byłoby to kupczenie. Dar pochodzi od Boga, od całej Trójcy.

Polecam poczytać i pomyśleć:
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Stu ... 89-292.pdf
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 Jeśli niezasłużona, to znaczy, że należy się bez łaski.
Jeżeli dajesz komuś prezent, nie dajesz go za zasługi. Jeżeli dajesz za zasługi jest to zwykła łapówka.
Chyba nie rozumiesz słowa łaska.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 O Duchu Świętym napisano bardzo wiele i bardzo prosto w Biblii.
Tak prosto, że nic nie rozumiesz.
A skoro rozumiesz to odpowiedz Kim jest Duch Święty (poza słowem „Bóg”)?
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 Jego działalność jest szczególnie ważna na ziemi i dla człowieka.
Duch Święty żyje na ziemi i w człowieku.
Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem „działalność Ducha Świętego”.
Odnoszenie się do Ducha „żyje” czy „nie żyje” jest dla mnie nie zrozumiałe. Chodzi Ci o to, że Duch Święty jest obecny? Jeżeli tak to OK.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 Kto żyje w zgodzie z Duchem Świętym cieszy się zdrowiem i szczęściem: powodzeniem w życiu, jego łaską i opatrznością.
Nie wiem czy mogę się z tym zgodzić. Nie wiem co rozumiesz pod tymi pojęciami.
Zycie z Duchem jest komunią, zjednoczeniem i wypełnieniem Woli Ojca, a to przywodzi mi jeden jedyny obraz – Chrystusa na Krzyżu.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 Kto obraża Ducha Świętego, nawet nieświadomie, tego czeka podły los.
Nie jestem pewien czy nieświadomie również.

….
Zanim coś napiszesz to się zastanów, poczytaj lub pytaj, bo wydaje mi się, że kilka spraw Ci się rozjeżdża.
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Adam01 » 2024-01-14, 15:48

sądzony pisze: 2024-01-14, 15:31 Proszę wyjaśnij 3 obszary działania Boga, bo prawdę mówiąc pierwsze słyszę. I może jakieś źródło?

„Wyraz „łaska”, którym posługują się: Pismo Święte, Tradycja i refleksja teologiczna, ma swoje określone znaczenie w języku ogólnoludzkim,3 jednak w teologii został użyty, na zasadzie analogii, dla wyrażenia rzeczywistości wyższego rzędu, nadprzyrodzonego, przez co nabrał nowego znaczenia. Oznacza on dar Boży, który zawiera w sobie wszystkie dobrodziejstwa pochodzące od Syna Bożego (Rz 8, 32). Jest to dar promieniujący hojnością Jego Dawcy, obejmującego swoją dobrocią całe stworzenie, które ten dar otrzymuje. Bóg dając, powoduje się łaską, a ten, kto otrzymuje Jego dar, znajduje u Boga łaskę i upodobanie.4 Stąd wniosek, że łaska oznacza zarówno źródło wszelkiego daru dla tego, kto daje, jak i dla tego, kto go otrzymuje. Nie chodzi tu więc o łaskę w znaczeniu potocznym, ale o jej teologiczny wydźwięk, odnoszący ten dar przede wszystkim do jego Źródła, tzn. do całej Trójcy Świętej.”[/i][/color]
Łaska to Dar Boży. Gdyby trzeba było na niego zasłużyć byłoby to kupczenie. Dar pochodzi od Boga, od całej Trójcy.
Jeżeli dajesz komuś prezent, nie dajesz go za zasługi. Jeżeli dajesz za zasługi jest to zwykła łapówka.
Chyba nie rozumiesz słowa łaska.
Te obszary są opisane w Biblii - od ST do NT. Notabene bardzo obszernie, fajnie, prosto i ciekawie.
Jak się zapoznasz z nimi to dostaniesz swoje odpowiedzi.
W internecie znajdziesz wszystko, w zasadzie każdą możliwą interpretację. Nie ma potrzeby wklejania tu swojej ulubionej.
Jeśli dajesz komuś prezent, to on na niego zasługuje bezpośrednio lub pośrednio - lubisz go więc zasłużył na twoją sympatię.
Nie dajesz prezentu komuś, kogo nie lubisz, kto zrobił ci przykrość lub krzywdę itp.
Dostałeś ode mnie już wszystkie odpowiedzi z kluczem, jak można je zrozumieć.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2024-01-14, 16:00

Adam01 pisze: 2024-01-14, 15:48 Te obszary są opisane w Biblii - od ST do NT. Notabene bardzo obszernie, fajnie, prosto i ciekawie.
Jak się zapoznasz z nimi to dostaniesz swoje odpowiedzi.
W internecie znajdziesz wszystko, w zasadzie każdą możliwą interpretację. Nie ma potrzeby wklejania tu swojej ulubionej.
Jeśli dajesz komuś prezent, to on na niego zasługuje bezpośrednio lub pośrednio - lubisz go więc zasłużył na twoją sympatię.
Nie dajesz prezentu komuś, kogo nie lubisz, kto zrobił ci przykrość lub krzywdę itp.
Dostałeś ode mnie już wszystkie odpowiedzi z kluczem, jak można je zrozumieć.
Nie wkleiłem ulubionej, a pierwszą lepszą jaką znalazłem.
Nie rozumiesz podstaw.
Jeżeli chcesz dyskutować to proszę zacytuj Biblię.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Adam01 » 2024-01-14, 16:05

sądzony pisze: 2024-01-14, 16:00 Jeżeli chcesz dyskutować to proszę zacytuj Biblię.
Jeśli chcesz zrozumieć o czym piszę to sam przeczytaj Biblię lub możesz też pisać tutaj, że to ja nie rozumiem podstaw i dużo innych treści o podobnej wartości.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Łaska

Post autor: Dezerter » 2024-01-14, 16:12

Wątek wydzielony z Duch dusza ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2024-01-14, 16:14

Szkoda klikania.
W duchu i miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Łaska

Post autor: Elbrus » 2024-01-14, 16:55

Łaska - dar niezasłużony.

https://sjp.pwn.pl/slowniki/%C5%81aska.html
1. «czyjaś przychylność, wspaniałomyślność»
2. «darowanie lub złagodzenie kary»
3. «w religii chrześcijańskiej: pomoc, opieka lub niezasłużony dar udzielany przez Boga człowiekowi»

prawo łaski «uprawnienie do złagodzenia lub darowania kary prawomocnie orzeczonej przez sąd, przysługujące zazwyczaj głowie państwa»


Zgodnie ze słowami:

5 Tak przeto i w obecnym czasie ostała się tylko Reszta wybrana przez łaskę. 6 Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską.
(Rzymian 11:5-6)

Odpowiadam na:
viewtopic.php?p=363291#p363291 - Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 W Biblii większość postaci przez wieki cieszyło się większymi względami Boga niż inne - postacie tła.
Znając Biblię choćby pobieżnie nie wiem jak można dość do wniosku, że łaska jest niezasłużona.
Jeśli niezasłużona, to znaczy, że należy się bez łaski.
Niektórzy cieszyli się względami Boga dlatego, że byli posłuszni - cieszyli się "błogosławieństwem za zasługi" (w NT: błogosławieni cisi, błogosławieni ci, którzy wprowadzają pokój itp.).
Niektórzy cieszyli się względami Boga dlatego, że zostali postawieni w takiej sytuacji (w NT: błogosławieni ci, którzy się smucą).
A względy Boga wobec niektórych są zupełnie oderwane od okoliczności światowych czy od uczynków (przeszłych lub przyszłych) - zależą tylko od wolnej decyzji Boga:


(11) Bo gdy one jeszcze się nie urodziły ani nic dobrego czy złego nie uczyniły - aby niewzruszone pozostało postanowienie Boże, powzięte na zasadzie wolnego wyboru, (12) zależne nie od uczynków, ale od woli powołującego - powiedziano jej: starszy będzie służyć młodszemu, (13) jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści. (14) Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? żadną miarą! (15) Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. (16) [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. (17) Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. (18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym.

(Rzymian 9:11-18)

Są więc względy i błogosławieństwa, które są przyznawane jako nagroda, a są takie, które są dawane nawet tym, którzy tego nie chcą, którzy tego nie uszanują, którzy nic dobrego w kierunku ich otrzymania nie zrobili.

I jeszcze z Katechizmu:

https://www.teologia.pl/m_k/kkk1z02.htm
KKK 2006 Pojęcie "zasługa" oznacza na ogół należną zapłatę ze strony wspólnoty lub społeczności za działanie jednego z jej członków, uznane za dobre lub szkodliwe, zasługujące na nagrodę lub karę. Zasługa wynika z cnoty sprawiedliwości, zgodnie z zasadą równości, która nią rządzi.

KKK 2010 Ponieważ w porządku łaski inicjatywa należy do Boga, dlatego nikt nie może wysłużyć sobie pierwszej łaski, która znajduje się u początku nawrócenia, przebaczenia i usprawiedliwienia. Poruszeni przez Ducha Świętego i miłość możemy później wysłużyć sobie i innym łaski potrzebne zarówno do naszego uświęcenia, wzrostu łaski i miłości, jak i do otrzymania życia wiecznego. Same tylko dobra doczesne, jak zdrowie, przyjaźń, mogą zostać wysłużone zgodnie z mądrością Bożą. Te łaski i dobra są przedmiotem modlitwy chrześcijańskiej. Modlitwa wyraża naszą potrzebę łaski dla czynów zasługujących.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 Kto żyje w zgodzie z Duchem Świętym cieszy się zdrowiem i szczęściem: powodzeniem w życiu, jego łaską i opatrznością.
Według niektórych zapowiedzi, w tym ewangelicznych - tak, i na to powołują się proklamujący tzw. Ewangelię sukcesu, ale według innych zapowiedzi, też ewangelicznych, żyjących zgodnie z Duchem Świętym (np. proroków) mają spotkać prześladowania, oczernianie, a nawet męczeńska śmierć itd.
Adam01 pisze: 2024-01-14, 10:29 Kto obraża Ducha Świętego, nawet nieświadomie, tego czeka podły los.
Finalnie - tak, ale to nie znaczy, że ta sprawiedliwość ma być wymierzona w tym życiu, przed śmiercią.
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Łaska

Post autor: Adam01 » 2024-01-14, 18:20

Elbrus pisze: 2024-01-14, 16:55 Łaska - dar niezasłużony.
https://sjp.pwn.pl/slowniki/%C5%81aska.html
1. «czyjaś przychylność, wspaniałomyślność»
2. «darowanie lub złagodzenie kary»
3. «w religii chrześcijańskiej: pomoc, opieka lub niezasłużony dar udzielany przez Boga człowiekowi»
prawo łaski «uprawnienie do złagodzenia lub darowania kary prawomocnie orzeczonej przez sąd, przysługujące zazwyczaj głowie państwa»
Nie wiem kto i po co takie rzeczy pisze.
Pewnie dystrybucja łaski idzie w kierunku tych myślących, a nie powtarzających za innymi, że na łaskę zasłużyć nie muszą.
Najlepiej prawo łaski w działaniu widać chyba w Łk 23, 39-43
Z dwóch łotrów tylko jeden jej dostąpił, choć nadal był łotrem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Łaska

Post autor: Dezerter » 2024-01-14, 18:51

Protestanci podpisali z katolikami porozumienie min na temat łaski:
jedynie Chrystus może zbawić człowieka, do głębi skażonego przez grzech, udzielając mu owej sprawiedliwości, która jest właściwa samemu Chrystusowi, natomiast człowiek nie może nic wnieść do tego dzieła zbawienia. Z drugiej zaś strony także Luter mówi o człowieku usprawiedliwionym jako o nowym stworzeniu i o dobrych uczynkach, które są owocem usprawiedliwienia.

Z kolei Sobór Trydencki we wstępie do dekretu o usprawiedliwieniu nawiązuje do błędnej nauki na ten temat, która rozprzestrzeniła się w tamtym okresie. Sobór ten podkreśla z naciskiem, że człowiek nie może zbawić się o własnych siłach, bez pomocy łaski, którą obdarza nas Bóg przez Chrystusa. Niemniej kładzie również nacisk na dobrowolne przyjęcie przez człowieka usprawiedliwienia darowanego mu przez Boga. Ta wolna współpraca nie jest autonomicznym aktem człowieka, lecz również owocem działającej w nim łaski; jest możliwa jedynie w takiej mierze, w jakiej łaska nas uprzedza, pobudza i przynagla. Ponadto Sobór podkreśla wewnętrzną przemianę, której łaska dokonuje w człowieku: tak więc usprawiedliwienie nie polega jedynie na odpuszczeniu grzechów, lecz również na uświęceniu i odnowie wewnętrznego człowieka.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Łaska

Post autor: Andej » 2024-01-14, 19:17

Dezerter pisze: 2024-01-14, 18:51 Protestanci podpisali z katolikami porozumienie min na temat łaski:
jedynie Chrystus może zbawić człowieka, do głębi skażonego przez grzech, udzielając mu owej sprawiedliwości, która jest właściwa samemu Chrystusowi, natomiast człowiek nie może nic wnieść do tego dzieła zbawienia. Z drugiej zaś strony także Luter mówi o człowieku usprawiedliwionym jako o nowym stworzeniu i o dobrych uczynkach, które są owocem usprawiedliwienia.

Z kolei Sobór Trydencki we wstępie do dekretu o usprawiedliwieniu nawiązuje do błędnej nauki na ten temat, która rozprzestrzeniła się w tamtym okresie. Sobór ten podkreśla z naciskiem, że człowiek nie może zbawić się o własnych siłach, bez pomocy łaski, którą obdarza nas Bóg przez Chrystusa. Niemniej kładzie również nacisk na dobrowolne przyjęcie przez człowieka usprawiedliwienia darowanego mu przez Boga. Ta wolna współpraca nie jest autonomicznym aktem człowieka, lecz również owocem działającej w nim łaski; jest możliwa jedynie w takiej mierze, w jakiej łaska nas uprzedza, pobudza i przynagla. Ponadto Sobór podkreśla wewnętrzną przemianę, której łaska dokonuje w człowieku: tak więc usprawiedliwienie nie polega jedynie na odpuszczeniu grzechów, lecz również na uświęceniu i odnowie wewnętrznego człowieka.
ie bardzo zrozumiałem. Które zdanie jest tu krytykowane? W którym z wytłuszczonych jest błędna nauka?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Łaska

Post autor: Dezerter » 2024-01-14, 19:22

Jak Dez cytuje to musi krytykować? oj Andeju, tak o mnie myślisz :?: :-\
Lepiej napisz czym różni się Łaska od Błogosławieństwa?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Łaska

Post autor: Andej » 2024-01-14, 19:39

Dezerter pisze: 2024-01-14, 19:22 Jak Dez cytuje to musi krytykować? oj Andeju, tak o mnie myślisz
Jest mi przykro, że tak zinterpretowałeś mój post. Niesprawiedliwie. Co nie znaczy, że nie przyczepiam się do różnych Twoich wypowiedzi. Ale nie tylko Twoich. A właściwie nie Twoich, nie czyichś, ale do treści w nich zawartych bez uwzględniania, kto jest autorem. Nie s=dyskutuję z kimś, tylko na jakiś temat.
A tutaj: Nie krytykuję, tylko chcę zrozumieć. Nie wyraziłem zdania, bo nie rozumiem. Proszę o wytłumaczenie.
Dezerter pisze: 2024-01-14, 19:22 Lepiej napisz czym różni się Łaska od Błogosławieństwa?
Różni się wszystkim. To są dwa oddzielne pojęcia. Choć są powiązane.

Łaska potrzebna, aby udzielać (chcieć błogosławić) błogosławieństwa. Błogosławieństwo może przymnożyć łaski.

Łaska jest darem Bożym. Darem dla człowieka. Nie jest zapłatą za dobre czyny. Ale jest zaproszeniem do dobrych czynów.

Błogosławieństwo natomiast jest życzeniem. Jest prośbą do Boga, aby udzielił błogosławionemu jakiejś łaski.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”